16/05/2026
📖 J 17, 20-26. Aby stanowili jedno.
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Jana
W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus, podniósłszy oczy ku niebu, modlił się tymi słowami: «Ojcze Święty, nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, by świat uwierzył, że Ty Mnie posłałeś.
I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, że Ty Mnie posłałeś i że Ty ich umiłowałeś, tak jak Mnie umiłowałeś. Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem, i oni poznali, że Ty Mnie posłałeś. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich».
Oto słowo Pańskie.
« aby wszyscy stanowili jedno,
tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie!
aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich»
Abyśmy wszyscy stanowili jedno, abyśmy byli jednością w Jezusie, w Ojcu, w Duchu Świętym, abyśmy byli jednością z sobą nawzajem we wspólnocie.
Jedność odmieniana na różne sposoby, tam gdzie jedność, jedność z Bogiem, tam jest miłość.
Ale my lubimy się dzielić, wolimy się dzielić, szukać tego co nas różni a nie tego co nas jednoczy, co nas łączy. Taka ludzka natura.
Natura ludzka podatna na podszepty złego, który każe wątpić, dzielić, szukać podstępu, nie ufać, podejrzewać?
A przecież Jezus mówi do nas:
«Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich».
I to wystarczy abyśmy byli JEDNO!
I to wystarczy abyśmy się miłowali.