Parafia Ducha Świętego w Woli Uhruskiej

Parafia Ducha Świętego w Woli Uhruskiej Parafia erygowana w 1986 r. Kościół wybudowany w latach 1982-1984, staraniem ks. Mariana Gorgola. Historia naszej parafii wiąże się z parafią pod wezwaniem Św. bp.

Jesteśmy parafią Kościoła Rzymskokatolickiego leżącą w granicach Diecezji Siedleckiej. Wraz z dziewięcioma innymi parafiami tworzymy na terenie naszej diecezji Dekanat Hański. Jana Chrzciciela w Uhrusku. Parafia ta była erygowana w 1551 roku. Obejmowała ona znaczne tereny, a jej kościół parafialny znajdował się w Uhrusku oddalonym od miejscowości Wola Uhruska o około 3 km. W 1921 roku w Woli Uhrus

kiej powołano do istnienia Hutę Szkła. Od tego czasu liczba mieszkańców wsi stale wzrastała. Wkrótce liczba mieszkańców przewyższyła liczbę mieszkańców Uhruska i konieczne było powołanie do istnienia nowej parafii ulokowanej w tej miejscowości. Starania te podjął proboszcz parafii w Uhrusku ks. Marian Gorgol. Okres w którym zabiegano o budowę kościoła był okresem dużych przemian społecznych. Wybuchające na terenie całego kraju strajki doprowadziły do podpisania w 1980 roku porozumień w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu. Był to dogodny moment aby zrealizować plany budowy. Zgodę na budowę kościoła otrzymano na początku roku 1981. Projekt kościoła wykonał inż. arch. Stanisław Pilut. Świątynia jest murowana a jej styl architektoniczny współczesny, poświęcenia kościoła dokonał w sierpniu 1986 roku ks. Jan Mazur ówczesny Ordynariusz Diecezji Siedleckiej. Parafia została erygowana w 1986 roku a jej pierwszym proboszczem był ks. Do parafii należą trzy kaplice w pobliskich miejscowościach: w Mszance (4 km), Stulnie (6 km) oraz w Zbereżu (9 km). Posługę w parafii pełni dwóch księży: proboszcz parafii ks. mgr Andrzej Lemieszek oraz wikariusz ks. mgr lic. Karol Nasiłowski. Parafia posiada swój cmentarz parafialny oddalony od kościoła farnego o około 1,5 km. Odpusty parafialne przeżywane są podczas święta Zesłania Ducha Świętego.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.Odpust w Parafii Ducha Świętego w Woli Uhruskiej.Niedziela, 24 maja 2026 r.,, Duch Z...
25/05/2026

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Odpust w Parafii Ducha Świętego w Woli Uhruskiej.
Niedziela, 24 maja 2026 r.

,, Duch Zmartwychwstałego jest Duchem pokoju, misji i prawdy.’’

Papież Leon XIV

W kościele Ducha Świętego w Woli Uhruskiej, Msza Święta odpustowa została odprawiona o godz. 12.30.
Eucharystię celebrował ksiądz Jakub Wąsowski, student Szkoły Doktorskiej KUL (teologia fundamentalna).
Rodzinną parafią księdza Jakuba jest Parafia Św. Jana Chrzciciela w Parczewie.
Ksiądz Jakub pełni także funkcję Diecezjalnego Duszpasterza ds. Ekumenizmu.

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli księża z całego Dekanatu hańskiego, wierni z naszego zgromadzenia parafialnego oraz przyjezdni goście z sąsiednich Parafii, i nie tylko.
Po Eucharystii, podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, została odmówiona Litania do Ducha Świętego. Modlitwę poprowadził ksiądz Jakub.
Następnie – odbyła się procesja.
Uroczystość odpustową, przed błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, zakończyło odśpiewanie hymnu dziękczynnego Te Deum.

Ksiądz proboszcz Andrzej Lemieszek podziękował księdzu Jakubowi za przybycie i odprawienie uroczystej Mszy Świętej oraz Parafianom – za organizację uroczystości, a także - wszystkim zgromadzonym osobom - za uczestnictwo w modlitwie.

