Zgodnie ze statutem Akcja Katolicka w Polsce według Kodeksu Prawa Kanonicznego jest publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym przez Konferencję Episkopatu Polski działającym w całym kraju (kon. 312 §1, pkt2 KPK). Patronem Akcji Katolickiej jest Święty Wojciech.
Świętem Akcji Katolickiej jest ostatnia niedziela w roku liturgicznym – uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W Diecezj
i Włocławskie Najwyższą władzą jest Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej. Asystentem Diecezjalnym Akcji Katolickiej jest dr teol. Zarząd DIAK stanowią: Prezes Mariola Rakiewicz; z-ca prezesa: Anna Śledzińska-Będkowska, Piotr P***k; skarbnik: Grzegorz Ziółkowski; członek zarządu: Tadeusz Mroczkowski. Komisja Rewizyjna to:
Antoni Błaszczyk, Beata Antczak, Marianna Gębicka; Delegatem do Rady Krajowej KIAK jest Jan Hołubowicz. Zarząd Diecezjalny Akcji Katolickiej powołał uchwałą następujące Parafialne Koła Akcji
Katolickiej: POAK Zadzim, POAK Izbica Kuj. POAK Chodecz, POAK Konin, POAK Dobra, POAK Osięciny, POAK Sadlno POAK Bytoń, POAK Sieradz,
„Podstawowe zadania Akcji Katolickiej :
realizacja powszechnego powołania do świętości, zaangażowanie w intensywną formację chrześcijańską, posługa na rzecz komunii kościelnej, nowa ewangelizacja, czynny udział w budowie bardziej ludzkiego świata.” / Adhortacja Christifideles laici Jan Paweł II /
Dzisiejszym czasom i ludziom potrzebna jest inspiracja duchowo – religijna i moralna. Włączenie się w Akcję Katolicką katolików świeckich – ludzi dobrej woli tworzy okazję do współodpowiedzialności za Kościół i przyczynia się do odnowy. Odważne otwarcie się na sprawy ludzi pozwoli przyjrzeć się ich sytuacji życiowej, przemyśleć i ocenić ją w świetle wartości chrześcijańskich oraz działać promując czyny wiary. Tę cenną misję ewangelizacyjną można realizować włączając się w Akcję Katolicką działającą w parafiach naszej diecezji. Z a p r a s z a m y d o w s p ó l n e g o d z i a ł a n i a