21/04/2026
Dziś kontynuujemy wspomnienia witając nową kronikarkę - Kasię Gabryel. Jedną z najbardziej zasłużonych członkiń naszej grupy.
"W 2010 roku zostaliśmy zaproszeni ma Meditatio 2010 do Katowic. Temat Do świętości poprzez integrację Ciała, Ducha i Umysłu” prowadzący: ks. Joseph Pe-reira. Poproszono mnie o tłumaczenie tej części spotkania , które było poświęcone Jodze w medytacji oraz również o Medytacji jako pomoc w uzależnieniach., od alkoholu i narkotyków.
Ks. Pereira jest konsultantem do spraw uzależnień w Indiach, oraz najlepszym aktualnie w świecie specjalista od tzw. Jogi IYENGARA, oraz i ,nauczycielem Medytacji. , gdzie oprócz medyta-cji w pracy nad uzależnieniem pomaga praktykowanie Jogi .
W Katowicach nie tylko odbyła się sesja Meditatio, ale również ,zorganizowano dodatkowe spotkanie na temat uzależnień i właśnie jogi.
Pojawili się wiec nie tylko zainteresowani Medytacja , ale też Jogą i problemami związanymi z uzależnieniami.
Miedzy innymi przybyła Paulina [Stróż], z Wrocławia , która założyła Namaste Centrum Jogi Iyengara , gdzie jogę praktykują wszystkie grupy wiekowe , a nawet odbywają się tam kursy dla nauczycieli Jogi Iyengara .
Piszę o tym , bo w pewnym sensie nasza wrocławska grupa medytacyjna odegrała w związku z tym role Misyjną! Otóż ojciec Pereira, który przyjechał do Wrocławia na zaproszenie Pauliny w 2011 roku, przybył z grupą prawie 100 Joginów do naszej akademickiej kaplicy, odprawiał mszę św. Z Wojtkiem Czwichockim, i mówił o związku Jogi z Medytacja. Wielu joginów, płakało ze wzruszenia , ze znowu znaleźli się w kościele swojej pierwotnej wiary.( zaprzestali praktykowania , bo w wielu społecznościach kościelnych, traktowano jogę jako narzędzie diabła.)
Ojciec Pereira jest związany z WCCM Polska - Światowa Wspólnota Medytacji Chrześcijańskiej. W tym roku poprowadzi warsztaty jogi z medytacją, w Bonneveu we Francji- w światowym centrum WCCM.
W naszej lubińskiej tradycji, stosujemy tez przed rozpoczęciem sesji, ćwiczenia relaksacyjne i stabilizujące odczucia całego ciała a medytacje prowadzimy wraz z głębokim oddychaniem.
Króciutka anegdotka o ojcu Pereirze. Jego misja apostolska objawia się tez w tym , ze kiedy staje na głowie , odmawia różaniec. Bardzo dużo osób , które odeszły z kościoła , bo wydawało im się ze nie mogą łączyć Jogi z wiara katolicka, wraca i zaczyna się modlić…
Ojciec Pereira regularnie od tego czasu przyjeżdża do Wrocławia prowadzić kursy Jogi . W zeszłym roku powtórzyła się cudowna pielgrzymka joginów do naszej kaplicy – msza św. i wykład!
Medytacja to oddech darowanego nam życia we wszystkich jego przejawach.
Pozdrawiam serdecznie,
Kasia Gabryel
--