Prawosławna Katedra Metropolitalna św. Marii Magdaleny w Warszawie

Prawosławna Katedra Metropolitalna św. Marii Magdaleny w Warszawie Kancelaria parafialna przyjmuje interesantów: poniedziałek-piątek: 11:00-15:00, soboty: 11:00-13:00 Cerkiew Metropolitalna św. Solidarności i ul. Targowej.
(1)

Marii Magdaleny znajduje się na warszawskiej Pradze Północ, naprzeciwko dworca PKP Warszawa Wileńska oraz kompleksu budynków Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych przy skrzyżowaniu Al. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Pragi Północ. Otoczona starymi drzewami, stanowi enklawę spokoju i dostojeństwa na tym bardzo ruchliwym skrzyżowaniu.

Ekspozycja Cyrylo-Metodiańskiego Centrum Naukowego Bułgarskiej Akademii Nauk poświęcona jest dziedzictwu Św. Cyryla i Me...
02/05/2026

Ekspozycja Cyrylo-Metodiańskiego Centrum Naukowego Bułgarskiej Akademii Nauk poświęcona jest dziedzictwu Św. Cyryla i Metodego, ich misji kulturowej i duchowej, a także znaczeniu słowiańskiego piśmiennictwa oraz ich roli jako Współpatronów Europy.
Wystawa prezentuje miejsca, wydarzenia i symbole związane z działalnością Św. Cyryla i Metodego oraz trwałym wpływem ich dzieła na kulturę europejską.

Święto Paschy w katedrze metropolitalnej„Jak święta i uroczysta jest ta noc zbawienia, jasna zwiastunka promiennego dnia...
13/04/2026

Święto Paschy w katedrze metropolitalnej

„Jak święta i uroczysta jest ta noc zbawienia, jasna zwiastunka promiennego dnia Zmartwychwstania, w niej światłość bezczasowa z grobu cieleśnie wszystkim zajaśniała”.

Słowa paschalnego kanonu wprowadzają wiernych w samo serce prawosławnego przeżywania Paschy, w której objawia się zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. To noc przejścia z ciemności do światła, gdy grób staje się źródłem życia, a światłość Zmartwychwstałego rozprasza mrok śmierci i grzechu. W prawosławiu Pascha nie jest jedynie wspomnieniem wydarzenia historycznego, lecz żywym doświadczeniem obecności Chrystusa, który powstał z martwych, otwierając całemu stworzeniu drogę do życia wiecznego.

Uroczystościom paschalnym w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie, poprzedzonym wniesieniem Świętego Ognia przywiezionego przez delegację naszej Cerkwi z bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie, przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa w asyście biskupa hajnowskiego Pawła oraz miejscowego duchowieństwa.

Tradycyjnie świąteczne nabożeństwa w katedrze św. Marii Magdaleny zgromadziły rzesze wiernych. Podczas jutrzni paschalnej ektenije wygłaszane były w kilku językach, podkreślając powszechny i uniwersalny wymiar radości paschalnej. W czasie św. Liturgii Ewangelia według św. apostoła Jana została odczytana w trzynastu językach, jako znak, że światło Zmartwychwstania skierowane jest do wszystkich narodów świata. Po modlitwie czytanej przed amboną poświęcono artos, chleb paschalny oraz pokarmy przyniesione przez wiernych.

W dniu święta Zmartwychwstania Pańskiego w katedrze św. Marii Magdaleny sprawowano poranne św. Liturgie o godzinie 8.00 i 10.00, w których uczestniczyły licznie zgromadzone rzesze wiernych, wypełniając świątynię modlitwą i paschalną radością.


zdjęcia: protodiakon Igor Kutovyi

Wielki Piątek w stołecznej katedrzeWielki Piątek w Cerkwi prawosławnej poświęcony jest męce Jezusa Chrystusa. Jego głębo...
11/04/2026

Wielki Piątek w stołecznej katedrze

Wielki Piątek w Cerkwi prawosławnej poświęcony jest męce Jezusa Chrystusa. Jego głęboką treść i znaczenie przybliżają teksty nabożeństw. Tego dnia wspominany jest sąd nad Chrystusem przed Poncjuszem Piłatem, poniżanie i drwiny rzymskich żołnierzy, ukrzyżowanie, śmierć na krzyżu, a także pogrzeb Zbawiciela. W Wielki Piątek ze względu na ofiarę krzyżową Zbawiciela św. Liturgia nie jest sprawowana. Tego dnia uwaga wiernych koncentruje się na układzie trzech głównych nabożeństw: jutrzni (sprawowanej w czwartek wieczorem), wielkich godzin kanonicznych oraz wielkiej wieczerni z wyniesieniem Epitafionu (cs. Płaszczanicy).

Jutrznia Wielkiego Piątku obejmuje dwanaście perykop ewangelicznych o męce Chrystusa. Czytania przeplatają się ze śpiewem antyfon i troparionów ukazujących narastające napięcie i paradoks krzyża, stojącego pośrodku świątyni. Święty Jan Chryzostom podkreśla sens tego dnia słowami: „Krzyż stał się tronem, a Ukrzyżowany – Królem”.

Wielkie godziny kanoniczne zwane także królewskimi odprawiane są w piątek rano. Składają się z psalmów, proroctw i czytań apostolskich oraz ewangelicznych. Nie sprawuje się Eucharystii. Nabożeństwo ukazuje mękę Chrystusa jako wypełnienie zapowiedzi Starego Testamentu.

