Ruch Światło-Życie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Ruch Światło-Życie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Ruch Światło-Życie
Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II.

Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół.Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakon

ników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot. Znakiem Ruchu Światło-Życie jest symbol i słowa ΦΩΣ ΖΩΗ (czyt. fos-dzoe) – greckie słowa „światło” i „życie”, krzyżujące się na literze „omega”, która tutaj jest symbolem Ducha Świętego (jako Tego, który jest wszystkim) i ułożone w kształt krzyża. Popularna nazwa tego symbolu to foska. Struktura Ruchu jest zgodna ze strukturą Kościoła. Małe grupy, do których należą uczestnicy Ruchu, zasadniczo tworzą jego wspólnotę w parafii. Wspólnoty Ruchu utrzymują ze sobą łączność spotykając się na Dniach Wspólnoty. Odpowiedzialność za całość Ruchu sprawuje Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie. Na szczeblu kraju, diecezji i parafii odpowiedzialność pełnią moderatorzy krajowi, diecezjalni i parafialni. Każdy moderator pełni swą posługę wraz z zespołem diakonii. Odpowiedzialność za Ruch podejmują zarówno osoby świeckie, jak i duchowne. Kapłani w Ruchu spełniają rolę moderatorów, a nienależący do niego – opiekunów. Spoczywa na nich odpowiedzialność za duchową formację uczestników Ruchu i pozostawanie w jedności z Kościołem powszechnym. Początki historii Ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w r. 1954. Ruch Światło-Życie rozwinął się z oaz – rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, „Ruch Żywego Kościoła”. Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był Czcigodny Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (24 III 1921 – 27 II 1987).

Ważna informacja dotycząca zmiany miejsca ODB I i II ‼️
14/03/2026

Ważna informacja dotycząca zmiany miejsca ODB I i II ‼️

13/03/2026

Bilety będzie można nabyć na Dniu Wspólnoty

Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych już 21 marca w Szczecinie! Rozpoczęcie o godzinie 8:00, zakończenie o 17:00. Zapi...
07/03/2026

Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych już 21 marca w Szczecinie! Rozpoczęcie o godzinie 8:00, zakończenie o 17:00. Zapisy do 18 marca na [email protected]

📣Ruszyły zapisy na kurs wychowawcy i kierownika wypoczynku!📣Nie ma co się zastanawiać, bo liczba miejsc jest ograniczona...
04/03/2026

📣Ruszyły zapisy na kurs wychowawcy i kierownika wypoczynku!📣
Nie ma co się zastanawiać, bo liczba miejsc jest ograniczona!💨

Wszystkie informacje w opisie formularza zgłoszeniowego:
https://forms.gle/UbqYY5uyk2dFixhu7

Zapisujcie w kalendarzu!
03/03/2026

Zapisujcie w kalendarzu!

Serdecznie zapraszamy Was na Oazę Modlitwy, która odbędzie się w dniach 13-15 marca 2026 r. To wyjątkowy czas ciszy i za...
01/03/2026

Serdecznie zapraszamy Was na Oazę Modlitwy, która odbędzie się w dniach 13-15 marca 2026 r. To wyjątkowy czas ciszy i zatrzymania, wsłuchania się w Boga, pogłębienia relacji z Nim oraz budowania jedności we wspólnocie.

🕊 Temat rekolekcji: „Pokój mój daję wam”
📍 Miejsce: Lubniewice
💰 Koszt: 210 zł (dzieci od 0-3 lat: 0 zł, od 3-8 lat: 110 zł, od 8-10 lat - 190 zł)

Do udziału zapraszamy młodzież i dorosłych - w tym małżonków. Niezależnie od tego, w jakim miejscu życia jesteś, to czas i miejsce dla Ciebie.
Zarezerwuj ten weekend i daj się zaprosić na spotkanie z Tym, który daje prawdziwy pokój.

Zapisz się przez formularz pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeG3qr6_xl6gv_-V3SoafMQFK2HwpGw3fOlo1mmMcx2LwvVEQ/viewform?usp=publish-editor

Trwa Kongregacja Odpowiedzialnych w Częstochowie. Cieszymy się nowymi członkami Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Ży...
28/02/2026

Trwa Kongregacja Odpowiedzialnych w Częstochowie. Cieszymy się nowymi członkami Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Światło-Życie. Anno, Oskarze, Jerzy - bądźcie światłem dla innych i przekazujcie Boże życie!😉♥️

Zapisy Animatorów ruszyły❗️🔗zapisy.lubuskaoaza.pl/animatorsHasło: DiakoniaJeśli czujesz, że to twój czas- nie zwlekaj✨Cz...
20/02/2026

Zapisy Animatorów ruszyły❗️

🔗zapisy.lubuskaoaza.pl/animators
Hasło: Diakonia

Jeśli czujesz, że to twój czas- nie zwlekaj✨
Czekamy na Was!🤍💙

📢 Informujemy że obowiązuje nowy adres do kontaktu z DKS!!Jeśli chcesz się z nami skontaktować, nowy adres to:📩 dks@lubu...
12/02/2026

📢 Informujemy że obowiązuje nowy adres do kontaktu z DKS!!

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, nowy adres to:
📩 [email protected]

Stary adres jest już nieaktualny❗️

Niech Bóg będzie uwielbiony!Za nami kolejna Kongregacja Diecezjalna, która skupiała się wokół tematu: "Diakonia - źródła...
11/02/2026

Niech Bóg będzie uwielbiony!
Za nami kolejna Kongregacja Diecezjalna, która skupiała się wokół tematu: "Diakonia - źródła i cele". Przyniosła ona także bardzo konkretne owoce - zadania, które w duchu wiary przyjmujemy, jako działanie i pragnienie Ducha Świętego wobec wspólnoty Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji na przynajmniej najbliższy rok. Po ich dokładnym opracowaniu zostaną one przedstawione dla każdego członka i sympatyka Ruchu Światło-Życie, każdej diakonii jako "duchowe szczeble" oraz narzędzia uświęcenia i wzrostu wspólnot, kręgów, diakonii Ruchu Światło-Życie. Pragnę jednocześnie podziękować wszystkim, którzy przygotowali Kongregację: wspólną modlitwę i wygłoszone słowo biskupowi diecezjalnemu Tadeuszowi Lityńskiemu, całemu zespołowi animującemu, wszystkim kapłanom głoszącym słowo oraz sprawującym Eucharystię, księdzu Przemysławowi Janickiemu za otwartość w domu rekolekcyjnym w Łagowie. Dziękuję tym, którzy podjęli się posługi muzycznej, liturgicznej, informacyjnej. Dziękuję za pracę sekretariatu Kongregacji wraz z protokolantami. Podziękowania kieruję także do tych wszystkich osób, które swoja modlitwą i życzliwością ogarnęły duchowo to wydarzenie. Wierzę, że rezultaty pracy Kongregacji przyniosą błogosławione owoce. Zawierzam jednocześnie cały Ruch Światło-Życie naszej diecezji Chrystusowi Słudze, Niepokalanej Matce Kościoła oraz wstawiennictwu Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego. Ośmielam się także o tę modlitwę prosić każdego człowieka dobrej woli. Niech Bóg w mocy Ducha Świętego prowadzi to dzieło!

ks. Dariusz Korolik
moderator diecezjalny

Adres

65/736
Zielona Góra
65-736

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ruch Światło-Życie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij