, STOWARZYSZENIE NAJŚWIĘTSZEJ RODZINY
przy Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu
Prowincja Warszawska
Od początku istnienia Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (Franciszka Siedliska), widziała potrzebę współpracy z osobami świeckimi w szerzeniu Królestwa Bożego. umieściła rozdział o “Bractwie Najświętszej Rodziny”. Dzisiaj S
iostry Najświętszej Rodziny z Nazaretu kontynuują inicjatywę naszej Założycielki poprzez prowadzenie Stowarzyszenia.
“Pragniemy ubogacać świat
ideą Nazaretu
i wprowadzać w rodziny jego atmosferę,
by wspólnie z nimi dawać świadectwo życia Ewangelią
i dążyć razem do pełni Królestwa Bożego”. W roku 1994, który był Rokiem Rodziny, rozpoczęły się spotkania dla rodzin w Warszawie, które kontynuowane są dalej w ramach Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny. Obecnie (czyli na dzień 06.02.2022) Stowarzyszenie liczy 221 członków SNR i 154 “Dzieci Nazaretu” oraz około 200 sympatyków. Przynależność
Stowarzyszenie przyjmuje w swoje szeregi małżeństwa i rodziny. Członkowie Stowarzyszenia zobowiązują się żyć duchem Nazaretu i we współpracy oraz przy duchowym wsparciu ze strony Zgromadzenia, szerzyć Królestwo Boże, gdziekolwiek się znajdą. Okres przygotowania do oficjalnego przyjęcia do Stowarzyszenia trwa dwa lata. W tym czasie kandydat zapoznaje się z życiem i duchowością bł. Franciszki Siedliskiej i z charyzmatem Zgromadzenia, które założyła. Powinien też uczestniczyć na miarę swoich możliwości w spotkaniach lokalnych oraz w rekolekcjach. Zobowiązania
Osoba Stowarzyszona ubogaca świat orędziem Ewangelii i popiera misję Zgromadzenia przez:
łączenie się ze Zgromadzeniem w codziennej modlitwie za wszystkie rodziny świata modlitwą: “Najświętsza Rodzino”;
modlitwę za Zgromadzenie, o powołania do niego i w innych w intencjach powierzonych przez Zgromadzenie;
kształtowanie swojego osobistego życia i życia własnej rodziny na wzór Najświętszej Rodziny;
dawanie świadectwa o wartościach chrześcijańskich rodziny we własnym domu, w miejscu pracy i w swoim środowisku;
gotowość do podjęcia konkretnej współpracy w apostolskich zadaniach Nazaretu, w zależności od swoich możliwości;
uczestniczenie w skupieniach i rekolekcjach organizowanych dla osób Stowarzyszonych i zainteresowanych Stowarzyszeniem oraz utrzymywanie żywego kontaktu z najbliższą sobie wspólnotą Nazaretu. Osoba Stowarzyszona nie podejmuje żadnych szczególnych zobowiązań religijnych. Zachęca się ją jednak do pogłębiania życia duchowego przez modlitwę osobistą i wspólną w rodzinie, przez czytanie i rozważanie Pisma św., przez częste korzystanie z Sakramentu Pojednania i Eucharystii. Osoba Stowarzyszona i Zgromadzenie nie związane są ze sobą żadną odpowiedzialnością ani kanoniczną, ani prawną, ani finansową. Formalne zobowiązanie podejmowane jest na okres dwóch lat i powinno być ponowione. W każdej chwili osoba Stowarzyszona może podjąć decyzję o wycofaniu się, powiadamiając Dyrektorkę Stowarzyszenia. Nasze spotkania
Formacja w Stowarzyszeniu odbywa się podczas skupień organizowanych w ciągu roku i rekolekcji zimowych lub letnich. Spotkania odbywają się w różnych miejscach Polski, przy wspólnotach sióstr nazaretanek. Prowincja Warszawska organizuje spotkania w: Kaliszu, Kolumnie k/Łasku, Koninie, Lesznie, Lublinie, Łukowie, Obornikach Wlkp., Ostrzeszowie, Poznaniu, Warszawie, Wytycznie i Supraślu, Rawie Mazowieckiej, Żdżarach, Jastrzębiej Górze, a na etapie powstawania jest wspólnota w Zakopanem - jak Bóg da.