01/02/2026
3️⃣0️⃣/0️⃣1️⃣▪️0️⃣1️⃣/0️⃣2️⃣/2️⃣0️⃣2️⃣6️⃣
Rekolekcje powołaniowe w naszym Seminarium 🙏
W dniach 30 stycznia – 1 lutego mieliśmy radość gościć w Wyższym Seminarium Duchownym im. bł. Stefana Wyszyńskiego we Włocławku młodzież męską szkół średnich, która przyjechała na rekolekcje powołaniowe. Przebiegały one pod hasłem:
„Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu!” (1 Kor 1,26).
Tym razem rekolekcje miały nieco inny charakter niż dotychczas. Odbywały się nie w czasie przerwy międzysemestralnej, lecz w trakcie naszego zwyczajnego seminaryjnego rytmu dnia. Dzięki temu mogliśmy wspólnie dzielić codzienność: modlitwę, naukę, posiłki i rozmowy. Rekolektanci mieli okazję z bliska zobaczyć, jak wygląda zwyczajny dzień w seminarium i stać się – choć na chwilę – częścią naszej wspólnoty.
W rekolekcjach uczestniczyło 12 młodych mężczyzn z parafii: Kikół, Spycimierz, Szadek, Tuliszków, Odolion, Aleksandrów Kujawski, Malanów, Lipno, Lubraniec, Korczew i Osięciny. Rekolekcje prowadził ks. Robert Mac, ojciec duchowny alumnów.
Pierwszego dnia wspólnie się poznawaliśmy, budowaliśmy wspólnotę i zwiedzaliśmy gmach jednego z najstarszych seminariów w Europie, poznając jego historię. Wczoraj uczestniczyliśmy w kręgu biblijnym z Anonimowymi Alkoholikami, w nabożeństwie do bł. Henryka Kaczorowskiego, bł. Tadeusza Dulnego i bł. Bronisława Kostkowskiego, a także w adoracji Najświętszego Sakramentu. Był to czas ciszy, modlitwy oraz osobistego spotkania z Bogiem, a także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia.
➡️ W piątek uroczystej Eucharystii rozpoczynającej tegoroczne rekolekcje przewodniczył ks. kan. dr Ireneusz Świątek - rektor naszego saminarium
➡️ W sobotę Mszy Świętej przewodniczył nasz ojciec duchowny - ks. Robert Mac.
➡️ W niedzielę wszyscy wspólnie uczestniczyliśmy w Eucharystii w Bazylice Katedralnej we Włocławku, a po Mszy Świętej rekolektanci mieli okazję zwiedzić katedrę i lepiej poznać jej historię.
Nie zabrakło również czasu na rozmowy i spotkania w seminaryjnej kawiarence, gdzie przy kawie i herbacie mogliśmy dzielić się doświadczeniem, zadawać pytania i po prostu być razem.