Wrocławska Grupa Medytacji Chrześcijańskiej

Wrocławska Grupa Medytacji Chrześcijańskiej dominikanów pw. św. Wojciecha. Nasza grupa praktykuje medytację już od kilkunastu lat. Obecnie opiekunem duchowym grupy jest o. Mariusz Woźniak, OP.

Nasza grupa należy do Lubińskiej Wspólnoty Grup Medytacyjnych: lubin-medytacje.pl
Spotykamy się na wspólnej medytacji w każdy czwartek,
o godz. 20:00, w kaplicy akademickiej w kościele oo. Wrocławska Grupa Medytacji Chrześcijańskiej należy do Lubińskiej Grupy Wspólnot Medytacyjnych: https://lubin-medytacje.pl/osrodek/lubinska-wspolnota-grup/. Na medytacji spotykamy się w czwartki, o godzinie 20:0

0, w kaplicy akademickiej św. Dominika, w kościele pw. św. Wojciecha, przy klasztorze oo. dominikanów we Wrocławiu.

W latach  przed pandemią,  niektórzy z naszej grupy interesowali się bardzo mistrzem Eckhartem - jego myśleniem i mistyc...
21/05/2026

W latach przed pandemią, niektórzy z naszej grupy interesowali się bardzo mistrzem Eckhartem - jego myśleniem i mistycznym odczuwaniem Boga. Mistrz urodził się w trzynastym wieku, ale również teraz bardzo wyprzedza nasza epokę, a kontakt z Bogiem, o którym mówi Mistrz Eckhart, zanurzony jest w medytacji. Medytacyjne przyjaźnie utrwaliły się zwłaszcza z grupą katowicką, która współorganizowała z nami spotkania o Eckharcie.

Nasza sztukę medytowania wzbogacało też studiowanie pism Simone Weil i św. Elżbiety od Trójcy Świętej z Dijon.

Simone Weil fenomenalna filozofka francuska, która gorąco kochała Jezusa Chrystusa , choć nigdy nie przyjęła chrztu, podkreślała ogromne znaczenie rozwijania w sobie Uważności, a św. Elżbieta uważała Ciszę miedzy panem Bogiem a nami za największe z Nim pojednanie.- A to są przecież fundamenty Medytacji.

I Tyle na dziś 🙂

Z serdecznym pozdrowieniem dla Wszystkich

Kasia Gabryel

Ku ciszy / Inspiracje / 21.05.26 ...Kolejny wspaniały wschód słońca.Powaga i świętość.Bez modlitwy i nabożeństwa byłyby ...
20/05/2026

Ku ciszy / Inspiracje / 21.05.26 ...

Kolejny wspaniały wschód słońca.
Powaga i świętość.
Bez modlitwy i nabożeństwa byłyby nie do zniesienia.
Nie do zniesienia - gdyby odłożyć wszystko i tylko obserwować.
Wielu niewątpliwie ma niejasną świadomość świtu, ale nie potrafi dostrzec całej jego powagi wskutek neutralizującego wpływu otoczenia, ich własnego świata, w którym słońce już nie wschodzi ani nie zachodzi.

/ Thomas Merton OCSO , 31 maja 1961r. w: Rok z Thomasem Mertonem, s.172.

foto: mwkop

15/05/2026

MEDYTACJA TWORZY WSPÓLNOTĘ

,,Medytacja tworzy wspólnotę" to jedna z fundamentalnych intuicji ojca Johna Maina OSB, który w latach 70. XX wieku odnowił w Kościele chrześcijańską praktykę kontemplacyjną. Poszukującym wsparcia w swojej praktyce medytacji, o. Main mówił: ,,Nie wytrwasz długo w medytacji w pojedynkę. Potrzebujesz wspólnoty, która cię podtrzyma — choćby była nią jedna jedyna osoba, która medytuje z tobą raz w tygodniu. Grupa nie jest wyborem. Jest koniecznością."
Każdy, kto medytuje może potwierdzić, że choć medytacja jest dyscypliną indywidualną, medytowanie w grupie ułatwia wytrwanie, pogłębia relacje i buduje więź. Wspólnota tworzy się wokół ciszy, a nie wokół słów.

Przyjdź & zobacz
kaplica akademicka
czwartek, 20:00

Ku ciszy / Inspiracje / 13.05.26 .../ Dzisiaj warto wspomnieć kolejną rocznicę śmierci, prekursora dialogu międzyreligij...
13/05/2026

Ku ciszy / Inspiracje / 13.05.26 ...

