Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny

Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny Stowarzyszenie od 2005 roku posiada statut organizacji OPP co pozwala nam na pozyskanie 1%. Dzięki temu wspieramy działalność Duszpasterstwa w organizacji m.in.

koncertów, wyjazdów, spotkań, konferencji, rekolekcji, pielgrzymek itp..

W dniu 9 czerwca o godzinie 10:01 na przystanek Grunwaldzka dotarł tramwaj imienia „Orzecha”. Miałem okazję przejechać s...
10/06/2026

W dniu 9 czerwca o godzinie 10:01 na przystanek Grunwaldzka dotarł tramwaj imienia „Orzecha”. Miałem okazję przejechać się nim i porozmawiać z pasażerami. Pytałem, czy wiedzą, jakim tramwajem jadą oraz czy pamiętają księdza Orzechowskiego.
Kilkoro pasażerów z uśmiechem wspominało „Orzecha”. Mówili, że udzielał im ślubu, chrzcił ich dzieci lub że spotykali go w parafii św. Wawrzyńca. Widać było, że dla wielu osób pozostawił po sobie dobre wspomnienia. Byli jednak również tacy, którzy go nie znali.
Z myślą o nich MPK przygotowało specjalną tablicę informacyjną oraz – co jest nowością – cytaty ks. Orzechowskiego umieszczone na oparciach siedzeń. Dzięki temu podczas codziennej podróży można nie tylko poznać postać „Orzecha”, ale także zatrzymać się na chwilę przy jego słowach.
Jadąc rano do pracy takim tramwajem, można rozpocząć dzień od dobrego, „orzechowego” cytatu. Czasem jedno życzliwe zdanie wystarczy, by dobrze zacząć dzień .
Niech się dobre słowo niesie... ❤️
📸 Wiesław Wowk „Kuzyn”

Ksiądz Orzech | Archidiecezja Wrocławska I Piesza Pielgrzymka Wrocławska I @ MPK

Film „Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi” już w przyszły wtorek w Warszawie! I to w jakim miejscu: w historycznym gmac...
09/06/2026

Film „Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi” już w przyszły wtorek w Warszawie! I to w jakim miejscu: w historycznym gmachu więzienia przy ulicy Rakowieckiej.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania wstępu, który wygłosi ksiądz Jarosław Wąsowicz, historyk i kapelan Prezydenta RP, do wspólnego oglądania filmu oraz do obejrzenia wystawy.

📅 16 czerwca, godz. 17.00
📍 Rakowiecka 37, Warszawa

❗Głodował z kolejarzami. Odprawiał we Wrocławiu Msze św. za Ojczyznę. Wychował kilka pokoleń młodych Wrocławian.

🎬16 czerwca zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego o ks. Stanisławie Orzechowskim zatytułowanego „Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi”.

Ks. Stanisław Orzechowski był legendarnym kapelanem Solidarności i jednym z najbardziej rozpoznawalnych duszpasterzy Wrocławia. W sierpniu 1980 roku stanął przy strajkujących robotnikach. W stanie wojennym wspierał internowanych i ich rodziny. Nie bał się mówić prawdy, choć wiedział, że jest na celowniku SB.
Film Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego to opowieść o człowieku, który przez całe życie był blisko ludzi – zarówno w chwilach próby, jak i w codzienności.

🎬 Projekcja filmu poprzedzona wstępem ks. dr hab. Jarosława Wąsowicza

📅 16 czerwca, godz. 17.00
📍 Rakowiecka 37, Warszawa

Wstęp wolny.

Projekcji będzie towarzyszyła wystawa poświęcona ks. Orzechowskiemu przygotowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Towarzystwa Akademickiego Wawrzyny.

