Parafia św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Toruniu

Parafia św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Toruniu Parafia św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza - Księża Michalici MSZE ŚWIĘTE:
W dni powszednie o godz. 7:00, 8:00, 18:00. Msza św.

W niedziele i święta o godz. 7:30, 9:30, 11:00, 12:30, 15:00, 18:00. dla przedszkolaków w roku szkolnym w kaplicy p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej (dolny kościół) w niedzielę o godz. 11:15. z katechezą dla dorosłych o godz. 12:30
Msza św. chrzcielna w I i III niedzielę miesiąca o godz. 12:30. dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w II niedzielę miesiąca o godz. 15.00. dla dzieci przystę

pujących do I komunii świętej i dla ich rodziców w III niedzielę miesiąca o godz. 15.00. SAKRAMENT POKUTY (spowiedź) codziennie podczas każdej Mszy świętej. PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA Msze św. o 7:00, 8:00, 16:30 - dla dzieci, 18:00,
Sakrament Pokuty dla dzieci od godz. 16:00, dla dorosłych i młodzieży od 17:30.

SGRAFFITO W DOLNEJ KAPLICYW ramach jubileuszowego roku 50-lecia parafii pw. św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława ...
23/05/2026

SGRAFFITO W DOLNEJ KAPLICY

W ramach jubileuszowego roku 50-lecia parafii pw. św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza na toruńskich Rybakach zakończono wyjątkowe prace artystyczne w dolnej kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. W przestrzeni tej pojawiły się nowe wizerunki patronów parafii – św. Michała Archanioła oraz bł. ks. Bronisława Markiewicza, które nadały kaplicy nową świeżość i piękno.
Autorem dzieł jest Krzysztof Włodkowski, artysta plastyk z Rumia. Po kilku tygodniach intensywnej i wymagającej pracy z murów kaplicy wyłoniły się niezwykle wyraziste postacie patronów naszej wspólnoty. Ich obecność w świątyni nie tylko ubogaca wnętrze artystycznie, ale przede wszystkim pomaga wiernym jeszcze głębiej przeżywać duchowość parafii.
Obrazy zostały wykonane w technice sgraffito – jednej z najstarszych i najbardziej efektownych technik dekoracyjnych. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa graffiare, oznaczającego „ryć” lub „drapać”. Technika ta polega na wyskrobywaniu wzorów w świeżych, różnokolorowych warstwach tynku tak, aby odsłonić barwę warstwy spodniej. Sgraffito znane było już w starożytności, a szczególną popularność zdobyło w epoce renesansu. Wymaga ono ogromnej precyzji, odpowiedniego planowania oraz sprawnej pracy artysty, ponieważ tynk musi pozostawać odpowiednio wilgotny podczas wykonywania wzoru.
Wizerunki patronów wykonane tą metodą wyróżniają się trwałością, subtelnym reliefem oraz niezwykłą głębią artystycznego wyrazu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich zapraw i wielowarstwowej kompozycji dzieła harmonijnie wpisały się w przestrzeń kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej.
To właśnie w tej kaplicy odbywają się między innymi Msze święte dla najmłodszych parafian, sprawowane w każdą niedzielę o godz. 11.15. Nowe przedstawienia św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza staną się dla dzieci oraz młodzieży szczególną pomocą w poznawaniu patronów parafii, ich życia, duchowości oraz wartości, które pozostawili kolejnym pokoleniom wiernych.
Jubileuszowe dzieła są nie tylko ozdobą świątyni, ale także pięknym znakiem wdzięczności za 50 lat istnienia parafialnej wspólnoty na Rybakach – wspólnoty, która nieustannie rozwija się i troszczy o piękno domu Bożego oraz duchowe wychowanie kolejnych pokoleń wiernych.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIENIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO/24.05.2026 r./1. Przed nami ostatni tydzień maja - Zapraszamy...
23/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
/24.05.2026 r./
1. Przed nami ostatni tydzień maja - Zapraszamy na nabożeństwa majowe o godz. 17:30. Dziś przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy liturgiczny okres wielkanocny. Zewnętrznym znakiem tego zakończenia jest przeniesienie paschału i figury Zmartwychwstałego z prezbiterium. Prośmy Trzecia Osobę Boską, by dawała nam natchnienia w naszym codziennym życiu. Zapraszamy na Marsz dla Życia i Rodziny, rozpocznie się dziś o 14.00 na Rynku Staromiejskim.
2. Tydzień temu na tacę inwestycyjną zebraliśmy kwotę 13 397 zł została przekazana na fundusz inwestycyjny. Bóg zapłać wszystkim Parafianom i Gościom za dar serca. Zostały spłacone już należności za wykonanie witraża św. Michała-zostało trochę środków-stąd postanowiliśmy, że w roku jubileuszu wykonamy jeszcze drugi witraż bł. Bronisława w prezbiterium W minionym tygodniu zamontowaliśmy nowe barierki przy wejściu do dolnego kościoła i kaplicy, wykonaliśmy remont dolnego korytarza, w kaplicy dolnej zostały wykonane wizerunki naszych Patronów /św. Michała i bł. Bronisława/ włoską metodą dekoracji sgraffito-pracę wykonał p. Krzysztof Włodkowski-artysta z Rumii. Jak wydać zostały zakupione nowe feretrony na procesje z naszymi Patronami. jeszcze raz dziękujemy wszystkim wspierającym nasza parafię. Bóg zapłać!
3. Zapraszamy młodzież na Oazę Modlitwy w dniach 29-31.05 – Prosimy Parafian o noclegi dla przyjeżdzających. Zgłoszenia noclegów w zakrystii i u ks. Sławomira.
4. Za tydzień w niedzielę, 31 maja przypada uroczystość Najświętszej Trójcy. Warto przypomnieć, że kończy ona czas wielkanocnej Spowiedzi i Komunii Świętej. W tym tygodniu okazja do spowiedzi świętej przed każdą Mszą św.
5. Oratorium zaprasza dzieci i całe rodziny na Michayland -dzień dziecka 06.06 o godz 9.30
6. W czwartek 04 czerwca przypada Uroczystość Bożego Ciała. Po Mszy św. o 9.30 wyruszy Tradycyjna procesja eucharystyczna Bożego Ciała stała trasą- Prosimy już teraz by wspólnoty działające przy naszej parafii przygotowały się do dekoracji swoich ołtarzy. Pierwszy ołtarz przygotowuje: Oratorium, drugi: Róże Żywego Różańca, Czciciele św. Michała Archanioła, Wspólnota Miłosierdzia i Patronat Misyjny, trzeci: Ministranci, Młodzież Oazowa czwarty: Apostolat Fatimski, Wspólnota dla Intronizacji Serca Pana Jezusa.
7. Zapraszamy dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej na spotkania Oazy Dzieci Bożych. Spotkania odbywają się w soboty o godzinie 18.00 w salkach Oazowych. Rozpoczęcie spotkania tuż po próbie scholki dziecięcej, na którą z kolei zapraszany dzieci lubiące śpiewać. Schola startuje o godzinie 17.00. Więcej informacji u ks. Sławomira
8. Zapraszamy wszystkich Parafian, Gości i sympatyków 7 czerwca na mszę św. dziękczynną o godz. 12.30 pod przew. ks. bpa Arkadiusza. W tym dniu dziękować będziemy Bogu za złoty jubileusz naszej wspólnoty parafialnej. W nawie bocznej zapraszamy do obejrzenia okolicznościowej wystawy 50-lat parafii-pojawiły się tam nowe eksponaty i zdjęcia.
9. Z okazji jubileuszu naszej parafii przygotowano wyjątkowe pamiątki jubileuszowe. W przedsionku kościoła można nabyć jubileuszowy tryptyk oraz pamiątkowe magnesy. Zachęcamy do ich nabywania, aby ten piękny czas świętowania pozostał także w naszych domach i sercach jako trwała pamiątka.
10. Serdecznie zapraszamy 14.06 na godz.19.00 na JUBILEUSZOWY KONCERT PT „PIEŚŃ DZIĘKCZYNIENIA” z okazji 50-lecia parafii michalickiej w Toruniu. Podczas tego wieczoru usłyszymy pieśni dziękczynne kierowane do Boga – będące wyrazem wdzięczności za otrzymane łaski, miłość i nieustanną opiekę nad nami oraz naszą parafią. W programie pieśni uwielbienia, w tym „Ciebie, Boga, wysławiamy”. Wystąpią: Olga Maroszek /występująca u boku Ireny Santor i Alicji Majewskiej oraz muzycy – Paweł Głowiński (fortepian) i Maciej Afanasjew (skrzypce). Szczegóły na plakacie w gablocie. Bilety na to wydarzenie będą rozprowadzane za tydzień
11. Polecamy lekturę prasy katolickiej- tygodnika „Niedziela” i dwumiesięcznika „Któż jak Bóg” Czasopisma są do nabycia w sklepiku i zakrystii.

Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia życzymy wiele łask Bożych, opieki swoich Patronów i życzliwości najbliższych, oraz wstawiennictwa św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza.

PRZED NAMI OAZA MODLITWY-ZAPRASZAMYZapraszamy młodzież na Oazę Modlitwy w dniach 29-31.05 – Prosimy Parafian o noclegi d...
23/05/2026

PRZED NAMI OAZA MODLITWY-ZAPRASZAMY

Zapraszamy młodzież na Oazę Modlitwy w dniach 29-31.05 – Prosimy Parafian o noclegi dla przyjeżdzających. Zgłoszenia noclegów w zakrystii i u ks. Sławomira.

ŚWIĘTO PATRONA „TRZYNASTKI” Uczniowie Szkoła Podstawowa nr 13 im. św. Jana Pawła II w Toruniu uczcili swojego Patrona po...
18/05/2026

ŚWIĘTO PATRONA „TRZYNASTKI”

Uczniowie Szkoła Podstawowa nr 13 im. św. Jana Pawła II w Toruniu uczcili swojego Patrona podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w Parafii św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu z okazji 106. rocznicy urodzin Święty Jan Paweł II.
Dzieci, nauczyciele oraz wychowawcy i dyrekcja zgromadzili się w świątyni na wspólnej modlitwie, by dziękować Bogu za dar Wielkiego Papieża P***ka, a zarazem wyjątkowego patrona „Trzynastki”. Eucharystii przewodniczył ks. Sławomir Dzierman – katecheta szkoły – wraz z ks. Wojciechem Szymańskim.
W homilii ks. Sławomir przybliżył uczniom postać św. Jana Pawła II oraz jego nauczanie. Przypomniał dzieciom, że Papież P***k uczył odwagi, miłości do Boga i drugiego człowieka, szacunku dla każdego człowieka oraz troski o rozwój duchowy i osobisty. Zachęcał także młodych, aby nie bali się stawiać sobie wysokich wymagań i budować życie na wartościach, którym wierny był św. Jan Paweł II.
Wspólna modlitwa była pięknym świadectwem pamięci i wdzięczności za Patrona, który nieustannie inspiruje kolejne pokolenia młodych ludzi. Na zakończenie uroczystości na dzieci czekała miła niespodzianka – słodkie upominki przygotowane przez ks. proboszcza, które wywołały wiele radości i uśmiechów.
To wyjątkowe spotkanie stało się nie tylko okazją do świętowania rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, ale także piękną lekcją wiary, wdzięczności i wspólnoty.

UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ W PARAFII NA TORUŃSKICH RYBAKACHW piękną, słoneczną sobotę 16 maja 2026 roku w Par...
18/05/2026

UROCZYSTOŚĆ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ W PARAFII NA TORUŃSKICH RYBAKACH

W piękną, słoneczną sobotę 16 maja 2026 roku w Parafia św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu odbyła się wyjątkowa uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. O godzinie 11.00 do Stołu Pańskiego po raz pierwszy przystąpiło 52 dzieci z klas trzecich szkoły podstawowej.
Tegoroczna uroczystość miała szczególny wymiar, ponieważ wpisuje się w przeżywany jubileusz 50-lecia parafii – piękny znak młodego pokolenia wzrastającego w wierze we wspólnocie Kościoła.
Dzieci, otoczone swoimi rodzinami, weszły do świątyni na spotkanie z Jezusem Eucharystycznym z wielką radością i wzruszeniem. Był to ich pierwszy osobisty krok na drodze wiary i świadomego przeżywania obecności Chrystusa w Eucharystii. Szczególnym świadectwem wiary była również postawa rodziców, którzy wspólnie ze swoimi dziećmi przystępowali do Komunii Świętej, ukazując swoim rodzinom piękno miłości Boga do człowieka.
Mszy Świętej przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Winiarski przy udziale ks. prof. Piotra Roszaka. Do uroczystości dzieci zostały przygotowane przez ks. Wojciecha Szymańskiego oraz rodziców dzieci komunijnych, którzy z wielkim zaangażowaniem towarzyszyli swoim pociechom w duchowych przygotowaniach do tego ważnego dnia.
W homilii ks. Proboszcz zachęcał dzieci, aby pielęgnowały przyjaźń z Panem Jezusem obecnym w Eucharystii i nigdy nie oddalały się od Boga. Przywołał także postać św. Carlo Acutis, który swoim młodym życiem pokazał, że świętość jest możliwa także we współczesnym świecie. Ks. Proboszcz podkreślił, że dzieci mają „mocno chwycić Jezusa za dłoń” i razem z Nim iść przez całe życie.
Uroczystość była dla wszystkich głębokim i niezapomnianym przeżyciem duchowym. Dzieci wraz z rodzicami będą teraz uczestniczyć w Białym Tygodniu, dziękując Bogu za dar Eucharystii i obecność Jezusa w ich sercach.

Papieski Bieg Pełen Radości i Sportowego DuchaWspaniała atmosfera, sportowe emocje i radość dzieci wypełniły teren podcz...
18/05/2026

Papieski Bieg Pełen Radości i Sportowego Ducha

Wspaniała atmosfera, sportowe emocje i radość dzieci wypełniły teren podczas Papieskiego Biegu zorganizowanego przez Szkoła Podstawowa nr 13 im. św. Jana Pawła II w Toruniu. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 300 dzieci z różnych toruńskich szkół podstawowych, którym towarzyszyli nauczyciele oraz opiekunowie.

Organizatorami wydarzenia była pani dyrektor Małgorzata wraz z panią wicedyrektor Julią, które z ogromnym zaangażowaniem przygotowały całe przedsięwzięcie. Spotkanie rozpoczęło się od serdecznego powitania uczestników oraz krótkiego przypomnienia nauczania Święty Jan Paweł II dotyczącego sportu. Pani dyrektor podkreśliła, że sport uczy wytrwałości, uczciwości, współpracy i szacunku wobec drugiego człowieka, a także pomaga rozwijać talenty i hart ducha.

Następnie głos zabrał ks. proboszcz Krzysztof, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych uczestników, nauczycieli i gości. Podziękował organizatorom za reaktywowanie Papieskiego Biegu oraz zachęcił dzieci i młodzież do aktywnego uprawiania sportu, przypominając, że aktywność fizyczna pomaga nie tylko rozwijać ciało, ale także kształtuje charakter i uczy pięknego przeżywania wspólnoty.

Po oficjalnym otwarciu rozpoczęła się sportowa rywalizacja w różnych kategoriach wiekowych. Na trasie nie brakowało emocji, dopingu i wielkiej radości. Jednak – jak podkreślali organizatorzy – tego dnia nie było przegranych. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal oraz upominki, które były pięknym podziękowaniem za udział i sportowy wysiłek.

Na uczestników czekały również dodatkowe atrakcje. Wielką popularnością cieszyło się spotkanie z toruńskimi hokeistami, którzy chętnie rozmawiali z dziećmi i dzielili się swoją sportową pasją. Nie zabrakło także smacznej grochówki oraz wspólnego czasu integracji i zabawy.

Papieski Bieg stał się pięknym świadectwem tego, że sport potrafi jednoczyć ludzi, budować wspólnotę i uczyć wartości, o których tak często mówił Święty Jan Paweł II. To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczestników i organizatorów.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEWNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE/17.05.2026 r/1. Dziękujemy Parafianom i Gościom za udział w nabożeństw...
16/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE
/17.05.2026 r/

1. Dziękujemy Parafianom i Gościom za udział w nabożeństwie fatimskim. Przy ołtarzu fatimskim została wyłożona księga łask, próśb i podziękowań do Matki Bożej Fatimskiej- prosimy o wpisy
2. Wczoraj odbyła się w naszym kościele uroczystość przyjęcia grupy 52 dzieci do Pierwszej Komunii Świętej. Po przyjęciu dzieci będą brały udział w tzw. Białym Tygodniu – codziennie o godz. 17.30 (nabożeństwo majowe) i 18.00 (Msza św.). Dziękujemy serdecznie rodzicom dzieci I komunijnych i młodzieży bierzmowanej za dar ołtarza w postaci nowego baldachimu. Bóg zapłać.
3. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Kończy się okres wielkanocny, ale możliwość spowiedzi i przyjęcia Komunii Świętej Wielkanocnej trwa aż do kolejnej Niedzieli Trójcy Świętej.
4. Wspólnota Duchowej Adopcji zaprasza w sobotę 23.05 po mszy o godz. 8.00 na Adorację Najśw. Sakramentu
5. Dzisiejsza taca w III niedzielę miesiąca- będzie przekazana na fundusz witraża- dziękujemy serdecznie wszystkim ofiarodawcom
6. W środę 20.05 po mszy wieczornej zapraszamy do kawiarenki wszystkie osoby, którzy przynależą na zebranie rady parafialnej
7. Zapraszamy młodzież na Oazę Modlitwy w dniach 29-31.05 – Prosimy Parafian o noclegi dla przyjeżdzających. Zgłoszenia noclegów w zakrystii i u ks. Sławomira. Dzisiaj młodzież oazowa zaprasza na kiermasz ciast-dochód przeznaczony jest na organizację tego spotkania dla młodych
8. 6 czerwca Oratorium organizuje dzień dziecka Michayland. Ksiądz dyrektor oraz wychowawcy zwracają się z prośbą, o zgłaszanie się wolontariuszy do 30 maja do Pani Iwony Syper i Danuty Kuźniewicz. Zgłoszenia prosimy wysyłać pod wskazany numer 663-795-960
9. 7 czerwca podczas mszy św. o godz. 12.30 pod przew. ks. bpa Arkadiusza dziękować będziemy Bogu za złoty jubileusz naszej wspólnoty parafialnej.
10. W nawie bocznej zapraszamy do obejrzenia okolicznościowej wystawy 50-lat parafii-pojawiły się tam nowe eksponaty i zdjęcia.
11. Przygotowano JUBILEUSZOWE PAMIĄTKI NA OKOLICZNOŚĆ JUBILEUSZU PARAFII. Można je nabyć w przedsionku kościoła i sklepiku /tryptyk jubileuszowy i pamiątkowe magnesy/ zachęcamy do nabywania, żeby została w naszych domach pamiątka.
12. Serdecznie zapraszamy Parafian i Gości w niedzielę 14.06 na godz.19.00 na JUBILEUSZOWY KONCERT PT „PIEŚŃ DZIĘKCZYNIENIA” z okazji 50-lecia parafii michalickiej w Toruniu.
13. Polecamy lekturę prasy katolickiej- tygodnika „Niedziela” i dwumiesięcznika „Któż jak Bóg” Czasopisma są do nabycia w sklepiku i zakrystii.

Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia życzymy wiele łask Bożych, opieki Matki Bożej Fatimskiej, oraz wstawiennictwa św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza. Miłej i błogosławionej niedzieli.

FENOMEN „TORUŃSKIEJ FATIMY”13 maja, we wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej, w Parafii św. Michała Archanioła i bł. ks. Br...
14/05/2026

FENOMEN „TORUŃSKIEJ FATIMY”