/ Dzisiaj warto wspomnieć kolejną rocznicę śmierci, prekursora dialogu międzyreligijnego, benedyktyna - o. Bede Griffithsa - +. 13.05.1993

Ojciec Bede Griffiths OSB był benedyktyńskim mnichem. Urodził się w 1906 roku w Anglii, studiował na Oxfordzie. Po 20 latach pobytu w klasztorze wyjechał do Indii, by tam odnaleźć, jak mówił, "drugą połowę" swojej duszy. Poszukiwał Boga w wielkich tradycjach religijnych Wschodu. Ojciec Griffiths był prawdziwym guru, przyjmował tych, którzy poszukują i tych, którzy błądzą. Indyjskim katolikom mówił o hinduistycznej tradycji, a Europejczykom i Amerykanom opisywał bogactwo chrześcijaństwa w orientalnym wydaniu. Jest autorem licznych książek. Ojciec Bede zmarł w Indiach w 1993 roku. Przedstawione tu konferencje "Medytacja i nowe stworzenie w Chrystusie" ojciec Bede wygłosił na Seminarium Johna Maina w 1991 roku. Zmarł w Shantivanam 13 maja 1993 roku w wieku 86 lat. (Tłum. A.Ziółkowski, Copyright wccm.pl)

_______________________________________________________
Droga medytacji / Pytania do o. Bede Griffithsa OSB:

Czy można powiedzieć, że medytacja zawsze doprowadzi nas do doświadczenia Boga?

Myślę, że dla większości mantra jest drogą otwarcia się na wewnętrzne życie Ducha. Zwykle mantra jest z nami, i jak mawiał ojciec John, trwasz przy niej tak długo, jak się tylko da. Jej zadaniem jest przenieść nas poza nasze ego. W chwili, gdy tracimy mantrę, otwiera się furtka dla naszego ego, by znów przejąć władzę. Ego duchowe jest najgorsze ze wszystkich możliwych. Gdy tylko sądzisz, że zbliżasz się coraz bardziej do Boga, wówczas stajesz się coraz bardziej egoistyczny. Pamiętam, jak jeden z hinduskich sanjasinów powiedział o innym: On to jest czyste ego, od stóp do głów. Wierzymy, że mantra utrzymuje nas w pokorze. Na to nieustannie zwracał uwagę ojciec John. „W ciszy powtarzane słowo”- mawiał -„trzyma ego na wodzy i pomaga ci przekroczyć siebie”. Tak jest pod warunkiem, że mantrze towarzyszy wiara i miłość. W przeciwnym wypadku nie ma ona znaczenia, staje się zwykłą mechaniczną czynnością. W takim jej traktowaniu kryje się prawdziwe niebezpieczeństwo, ale jako artykulacja wiary, jest ona potężnym środkiem kierującym naszą miłość i wiarę na Boga.

Drodzy Medytujący!Przyjaciele!Wielkimi krokami zbliżają się zapisane już przez Was w kalendarzu wydarzenia.Odpowiadając ...
10/05/2026

Drodzy Medytujący!
Przyjaciele!

Wielkimi krokami zbliżają się zapisane już przez Was w kalendarzu wydarzenia.
Odpowiadając na Wasze pytania, przypominamy i informujemy 👇
W czerwcu planujemy kulminację świętowania 20. rocznicy powstania naszej grupy - w tych dniach chcemy szczególnie cieszyć się faktem jej istnienia. I dlatego już dzisiaj zapraszamy Was wszystkich:

💛 15 VI, godz. 20:00-21:00 Msza św. dziękczynna z medytacją przy muzyce (na handpanie zagra Piotr Gospodarczyk et consortes) -> kaplica akademicka, dominikanie we Wroclawiu

🧡 16.VI & 17.VI, godz. 20:00:21:00 medytacja -> kaplica akademicka, dominikanie we Wroclawiu

❤️ 18.VI, godz. 20:00-21:00 Msza św. z konferencją o. Nawary & medytacja -> kaplica akademicka, dominikanie we Wroclawiu

🤎 19 VI - 21.VI jubileuszowa sesja medytacyjna w Ołdrzychowicach Kłodzkich poprowadzi o. Maksymilian Nawara, OSB.
https://domrekolekcyjny.franciszkanki.pl/

Właśnie ruszamy z zapisami na wyjazd do Ołdrzychowic.