Wielka Wieczernia z wyniesieniem Epitafionu jest głównym nabożeństwem dnia. Pod koniec wieczerni następuje wyniesienie św. Płaszczanicy z ołtarza na środek świątyni w celu oddania przez wiernych pokłonu i pocałunku wyobrażonemu na niej Zbawicielowi leżącego w grobie. W czasie nabożeństwa małej komplety – zwyczajowo, czytanej bezpośrednio po wieczerni – sprawowanej zazwyczaj bezpośrednio po wieczerni, śpiewany jest kanon o ukrzyżowaniu Pana i płaczu Przenajświętszej Bogurodzicy, którego autorem jest św. Symeon Logoteta. Całość nabożeństw ma spójny charakter: począwszy od czytań opisujących ostatnie godziny życia Chrystusa, poprzez wypełnienie proroctw, po symboliczne złożenie do grobu.

Wielką Wieczernię z wyniesieniem św. Płaszczanicy w stołecznej katedrze św. Marii Magdaleny odprawiono pod przewodnictwem Jego Ekscelencji biskupa hajnowskiego Pawła.

zdjęcia: protodiakon Igor Kutovyi

Porządek nabożeństw Tygodnia PaschyNiedziela – 12 kwietnia – Pascha, Zmartwychwstanie Chrystusa,23.45 – procesja, jutrzn...
10/04/2026

Porządek nabożeństw Tygodnia Paschy

Niedziela – 12 kwietnia – Pascha, Zmartwychwstanie Chrystusa,
23.45 – procesja, jutrznia paschalna, godziny kanoniczne i św. Liturgia
08.00 – św. Liturgia
10.00 – św. Liturgia
17.00 – wieczernia paschalna

Poniedziałek Paschy – 13 kwietnia,
08.30 – jutrznia paschalna
10.00 – św. Liturgia
17.00 – wieczernia i jutrznia paschalna

Wtorek Paschy – 14 kwietnia,
09.00 – św. Liturgia
17.00 – wieczernia i jutrznia paschalna

Środa Paschy – 15 kwietnia,
09.00 – św. Liturgia
17.00 – wieczernia i jutrznia paschalna

Czwartek Paschy – 16 kwietnia,
09.00 – św. Liturgia
17.00 – wieczernia i jutrznia paschalna

Piątek Paschy – 17 kwietnia,
09.00 – św. Liturgia
17.00 – wieczernia i jutrznia paschalna

Sobota Paschy – 18 kwietnia,
09.00 – św. Liturgia, rozdzielenie Artosu,
17.00 – całonocne czuwanie

Niedziela o św. Tomaszu, Antypascha – 19 kwietnia,
07.30 – św. Liturgia /ołtarz św. Hioba/
09.30 – św. Liturgia /górna świątynia/
17.00 – wielka wieczernia i akatyst Zmartwychwstaniu Pańskiemu

Święta Liturgia Wielkiego CzwartkuW Święty i Wielki Czwartek Cerkiew prawosławna wspomina umycie nóg uczniom, Mistyczną ...
09/04/2026

Święta Liturgia Wielkiego Czwartku

W Święty i Wielki Czwartek Cerkiew prawosławna wspomina umycie nóg uczniom, Mistyczną Wieczerzę, ustanowienie św. Eucharystii i zdradę Judasza. Teksty liturgiczne podkreślają swoisty paradoks: Chrystus daje siebie jako pokarm życia w św. Eucharystii, a jednocześnie zostaje zdradzony przez jednego z najbliższych uczniów. W troparionach i sticherach pojawia się mocny kontrast między światłem a ciemnością – „uczniowie zostają oświeceni”, podczas gdy Judasz „pogrąża się w nocy chciwości”. Zdrada nie jest tu tylko wydarzeniem historycznym, ale obrazem każdego grzechu jako odrzucenia miłości. Istotny jest motyw pokory Boga: Ten, który jest Panem, „pochyla się, aby obmyć nogi sługom”. Hymny interpretują ten gest jako kenozę Boga, uniżającej się miłości, która nie przestaje dawać siebie nawet wobec niewdzięczności. Eucharystia ukazana jest jako „uczta nieśmiertelności”, antycypacja zwycięstwa nad śmiercią. W tekstach pojawia się wezwanie, by wierni nie naśladowali Judasza, lecz przyjęli dar z czystym sercem – „aby nie stać się zdrajcami przez niegodne uczestnictwo”. Całość hymnografii tworzy teologiczną syntezę: miłość aż do końca, św. Eucharystii jako centrum życia Cerkwi i zapowiedź nocy paschalnej.

Świętej Liturgii św. Bazylego Wielkiego w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie przewodniczył Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł, któremu asystował kler katedry i przybyłe duchowieństwo. W prezbiterium modlił się Jego Eminencja Wielce Błogosławiony metropolita Sawa, który na zakończenie św. Liturgii zwrócił się do obecnych z arcypasterskim pouczeniem

Jego Eminencja zaznaczył, że Wielki Czwartek wprowadza w najgłębsze misterium życia Cerkwi – Świętą Eucharystię. Nie jest Ona jedynie pamiątką czy wspomnieniem. Jest boskim ogniem, który został ofiarowany światu w celu jego przemiany i przebóstwienia. Dając swoje Ciało i Krew Chrystus, dał nam ogień swojej miłości. Kto przystępuje do św. Eucharystii z wiarą, ten przyjmuje do swego serca żywego Boga. Ogień ten rozświetla mroki duszy, umacnia słabych, podnosi upadających i jednoczy wszystkich w jedno Ciało – Cerkiew, akcentował hierarcha.

Metropolita Sawa wyraźnie zaznaczył, że każde odstępstwo od wiary jest jednoczesnym odstępstwem od św. Eucharystii i jedności z Bogiem. Nie można oddzielić wiary od życia eucharystycznego. Gdzie słabnie wiara, gaśnie doświadczenie boskiego ognia, a gdzie gaśnie ogień, tam człowiek traci żywą więź z Bogiem.

Jego Eminencja wezwał, aby strzec tego daru z najwyższą troską. „Zachowujmy wiernie to, co przekazali nam nasi przodkowie – świętą wiarę, tradycję i życie sakramentalne. W tym dziedzictwie odnajdujemy naszą tożsamość. Naszą Matką jest Cerkiew, która karmi nas św. Eucharystią, a naszym Ojcem jest sam Bóg, który daje nam życie wieczne”.

Słowa wdzięczności skierowano do kapłanów, którzy sprawują św. Liturgię. Kapłan jako liturg uświęca świat sprawowaniem św. Eucharystii i niesie łaskę Bożą we wszystkie sfery duszpasterskiej działalności.

Podsumowując metropolita Sawa, życzył wszystkim zebranym w stołecznej katedrze przeżywania Tygodnia Męki Pańskiej w skupieniu i refleksji, zaś w noc Paschy, niech nasze serca zapłoną radością Zmartwychwstania, które jest zwycięstwem życia nad śmiercią i światła nad ciemnością.

zdjęcia: protodiakon Igor Kutovyi

Święto Zwiastowania BogurodzicyW bieżącym roku święto Zwiastowania Bogurodzicy zbiegło się z Wielkim Wtorkiem Tygodnia M...
09/04/2026

Święto Zwiastowania Bogurodzicy

W bieżącym roku święto Zwiastowania Bogurodzicy zbiegło się z Wielkim Wtorkiem Tygodnia Męki Pańskiej. Tego dnia Cerkwi przypomina przypowieści Chrystusa o czujności, wierności i odpowiedzialności za powierzone talenty. To wezwanie do duchowego przebudzenia i gotowości na spotkanie z Panem. Z kolei Zwiastowanie Bogurodzicy jest radosnym świętem Wcielenia Boga, w którym archanioł Gabriel przynosi Marii dobrą nowinę o tym, że stanie się Matką Zbawiciela.

Świąteczne uroczystości w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie rozpoczęły się całonocnym czuwaniem, któremu przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup bielski Grzegorz. Ze względu na specyfikę nabożeństw Wielkiego Tygodnia, wieczorne nabożeństwo było syntezą radości z początku naszego zbawienia oraz powagi dni, w których wspominamy mękę Chrystusa. W ołtarzu modlił się Jego Eminencja metropolita Sawa.

Świętej Liturgii w dniu święta przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa w asyście arcybiskupa Grzegorza i duchowieństwa katedry.

Kazanie wygłosił sacelariusz katedry, ks. mitrat Mirosław Lewczak. Duchowny podkreślił, że Cerkiew nieustannie przywołuje wiernych do świętowania wielkich dzieł Bożych, które objawiają się w historii zbawienia. Nawiązując do święta Zwiastowania, przypomniano, jak dokonało się to niezwykłe spotkanie nieba z ziemią – gdy pokorna Dziewica z Nazaretu przyjęła wolę Bożą, otwierając drogę do Wcielenia Syna Bożego.

Kaznodzieja przywołał słowa psalmisty: „Dziwny jest Bóg w świętych swoich”, wskazując, że właśnie w takich wydarzeniach objawia się tajemnica Bożej obecności i działania. Zwrócił uwagę na głęboki paradoks historii zbawienia: kiedyś człowiek pragnął stać się Bogiem o własnych siłach, natomiast w Zwiastowaniu widzimy Boga, który uniża się i staje się człowiekiem, aby podnieść ludzkość i wprowadzić ją do Królestwa Bożego.

Ksiądz Lewczak odniósł się także do ikony Zmartwychwstania, ukazującej Chrystusa zstępującego do otchłani i wyprowadzającego Adama i Ewę. Podkreślił, że dopóki Chrystus nie zwyciężył śmierci przez swoją śmierć, nikt nie miał dostępu do raju. Dopiero Jego ofiara otworzyła bramy życia wiecznego.

Na zakończenie kaznodzieja przypomniał, że wraz ze świętem Zwiastowania „rozpoczyna się nasze zbawienie” – ten początek w sposób szczególny zawdzięczamy Bogurodzicy, która przez swoje posłuszeństwo stała się współuczestniczką Bożego planu zbawienia.

Tegoroczne świąteczne obchody w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie zakończyły się wychwalaniem święta oraz ojcowskim błogosławieństwem Jego Eminencji metropolity Sawy.

zdjęcia: protodiakon Igor Kutovyi

02/04/2026

Nabożeństwa Tygodnia Męki Pańskiej zwanego także Wielkim będą odbywały się według poniższego porządku:

Wielki Poniedziałek – 6 kwietnia, Tydzień Męki Pańskiej,
07.00 – godziny kanoniczne, spowiedź, św. Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów
17.00 – całonocne czuwanie

Wielki Wtorek – 7 kwietnia, święto Zwiastowania Bogurodzicy,
07.00 – godziny kanoniczne, św. Liturgia św. Jana Chryzostoma
17.00 – jutrznia

Wielka Środa – 8 kwietnia,
07.00 – godziny kanoniczne, spowiedź, św. Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów
17.00 – jutrznia

Wielki Czwartek – 9 kwietnia, wspomnienie Mistycznej Wieczerzy,
08.00 – godziny kanoniczne, spowiedź, św. Liturgia św. Bazylego Wielkiego
17.00 – jutrznia z czytaniem 12 fragmentów Ewangelii o Męce Pańskiej

Wielki Piątek – 10 kwietnia, wspomnienie Męki Pańskiej,
08.00 – królewskie godziny kanoniczne – dolna świątynia
13.00 – wieczernia z wyniesieniem św. Płaszczanicy, mała kompleta
17.00 – jutrznia Wielkiej Soboty

Wielka Sobota – 11 kwietnia,
08.00 – godziny kanoniczne, spowiedź, św. Liturgia św. Bazylego Wielkiego
11.00 – 20.00 – święcenie pokarmów
20.00 – czytanie Dziejów Apostolskich
23.15 – nabożeństwo środka nocy

Informacja dotycząca święcenia pokarmów paschalnychParafia Prawosławna św. Marii Magdaleny w Warszawie uprzejmie informu...
01/04/2026

Informacja dotycząca święcenia pokarmów paschalnych

Parafia Prawosławna św. Marii Magdaleny w Warszawie uprzejmie informuje, że zgodnie z tradycją Cerkwi prawosławnej w Polsce święcenie pokarmów wielkanocnych odbędzie się w Wielką Sobotę, 11 kwietnia, w godzinach od 11.00 do 20.00.
Dodatkowo poświęcenie pokarmów będzie miało miejsce także w Niedzielę Paschalną, 12 kwietnia:
po nocnej św. Liturgii,
po św. Liturgiach sprawowanych o godzinie 8.00 i 10.00, a także po wieczerni.
Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych do wspólnego przeżywania święta Zmartwychwstania Pańskiego!

Ostanie nabożeństwo pasyjne w Warszawie. W piątą niedzielę Wielkiego Postu -29 marca- w stołecznej katedrze metropolital...
30/03/2026

Ostanie nabożeństwo pasyjne w Warszawie.

W piątą niedzielę Wielkiego Postu -29 marca- w stołecznej katedrze metropolitalnej odprawione zostało czwarte i zarazem ostatnie wielkopostne nabożeństwo pasyjne. Wielkiej wieczerni przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup bielski Grzegorz.

Tego wieczoru wybrzmiała perykopa z Ewangelii wg św. Jana (18-19) traktująca o drodze Syna Bożego od pojmania aż po Jego pogrzeb.

Po przeczytaniu perykopy ewangelicznej kazanie wygłosił wikariusz warszawskiej parafii św. Jana Klimaka, ks. prot. Dawid Romanowicz. Duchowny zwrócił uwagę na trzy nowotestamentowe postawy wobec Chrystusa — Jana, Piotra i Judasza — ukazując je jako odmienne drogi człowieka w obliczu Krzyża i nawrócenia. Pierwszy z uczniów został przedstawiony jako apostoł głębokiej pokory: w swojej Ewangelii nie nazywa siebie imieniem, lecz posługuje się określeniami „ten uczeń” lub „uczeń, którego Jezus miłował”. Taki sposób narracji podkreśla, że w centrum przekazu pozostaje wyłącznie Boski Nauczyciel, nie zaś jego autor. Zrozumienie czwartej Ewangelii nie rodzi się z ciekawości wobec jej twórcy, lecz z wejścia w relację z Tym, Który obdarzył go miłością.

Postać Judasza ukazuje natomiast dramat człowieka, który pozostając bardzo blisko Chrystusa, nie odpowiedział na Jego miłość. Został zestawiony z grzeszną kobietą obmywającą nogi Zbawiciela łzami oraz ze wspominaną tego dnia przez Matkę Cerkiew św. Marią Egipcjanką. Jego przykład staje się przestrogą: Bóg daje znaki, lecz nie zbawia człowieka wbrew jego woli.

Apostoł Piotr został ukazany jako obraz gorliwości naznaczonej ludzką słabością. Z jednej strony sięga po miecz w ogrodzie Getsemani, pragnąc bronić Nauczyciela, z drugiej — trzykrotnie się Go wypiera. Kaznodzieja podkreślił, że szczegółowy opis jego upadku we wszystkich czterech Ewangeliach nie ma na celu zdyskredytowania jego osoby, lecz ukazanie kruchości ludzkich zapewnień, gdy nie są zakorzenione w Bogu. Piotr doświadcza własnej słabości, by odkryć, że prawdziwa wierność rodzi się z łaski, a nie jedynie z ludzkiej determinacji. Zasadnicza różnica między Piotrem a Judaszem nie polega więc na rodzaju winy, lecz na odpowiedzi: Piotr powraca do Chrystusa, podczas gdy Judasz pozostaje w oddaleniu.

Jak zauważył ks. Romanowicz, każda z tych postaw — zdrada bez powrotu, upadek prowadzący do nawrócenia oraz wierność aż do końca — jest owocem osobistej odpowiedzi na łaskę. Kończąc rozważania, kaznodzieja wezwał do godnego przeżycia nadchodzącego Wielkiego Tygodnia, nie jako odległej historii, lecz jako rzeczywistości realnie kształtującej życie wierzących. Zachęcił ponadto, aby poprzez udział w nabożeństwach duchowo stanąć pod Golgotą — wraz z Matką Bożą i św. Janem — i towarzyszyć Chrystusowi w Jego zbawczej męce.