13 maja, we wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej, w Parafii św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu na toruńskich Rybakach odbyło się uroczyste rozpoczęcie tegorocznych Nabożeństw Fatimskich. Było to już 277. nabożeństwo fatimskie w naszej wspólnocie, która od 47 lat nieprzerwanie gromadzi Parafian, Pielgrzymów i Czcicieli Pani Fatimskiej.
Rozpoczęliśmy miesiąc poświęcony Maryi — najpiękniejszy miesiąc w polskiej tradycji religijnej. Maj od wieków wypełnia modlitwa Litanią Loretańską, śpiew pieśni maryjnych oraz spotkania wiernych przy kościołach i kapliczkach. W ten szczególny klimat wpisują się również nasze Spotkania Fatimskie, które od niemal pół wieku stanowią duchowe serce parafii na Rybakach.
Parafia św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza od wielu lat nazywana jest przez wiernych „TORUŃSKĄ FATIMĄ”. To określenie nie jest jedynie poetyckim porównaniem, lecz wyrazem głębokiego duchowego doświadczenia ludzi, którzy każdego trzynastego dnia miesiąca — od maja do października — gromadzą się tutaj na modlitwie różańcowej, Eucharystii i procesji światła. Na toruńskich Rybakach Fatima znalazła swój szczególny dom.
Tegoroczne nabożeństwo miało wyjątkowy charakter również dlatego, że przeżywamy jubileusz 50-lecia erygowania naszej parafii. Warto podkreślić, że aż 47 lat tego jubileuszu związane jest z nieustannym kultem Matki Bożej Fatimskiej. To właśnie nabożeństwa fatimskie stały się jednym z najważniejszych duchowych rysów naszej wspólnoty.
Program uroczystości rozpoczął się Mszą św. o godz. 12:00 sprawowaną w intencji próśb i podziękowań zanoszonych do Matki Bożej Fatimskiej. O godz. 15:00 wierni zgromadzili się na adoracji Najświętszego Sakramentu, Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz modlitwie różańcowej. Następnie odprawiono nabożeństwo majowe, po którym celebrowana była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem o. Zdzisław Klafka CSsR, rektora Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.
W swojej maryjnej refleksji o. Zdzisław połączył orędzie fatimskie z osobą św. Jana Pawła II. Przywołał pielgrzymki papieża do Fatimy oraz przypomniał, że przesłanie przekazane pastuszkom pozostaje niezwykle aktualne także dziś. Podkreślał, że Fatima jest przede wszystkim przesłaniem nadziei dla współczesnego świata — świata potrzebującego pokoju, modlitwy i powrotu do Boga.
Po Eucharystii wierni zgromadzili się wokół fatimskiego ołtarza oraz cudownego wizerunku Pani Fatimskiej, ukoronowanego w 2019 roku przez bpa Wiesława Śmigla. Następnie odmówiono modlitwę różańcową i wyruszono w procesji światła alejami parku miejskiego. Rozświetlone świece, śpiew pieśni maryjnych oraz wspólna modlitwa stworzyły niezwykłą atmosferę skupienia i zawierzenia. Całość zakończył uroczysty Apel Jasnogórski w świątyni.
W swoim przemówieniu ks. proboszcz Krzysztof Winiarski powiedział:
„Maryjo, z Tobą jest dobrze — myślę, że to zawołanie oddaje stan naszych serc, kiedy uczestniczymy w tych nabożeństwach fatimskich. Bo przy naszej Matce rzeczywiście czujemy się dobrze i bezpiecznie”.
Ks. proboszcz podziękował serdecznie wszystkim Parafianom i Gościom za obecność oraz wspólną modlitwę podczas kolejnego Spotkania Fatimskiego. Wyraził wdzięczność panom z Rady Parafialnej, panu organiście, Liturgicznej Służbie Ołtarza, dzieciom fatimskim, wspólnotom Apostolatu Fatimskiego i Żywego Różańca oraz orkiestrze dętej pod batutą pana Dariusza za przygotowanie i oprawę uroczystości.
Podkreślił również, że Fatima pozostaje szkołą wiary i modlitwy. To właśnie tutaj wielu ludzi nauczyło się modlitwy różańcowej, odkryło piękno Eucharystii i powróciło do sakramentu pojednania. Przez dziesięciolecia zmieniały się pokolenia i rzeczywistość świata, ale nie zmieniała się potrzeba ludzkiego serca, aby przychodzić do Maryi z prośbami, cierpieniem i nadzieją.
Fenomen „toruńskiej Fatimy” polega przede wszystkim na prostocie i wierności modlitwie. Nie ma tutaj wielkiego rozgłosu ani nadzwyczajnych wydarzeń. Jest natomiast wierna modlitwa ludu Bożego. To właśnie ta prostota sprawia, że ludzie wracają tutaj każdego roku, odnajdując w Maryi Matkę i Przewodniczkę wiary.
Czterdzieści siedem lat nabożeństw fatimskich to ogromne duchowe dziedzictwo — tysiące odmówionych różańców, setki procesji światła i niezliczone intencje powierzane Matce Bożej. To także piękne świadectwo, że wiara potrafi jednoczyć ludzi i budować wspólnotę opartą na Ewangelii.
Przypomniano również, że nasza parafia otrzymała od Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie przywilej odpustu zupełnego. Jest to szczególny dar dla wiernych uczestniczących od maja do października w nabożeństwach fatimskich pod zwykłymi warunkami.
Na zakończenie duszpasterze zaprosili wszystkich wiernych na kolejne Spotkanie Fatimskie, które odbędzie się 13 czerwca. Niech Maryja nadal prowadzi nas drogą modlitwy, pokoju i nadziei.

