Ewangelickie Duszpasterstwo Akademickie przy PEA Świętej Trójcy w Warszawie

Ewangelickie Duszpasterstwo Akademickie przy PEA Świętej Trójcy w Warszawie Spotkania studenckie raz w tygodniu (czwartki o 19:30 przy ul. Kredytowej 4, sala 23, II piętro

Zapraszamy na dzisiejsze spotkanie o 19:30 w sali nr 23 w kamienicy Kredytowa 4. Będziemy grali w planszówki, karcianki ...
04/12/2025

Zapraszamy na dzisiejsze spotkanie o 19:30 w sali nr 23 w kamienicy Kredytowa 4.

Będziemy grali w planszówki, karcianki i pili smaczną kawusię.

Do zobaczenia!

Zapraszamy na cotygodniowe spotkania dla osób w wieku 18-30 w naszej parafii. Jest to dobra okazja do poznania nowych lu...
17/09/2025

Zapraszamy na cotygodniowe spotkania dla osób w wieku 18-30 w naszej parafii. Jest to dobra okazja do poznania nowych ludzi oraz dowiedzenia się czegoś interesującego. Pierwsze spotkanie jest już 2 października.

12/06/2025

Drodzy,

Serdecznie zapraszam Was na dzisiejsze spotkanie o godz. 19:30 w sali 23 w kamienicy Kredytowa 4. Dzisiaj chcemy zastanowić się nad 6. przykazaniem: „Nie cudzołóż” – w świetle głębokiej, poruszającej interpretacji Dietricha Bonhoeffera.

To spotkanie będzie okazją, by wspólnie porozmawiać o tym, co znaczy czystość serca w naśladowaniu Chrystusa, jak rozumieć pożądanie i wolność w świetle Ewangelii oraz co naprawdę oznacza miłość – nie tylko w relacjach, ale też w naszej codziennej drodze za Jezusem.

Bonhoeffer pisze m.in.:

„Jezus nie potępia ciała i jego naturalnych pragnień, ale odrzuca ukryty w nim brak wiary. W ten sposób nie rozwiązuje małżeństwa, lecz umacnia i uświęca je przez wiarę. Tak oto podążający za Nim będzie musiał zachować swą wyłączną więź z Chrystusem także w małżeństwie...”

Zachęcam Was do udziału – niezależnie od tego, czy znacie tekst wcześniej, czy będzie to Wasze pierwsze spotkanie z tą tematyką. Będzie czas na refleksję, rozmowę i wspólne poszukiwanie odpowiedzi.

Do zobaczenia!
ks. Sebastian Madejski

Zachęcamy do obserwowania aktywności młodzieżówki, od teraz także na jej stronie na Instagramie!
24/04/2025

Zachęcamy do obserwowania aktywności młodzieżówki, od teraz także na jej stronie na Instagramie!

7 Followers, 0 Following, 1 Posts - See Instagram photos and videos from ()

Dzisiejsze zajęcia odbędą się w nieco innej formie – zamiast lektury Bonhoeffera zapraszam Was na spotkanie z ks. dr Dar...
03/04/2025

Dzisiejsze zajęcia odbędą się w nieco innej formie – zamiast lektury Bonhoeffera zapraszam Was na spotkanie z ks. dr Dariuszem Chwastkiem z Parafii Ewangelicko-Augsburskej Wniebowstąpienia Pańskiego . Tematem naszej rozmowy będzie Rudolf Bultmann – biblista, teolog ewangelicki i jego program demitologizacji Biblii.

Serdecznie zapraszam! Spotykamy się o **19:30 w STUDIO LUTHERANEUM na II piętrze w Kościele Świętej Trójcy w Warszawie.** W razie problemów z znalezieniem miejsca dzwońcie: 789 008 860

Do zobaczenia!
ks. Sebastian Madejski

Co do grafiki:
Barth w swoim liście do Bultmanna używał metafory wieloryba i słonia, aby zilustrować trudności w porozumieniu się między nimi jako teologami. Porównuje ich relację do spotkania dwóch wielkich, ale zupełnie różnych istot – wieloryba z oceanu i słonia z lądu. Każdy z nich komunikuje się na swój sposób (wieloryb wyrzucając fontanny wody, słoń poruszając trąbą), ale mimo szczerych chęci nie są w stanie znaleźć wspólnego języka.

Ta metafora obrazuje fundamentalną różnicę w podejściu obu myślicieli do teologii. Barth reprezentował teologię dialektyczną i chrystocentryczną, podczas gdy Bultmann był znany z programu demitologizacji Nowego Testamentu. Obaj mieli głębokie przemyślenia i wpływ na teologię XX wieku, ale ich koncepcje były trudne do pogodzenia.

