30/04/2026
Dziś, 30 kwietnia 2026 r. w godzinach wieczornych w 100. roku życia odszedł na wieczną radość z Panem Śp. Ks. Prałat Jerzy Nowaczyk.
Wiadomość ta dotyka w wyjątkowy sposób najbliższą rodzinę ale także wielką rodzinę parafialną parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze, gdzie był proboszczem w latach 1974 - 2000 ale też w przenośni i dosłownie, wielką rodzinę przyjaciół łączących wiele środowisk.
Z racji powstania Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej, jako pierwszej w Polsce, Biskup Diecezjalny dr Adam Dyczkowski poszukiwał również najlepszej drogi dla jej Asystentów a na początku tej drogi poszukiwali jej również sami Asystenci. Śp. Ks. Jerzy Nowaczyk, został mianowany pierwszym Kościelnym Asystentem Diecezjalnym Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej, sprawując tę funkcję (28.11.1994 r. - 30.04.1995 r.). W Jego parafii powstał pierwszy odrodzony Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, który do dziś prowadzi bogatą działalność. Akcja Katolicka przez lata pozostała Mu niezwykle biska. Do końca swoich dni żywo interesował się AK zarówno tą w wymiarze krajowym, ale też diecezjalnym czy parafialnym. Każde spotkanie było troskliwą rozmową o Polsce i zaangażowaniu świeckich w życie Kościoła i Ojczyzny, wg Bożych wartości. Dla wielu z nas wytyczył drogę, ukazując jasno cel, ku któremu powinniśmy zmierzać. Jego świadectwo niezwykłego kapłańskiego życia było dla wielu z nas inspiracją i umocnieniem w podejmowanych działaniach. W 2009 uhonorowany został medalem Akcji Katolickiej w Polsce „ZA DZIEŁO APOSTOLSTWA”.
Skupił wokół siebie szerokie grono młodych z Duszpasterstwa Akademickiego, którzy zasilili szeregi AK w wielu parafiach, utworzyli Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze a wielu z nich trwało przy swoim Kapłanie do ostatnich dni. Pozostawił po sobie kilkanaście tomów książek ze swoimi wspomnieniami i katechezami.
W okresie PRL inwigilowany przez aparat bezpieczeństwa. Za prowadzoną działalność duszpasterską został zakwalifikowany przez komunistów do duchownych wrogich wobec systemu. Szykanowany karami nakładanymi przez kolegia karno-administracyjne oraz wstrzymywaniem decyzji administracyjnych dotyczących budowanego przez niego kościoła.
W 1987 otrzymał godność kapelana honorowego Jego Świątobliwości, a w 2001 został kanonikiem Kapituły Katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim. W 2009 prezydent RP L**h Kaczyński nadał mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2018 prezydent RP Andrzej Duda Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 otrzymał honorowe obywatelstwo Zielonej Góry.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 05 maja 2026 r. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. O godz. 10.00 rozpocznie się czuwanie modlitewne, a o 11.00 Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa. Bezpośrednio po jej zakończeniu nastąpią dalsze obrzędy pogrzebowe i złożenie ciała do grobu przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze.
Niech odpoczywa w gronie zbawionych!
Więcej o zmarłym Kapłanie.
Urodził się 5 września 1926 w Koninie w rodzinie urzędnika Stanisława i nauczycielki Leokadii z domu Hofman. W czerwcu 1939 został przyjęty do Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Koninie, jednak w grudniu tego samego roku wraz z rodziną został wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Podczas wojny uczestniczył w kursach tajnego nauczania. W 1944 razem z bratem został zatrzymany przez żandarmerię niemiecką. Miał być wywieziony na roboty do Niemiec, jednakże ze względu na sytuację na froncie wschodnim został zwolniony. Do Konina powrócił w marcu 1945, gdzie zdał maturę. W 1946 rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Poznańskiego, następnie przeniósł się na Wydział Elektryczny Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu, gdzie w 1950 uzyskał tytuł inżyniera elektryka. Został zatrudniony w Zjednoczeniu Energetycznym Okręgu Zachodniego w Poznaniu. Od 1953 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. 20 grudnia 1958 w katedrze gorzowskiej został wyświęcony na prezbitera przez biskupa Wilhelma Plutę.
W latach 1959–1963 był wikariuszem w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim. Nauczał religii uczniów w szkołach podstawowych w Strachocinie i Tychowie oraz w szkołach średnich w Stargardzie Szczecińskim. W latach 1963–1970 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. W latach 1966–1986 pełnił funkcję duszpasterza akademickiego w Zielonej Górze. W latach 1970–1974 był wikariuszem parafii św. Jadwigi w Zielonej Górze i kierował filią parafii w kaplicy Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Winnicy. Po erygowaniu parafii w 1974 został jej tymczasowym proboszczem administratorem. Dopiero w 1980 władze komunistyczne wyraziły zgodę na objęcie przez niego urzędu proboszcza. W latach 1980–2000 doprowadził do wybudowania i wyposażenia kościoła parafialnego. W międzyczasie w 1987 parafia zmieniła nazwę na Podwyższenia Krzyża Świętego. Proboszczem parafii był do 2002. W latach 1988–2002 pełnił funkcję dziekana dekanatu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonej Górze. Ponadto zajmował stanowiska kapelana Klubu Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze i asystenta kościelnego diecezjalnej Akcji Katolickiej.