TO MIEJSCE, GDZIE CZŁOWIEK WCIĄŻ MOŻE ODNALEŹĆ ŚWIATŁO NADZIEIParafia św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markie...
13/05/2026

TO MIEJSCE, GDZIE CZŁOWIEK WCIĄŻ MOŻE ODNALEŹĆ ŚWIATŁO NADZIEI

Parafia św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu od wielu lat nazywana jest przez wiernych „toruńską Fatimą”. To określenie nie jest jedynie poetyckim porównaniem, lecz wyrazem głębokiego duchowego doświadczenia ludzi, którzy od niemal pół wieku gromadzą się tutaj na modlitwie fatimskiej. Już od czterdziestu siedmiu lat każdego trzynastego dnia miesiąca, od maja do października, rozbrzmiewa w tej świątyni modlitwa różańcowa, śpiew maryjnych pieśni oraz wezwanie do nawrócenia i pokoju. Na toruńskich Rybakach Fatima znalazła swój szczególny dom.
Historia nabożeństw fatimskich w tej parafii jest świadectwem niezwykłej wierności ludzi wobec Maryi. Przez dziesięciolecia zmieniały się pokolenia, zmieniała się rzeczywistość społeczna i polityczna, ale nie zmieniała się potrzeba ludzkiego serca, aby przychodzić do Matki Bożej z prośbami, cierpieniami i nadziejami. W czasach niepewności i duchowych zagrożeń wierni odnajdywali tutaj pokój i umocnienie. Procesje fatimskie ze świecami stały się nieodłącznym obrazem tej wspólnoty — obrazem wiary, która nie gaśnie mimo trudności świata.
Kiedy zapada wieczór i wierni wyruszają z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół świątyni, można odnieść wrażenie, że Toruń zatrzymuje się na chwilę w modlitwie. Światło świec rozjaśniające mrok przypomina słowa Maryi z Fatimy, która wzywała ludzi do modlitwy różańcowej, pokuty i zawierzenia Bogu. Ta modlitwa trwa tutaj nieprzerwanie od czterdziestu siedmiu lat i stała się duchowym dziedzictwem parafii.
Parafia na Rybakach jest miejscem szczególnym także dlatego, że kult Matki Bożej Fatimskiej rozwijał się tutaj dzięki wielkiej gorliwości księży michalitów. Synowie duchowi bł. ks. Bronisława Markiewicza od początku dostrzegali, jak bardzo współczesny człowiek potrzebuje modlitwy i duchowego prowadzenia. Fatimskie przesłanie o nawróceniu i odpowiedzialności za świat doskonale wpisywało się w michalicki charyzmat troski o człowieka, rodzinę i wychowanie młodego pokolenia.
Dzięki ich zaangażowaniu nabożeństwa fatimskie stały się czymś więcej niż tylko religijną tradycją. Stały się szkołą wiary i modlitwy. Wielu ludzi właśnie tutaj nauczyło się modlitwy różańcowej, odkryło sens Eucharystii i powróciło do sakramentu pojednania. Ilu ludzi odnalazło pokój serca podczas fatimskich procesji? Ilu odzyskało nadzieję dzięki słowom Ewangelii i obecności Maryi? Tego nie da się policzyć, bo najważniejsze wydarzenia dokonują się w ciszy ludzkiego serca.
Toruńska Fatima to także miejsce wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad miastem i jego mieszkańcami. Wierni przychodzą tutaj modlić się za rodziny, za młodzież, za chorych, za Kościół i za Ojczyznę. Fatimskie wieczory jednoczą ludzi różnych pokoleń — dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Wspólna modlitwa tworzy niezwykłą duchową więź, która przez lata stała się znakiem rozpoznawczym parafii.
Wjeżdżając do Torunia mostem Marszałka Józefa Piłsudskiego, można dostrzec wieżę michalickiego kościoła wpisaną w panoramę miasta. Dla wielu mieszkańców jest ona znakiem obecności Boga i Maryi pośród codziennego życia. To tutaj od dziesięcioleci płonie światło fatimskiej modlitwy. Można powiedzieć, że na toruńskich Rybakach Maryja nieustannie przypomina światu o potrzebie pokoju, modlitwy i nawrócenia.
Fenomen toruńskiej Fatimy polega także na jej prostocie. Nie ma tutaj wielkiego rozgłosu ani niezwykłych zewnętrznych wydarzeń. Jest natomiast wierna modlitwa ludu Bożego, obecność kapłanów i codzienna troska o duchowe życie wspólnoty. To właśnie ta prostota sprawia, że ludzie wracają tutaj każdego roku, odnajdując w Maryi Matkę i Przewodniczkę wiary.
Czterdzieści siedem lat nabożeństw fatimskich to ogromne duchowe dziedzictwo. To tysiące odmówionych różańców, setki procesji i niezliczone intencje powierzane Matce Bożej. To także piękne świadectwo, że wiara może jednoczyć ludzi i budować wspólnotę opartą na Ewangelii.
Parafia św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza stała się prawdziwą toruńską Fatimą — miejscem modlitwy, pokoju i zawierzenia Maryi. Dzięki wiernej posłudze księży michalitów i zaangażowaniu parafian od niemal pół wieku trwa tutaj modlitwa, która rozbrzmiewa nie tylko w murach świątyni, ale także w sercach ludzi.
Patrząc dziś na historię tej wspólnoty, można z wdzięcznością powiedzieć: Maryja była i jest obecna pośród swojego ludu. A toruńska Fatima pozostaje miejscem, gdzie człowiek wciąż może odnaleźć światło nadziei i drogę prowadzącą do Boga.

