Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku

Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku Została założona 16 sierpnia 1569 r. przez biskupa kujawskiego Stanisława Karnkowskiego.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Włocławskiej we Włocławku – teologiczna szkoła wyższa działająca w ramach struktur Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest jednym z najstarszych seminariów duchownych w Polsce.

🥳🥉🥳🥉🥳
23/03/2026

🥳🥉🥳🥉🥳

0️⃣7️⃣/0️⃣3️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣W sobotę, 7 marca, w w murach naszego seminarium rozegraliśmy mecz fazy grupowej Mistrzostw Po...
09/03/2026

0️⃣7️⃣/0️⃣3️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣
W sobotę, 7 marca, w w murach naszego seminarium rozegraliśmy mecz fazy grupowej Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Piłce Siatkowej. Naszym rywalem była drużyna kleryków z Radomia. 🏐

Od pierwszych piłek spotkanie układało się po naszej myśli. Dzięki dobrej organizacji gry, skutecznym atakom oraz pewnej postawie w obronie konsekwentnie budowaliśmy przewagę w kolejnych setach. Duże zaangażowanie całej drużyny pozwoliło nam utrzymać wysoki poziom gry do końca spotkania.

Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem 3:0 dla naszej drużyny! 💪🔥

Dzięki tej wygranej kończymy fazę grupową turnieju na pierwszym miejscu w grupie, co oznacza awans do dalszego etapu mistrzostw, który odbędzie się 20–21 marca w Warszawie. 🏆

Takie spotkania to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także piękna okazja do budowania braterskich relacji między alumnami różnych seminariów. Wspólna gra od lat integruje środowisko seminaryjne i uczy ducha zdrowej rywalizacji oraz współpracy. 🤝

Dziękujemy drużynie z Radomia za dobre i sportowe spotkanie!
Prosimy także o modlitwę przed kolejnym etapem mistrzostw. 🙏

🙏🙏🙏
06/03/2026

🙏🙏🙏

2️⃣2️⃣/0️⃣2️⃣▪️0️⃣1️⃣/0️⃣3️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣Za nami pierwszy tydzień Wielkiego Postu.W naszej wspólnocie miał on wyjątkowy ...
01/03/2026

2️⃣2️⃣/0️⃣2️⃣▪️0️⃣1️⃣/0️⃣3️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
Za nami pierwszy tydzień Wielkiego Postu.
W naszej wspólnocie miał on wyjątkowy charakter, ponieważ rozpoczęliśmy go rekolekcjami wielkopostnymi.

Tegorocznym ćwiczeniom duchowym przewodniczył ks. kan. Andrzej Krzesiński, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Warszawa. Tematem przewodnim rekolekcji było hasło obecnego roku duszpasterskiego: „Uczniowie–misjonarze”. Był to dla nas wszystkich czas umocnienia wiary oraz odkrywania na nowo, że każdy z nas jest posłany, by świadczyć o Chrystusie w swoim codziennym życiu.

Zwieńczeniem tego szczególnego tygodnia była uroczysta Eucharystia z obrzędem włączenia do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu. Liturgii w murach prastarej bazyliki katedralnej przewodniczył biskup diecezjalny Krzysztof Wętkowski.

Od tej chwili al. Paweł Roszak z parafii św. Wojciecha w Koninie oraz al. Mateusz Staciwa
z parafii Miłosierdzia Bożego w Koninie są kandydatami do przyjęcia sakramentu święceń
w stopniu diakonatu i prezbiteratu.

Otoczmy ich naszą modlitwą, prosząc, aby dobry Bóg prowadził ich drogą powołania i umacniał w wierności Chrystusowi.

3️⃣0️⃣/0️⃣1️⃣▪️0️⃣1️⃣/0️⃣2️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣Rekolekcje powołaniowe w naszym Seminarium 🙏W dniach 30 stycznia – 1 lutego mie...
01/02/2026

3️⃣0️⃣/0️⃣1️⃣▪️0️⃣1️⃣/0️⃣2️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣
Rekolekcje powołaniowe w naszym Seminarium 🙏
W dniach 30 stycznia – 1 lutego mieliśmy radość gościć w Wyższym Seminarium Duchownym im. bł. Stefana Wyszyńskiego we Włocławku młodzież męską szkół średnich, która przyjechała na rekolekcje powołaniowe. Przebiegały one pod hasłem:
„Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu!” (1 Kor 1,26).
Tym razem rekolekcje miały nieco inny charakter niż dotychczas. Odbywały się nie w czasie przerwy międzysemestralnej, lecz w trakcie naszego zwyczajnego seminaryjnego rytmu dnia. Dzięki temu mogliśmy wspólnie dzielić codzienność: modlitwę, naukę, posiłki i rozmowy. Rekolektanci mieli okazję z bliska zobaczyć, jak wygląda zwyczajny dzień w seminarium i stać się – choć na chwilę – częścią naszej wspólnoty.
W rekolekcjach uczestniczyło 12 młodych mężczyzn z parafii: Kikół, Spycimierz, Szadek, Tuliszków, Odolion, Aleksandrów Kujawski, Malanów, Lipno, Lubraniec, Korczew i Osięciny. Rekolekcje prowadził ks. Robert Mac, ojciec duchowny alumnów.
Pierwszego dnia wspólnie się poznawaliśmy, budowaliśmy wspólnotę i zwiedzaliśmy gmach jednego z najstarszych seminariów w Europie, poznając jego historię. Wczoraj uczestniczyliśmy w kręgu biblijnym z Anonimowymi Alkoholikami, w nabożeństwie do bł. Henryka Kaczorowskiego, bł. Tadeusza Dulnego i bł. Bronisława Kostkowskiego, a także w adoracji Najświętszego Sakramentu. Był to czas ciszy, modlitwy oraz osobistego spotkania z Bogiem, a także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia.
➡️ W piątek uroczystej Eucharystii rozpoczynającej tegoroczne rekolekcje przewodniczył ks. kan. dr Ireneusz Świątek - rektor naszego saminarium
➡️ W sobotę Mszy Świętej przewodniczył nasz ojciec duchowny - ks. Robert Mac.
➡️ W niedzielę wszyscy wspólnie uczestniczyliśmy w Eucharystii w Bazylice Katedralnej we Włocławku, a po Mszy Świętej rekolektanci mieli okazję zwiedzić katedrę i lepiej poznać jej historię.