Tekst i zdjęcia – Andrzej Flaga.

23/05/2026
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedziela Wielkanocna, 17 maja 2026 r.Odpust w kaplicy Wniebowstąpienia Pan...
17/05/2026

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedziela Wielkanocna, 17 maja 2026 r.

Odpust w kaplicy Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Zbereżu.

,,[...] Wniebowstąpienie mówi nam nie o odległej obietnicy, lecz o żywej więzi, która pociąga również nas ku niebieskiej chwale, poszerzając i wywyższając już w tym życiu nasz horyzont i zbliżając coraz bardziej nasze myślenie, odczuwanie i postępowanie do miary serca Bożego.''

Papież Leon XIV

Regina coeli - fragment
Watykan, Plac Św. Piotra, 17 maja 2026 r.

Uroczystą Mszę Świętą, odprawioną o godz. 12. 30, w kaplicy w Zbereżu, celebrował ksiądz kanonik Janusz Sutryk, Dziekan Dekanatu hańskiego.
Po udzieleniu Eucharystii został odśpiewany hymn dziękczynny Te Deum.
Po Liturgii Świętej, podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, ksiądz Janusz omówił wraz z wiernymi Litanię Loretańską w ramach Majowego Nabożeństwa.
Uroczystość odpustową zakończyło Boże Błogosławieństwo.

Ksiądz Andrzej Lemieszek - proboszcz Parafii Ducha Świętego w Woli Uhruskiej, podziękował księdzu Januszowi za przybycie do Zbereża i odprawienie uroczystej Liturgii Świętej oraz zgromadzonym – za uczestnictwo.

Tekst i fotografie - Andrzej Flaga.

Zdjęcie 1. Wniebowstąpienie Pańskie - ikona napisana w XV w., pochodząca z greckiej wyspy Kreta.
Portal: Droga Ikony/Ikony wielkopostne i wielkanocne, cz. 12

Święto Św. Andrzeja Boboli – patrona Polski, kolejarzy i Straży Granicznej, 16 maja 2026 r.Modlitwa za wstawiennictwem Ś...
16/05/2026

Święto Św. Andrzeja Boboli – patrona Polski, kolejarzy i Straży Granicznej, 16 maja 2026 r.

Modlitwa za wstawiennictwem Świętego Andrzeja.

Święty Andrzeju Bobolo, nasz wielki Patronie! Tak umiłowałeś Jezusa jako swojego Pana, że oddałeś Mu siebie na służbę aż do śmierci.
Prosimy Ciebie: wspieraj nas przez całe nasze życie, abyśmy za Twoim przykładem zawsze wzrastali w zjednoczeniu z Sercem Jezusa pod opieką Jego Matki Niepokalanej. Amen.

Żołnierzom Straży Granicznej, z Placówek w obrębie naszej Parafii – w Woli Uhruskiej i w Zbereżu, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, rodzinnego szczęścia, wszelkiej pomyślności oraz skutecznej i bezpiecznej służby.
Niech Patron – Św. Andrzej Bobola strzeże w niebezpieczeństwie i wyprasza u Boga wszelkie łaski.

Opracowanie tekstu - Andrzej Flaga.

Fot. Św. Andrzej Bobola - obraz olejny z pierwszego na świecie Muzeum św. Andrzeja Boboli, z Sanktuarium Narodowego Parafii św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61, Warszawa-Mokotów.

Obraz, do muzeum, został ofiarowany przez ojców jezuitów z Łodzi.
Zainteresowanym udostępniam link do strony Muzeum Św. Andrzeja Boboli, z ciekawym opisem zbiorów muzealnych i relikwii Świętego Andrzeja.
Tekst: Ks. dr Aleksander Jacyniak SJ,
Papieski Wydział Teologiczny
Sekcja św. Andrzeja Boboli "Collegium Bobolanum"
Warszawa
https://www.rakowiecka.jezuici.pl/sanktuarium-11413/muzeum-sw-andrzeja-boboli-11438

Matki Bożej Fatimskiej, 13 maja 2026 r.,,Maryja jest „Niewiastą Eucharystii” w całym swoim życiu.’’Święty Jan Paweł II,,...
13/05/2026

Matki Bożej Fatimskiej, 13 maja 2026 r.