Począwszy od poniedziałku szóstego tygodnia Cerkiew prawosławna wkracza w ostatni już tydzień Wielkiej Czterdziesiątnicy — czasu szczególnego skupienia, pogłębionej modlitwy i duchowego przygotowania do przeżywania zbawczych wydarzeń Tygodnia Męki Pańskiej.

ks. Adam Magruk

zdjęcia: protodiakon Igor Kutovyi

O istocie sakramentu chorychUprzejmie informujemy, że w bieżącym roku nastąpiła zmiana daty sprawowania sakramentu chory...
13/03/2026

O istocie sakramentu chorych

Uprzejmie informujemy, że w bieżącym roku nastąpiła zmiana daty sprawowania sakramentu chorych – soborowanija. Sakrament Namaszczenia Świętym Olejem /sc. jeleoswiaszczenije/ w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny , dotychczas sprawowany w piątek poprzedzający Sobotę Łazarza odbędzie się we wtorek 24 marca o godz. 16.00. Do sakramentu przystąpić mogą osoby poważnie chorujące fizycznie, za wyjątkiem małych dzieci do 7 roku życia, które do niego nie przystępują. Po namaszczeniu św. olejami wszyscy uczestnicy sakramentu powinni przystąpić do św. Eucharystii /podczas św. Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów, odprawionej następnego dnia o godz. 8.30 w naszej katedrze/. Nie traktujmy sakramentu jako postną tradycję. Pamiętajmy, że zdrowi nie przystępują do soborowanija. Wartwo wiedzieć, że w trkacie przedłużającej się choroby przewlekłej można przystąpić jedynie raz. Poniżej prezentujemy referat ks. Adama Sawickiego na temat historii i znaczenia sakramentu.

SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH – soborowanije
Cierpienia i choroby człowieka to jedne z najtrudniejszych problemów, zawsze niepokojących ludzkość. Chociaż zdrowotne niedomagania mają ścisły związek ze stanem człowieka grzesznego, zasadniczo nie można ich traktować jako kary wymierzanej ludziom za ich przewinienia (por. J 9, 3). Człowiek chory potrzebuje szczególnej laski Bożej, aby pod wpływem lęku nie upadł na duchu i podlegając pokusom nie zachwiał się w wierze. To właśnie dlatego Kościół prawosławny, zgodnie z poleceniem Jezusa Chrystusa, wierzy i naucza, że pośród siedmiu sakramentów istnieje jeden, specjalnie przeznaczony dla umacniania osób dotkniętych chorobą. Stanowi go misterium namaszczenia chorych świętym olejem. Sakrament ten udziela choremu łaski Ducha Świętego, umacnia ufność w Bogu i uzbraja przeciw trwodze śmierci.
Sakrament jeleoswiaszczenije zostało ustanowione przez samego Zbawiciela. Jak wspomina św. Marek Apostoł: Boski Nauczyciel rozsyła swych uczniów do różnych miejscowości Galilei, aby głosili Ewangelię, wyrzucali złe duchy, namaszczali chorych olejem i ich uzdrawiali (por. Mk 6, 12-13). Również po swoim zmartwychwstaniu Chrystus potwierdza, że Jego uczniowie nadal będą nieść pomoc w cierpieniu, gdyż: „W imię Moje (…..) na chorych będą kłaść ręce, a ci odzyskają zdrowie” (Mk 16, 17-18). Zwróćmy szczególną uwagę: Chrystus nie tylko uzdrawia z fizycznego niedomagania, ale przede wszystkim uzdrawianemu odpuszcza grzechy (przykład paralityka z Kafarnaum, którego czterech dobrych ludzi przyniosło na noszach do Zbawiciela, Mk 2, 1-12). Ponadto od chorych lub od tych, którzy proszą o ich zdrowie, zawsze żąda On wiary. To podstawowy warunek, który musi spełnić człowiek, by Bóg mógł mu okazać swą łaskę: Boskie działanie skuteczność czerpie z ludzkiej wiary (por. Jk5, 15).
Z wyżej przytoczonych tekstów można wnioskować, że jele­oswiaszczenije pierwotnie nie było sprawowane przez namaszczanie świętym olejem, ale przez nakładanie na chorego rąk (por. Mk 16, 18; Dz 28, 8-9). Jednakże już w czasach apostolskich nakładanie rąk zamieniono na namaszczanie olejem, o czym w III wieku wspomina Orygenes. Praktykę posługiwania się świętym olejem odnajdujemy w słowach Listu św. Jakuba Apostoła, biskupa Jerozolimy: „choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśli by popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Łk 5, 14-15). Jest to jednocześnie pierwszy wyraźny opis porządku sakramentu. Tradycja wczesnego chrześcijaństwa (III-IV wiek) ów fragment Listu „Brata Chrystusowego” zgodnie przyjęła za apostolskie ustanowienie misterium świętego oleju. Słowa św. Jakuba stały się zatem podstawą włączenia namaszczenia chorych do siedmiu sakramentów.
Od V wieku wśród chrześcijan pojawia się tradycja odkładania pokuty na godzinę śmierci. Niestety na identycznej zasadzie potraktowano także sakramentalne namaszczenie chorych. Wcześniej sprawowany podczas cięższych chorób teraz jest potraktowany jako przedśmiertne namaszczenie. Zasadnicze zmiany w dziejach misterium świętego oleju przynosi VIII wiek. W tym czasie ustaje praktyka spowiedzi publicznej (pojawia się indywidualna, jak dzisiaj), a normą zaopatrzenia ciężko chorych w dary Świętego Ducha stają się sakramenty pokuty, namaszczenia i Eucharystii. Synody zwoływane wiekach VIII i IX nakazywały kapłanom zabieranie ze sobą Eucharystii i poświęconego oleju, aby podczas wizytowania parafian chorym można było przyjść z pomocą. Rozporządzenia tej treści wydawała nawet władza świecka. Wzrost szacunku do sakramentu soborowanija pociągnął w rezultacie kasatę prywatnego namaszczania się w domu. Wiernym zakazano posługiwania się świętym olejem, jak to było w poprzednich wiekach. Jednakże mimo całego prestiżu, soborowanija udzielano bardzo rzadko. Jedynie osoby poświęcone Bogu w życiu zakonnym czy też w kapłaństwie oraz świeccy z wyższych sfer prosili o ten sakrament. Prosty lud stronił od namaszczenia. Co było tego powodem? Otóż misterium świętego oleju nie nakazywano, a tylko zalecano przyjmować.
Od XVI wieku szczególnie silnie podkreśla się, że misterium to można przyjmować częściej niż raz w roku. Władze cerkiewne sankcjonowały, aby sakrament celebrowano przy każdym nowym niebezpieczeństwie choroby. Od tej chwili synody diecezjalne często przypominają kapłanom o konieczności udzielania chorym namaszczenia świętym olejem. Z rzeczonego okresu pochodzi również dzisiejszy porządek misterium.
Pozostałe wiadomości z dziejów praktyki sakramentu namaszczę nią chorych pozwolimy sobie przedstawić podczas omawiania poszczególnych czynności obecnego rytuału soborowanija.
Porządek rytu jeleoswiaszczenija podąża za modlitwami jutrzni sprawowanej w dni Wielkiego Postu. Przy chorym na stole stoi zapalona świeca. Obok (na stole) kładzie się Świętą Ewangelię oraz Krzyż. Do przygotowanego naczynia wsypuje się pszenicę, w którą z kolei wstawia się siedem zapalonych świec. Obok umieszcza się siedem patyczków (pałeczek) owiniętych watą oraz dwa inne naczynia: jedno z olejem, a drugie z winem.
Całość sakramentu zasadniczo można podzielić się na trzy części:
I. Modlitwy błagalne: „Błogosławiony Bóg nasz, w każdym czasie…”, modlitwy początkowe. Psalm 142 (Usłysz, o Panie, modlitwę moją, przyjmij moje błaganie…), litania (ektenia) mała, Alleluja (ton 6), tropariony „Zmiłuj się nad nami. Panie, zmiłuj się…:, Psalm 50 (Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości…), kanon błagalny (dziewięć pieśni z troparionami) ze szczególną prośbą o to, by chory powrócił do zdrowia. Kanon ten, zależnie od Euchologionu (sc. Trebnik) używanego przy sprawowaniu sakramentu świętego oleju, może mieć dwa różniące się między sobą refreny (zapiewy). W redakcji kijowskiej – Wielki Euchologion metropolity Piotra Mogiły” z 1646 r. – spotykamy słowa „Chwała Tobie, Boże nasz, chwała Tobie, zaś według Moskiewskiego patriarszego Euchologionu z 1639 r. refren brzmi: „Miłościwy Panie, wysłuchaj modlitwy Swych sług, zwracających się do Ciebie”. Obecnie częściej stosowany jest refren rodem z Rusi Kijowskiej. Ostatnią modlitwą tej części jest wysła­wienie Matki Boskiej: „Zaprawdę godne to jest, błogosławić Ciebie, Bogurodzicę..”..
