20/05/2026
Warto wspomnieć słowa śp. ks. abp. Józefa Michalika o Akcji Katolickiej:
„Prawdziwe elity to te, które tworzą dobro”. Podkreślał, że Akcja Katolicka to elita ludzi wierzących, zaangażowanych i uformowanych, która ma za zadanie działać w świecie zgodnie z nauką Kościoła. Wskazywał, że elita ta nie jest grupą zamkniętą, lecz ma służyć wspólnocie poprzez dawanie świadectwa, pogłębianie życia religijnego i moralnego oraz reagowanie na zagrożenia dla wiary. Akcentował, że przez „elitarność” należy rozumieć odpowiedzialność, dojrzałość chrześcijańską oraz gotowość do służby (dyspozycyjność).
„Akcja Katolicka to najbliższa proboszczowi wspólnota do współpracy, do budowania jedności, do brania ciężarów i radości, sukcesów, razem z kapłanem i biskupem” – mówił metropolita przemyski w Grodzisku Dolnym.
Akcja Katolicka ma być wspólnotą formacyjną, a nie polityczną.
Ks. abp Józef Michalik nazwał Akcję Katolicką „nowym sposobem obecności świeckich w Kościele” i podkreślił potrzebę jej istnienia. „Jesteście potrzebni Kościołowi i światu, jako świeccy, potrzebni odważni w myśleniu i czynach, odważni w diagnozowaniu chorób społecznych i skuteczni w leczeniu narodowych wad”,
Ks. abp Józef Michalik (ur. 1941, zm. 3 maja 2026) jest powszechnie uznawany za wielkiego orędownika, wspierającego działalność Akcji Katolickiej w Polsce.
Prosimy o modlitwę w intencji zmarłego ks. abp. Józefa Michalika.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie...✝️🙏🏻🕯️
W 5. Niedzielę Wielkanocną, 3 maja 2026 roku, w 86. roku życia, 61. roku kapłaństwa i 39. roku biskupstwa, odszedł do Domu Ojca arcybiskup Józef Michalik, emerytowany arcybiskup archidiecezji przemyskiej obrządku łacińskiego.
W latach 1986–1993 był biskupem diecezjalnym zielonogórsko-gorzowskim (do 1992 gorzowskim), a w latach 1993–2016 arcybiskupem metropolitą przemyskim. Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1999–2004), a następnie przez dwie kadencje przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (2004–2014) i był wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (2011–2014).
W piątek, 8 maja 2026 r., eksporta rozpocznie się o godz. 14:00 procesją z Domu Biskupiego do Archikatedry Przemyskiej, gdzie o godz. 15:00 będzie sprawowana Eucharystia żałobna.
Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 9 maja 2026 r., o godz. 11:00 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, a po Eucharystii ciało abp. Józefa Michalika spocznie w podziemiach Archikatedry.
Akcja Katolicka ze smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci ks. abpa Józefa Michalika, emerytowanego metropolitę przemyskiego, który 3 maja br. odszedł do Pana. Wyraża solidarność ze wszystkimi, których ta śmierć napełniła bólem i zapewnia o nieustającej wdzięcznej modlitwie za Zmarłego. Prosi serdecznie wszystkich asystentów i członków o włączenie się w tę modlitwę i w miarę możliwości o uczestniczenie w pogrzebie. Zmarłemu Księdzu Arcybiskupowi dziękuję za ofiarną troskę o jej rozwój, za ojcowską obecność w jej życiu i za wspieranie jej na forum Kościoła w Polsce. Ksiądz Arcybiskup był prawdziwym jej przyjacielem i ufamy, ze pozostanie już na zawsze jej orędownikiem w niebie.
Ks. abp Józef Michalik (ur. 1941, zm. 3 maja 2026) jest powszechnie uznawany za wielkiego orędownika, wspierającego działalność Akcji Katolickiej w Polsce, szczególnie w Archidiecezji Przemyskiej. W swoich działaniach podkreślał rolę świeckich w Kościele. Jako metropolita przemyski (1993–2016), aktywnie wspierał odradzanie się struktur Akcji Katolickiej w Polsce po 1993 roku. Jako przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Akcji Katolickiej (w latach 1986–1996) aktywnie współtworzył ramy prawne i duszpasterskie dla funkcjonowania tego stowarzyszenia w Polsce.