,,Maryja jest „Niewiastą Eucharystii” w całym swoim życiu.’’

Święty Jan Paweł II

,,Figura Matki Bożej Fatimskiej będzie w 2026 r. peregrynować na terenie pięciu państw świata. Są one położone na trzech kontynentach: w Europie, Azji oraz w Ameryce Południowej, przekazały władze portugalskiego sanktuarium.

Wśród potwierdzonych już pielgrzymek fatimskiego wizerunku Maryi są m.in. parafie położone na środkowym zachodzie Portugalii: w Peniche oraz Caldas da Rainha. W tym roku przewidziane jest też odwiedzenie przez figurkę Matki Bożej Fatimskiej kilku parafii w Hiszpanii, m.in. w regionie Madrytu oraz Toledo, a także peregrynacja we Włoszech.

Czwartym krajem pielgrzymki postaci Maryi będzie Korea Południowa, gdzie w 2027 r. zaplanowano najbliższą edycję Światowych Dni Młodzieży. Wśród odwiedzanych miejsc będą tam m.in. parafie aglomeracji Seulu, stolicy tego azjatyckiego kraju, gdzie pielgrzymka figurki Matki Bożej Fatimskiej została zaplanowana na kwiecień, maj i czerwiec br.

Ostatnim dotychczas potwierdzonym w tym roku krajem dla pielgrzymki fatimskiego wizerunku będzie Brazylia. Odwiedzi on tam m.in. aglomerację Rio de Janeiro, na południowym wschodzie tego kraju.

Podróże figurki fatimskiej służą m.in. rozszerzaniu przesłania z objawień z 1917 r. przekazanych przez Maryję trójce portugalskich dzieci o potrzebie nawrócenia się ludzkości, pokuty i modlitwy.
Wraz z peregrynacjami figurki, prowadzonymi od dekady lat 40. XX w., rośnie liczba jednostek terytorialnych Kościoła katolickiego zadedykowanych Matce Bożej Fatimskiej. Jest już Ona patronką ponad 1100 parafii, 17 diecezji, a także 75 misji katolickich na całym świecie.''

Artykuł: ,,Fatima: figura Matki Bożej odwiedzi w 2026 r. co najmniej pięć krajów świata.''

Portal: Misyjne Pl, 12 stycznia 2026

Fot. Figura Matki Bożej Fatimskiej.
Kościół Ducha Świętego w Woli Uhruskiej, 13 maja 2026 r.

Opracowanie tekstu i zdjęcie - Andrzej Flaga.

Uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika – głównego patrona Polski i głównego patrona miasta Siedlce - sied...
09/05/2026

Uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika – głównego patrona Polski i głównego patrona miasta Siedlce - siedziby naszej Diecezji, 8 maja 2026 r.

,,Wszechmogący Boże, przez wstawiennictwo świętego Stanisława, biskupa i męczennika, potężną prawicą broń Twojego ludu i daj mu oglądać blask Twojego majestatu w niebieskiej ojczyźnie. Przez Chrystusa, Pana naszego.''

Uroczyste Błogosławieństwo kapłana, kończące Mszę Świętą

Stanisław urodził się w Szczepanowie, na terenie dzisiejszej diecezji tarnowskiej, około 1030 roku.
Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia kapłańskie, a w 1072 r. został biskupem krakowskim po biskupie Lambercie.
Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, wspomagał ubogich i co roku odwiedzał kapłanów swojej diecezji.
Zginął śmiercią męczeńską w 1079 r., zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypominał jego nadużycia.