II. Przygotowanie i konsekracja głównego materiału sakramentu czyli oleju: litania (ektenia) wielka: „W pokoju do Pana módlmy się” (cechują ją specjalne wezwania o uświęcenie oleju i o uzdrowienie chorego mocą Ducha Świętego), modlitwa nad olejem: „Wzywamy Cię. Panie, który posiadasz wszelką moc i siłę…, abyś zesłał uzdrawiająca moc Jednorodzonego z nieba na ten olej, w tym celu, by każdy, kto będzie nim namaszczony, otrzymał za jego pośrednictwem uzdrowienie od choroby i słabości… uwolnienie od wszelkiego rodzaju gorączki i cierpień, by otrzymał dobroczynną łaskę i przebaczenie grzechów, by był on środkiem dla uzdrowienia i nienaruszalności ciała i duszy, dla pełnego umocnienia..”. W czasie czytania tej modlitwy dokonuje się poświęcenie oleju przeznaczonego do namaszczania chorego. Zanim to jednak nastąpi olej zostaje połączony (wymieszany) z czerwonym winem. Podstawę powyższego działania stanowi przypowieść Zbawicie­la o miłosiernym Samarytaninie, który mieszaniną oliwy i wina opatrzył rany człowieka, który wpadł w ręce rozbójników (por. Łk 10, 34). Olej jest w tym wypadku symbolem miłosierdzia Chrystusa (gr. eleos), zaś wino symbolem Jego Krwi przelanej na Krzyżu dla przebaczenia grzechów (komentarz św. Symeona z Tesaloniki, r. 288). Tę część sakramentu kończą tropariony ku czci Zbawiciela, Bogurodzicy i Świę­tych (Jakuba Apostoła, Mikołaja, Dymitra, Pantelejmona, Jana Teolo­ga).
III. Właściwy sakrament czyli namaszczenie chorego poświę­conym olejem: czytanie siedmiu fragmentów z Listów Apostolskich, siedmiu wyjątków ze Świętej Ewangelii, siedmiu specjalnych modlitw błagalnych oraz siedmiokrotne czytanie szczególnej modlitwy o uzdrowienie chorego: „Ojcze święty, lekarzu naszych dusz i ciał. Ty, któ­ry zesłałeś Syna Swego Jednorodzonego, Pana Naszego Jezusa Chry­stusa, który leczy wszelkie choroby i wyzwala od śmierci, przez laskę tegoż Chrystusa ulecz Twego sługę (służebnicę)…….. z choroby duchowej i cielesnej, która go dotknęła, i ożyw go według upodobania Swego”. Wybrane z Nowego Testamentu teksty mówią o cudownych uzdrowie­niach dokonanych rękoma Jezusa i Jego uczniów oraz o tym, jaką moc ma wiara w Boga i miłość względem bliźniego.
Istotę sakramentu jeleoswiaszczenija stanowi część III. Po przeczytaniu fragmentu Pisma Świętego (List Apostolski i Święta Ewangelia) ma miejsce litania usilna: „Zmiłuj się nade mną Boże według wielkiego miłosierdzia Twego…”, dalej następuje fragment Pisma Świętego (Apostoł i Św. Ewangelia), jedna modlitwa błagalna i cytowana już modlitwa: „Ojcze święty”. Podczas której kapłan, biorąc jeden z siedmiu patyczków, namaszcza olejem (znacząc krzyż) czoło, nos, policzki, usta, piersi i z obu stron ręce chorego. Nóg (stopy) i innych (pozostałych) części ciała świętym olejem się nie namaszcza. Po dokonaniu tej czynności duchowny gasi jedną z siedmiu świec. Powyższe czynności (zmieniając jedynie treść czytań) powtarza się siedmiokrotnie.
Gdy już wykonanych zostanie siedem namaszczeń, pierwszy kapłan bierze Świętą Ewangelię, otwiera Ją, kładzie na głowę chorego (otwartym tekstem do dołu) i głośno czyta modlitwę. Tymczasem współcelebransi podtrzymują Ewangelię swymi rękoma, modląc się w in­tencji chorego po cichu. Jest to najważniejszy moment sakramentu. Stanowi go szczególnie usilna modlitwa z prośbą o Boże miłosierdzie nad chorym: „Królu święty… nie kładę na głowie tego chorego, który przyszedł do Ciebie ze swymi grzechami, i przez nas prosi Ciebie o wyba­czenie mu jego win, mojej grzesznej ręki, ale Twoją rękę silną i potężną w świętej Ewangelii…”. Położenie Ewangelii na głowie chorego ma również wymiar symboliczno-psychologiczny. Czynność ta mistycznie przenosi obecną sytuację (sakrament) w czasy ziemskiego życia Zba­wiciela: żyjąc na ziemi dokonywał On uzdrowień kładąc Swe ręce na głowę chorego (por. Łk 13, 12-13), teraz zaś Swą ręką Ewangelii udzie­la choremu łaski powrotu do zdrowia. Po zakończeniu modlitwy chory całuje Ewangelię. Sakrament kończy ektenia usilna: „Zmiłuj się nad nami Boże, według wielkiego miłosierdzia Twego” i modlitwa końcowa: „Chrystus prawdziwy Bóg nasz..”. Tekst modlitwy końcowej mówi o Ży­ciodajnym Drzewie Krzyża Zbawiciela oraz wspomina Jakuba aposto­ła, Brata Chrystusowego. Po powyższej modlitwie chory zwraca się do celebrujących sakrament kapłanów z prośbą o wy­baczenie mu jego win, ci zaś udzielają mu błogosławieństwa. Po zakończeniu jeleoswiaszczenija, jeżeli chory wyrazi takie życzenie, można mu udzielić Eucharystii. Jeśli po sakramencie świętego oleju nie celebrujemy eucharystycznego nabożeństwa, to do Eucharystii używamy Świętych Darów przechowywanych w cer­kwi.
Sakrament soborowanija posiada moc (jest spełniony) już wtedy, gdy nad chorym zdołano przeczytać pierwszy raz modlitwę; „Ojcze święty” i w jej trakcie namaszczono ciało chorego świętym olejem. Jeśli zdarzy się sytuacja, że chory umiera nie doczekawszy końca sakramen­tu, to w takim przypadku nakazuje się przerwanie misterium w momen­cie śmierci. Istnieje wręcz kategoryczny zakaz celebrowania świętego oleju nad zmarłymi (Nomokanon, p. 164).
