14/12/2015
Zapraszamy do Sanktuarium:
DEKRET
O łaskach Jubileuszu Miłosierdzia w Nadzwyczajnym Roku Świętym
I
Ojciec Święty Franciszek w bulli Misericordiae Vultus z 11 kwietnia 2015 roku ogłosił Nadzwyczajny Rok Święty, nazwany Jubileuszem Miłosierdzia, który rozpocznie się w Wiecznym Mieście 8 grudnia br., a zakończy 20 listopada 2016 roku. W całym świecie chrześcijańskim poza Rzymem uroczysta inauguracja Jubileuszu Miłosierdzia nastąpi w niedzielę 13 grudnia, a jego zamknięcie 13 listopada 2016 roku.
Będzie to czas szczególny, kiedy skarbnica łask, jaką Chrystus zmartwychwstały powierzył swojemu Kościołowi, zostanie otwarta dla wierzących jeszcze szerzej, by obficiej spłynęły na ludzi zdroje Bożego miłosierdzia.
Miejscem celebrowania Roku Świętego będzie przede wszystkim Rzym. Jednak z obfitości duchowych darów tych nadzwyczajnych dni wierni będą mogli korzystać we wszystkich miejscach ustanowionych jako odpustowe Jubileuszu Miłosierdzia.
II
[...]
III
Poza Bazyliką katedralną i Konkatedrą, miejscami celebrowania Jubileuszu Miłosierdzia, w których – jako kościołach stacyjnych Roku Świętego – będzie można uzyskiwać odpusty, ustanawiam:
[...]
Sanktuarium Matki Bożej Hallerowskiej w parafii Narodzenia Najśw. Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim
[...]
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Pani Wielgoleskiej w parafii Matki Bożej Różańcowej w Wielgolesie
[...]
Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim
[...]
Kościół Miłosierdzia Bożego w Rudzienku
[...]
Kościół Miłosierdzia Bożego w Żukowie
[...]
Kościół Świętych Jana Chrzciciela i Stanisława Biskupa w Stanisławowie
[...]
IV
Każdy wierny może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (wyznanie grzechów w sakramencie pokuty, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu – nawet powszedniego), jeżeli w ustanowionych miejscach będzie uczestniczył w świętych czynnościach i odmówi pobożnie Ojcze nasz i Wierzę (Wykaz Odpustów, 33 § 2).
V
W Bazylice katedralnej i Konkatedrze, gdzie zostaną otwarte Drzwi Święte, odpust zupełny można będzie uzyskać każdego dnia, przez cały czas trwania Jubileuszu Miłosierdzia. W pozostałych kościołach stacyjnych odpust Roku Świętego można będzie uzyskać w wyznaczone dni specjalnych zgromadzeń liturgicznych, o których wierni zostaną poinformowani w odpowiednim czasie, a także w następujące dni Roku Świętego:
Uroczystość Narodzenia Pańskiego – 25 grudnia
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – 1 stycznia
Uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia
Święto Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła – 25 stycznia
Święto Katedry Świętego Piotra Apostoła – 22 lutego
Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny – 19 marca
Wielki Piątek Męki Pańskiej – 25 marca
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – 27 marca
Druga Niedziela Wielkanocy, czyli Miłosierdzia Bożego – 3 kwietnia
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 4 kwietnia
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – 8 maja
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 15 maja
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – 3 czerwca
Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca
Uroczystość Matki Bożej Zwycięskiej, Patronki Diecezji – 15 sierpnia
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego – 14 września
Wspomnienie Świętej Faustyny Kowalskiej, Dziewicy – 5 października
Ogłaszając miejsca i dni szczególnego udziału w duchowych dobrach Nadzwyczajnego Roku Świętego udzielam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
/-/ Abp Henryk Hoser SAC
Biskup Warszawsko-Praski