Inicjatorem jej powstania był Ks. Prałat Stanisław Waszczyński proboszcz parafii katedralnej we Włocławku.
Ówczesna pielgrzymka miała trochę inną trasą niż obecna, gdyż idąc przez Turek w Kaliszu połączyła się z Pielgrzymką Kaliską, by w kolejnych latach wędrować już samodzielnie. Grupa liczy zwykle ponad 300 pielgrzymów, wyjątkiem był rok 1991 i Spotkanie Młodych z Ojcem św. W Częstochowie, kied
y to powstały dwie grupy włocławskie liczące ponad 600 pielgrzymów. Od wielu lat na czele grupy podążają siostry i bracia na wózkach, wzbudzając szczery podziw i wzruszenie nie tylko wśród współpielgrzymów, ale i wśród witających ludzi. Tegoroczna # # Pielgrzymka Włocławska rozpoczyna się w piatek 6 sierpnia 2021r. poranną Mszą świętą sprawowaną w Katedrze Włocławskiej.Trasa pielgrzymki wynosi około 300 kilometrów i wiedzie z Włocławka przez Izbicę Kujawską, Koło, Skęczniew, Charłupię Małą, Ostrówek, Rudniki i Iwanowice Duże. 13 sierpnia w Częstochowie łączy się z grupami z Konina, Turku i Dzierżaw, by ok godz. 15.30 po ośmiu dniach pielgrzymowania uroczyście wejść na Jasną Górę. Oficjalnie Pielgrzymka kończy się Mszą św. odprawianą na wałach jasnogórskich o godz. 20.00, jednak większość pielgrzymów z tych czterech grup zostaje na uroczystościach do 15 sierpnia. Pielgrzymka włocławska jest dość wymagającym wyzwaniem dla uczestników, niemniej jednak ma swoją niezwykłą atmosferę, która sprawia, że jeśli ktoś zakosztował tych specyficznych rekolekcji w drodze, stara się co roku powracać na pielgrzymi szlak. Dla podtrzymania więzi i rozwijania tego co przeżyliśmy w drodze, sprawowane są okazjonalne Msze Święte w intencji pielgrzymów i dobrodziejów, zarówno żywych jak i tych którzy swoje ziemskie pielgrzymowanie już zakończyli.