Barth przywołuje również postać Don Juana z opery *Don Giovanni* Mozarta, utożsamiając się z nim w kontekście swojego oporu wobec Bultmanna. W finale opery Don Juan słyszy potężny głos Komandora (przypominającego białego wieloryba!), który wzywa go do pokuty, lecz Don Juan pozostaje nieugięty i zostaje pochłonięty przez piekło. Barth sugeruje, że podobnie jak Don Juan słyszy „potężny bas” Bultmanna, ale mimo to nie zmienia swojego stanowiska.

Cała historia to pełna humoru i autoironii refleksją nad teologicznymi różnicami między Barthiem a Bultmannem – dwóch wielkich myślicieli, którzy podziwiali się nawzajem, ale pozostawali w fundamentalnym teologicznym sporze.

Polecamy: https://www.facebook.com/ZjazdMlodychDoroslych/posts/pfbid02nAcXsVJPigEfhsjDjC1hDF3sMKo8dMPsFvt16wMySsdiLziVsy...
02/04/2025

Polecamy:
https://www.facebook.com/ZjazdMlodychDoroslych/posts/pfbid02nAcXsVJPigEfhsjDjC1hDF3sMKo8dMPsFvt16wMySsdiLziVsyrve5yWmVLekVPAl

Kochani!
Przed nami ostatni tydzień zapisów😎, a to oznacza, że to ostatnie chwile, żeby wypełnić formularz zgłoszeniowy (klik ➡️ https://forms.gle/Cx2URmkF2GQMttzC8) i wziąć z nami udział w 4 ❗️😍
✅Czas na przemyślenia, ✅nowe znajomości, ✅dużo emocji, ✅nowe umiejętności,✅ granie i śpiewanie, ✅rozmowy do rana, ✅Wytchnienie i przede wszystkim ❤️ czas z Bogiem... czy można chcieć czegoś więcej?
Macie wątpliwości, pytania, jakieś kwestie zostały nie poruszone? - Piszcie do nas śmiało! Odpowiemy, porozmawiamy, doradzimy. ☺️

PS. Jeżeli przeoczyliście wcześniejsze linki do formularza zgłoszeniowego - to tutaj jeszcze jeden - klik ➡️ https://forms.gle/Cx2URmkF2GQMttzC8 i już 😁

Prof. Jerzy Sojka będzie gościem dzisiejszego spotkania na temat sakramentu Wieczerzy Pańskiej w tradycji luterańskiej. ...
07/11/2024

Prof. Jerzy Sojka będzie gościem dzisiejszego spotkania na temat sakramentu Wieczerzy Pańskiej w tradycji luterańskiej. Już dziś 7 listopada nagrywamy odcinek, osoby zainteresowane wzięciem udziału w spotkaniu na żywo zapraszamy do studia lutheraneum w Warszawie (w kościele św Trójcy) o 19:00. Dajcie mi znać kto będzie obecny na miejscu, piszcie na priv

Za co jesteście wdzięczni patrząc na Pamiątkę Reformacji? 🤔
01/11/2024

Za co jesteście wdzięczni patrząc na Pamiątkę Reformacji? 🤔

📢 Zapraszamy na spotkania studenckie w Parafii! 📢Jesteś studentem i szukasz miejsca, gdzie można wspólnie pogłębiać wiar...
03/10/2024

📢 Zapraszamy na spotkania studenckie w Parafii! 📢

Jesteś studentem i szukasz miejsca, gdzie można wspólnie pogłębiać wiarę, dyskutować o ważnych tematach i po prostu dobrze spędzać czas? Mamy coś dla Ciebie! 😄

👉 Startujemy 17 października o 19:30 w sali nr 23 przy ul. Kredytowej 4.

W tym roku skupimy się na wyjątkowych tekstach z I Księgi Królewskiej, a także wspólnie pośpiewamy z kultowego śpiewnika „Chwalmy Pana” 🎶. Nasze spotkania to nie tylko rozmowy o religii – poruszymy także tematy związane z kulturą, problemami społecznymi, a nawet filozofią i etyką!

To jeszcze nie wszystko! 😍 W styczniu planujemy wyjazd na „Górskie Kolędowanie” w Górach Sowich, więc szczególnie w Adwencie będziemy pracować nad czystym śpiewaniem kolęd 🎄🎵.

Nie przegap okazji, by spotkać fantastycznych ludzi, porozmawiać na ważne tematy i wspólnie przeżywać Słowo Boże! Zapraszamy wszystkich – niezależnie od tego, na jakim etapie swojej drogi jesteś do naszego duszpasterstwa akademickiego.

➡️ Kiedy? Czwartki, godz. 19:30
➡️ Gdzie? Sala nr 23, ul. Kredytowa 4

Zapisy na spotkania i więcej informacji: [email protected]
Lub bezpośrednio u ks. Sebastian Madejski

Do zobaczenia! 🙌

Adres

Kredytowa 4
Warsaw
00-062

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ewangelickie Duszpasterstwo Akademickie przy PEA Świętej Trójcy w Warszawie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Ewangelickie Duszpasterstwo Akademickie przy PEA Świętej Trójcy w Warszawie:

Udostępnij