W kościele Ducha Świętego w Woli Uhruskiej Mszę Świętą, odprawioną o godz. 17, celebrował ksiądz proboszcz Andrzej Lemieszek.
Przed Liturgią Świętą wierni odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Modlitwę poprowadził organista – Pan Roman.
Po Liturgii Świętej, podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, rozpoczęło się Nabożeństwo majowe.
Na zakończenie modlitewnego zgromadzenia została odśpiewana pieśń ,,Boże coś Polskę’’.

Tekst i fotografie – Andrzej Flaga.

Ikona Św. Stanisława ze strony Archidiecezji Lubelskiej.

Dwa zaproszenia diecezjalne Biskupa Siedleckiego ks. dra Kazimierza Gurdy:1. Zaproszenie na zakończenie peregrynacji rel...
07/05/2026

Dwa zaproszenia diecezjalne Biskupa Siedleckiego ks. dra Kazimierza Gurdy:

1. Zaproszenie na zakończenie peregrynacji relikwii bł. Pauliny Jaricot w parafiach Diecezji Siedleckiej.

2. Zaproszenie na XV Diecezjalną Pielgrzymkę Rodzin do Parczewa.

Portal Diecezji Siedleckiej:
1. https://diecezja.siedlce.pl/komunikat/zaproszenie-biskupa-siedleckiego-kazimierza-gurdy-na-zakonczenie-peregrynacji-relikwii-bl-pauliny-jaricot-w-parafiach-diecezji-siedleckiej/

2. https://diecezja.siedlce.pl/komunikat/zaproszenie-biskupa-siedleckiego-kazimierza-gurdy-na-xv-diecezjalna-pielgrzymke-rodzin-do-parczewa/

Strona główna » Komunikaty » Zaproszenie Biskupa Siedleckiego Kazimierza GURDY na zakończenie peregrynacji relikwii bł. Pauliny Jaricot w parafiach Diecezji Siedleckiej

V i VI tydzień Okresu Wielkanocnego, 3 - 16 maja 2026 r.Ogłoszenia parafialne.1. Na Nabożeństwa majowe zapraszamy do świ...
06/05/2026

V i VI tydzień Okresu Wielkanocnego, 3 - 16 maja 2026 r.
Ogłoszenia parafialne.

1. Na Nabożeństwa majowe zapraszamy do świątyni w Woli Uhruskiej - w dni powszednie - po Mszy wieczornej, a w niedziele - po Liturgii Św., odprawionej o godz. 11.

2. W tym tygodniu Pierwszy czwartek miesiąca, z modlitwą o uświęcenie kapłanów i nowe powołania.

W piątek, ze względu na Uroczystość Św. Stanisława, patrona Polski, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

3. Msza Święta odpustowa w kaplicy w Zbereżu, z racji Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, zostanie odprawiona w niedzielę, 17 maja, o godz. 12.30.

4. Odbyło się już poświęcenie pól w Zbereżu i w Stulnie (V Niedziela Wielkanocna).
Natomiast, poświęcenie pól w Mszance, Mszannie, Józefowie i w Mszannie Kolonii odbędzie się 10 maja, czyli w VI. Niedzielę Wielkanocną, o godz. 13.

5. Koło Misyjne bardzo gorąco zachęca wszystkich Parafian o wielkim sercu do wspólnej akcji ,,Piórniki dla Afryki''.
Jest to ogólnopolska akcja, do której chcielibyśmy się włączyć.
W rejonach objętych pomocą, posiadanie kompletu przyborów jest często warunkiem uczestnictwa w zajęciach szkolnych, a ich brak - wykluczeniem, bo tylko niektórzy mają szansę na edukację, dzięki której mogą wyrwać się z ubóstwa.

Przynosimy nowy piórnik, a w nim: długopis, ołówek, gumkę, temperówkę, linijkę, kredki, nożyczki, klej w sztyfcie i lizak - na to czekają nasi rówieśnicy w Afryce.
Podarujmy im trochę uśmiechu, radości i dajmy szansę na lepszą przyszłość dzieciom w Afryce.