Mamy dla Was dobrą wiadomość! ❗Tramwaj „Orzech”  🚊 wraca na tory. I to jest bardzo dobra i długo wyczekiwana wiadomość.C...
06/06/2026

Mamy dla Was dobrą wiadomość! ❗
Tramwaj „Orzech” 🚊 wraca na tory. I to jest bardzo dobra i długo wyczekiwana wiadomość.
Całe wydarzenie odbędzie się w dniu 9 czerwca (wtorek) w dwóch odsłonach: odjazd tramwaju o godz. 10:01 z przystanku Grunwaldzka nr. (20808) w kierunku pl. Bema oraz ponownie o godz. 16:57 z przystanku pl. Bema (20657) w kierunku mostu Szczytnickiego. W tym czasie wolontariusze będą rozdawać słodkości oraz materiały informacyjne dotyczące ks. Stanisława Orzechowskiego „Orzecha”.
I gorąca prośba!
Jeśli ktoś z Was miałby czas i chciałby zaangażować się w to wydarzenie, serdecznie zapraszam do wspólnego promowania osoby Orzecha oraz jego duchowego dziedzictwa. Będzie to także okazja do spotkania, wspólnego działania i przypomnienia wartości, które były dla niego tak ważne. Każda pomoc i obecność będą bardzo cenne. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy mogli cieszyć się tym wyjątkowym momentem.
Na zgłoszenia czekam na priv tel. 608095757 Wiesław Wowk Kuzyn
Ksiądz Orzech

30/05/2026
Dziękujemy Wam wszystkim!
28/05/2026

Dziękujemy Wam wszystkim!

Zapraszamy już w piątek i sobotę!
26/05/2026

Zapraszamy już w piątek i sobotę!

Dzisiaj przeżywamy piątą rocznicę przejścia Orzecha do wieczności
19/05/2026

Dzisiaj przeżywamy piątą rocznicę przejścia Orzecha do wieczności

Zapraszamy!
06/05/2026

Zapraszamy!

Przed nami wydarzenie bardzo ważne dla społeczności pielgrzymów! Zbliżają się obchody piątej rocznicy śmierci księdza Stanisława Orzechowskiego „Orzecha”, twórcy i wieloletniego przewodnika naszej pielgrzymki.

Organizatorzy zapraszają na trzy wyjątkowe wydarzenia przeżywane pod hasłem: Za Orzechem do nieba.

🔸 Sobota 16 maja - piesza pielgrzymka z Wrocławia do Morzęcina. Jej celem będzie dawne gospodarstwo „Orzecha” w Morzęcinie Wielkim, gdzie spędzał czas ze studentami.

🔸 Piątek 29 maja - wieczór modlitewny w Duszpasterstwie Akademickim Wawrzyny, na który zaproszeni są studenci wrocławskich duszpasterstw i wspólnot akademickich. Konferencja ojca Emiliana Gołąbka OFM, przewodnika naszej pielgrzymkowej Grupy 15.

🔸 Sobota 30 maja - Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Siemieniewskiego, ordynariusza Diecezji Legnickiej. Modlitwa przy grobie „Orzecha”, poczęstunek, spotkania i rozmowy, nabożeństwo majowe, koncert zespołu „40i30na70” i modlitwa uwielbienia.

Więcej informacji na temat przebiegu tych wydarzeń znajdziecie na stronie internetowej: pielgrzymka.pl/za-orzechem-do-nieba-5-rocznica-wiecznosci/

Archidiecezja Wrocławska | Ksiądz Orzech | Duszpasterstwo Akademickie Wawrzyny | Gość Wrocławski | Niedziela Wrocławska | Radio Rodzina | Nowe Życie

Było pięknie!
26/04/2026

Było pięknie!

Serdecznie zapraszamy absolwentów i studentów do wspólnego przeżycia Mszy Świętej w intencji śp. ks. Stanisława Orzechow...
19/04/2026

Serdecznie zapraszamy absolwentów i studentów do wspólnego przeżycia Mszy Świętej w intencji śp. ks. Stanisława Orzechowskiego – naszego Duszpasterza, którego z wdzięcznością i modlitwą nieustannie wspominamy.
Niech to spotkanie stanie się dla nas okazją do podtrzymywania więzi, umacniania relacji oraz budowania jedności naszej wspólnoty, która wyrasta z doświadczenia tego wyjątkowego miejsca. To także czas, by wspólnie pielęgnować pamięć o jego założycielu i zachować żywe dziedzictwo duchowe, które nam pozostawił.
Msza Święta zostanie odprawiona 19 kwietnia o godz. 20:00
w dolnej kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”
przy ul. Bujwida 51.

Adres

Ulica Bujwida 49/51
Wroclaw
50-345

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny:

Udostępnij