Nie zabrakło również czasu na rozmowy i spotkania w seminaryjnej kawiarence, gdzie przy kawie i herbacie mogliśmy dzielić się doświadczeniem, zadawać pytania i po prostu być razem.

Już jutro rozpoczynamy trzydniowe rekolekcje dla mężczyzn rozeznających swoje powołanie. Prosimy o modlitwę w intencji n...
29/01/2026

Już jutro rozpoczynamy trzydniowe rekolekcje dla mężczyzn rozeznających swoje powołanie.
Prosimy o modlitwę w intencji naszej wspólnoty oraz rekolektantów. 🙏😇🙏😇🙏

2️⃣4️⃣/0️⃣1️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣W sobotni wieczór uczestniczyliśmy w nieszporach ekumenicznych, które odbyły się w kościele Pa...
24/01/2026

2️⃣4️⃣/0️⃣1️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣
W sobotni wieczór uczestniczyliśmy w nieszporach ekumenicznych, które odbyły się w kościele Parafia Świętego Jana Chrzciciela we Włocławku w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Był to czas wspólnej modlitwy i spotkania wiernych różnych wyznań, duchownych oraz naszej wspólnoty seminaryjnej. Liturgii przewodniczył ks. kan. dr Andrzej Tomalak, diecezjalny referent ds. ekumenizmu, a kazanie wygłosił Dawid Mendrok, pastor parafii ewangelicko-augsburskiej we Włocławku.
Doświadczyliśmy, że jedność chrześcijan rodzi się nie tylko w słowach i gestach liturgii, ale także w wzajemnym szacunku, otwartości i modlitwie płynącej z jednego serca. Dziękujemy za ten wspólny czas i świadectwo wiary, które umacnia nas na drodze do Chrystusa. 🙏

2️⃣4️⃣/0️⃣1️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣Dziś nasz wspólnota seminaryjna wzięła udział w wykładzie dr. hab. Benedykt Odya, prof. UKW. C...
24/01/2026

2️⃣4️⃣/0️⃣1️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣
Dziś nasz wspólnota seminaryjna wzięła udział w wykładzie dr. hab. Benedykt Odya, prof. UKW.
Choć w liturgii Kościoła zakończyliśmy już okres Bożego Narodzenia, pozostając wierni polskiej tradycji kolędowania, zatrzymaliśmy się nad tajemnicą Wcielenia, wykraczającą poza ramy kalendarza liturgicznego.
Wykład pt. „Wcielenie w perspektywie Krzyża. Bożonarodzeniowe symbole jako zapowiedź Paschy Chrystusa” zaprosił nas do spojrzenia na narodzenie Jezusa w świetle Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania. Prelegent, odwołując się do prowadzonych badań nad znakiem Krzyża w muzyce pasyjnej, ukazał, jak głęboko perspektywa paschalna obecna jest również w polskich kolędach i pastorałkach.
Analiza tekstów, symboliki oraz warstwy muzycznej tego repertuaru pozwoliła nam odkryć, że refleksja nad Męką i Odkupieniem Chrystusa nie stanowi jedynie ukrytego tła, lecz jest integralnym wymiarem teologiczno-artystycznym pieśni bożonarodzeniowych.

2️⃣2️⃣/0️⃣1️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣W czwartkowy wieczór w kościele św. Witalisa celebrowaliśmy Mszę św. w ramach cyklu spotkań „C...
23/01/2026

2️⃣2️⃣/0️⃣1️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣
W czwartkowy wieczór w kościele św. Witalisa celebrowaliśmy Mszę św. w ramach cyklu spotkań „Czwartek z duszpasterzem”. Eucharystii towarzyszyło świadectwo życia i powołania, którym podzielił się z nami ks. Przemysław Pilarski – notariusz Kurii Diecezjalnej we Włocławku.

To już za tydzień❗️Zapisy trwają do 2️⃣8️⃣ stycznia 😇Nie czekaj - zapisz się już dziś❗️
23/01/2026

To już za tydzień❗️
Zapisy trwają do 2️⃣8️⃣ stycznia 😇
Nie czekaj - zapisz się już dziś❗️

1️⃣9️⃣/0️⃣1️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣
20/01/2026

1️⃣9️⃣/0️⃣1️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣

Adres

Ulica Stanisława Karnkowskiego 3
Włocławek
87-800

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:45 - 20:00
Wtorek 07:45 - 20:00
Środa 07:45 - 20:00
Czwartek 07:45 - 20:00
Piątek 07:45 - 20:00
Sobota 07:45 - 20:00
Niedziela 07:45 - 20:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku:

Udostępnij