W 1995 r. jako metropolita przemyski wznowił działalność Akcji Katolickiej w diecezji i był zaangażowany w prace zespołu episkopatu ds. statutu Akcji Katolickiej w Polsce. Regularnie spotykał się z członkami Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, biorąc udział w ich sympozjach, kongresach i spotkaniach opłatkowych. Często występował jako prelegent i celebrans podczas uroczystości organizowanych przez tę wspólnotę. 30 sierpnia 2025 r. wygłosił homilię podczas Mszy Świętej na zakończenie III Kongresu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.
Ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski, w swojej działalności wielokrotnie podkreślał kluczową rolę Akcji Katolickiej w strukturach kościelnych, traktując ją jako ważną formę zaangażowania świeckich. Określał on Akcję Katolicką jako „najbliższą proboszczowi wspólnotę”, której zadaniem jest budowanie jedności, współpraca z kapłanami oraz dzielenie się odpowiedzialnością za Kościół. „Akcja Katolicka to najbliższa proboszczowi wspólnota do współpracy, do budowania jedności, do brania ciężarów i radości, sukcesów, razem z kapłanem i biskupem” – mówił metropolita przemyski w Grodzisku Dolnym. Arcybiskup określał Akcję Katolicką jako „najbliższą proboszczowi wspólnotę”, która ma budować jedność w parafii i być gotowa do współpracy w ramach struktury kościelnej. Wielokrotnie przestrzegał przed upolitycznieniem Akcji Katolickiej. Podkreślał, że utożsamianie się z konkretną partią byłoby „początkiem śmierci” tego stowarzyszenia. Akcja Katolicka ma być wspólnotą formacyjną, a nie polityczną.
Ks. abp Józef Michalik w swoich wypowiedziach często podkreślał szczególną rolę Akcji Katolickiej, określając jej członków jako elitę, choć w znaczeniu formacyjnym i zadaniowym, a nie społecznym. Ks. abp Józef Michalik nazwał Akcję Katolicką „nowym sposobem obecności świeckich w Kościele” i podkreślił potrzebę jej istnienia. „Jesteście potrzebni Kościołowi i światu, jako świeccy, potrzebni odważni w myśleniu i czynach, odważni w diagnozowaniu chorób społecznych i skuteczni w leczeniu narodowych wad”, wołał z jasnogórskiego szczytu kaznodzieja w dniu 18 czerwca 20206 w 10-lecia odrodzenia w Polsce Akcji Katolickiej.
W 2012 roku podczas spotkania z członkami Akcji Katolickiej w Kańczudze, abp Michalik stwierdził: „Prawdziwe elity to te, które tworzą dobro”. Podkreślał, że Akcja Katolicka to elita ludzi wierzących, zaangażowanych i uformowanych, która ma za zadanie działać w świecie zgodnie z nauką Kościoła. Wskazywał, że elita ta nie jest grupą zamkniętą, lecz ma służyć wspólnocie poprzez dawanie świadectwa, pogłębianie życia religijnego i moralnego oraz reagowanie na zagrożenia dla wiary. Akcentował, że przez „elitarność” należy rozumieć odpowiedzialność, dojrzałość chrześcijańską oraz gotowość do służby (dyspozycyjność).
Ks. abp J. Michalik zwracał uwagę, że Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży istnieją po to, aby pomagać Kościołowi w jego misji, a nie dla samej działalności organizacyjnej. Podkreślał, że członkowie Akcji Katolickiej są potrzebni Kościołowi i światu do aktywnego świadczenia o wierze w życiu publicznym. W swoich licznych wystąpieniach (np. podczas Kongresów Akcji Katolickiej) ks. abp Józef Michalik akcentował, że członkowie Akcji Katolickiej powinni reagować na współczesne zagrożenia wiary i moralności, będąc jednocześnie „ludźmi sumienia” w swoich środowiskach.
Warto wspomnieć wykład ks. abp. Józefa Michalika „Ewangelizacyjne intuicje św. Jana Pawła II wobec Akcji Katolickiej”, wygłoszony 22 października 2017 r. w Warszawie podczas uroczystości ogłoszenia św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej. W wykładzie tym podkreślał ewangelizacyjne intuicje św. Jana Pawła II oraz rolę świeckich w formacji i apostolstwie, zwłaszcza w kontekście Akcji Katolickiej. Przypomniał papieskie wezwanie do zaangażowania w parafiach i publicznym życiu, traktując działalność Akcji Katolickiej jako wypełnienie misji Kościoła.
Modlitwa:
Boże, Ty obdarzyłeś biskupią godnością swojego sługę ks. abpa Józefa Michalika i dałeś mu udział w kapłaństwie Apostołów, włącz go na wieki do ich społeczności. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.