👉 Plan sesji medytacyjnej:
https://1drv.ms/b/c/e0439d4c45a2c743/IQAW6mPwcMzYSL_zkAcYzOT5ASx78ejPsAN0gQ4O31oOPJQ?e=tgk1y0.

👉👉 Zgłoszenia proszę wysyłać na adres: [email protected]

👉👉👉Liczba miejsc w ośrodku rekolekcyjnym ss. franciszkanek jest ograniczona. Przy zapisach decyduje kolejność wpłat.

Lata 2012-2020, to czas wytrwałego medytowania co czwartek, ubarwionego spotkaniami  prywatnymi, często nadal na Krzycki...
07/05/2026

Lata 2012-2020, to czas wytrwałego medytowania co czwartek, ubarwionego spotkaniami prywatnymi, często nadal na Krzyckiej. Spotkania te korespondowały z okresem liturgicznym. Spotykaliśmy się uczestnicząc wspólnie we mszy św., śpiewając stosowne do liturgicznego czasu pieśni. Ten nasz muzyczny rozkwit zawdzięczaliśmy Norbertowi Oczkowskiemu. Przygotowywał teksty, drukował je i powielał. I tak śpiewy odbywały się w Wielkim Poście ( i wtedy na stole pojawiały się tylko ziemniaki z gzikiem i cebula) , majowe pieśni były już okraszone nowalijkami, a adwentowe wszystkim co nam smakowało.

Nasza grupa była zawsze bardzo otwarta – przybywali nowi , odchodzili niektórzy , ale trwaliśmy… a wytrwałość , bez oszałamiających efektów, jest w medytacji najważniejsza...

Tyle na dziś... w następnym wspomnieniu opowiem jak niektórzy z nas, zainteresowali się Mistrzem Eckhartem i co z tego wynikało…

Serdeczności jak zwykle,
Kasia Gabryel

Ku ciszy / Inspiracje / 7.04.26 ...Sądzicie, że posiadam jakieś życie duchowe?Nie mam żadnego.Jestem ubóstwem.Jestem mil...
06/05/2026

Ku ciszy / Inspiracje / 7.04.26 ...

Sądzicie, że posiadam jakieś życie duchowe?
Nie mam żadnego.
Jestem ubóstwem.
Jestem milczeniem.
Jestem nędzą.
Jestem samotnością, bo wyrzekłem się duchowości, aby odnaleźć Boga, i to On jest Tym, który rozbrzmiewa głośno w głębinach mego ubóstwa, mówiąc:
"Rozleję wody po spragnionej glebie i zdroje po wyschniętej ziemi. Przeleję Ducha mego na twoje plemię i błogosławieństwo moje na twych potomków. Wyrastać będą jak trawa wśród wody, jak topole nad bieżącymi wodami". "Zbyt ciasna jest dla mnie ta przestrzeń, dajże mi miejsce, bym się mógł rozłożyć".

/ Thomas Merton OCSO, Rozmowy z milczeniem, s.121.

Foto: mwkop

30/04/2026

Już dziś zapowiedź cyklu opowieści o naszej grupie - ,,Medytacja tworzy wspólnotę''.
Stay tuned!

Ku ciszy / Inspiracje / 30.04.26 ...Jak ta cisza zagarnia cię dla siebie.Skoro tylko rozpoczynasz cośkolwiek, mówi:"Wróć...
29/04/2026

Ku ciszy / Inspiracje / 30.04.26 ...

Jak ta cisza zagarnia cię dla siebie.
Skoro tylko rozpoczynasz cośkolwiek, mówi:
"Wróć na chwilę. Módl się! Uspokój się! Odpocznij w twoim Bogu!"

/ Thomas Merton OCSO, 19 marca 1948r. w: Znak Jonasza, s.89.

foto: mwkop

Ku ciszy / Inspiracje / 22.04.26 ...(...) Śpiewajcie głosem, śpiewajcie sercami, śpiewajcie ustami, śpiewajcie swoim życ...
21/04/2026

Ku ciszy / Inspiracje / 22.04.26 ...