6. Druga inicjatywa - to akcja dla dziecka ,,zza miedzy'' - Szymonka Zelenta z Rudy-Huty.
Sprawmy, by jego Dzień Dziecka był szczęśliwszy, mimo ciężkiej choroby.
Dlatego zachęcamy do przynoszenia maskotek,/pluszaków, nowych lub w dobrym stanie oraz książek dla dzieci, które zostaną sprzedane podczas kiermaszu pt. ,,Przytul misia i spraw radość Szymonkowi.

Zarówno piórniki jak i maskotki przynosimy do 10 maja, do zakrystii.

7. Bóg zapłać za ofiary 100 i 200 zł na cele kultu religijnego.

Na fotografii: Poświęcenie pól w Józefowie.
IV. Niedziela Wielkanocna – Niedziela Dobrego Pasterza, 11 maja 2025 r.
Zdjęcie - Andrzej Flaga (parafialne archiwum).

V Niedziela Wielkanocna, 3 Maja 2026 r.Wyjątkowo, w sobotę, 2 maja 2026 r. obchodziliśmy Uroczystość Najświętszej Maryi ...
04/05/2026

V Niedziela Wielkanocna, 3 Maja 2026 r.

Wyjątkowo, w sobotę, 2 maja 2026 r. obchodziliśmy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - Głównej Patronki naszej Ojczyzny, a także – Patronki Archidiecezji częstochowskiej i przemyskiej.
Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała zezwolenie zamiany dnia maryjnego z 3 Maja, aby można było wtedy obchodzić V. Niedzielę Wielkanocną.

,,Wierzysz?
Wierzyć, jak to łatwo powiedzieć, parafrazując słowa znanej piosenki. A jednak Uczniowie, są w ciągłym niepokoju, który Ich paraliżuje.
Jezus, doskonały prowadzący zna Ich lęki, zna także Twoje. Nie zatrzymuje się na tym co trudne, ale pokazuje Im, Tobie, dalszą perspektywę.
Wiara, to nie tylko tu i teraz, ale perspektywa nowej rzeczywistości.
Mimo Twoich lęków, obaw, niepokojów, On, Jezus Ciebie prowadzi.
Wierzysz?
Ja się tego ciągle uczę.’’

Ojciec Tytus Mariusz Boguszyński OFM
Rozważania do Niedzielnej Ewangelii według Św. Jana (J 14,1-12).

Post z profilu na Facebooku Bractwa Słowa Bożego.
Klasztor Pasjonistów.
Ul. Zamieniecka 21, Grochów, Warszawa.

W kościele Ducha Świętego w Woli Uhruskiej niedzielną Mszę Świętą, odprawioną o godz. 11, celebrował ksiądz proboszcz Andrzej Lemieszek.
Była to Lituria Święta odprawiona w intencji strażaków oraz Ich rodzin, a także – za Ojczyznę i mieszkańców naszej gminy.
Poczty sztandarowe reprezentowały: OSP Wola Uhruska, OSP Uhrusk oraz delegacja harcerzy z 20 Drużyny Harcerskiej „Leśne Wiewiórki” ze Szkoły Podstawowej w Macoszynie Dużym.
Po zakończeniu uroczystości religijnej, strażacy, żołnierze i harcerze złożyli wieńce i oddali hołd przy Pomniku Lotnego Oddziału „Nadbużanka” AK w Woli Uhruskiej.
W uroczystościach, przed tym pomnikiem, uczestniczył także wójt gminy Wola Uhruska Pan Jacek Kozyra, wraz z delegacją pracowników Urzędu Gminy.

Po Eucharystii, przed wejściem do świątyni wykonałem pamiątkową fotografię strażakom i żołnierzom.

Tekst i zdjęcia –Andrzej Flaga.

IV Niedziela Wielkanocna - Niedziela Dobrego Pasterza i 63. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, 26 kwietnia 2026 r.,, Je...
26/04/2026

IV Niedziela Wielkanocna - Niedziela Dobrego Pasterza i 63. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, 26 kwietnia 2026 r.

,, Jezus, Dobry Pasterz, zapewnia nam – swojej owczarni – duchowy pokarm. Niczego nam nie braknie, mamy bowiem w obfitości podane Jego słowo, którym możemy się karmić i nasycić nim naszą duszę.
To słowo zapewnia nas o Jego miłości do nas, miłości niezasłużonej, ale jakże potrzebnej w naszej codzienności.
Jego słowo jest też prawdą niezmienną i trwałą, prawdą dotyczącą sposobu i celu naszego życia. On, Dobry Pasterz, karmi nas także swym Ciałem. Karmiąc się Ciałem Jezusa zmartwychwstałego umacniamy nasze duchowe siły na drodze wiary i budujemy naszą jedność z Nim tu na ziemi, aby dojść do pełnej jedności w niebie.’’

Biskup Siedlecki ks. dr Kazimierz Gurda

List pasterski Biskupa Siedleckiego KAZIMIERZA GURDY na Niedzielę Dobrego Pasterza (2026) – wybrana myśl.

Więcej treści znajduje się na stronie Portalu Podlasie24. Artykuł: ,,Niedziela Dobrego Pasterza: apel o powołania i jedność Kościoła’’.
https://siedlce.podlasie24.pl/kosciol/niedziela-dobrego-pasterza-apel-o-powolania-i-jednosc-kosciola-20260426110128

Zebrane w tym dniu na tacę ofiary są przeznaczone na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej.

Opracowanie treści i wybór fotografii – Andrzej Flaga.

Zdjęcie ze strony: Posłani w Duchu Świętym.
Ul. Franciszkańska 2a, Przemyśl.

III Niedziela Wielkanocna - Niedziela Biblijna, rozpoczynająca XVIII Tydzień Biblijny.19 kwietnia 2026 r.„My, gdy mówimy...
19/04/2026

III Niedziela Wielkanocna - Niedziela Biblijna, rozpoczynająca XVIII Tydzień Biblijny.
19 kwietnia 2026 r.

„My, gdy mówimy, to tylko wypowiadamy słowo. Jezus Chrystus, gdy nauczał, On sam był tym Słowem. Słowem, które posłał Ojciec do nas.’’

Ojciec, prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski OSPPE, kierownik Katedry Eklezjologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Bieżąca niedziela obchodzona jest w Kościele w Polsce jako Niedziela Biblijna i Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego.
W tym roku przeżywamy ją pod hasłem: „Odważyliśmy się w Bogu naszym głosić wam Ewangelię Bożą pośród wielkiego utrapienia” (1 Tes 2,2).

Pismo Święte pomaga zgłębić wiarę, a czytanie w rodzinie i wspólnocie pomaga w budowaniu bliskości.
Biblia pomaga też w przeżywaniu i zrozumieniu Eucharystii.
Tydzień Biblijny jest wspaniałą okazją, żeby zacząć częściej sięgać po Pismo Święte i je kontemplować.
W trwającym, od III. Niedzieli Wielkanocnej, Tygodniu Biblijnym będziemy przede wszystkim rozważać:
- Pierwszy i Drugi List św. Pawła do Tesaloniczan,
- Pierwszy i Drugi List św. Pawła do Tymoteusza oraz
- List św. Pawła do Tytusa.

Opracowanie tekstu – Andrzej Flaga.

Plakat z profilu na Facebooku Parafii Św. Mikołaja w Gronowie (Diecezja toruńska, Dekanat Kowalewo Pomorskie; gmina Lubicz, powiat toruński, woj. kujawsko-pomorskie).

Adres

Zielona 5
Wola Uhruska
22-230

Godziny Otwarcia

Wtorek 07:00 - 19:00
Środa 08:00 - 18:00
Czwartek 07:00 - 18:00
Piątek 07:00 - 18:00
Sobota 10:00 - 17:30
Niedziela 06:30 - 13:00

Telefon

+48825915100

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia Ducha Świętego w Woli Uhruskiej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Parafia Ducha Świętego w Woli Uhruskiej:

Udostępnij