na ziemiach polskich powstało Zgromadzenie Sióstr Pasjonistek. Jednym z celów zgromadzenia pasyjnego jest szerzenie kultu Męki Pańskiej oraz zachęcanie do udziału w nabożeństwach pasyjnych. Doskonałą okazją do zaproszenia wiernych świeckich do udziału w naszej duchowości była 50. rocznica śmierci Założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek. W kameruńskim mieście Bertoua siostry misjonarki, chcąc
rozszerzyć kult pasyjny na tych, do których są posłane zaproponowały trzydniowe przygotowanie do wspomnianej rocznicy. Na zakończenie triduum, podczas uroczystej Mszy zaproszono osoby świeckie, które chciałyby poznać i żyć charyzmatem pasyjnym na pierwsze spotkanie do domu sióstr. Obrali nazwę Współpracownicy Chrystusa Ukrzyżowanego. Były pomysły na inne nazwy: miłośnicy, pomocnicy, ale one nie odpowiadały charakterowi tworzącej się grupy. Do dnia dzisiejszego co piątek na naszych placówkach misyjnych zbierają się Współpracownicy Chrystusa Ukrzyżowanego na wspólnej Drodze krzyżowej, aby razem z siostrami wynagradzać Bogu za grzechy własne i całego świata oraz rozważać Mękę Pańską. Idea włączenia osób świeckich w charyzmat pasyjny szybko przeniosła się także na grunt polski.