(...) Śpiewajcie głosem, śpiewajcie sercami, śpiewajcie ustami, śpiewajcie swoim życiem: "Śpiewajcie Panu pieśń nową". Pytacie, co macie śpiewać o Tym, którego miłujecie, bo na pewno chcesz śpiewać o Tym, którego kochasz. Szukasz, jaką pieśnią chwały Go uczcić. Słyszeliście: "Śpiewajcie Panu pieśń nową". Szukacie pieśni pochwalnej? "Chwała Jego niech zabrzmi w zgromadzeniu świętych". Sam śpiewak jest pochwałą swojego śpiewu.

Chcecie wyśpiewywać chwałę Boga? Sami bądźcie tym, co śpiewacie. A jesteście Jego pieśnią pochwalną, gdy wasze życie jest dobre.

/ Kazanie św. Augustyna, biskupa (Kazanie 34, 1-3. 5-6)

Dziś kontynuujemy wspomnienia witając nową kronikarkę - Kasię Gabryel. Jedną z najbardziej zasłużonych członkiń naszej g...
21/04/2026

Dziś kontynuujemy wspomnienia witając nową kronikarkę - Kasię Gabryel. Jedną z najbardziej zasłużonych członkiń naszej grupy.

"W 2010 roku zostaliśmy zaproszeni ma Meditatio 2010 do Katowic. Temat Do świętości poprzez integrację Ciała, Ducha i Umysłu” prowadzący: ks. Joseph Pe-reira. Poproszono mnie o tłumaczenie tej części spotkania , które było poświęcone Jodze w medytacji oraz również o Medytacji jako pomoc w uzależnieniach., od alkoholu i narkotyków.
Ks. Pereira jest konsultantem do spraw uzależnień w Indiach, oraz najlepszym aktualnie w świecie specjalista od tzw. Jogi IYENGARA, oraz i ,nauczycielem Medytacji. , gdzie oprócz medyta-cji w pracy nad uzależnieniem pomaga praktykowanie Jogi .
W Katowicach nie tylko odbyła się sesja Meditatio, ale również ,zorganizowano dodatkowe spotkanie na temat uzależnień i właśnie jogi.
Pojawili się wiec nie tylko zainteresowani Medytacja , ale też Jogą i problemami związanymi z uzależnieniami.
Miedzy innymi przybyła Paulina [Stróż], z Wrocławia , która założyła Namaste Centrum Jogi Iyengara , gdzie jogę praktykują wszystkie grupy wiekowe , a nawet odbywają się tam kursy dla nauczycieli Jogi Iyengara .
Piszę o tym , bo w pewnym sensie nasza wrocławska grupa medytacyjna odegrała w związku z tym role Misyjną! Otóż ojciec Pereira, który przyjechał do Wrocławia na zaproszenie Pauliny w 2011 roku, przybył z grupą prawie 100 Joginów do naszej akademickiej kaplicy, odprawiał mszę św. Z Wojtkiem Czwichockim, i mówił o związku Jogi z Medytacja. Wielu joginów, płakało ze wzruszenia , ze znowu znaleźli się w kościele swojej pierwotnej wiary.( zaprzestali praktykowania , bo w wielu społecznościach kościelnych, traktowano jogę jako narzędzie diabła.)
Ojciec Pereira jest związany z WCCM Polska - Światowa Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej. W tym roku poprowadzi warsztaty jogi z medytacją, w Bonneveu we Francji- w światowym centrum WCCM.
W naszej lubińskiej tradycji, stosujemy tez przed rozpoczęciem sesji, ćwiczenia relaksacyjne i stabilizujące odczucia całego ciała a medytacje prowadzimy wraz z głębokim oddychaniem.
Króciutka anegdotka o ojcu Pereirze. Jego misja apostolska objawia się tez w tym , ze kiedy staje na głowie , odmawia różaniec. Bardzo dużo osób , które odeszły z kościoła , bo wydawało im się ze nie mogą łączyć Jogi z wiara katolicka, wraca i zaczyna się modlić…
Ojciec Pereira regularnie od tego czasu przyjeżdża do Wrocławia prowadzić kursy Jogi . W zeszłym roku powtórzyła się cudowna pielgrzymka joginów do naszej kaplicy – msza św. i wykład!

Medytacja to oddech darowanego nam życia we wszystkich jego przejawach.

Pozdrawiam serdecznie,
Kasia Gabryel

--

Adres

Plac Dominikański 2
Wroclaw
50-159

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Wrocławska Grupa Medytacji Chrześcijańskiej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij