Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej

Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej 27-11-1994 – JE ks. bp. dr A. Dyczkowski wydał dekret powołujący Akcję Katolicką w Diecezji Zielonog

Przedstawiciele Zarządu Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej uczestniczyłi w obchodach 30 lecia odrodz...
23/05/2026

Przedstawiciele Zarządu Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej uczestniczyłi w obchodach 30 lecia odrodzonej Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Abp Stanisław Gądecki, który w homilii podkreślił, przedstawiając stan naszego Stowarzyszenia, że warto było by sięgnąć po model Akcji Katolickiej Włoskiej tj. dzieci, młodzież i dorośli. Podobny model obowiązywał w pierwszych strukturach powołanych w 1930 r.
Podczas drugiej części były podziękowania, gratulacje i życzenia a także wykład ukazujący cele i zadania Akcji Katolickiej w nauczaniu Kard. Augusta Hlonda. Przed projekcją filmu przypominającego I Kongres Akcji Katolickiej w Polsce, głos zabrał Andrzej Kamiński Prezes KIAK, który przedstawił temat "Wczoraj i dziś Akcji Katolickiej w Polsce".
W imieniu Zarządu DIAK, list gratulacyjny oraz obraz Matki Bożej Pani Cierpliwie Słuchajacej jubilatom przekazali Urszula i Ryszard Furtakowie.

Modlitwa o pomoc w trudnych czasachŚwięty Andrzeju Bobolo,Patronie trudnych czasów!Ty krzepiłeś Polakóww czasach wszelki...
16/05/2026

Modlitwa o pomoc w trudnych czasach

Święty Andrzeju Bobolo,
Patronie trudnych czasów!
Ty krzepiłeś Polaków
w czasach wszelkiego zagrożenia.
Oddajemy się Tobie w opiekę.
Pomagaj nam wytrwać
pośród wszystkich doświadczeń
osobistych i społecznych.
Wyjednaj nam łaskę
Bożego pokoju i jedności,
byśmy z ewangeliczną rozwagą
umieli roztropnie postrzegać
sprawy własne i sprawy Narodu
w świetle Ewangelii Chrystusa.
Uproś nam odwagę działania,
byśmy nie trwali w bezradności
wobec zła, które nie ustaje.
Niech nas napełnia Boża radość,
gdy zwyciężamy albo ponosimy porażki.
Święty Andrzeju Bobolo,
oręduj za nami u Pana.
Amen

14/05/2026
Obradował Zarząd DIAK naszej Diecezji, tym razem w systemie on-line. Przypomnieliśmy między innymi uczestnictwo naszej d...
11/05/2026

Obradował Zarząd DIAK naszej Diecezji, tym razem w systemie on-line. Przypomnieliśmy między innymi uczestnictwo naszej delegacji na uroczystościach ku czci Św. Wojciecha w Gnieźnie 26.04.2026 r. ale też pożegnanie, na początku maja znamienitych duchownych, bardzo zasłużonych dla Akcji Katolickiej w Polsce - ks. Arcybiskupa Józefa Michalika i ks. Prałata Jerzego Nowaczyka.

Do I etapu Konkursu Patriotycznego Ojczyzno Ma rozdysponowano już dyplomy dla uczestników z kilkunastu szkół z całej Diecezji, z których uczniowie wezmą udział w tym wydarzeniu.

Przygotowujemy się do Zawodów Wędkarskich AK w Dobiegniewie w dniu 13.06.2026 r. i do corocznej pielgrzymki AK na Jasną Górę w dniach 19-20.06.2026 r. Nasi przedstawiciele wezmą udział w uroczystościach z okazji jubileuszu ### lecia AK w Poznaniu w dniu 23.05.2026 r. Poza tym przyjęliśmy do AK nową osobę z Nowego Kramska.
Króluj nam Chryste!
Ryszard Furtak - prezes DIAK

,,Dziś przystanek na Winnicy", powiedział bp Tadeusz Lityński rozpoczynając dzisiejszą Eucharystię pogrzebową śp. Ks. Pr...
05/05/2026

,,Dziś przystanek na Winnicy", powiedział bp Tadeusz Lityński rozpoczynając dzisiejszą Eucharystię pogrzebową śp. Ks. Prałata Jerzego Nowaczyka.
Zmarłego Kapłana pożegnała rodzina, kapłani, wdzięczni parafianie, dawni wychowankowie z Duszpasterstwa Akademickiego, Akcji Katolickiej i Klubu Inteligencji Katolickiej oraz władze miasta Zielona Góra.
W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni członkowie Akcji Katolickiej wraz z Asystentem Diecezjalnym Ks. Zbigniewem Samociakiem oraz wystawionymi sztandarami, zaś słowo pożegnania, skierowała do zgromadzonych, Urszula Furtak, wiceprezes DIAK. Ks. Prałat spoczął przy swoim kościele.

Do domu Ojca odszedł Abp Józef Michalik wielki przyjaciel Akcji Katolickiej 🙏🙏Polecajmy Go w naszych modlitwach 🙏🙏
04/05/2026

Do domu Ojca odszedł Abp Józef Michalik wielki przyjaciel Akcji Katolickiej 🙏🙏Polecajmy Go w naszych modlitwach 🙏🙏

✝️ W 5. Niedzielę Wielkanocną, 3 maja 2026 roku, w 86. roku życia, 62. roku kapłaństwa i 40. roku biskupstwa, odszedł do Domu Ojca arcybiskup Józef Michalik, emerytowany arcybiskup archidiecezji przemyskiej obrządku łacińskiego.
⛪ W latach 1986–1993 był biskupem diecezjalnym zielonogórsko-gorzowski (do 1992 gorzowskim), a w latach 1993–2016 arcybiskupem metropolitą przemyskim. Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1999–2004), a następnie przez dwie kadencje przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (2004–2014) i był wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (2011–2014).

Kuria Metropolitalna w Przemyślu

ℹ️ Informacja dotycząca daty i przebiegu uroczystości pogrzebowych
zostanie podana w późniejszym czasie.

Dziś, 30 kwietnia 2026 r. w godzinach wieczornych w 100. roku życia odszedł na wieczną radość z Panem Śp. Ks. Prałat Jer...
30/04/2026

Dziś, 30 kwietnia 2026 r. w godzinach wieczornych w 100. roku życia odszedł na wieczną radość z Panem Śp. Ks. Prałat Jerzy Nowaczyk.
Wiadomość ta dotyka w wyjątkowy sposób najbliższą rodzinę ale także wielką rodzinę parafialną parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze, gdzie był proboszczem w latach 1974 - 2000 ale też w przenośni i dosłownie, wielką rodzinę przyjaciół łączących wiele środowisk.

Z racji powstania Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej, jako pierwszej w Polsce, Biskup Diecezjalny dr Adam Dyczkowski poszukiwał również najlepszej drogi dla jej Asystentów a na początku tej drogi poszukiwali jej również sami Asystenci. Śp. Ks. Jerzy Nowaczyk, został mianowany pierwszym Kościelnym Asystentem Diecezjalnym Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej, sprawując tę funkcję (28.11.1994 r. - 30.04.1995 r.). W Jego parafii powstał pierwszy odrodzony Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, który do dziś prowadzi bogatą działalność. Akcja Katolicka przez lata pozostała Mu niezwykle biska. Do końca swoich dni żywo interesował się AK zarówno tą w wymiarze krajowym, ale też diecezjalnym czy parafialnym. Każde spotkanie było troskliwą rozmową o Polsce i zaangażowaniu świeckich w życie Kościoła i Ojczyzny, wg Bożych wartości. Dla wielu z nas wytyczył drogę, ukazując jasno cel, ku któremu powinniśmy zmierzać. Jego świadectwo niezwykłego kapłańskiego życia było dla wielu z nas inspiracją i umocnieniem w podejmowanych działaniach. W 2009 uhonorowany został medalem Akcji Katolickiej w Polsce „ZA DZIEŁO APOSTOLSTWA”.

Skupił wokół siebie szerokie grono młodych z Duszpasterstwa Akademickiego, którzy zasilili szeregi AK w wielu parafiach, utworzyli Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze a wielu z nich trwało przy swoim Kapłanie do ostatnich dni. Pozostawił po sobie kilkanaście tomów książek ze swoimi wspomnieniami i katechezami.

W okresie PRL inwigilowany przez aparat bezpieczeństwa. Za prowadzoną działalność duszpasterską został zakwalifikowany przez komunistów do duchownych wrogich wobec systemu. Szykanowany karami nakładanymi przez kolegia karno-administracyjne oraz wstrzymywaniem decyzji administracyjnych dotyczących budowanego przez niego kościoła.
W 1987 otrzymał godność kapelana honorowego Jego Świątobliwości, a w 2001 został kanonikiem Kapituły Katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim. W 2009 prezydent RP L**h Kaczyński nadał mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2018 prezydent RP Andrzej Duda Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 otrzymał honorowe obywatelstwo Zielonej Góry.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 05 maja 2026 r. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. O godz. 10.00 rozpocznie się czuwanie modlitewne, a o 11.00 Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa. Bezpośrednio po jej zakończeniu nastąpią dalsze obrzędy pogrzebowe i złożenie ciała do grobu przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze.

Niech odpoczywa w gronie zbawionych!

Więcej o zmarłym Kapłanie.
Urodził się 5 września 1926 w Koninie w rodzinie urzędnika Stanisława i nauczycielki Leokadii z domu Hofman. W czerwcu 1939 został przyjęty do Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Koninie, jednak w grudniu tego samego roku wraz z rodziną został wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Podczas wojny uczestniczył w kursach tajnego nauczania. W 1944 razem z bratem został zatrzymany przez żandarmerię niemiecką. Miał być wywieziony na roboty do Niemiec, jednakże ze względu na sytuację na froncie wschodnim został zwolniony. Do Konina powrócił w marcu 1945, gdzie zdał maturę. W 1946 rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Poznańskiego, następnie przeniósł się na Wydział Elektryczny Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu, gdzie w 1950 uzyskał tytuł inżyniera elektryka. Został zatrudniony w Zjednoczeniu Energetycznym Okręgu Zachodniego w Poznaniu. Od 1953 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. 20 grudnia 1958 w katedrze gorzowskiej został wyświęcony na prezbitera przez biskupa Wilhelma Plutę.

W latach 1959–1963 był wikariuszem w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim. Nauczał religii uczniów w szkołach podstawowych w Strachocinie i Tychowie oraz w szkołach średnich w Stargardzie Szczecińskim. W latach 1963–1970 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. W latach 1966–1986 pełnił funkcję duszpasterza akademickiego w Zielonej Górze. W latach 1970–1974 był wikariuszem parafii św. Jadwigi w Zielonej Górze i kierował filią parafii w kaplicy Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Winnicy. Po erygowaniu parafii w 1974 został jej tymczasowym proboszczem administratorem. Dopiero w 1980 władze komunistyczne wyraziły zgodę na objęcie przez niego urzędu proboszcza. W latach 1980–2000 doprowadził do wybudowania i wyposażenia kościoła parafialnego. W międzyczasie w 1987 parafia zmieniła nazwę na Podwyższenia Krzyża Świętego. Proboszczem parafii był do 2002. W latach 1988–2002 pełnił funkcję dziekana dekanatu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonej Górze. Ponadto zajmował stanowiska kapelana Klubu Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze i asystenta kościelnego diecezjalnej Akcji Katolickiej.

Misja Św. Wojciecha przyniosła trwały owoc. Dziś św. Wojciech wzywa nas, by dać świadectwo miłości Chrystusa i pokoju. P...
26/04/2026

Misja Św. Wojciecha przyniosła trwały owoc. Dziś św. Wojciech wzywa nas, by dać świadectwo miłości Chrystusa i pokoju.
Przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej, ze sztandarem, wzięli udział w Gnieźnie, w głównych uroczystościach ku czci Św. Wojciecha, patrona Polski i Akcji Katolickiej w Polsce. Kościół diecezjalny reprezentował Biskup Adrian Put.

Wśród diecezjalnych delegacji Akcji Katolickiej były również poczty sztandarowe: DIAK Kalisz, Toruń i Poznań. Towarzyszył nam Prezes KIAK Andrzej Kamiński z Małżonką.

Było to wyjątkowe spotkanie wiary i Eucharystii. W niej to odnawiamy nasze przymierze z Chrystusem - mówił w homilii kard. Laszlo Nemet, kardynał Belgradu. Eucharystia przemienia nas w uczniów i misjonarzy, którzy mają iść i głosić Ewangelię. Obecny Kościół poprzez działanie Ducha Świętego jest Kościołem żywym. To zapewnienie daje nam siłę do dalszej pracy w naszych wspólnotach, dodał kardynał.

Zawody Wędkarskie Akcji Katolickiej.Zarząd Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej wraz z Parafialnym Oddzi...
25/04/2026

Zawody Wędkarskie Akcji Katolickiej.
Zarząd Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej wraz z Parafialnym Oddziałem AK przy parafii p.w. Św. Józefa w Dobiegniewie, zapraszają na XXII Zawody Wędkarskie spławikowogruntowe im. Biskupa Adama Dyczkowskiego, które odbędą się w sobotę 13 czerwca 2026 r., nad jeziorem Wielgie w Dobiegniewie. Miejsce zbiórki uczestników - zjazd z drogi nr 160 (Dobiegniew – Choszczno), na końcu Dobiegniewa w ul. Majową, stąd ok. 50 m do miejsca zbiórki nad jeziorem, widoczne z drogi głównej. Godzina zbiórki - 7.30.
Zawody rozegrane zostaną w dwóch grupach wiekowych, dlatego też do uczestnictwa w zawodach zapraszamy zarówno dorosłych oraz juniorów. Ilość uczestników jest ograniczona i wynosi 30 osób ze względu na ilość stanowisk wędkarskich. Więcej szczegółów wraz z zapisem, tel. 605066505 w terminie do 06.06.2026 r. Wędkowanie w ramach zawodów będzie się odbywało na jedną wędkę z brzegu. Wszystkie osoby, które ukończyły 14 rok życia muszą posiadać kartę wędkarską, jest to wymóg ustawowy. Wędkarze do 14 roku życia będą łowić ryby pod opieką osoby dorosłej. Na zwycięzców Zawodów czekają puchary a dla wszystkich przewidujemy dyplomy, poczęstunek i drobne upominki.
Zapraszamy do wspólnego wędkowania i wypoczynku!
Ryszard Furtak – prezes Zarządu DIAK

Adres

Zielona Góra
65-329

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 09:00 - 16:00
Wtorek 09:00 - 16:00
Środa 09:00 - 16:00
Czwartek 09:00 - 16:00
Piątek 09:00 - 16:00

Telefon

+48694454454

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej:

Udostępnij