Sakramentu namaszczenia olejem świętym można udzielać zarówno w cerkwi (jeśli chory jest na tyle silny, by wstać z łóżka i przyjść do świątyni), jak i w domu. Nie ma też żadnych ograniczeń co do pory (miesiąca, dnia, godziny) w jakiej może on być sprawowany. Jeśli nie jest możliwy udział siedmiu kapłanów, to bez uszczerbku dla istoty misterium, równie dobrze celebrować go może mniejsza liczba duchownych – nawet jeden. S. W. Bułgakow mówiąc o dokonujących soborowanija stwierdza, że sakrament ten winno się dokonywać w jasnych szatach liturgicznych, nigdy zaś w czarnych. Kolor czarny psychologicznie kojarzy się ze śmiercią, żałobą. Widząc czarny kolor kapłańskich szat, chory mógł by dojść do błędnego przekonania, że już za życia zostaje pogrzebany, a namaszczenie to rodzaj pochówku.
Zastanówmy się teraz nad mistycznym działaniem łaski Ducha Świętego. Co stanowi istotę sakramentu, jego wewnętrzną treść? Jak stwierdza Prawosławny Katechizm: „Jeleoswiaszczenije jest to sakrament, w którym przez modlitwę i namaszczenie dala olejem świętym, wiernemu udzielana jest laska Boża, uzdrawiająca choroby duchowe i cielesne”. Skutkiem sakramentu jest zatem przebaczenie grzechów oraz powrót chorego do zdrowia (jeśli służy to dobru duchowemu). W tym miejscu należy podkreślić, że w misterium namaszczenia świętym olejem Kościół jedynie prosi o łaskę uzdrowienia, nie przesądzając o przyszłym, rzeczywistym dokonaniu się tego faktu. Fizyczne zdrowie zależy od samego Boga, który zsyła je według swego upodobania. Soborowanije nie ogłasza fizycznego uzdrowienia za warunek, który musi być bezwzględnie spełniony, aże­by sakrament był ważny. Może się zdarzyć, że po namaszczeniu chory otrzyma przebaczenie win, ale jego organizm nie odczuje poprawy kondycji zdrowotnej. Błędnym jest jednak pogląd, że jeleoswiaszczenije zastępuje sakrament pokuty. Chrześcijańskie piśmiennictwo wyraźnie dowodzi, że święty olej w pewnym sensie tylko uzupełnia spowiedź, gdyż swym działaniem nie obejmuje tych grzechów, co do istnienia których mamy pełną świado­mość (wiemy, że je popełniliśmy), lecz podczas spowiedzi zostały one przez nas świadomie utajone, nie wypowiedziane. Z sakrament chorych winna być związana szczera i dogłębna spowiedź (jedynie w przypadku ciężkiej choroby można zastosować pewne ulgi). Analiza powyższych faktów rodzi pewne ograniczenia w stosunku do osób, które mogą przystąpić do misterium namaszczenia, a mianowicie:
l. Dzieci do siódmego roku życia nie przystępują do sakramentu pokuty. W tym okresie Eucharystię przyjmują na podstawie wiary ro­dziców, gdyż same nie potrafią odróżnić dobra od zła, a ich grzechy wynikają właściwie z nieświadomości.
2. Ludziom, którzy utracili świadomość realnego świata (nie re­agują na żadne bodźce zewnętrzne, są półprzytomni) oraz ludziom ciężko chorym psychicznie. Misterium świętego oleju celebruje się tylko nad tym wiernym, który rozumie, co się nad nim sprawuje, bierze świadomy udział w modlitwie.
3. Grzeszników, którzy celowo unikają spowiedzi (sporadycznie do niej przystępują), jawnie ignorując tym samym sakrament pokuty, namaszczać olejem nie należy. Ludzie ci nie mogą bowiem świadomie współuczestniczyć w modlitwie. Jeleoswiaszczenije w ich pojęciu może być błędnie kojarzone z rozgrzeszeniem otrzymywanym podczas spo­wiedzi.
4. Skazanym wyrokiem sądu na śmierć, sakramentu chorych się nie udziela. Zakaz ten opiera się przede wszystkim na wewnętrznej logice: bezsensem jest modlitwa o przedłużenie życia komuś, kto prawnie został osądzony na skrócenie tegoż życia, gdyż wyrok i tak będzie wykonany. Skazania na śmierć w żadnym wypadku nie można uznać za chorobę ciała (namaszczenie tylko nad chorymi).
Powyższe uwagi podsumujmy wspólnym wnioskiem: do misterium namaszczenia świętym olejem mogą przystąpić wyłącznie ochrzczeni. Możliwość tę determinuje jednak warunek: chory musi być na tyle umysłowo przytomny i dorosły, by świadomie wyznać swą wiarę. Soborowanije może przyjąć każdy, a nie jedynie ci, którzy są śmiertelnie, bądź nieuleczalnie chorzy (w agonii). Jeleoswiaszczenije służy uzdrowieniu chorego z wszelkiej niemocy. Soborowanije jest powtarzalne. Zawsze istnieje możliwość ponownego skorzy­stania z jego pomocy. Każda nowa choroba upoważnia kapłana do po­wtórnego celebrowania jeleoswiaszczenija. W ciągu swego życia chory nawet kilkakrotnie może przystąpić do misterium świętego oleju. Jest jednak pewne ograniczenie. Otóż, jeżeli raz namaszczony chory, odzy­skał zdrowie, to znowu wolno mu udzielić sakramentu dopiero wtedy, gdy zostanie on dotknięty nowym niedomaganiem. Dwa razy w ciągu jednej (tej samej) choroby misterium się nie stosuje.
Jeżeli przyczyną słabości jest jedynie chwilowa niedyspozycja lub złe samopoczucie (przechodzą samoistnie, bądź są leczone ogólnie znanymi i dostępnymi środkami, jak przeziębienie, katar, bóle głowy czy innych częsci ciała), to w takiej sytuacji nie poleca się przystępowania do sakramentu.
Odnośnie zaś wieku starczego wypada podkreślić, że starość nigdy nie była utożsamiana z chorobą. Skutkiem powyższego nie wymaga ona również bezwarunkowego namaszczenia.
Mamy nadzieję, że opracowany materiał zdołał choć trochę przybliżyć wyjątkowe znaczenie roli, jaką odgrywa jeleoswiaszczenije w życiu chorego. Ufamy, że pomoże to w usystematyzowaniu wiedzy o tym, niestety, dość często niedocenianym dziś misterium. Namaszczenie świętym olejem jest w stanie ulżyć cierpieniu człowieka, roztacza nad nim łaskę Ducha Świętego. Jego moc przeobraża całe ludzkie życie, gdyż owocem sakramentu jest bezpośrednie spotkanie z Bogiem.

ks. Adam Sawicki

Adres

Aleja Solidarności 52
Warsaw
03-402

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Prawosławna Katedra Metropolitalna św. Marii Magdaleny w Warszawie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Prawosławna Katedra Metropolitalna św. Marii Magdaleny w Warszawie:

Udostępnij