ROZPOCZYNAMY NABOŻEŃSTWA FATIMSKIEW środę, 13 maja, w liturgii Kościoła będziemy wspominać Matkę Bożą Fatimską. Tego dni...
09/05/2026

ROZPOCZYNAMY NABOŻEŃSTWA FATIMSKIE

W środę, 13 maja, w liturgii Kościoła będziemy wspominać Matkę Bożą Fatimską. Tego dnia przypada także rocznica zamachu na Jan Paweł II, który swoje ocalenie zawierzył opiece Matki Bożej Fatimskiej.
W naszej parafii rozpoczniemy pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie, serdecznie zapraszając wszystkich Parafian, Gości oraz Róże Różańcowe do wspólnej modlitwy i zawierzenia Maryi.
Program uroczystości przedstawia się następująco:
• 8:00 – Msza św., różaniec oraz adoracja Najświętszego Sakramentu
• 12:00 – Msza św. w intencji próśb i podziękowań zanoszonych do Matki Bożej Fatimskiej
(bardzo prosimy o składanie próśb i podziękowań)
• 15:00 – adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz różaniec
• 17:30 – nabożeństwo majowe
• 18:00 – Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Zdzisława Klafki CSsR, rektora AKSiM
Po Eucharystii odmówimy w świątyni modlitwę różańcową, a następnie wyruszymy w procesji światła alejami parku miejskiego.
To już 47 lat, odkąd w naszej parafii sprawowane są Nabożeństwa Fatimskie. Przypominamy również, że nasza parafia otrzymała od Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie przywilej odpustu zupełnego. Jest to jedyne miejsce, gdzie wierni uczestniczący od maja do października w nabożeństwach fatimskich mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy i licznego udziału w tym wyjątkowym dniu łaski.

Adres

Rybaki 59
Torun
87-100

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Toruniu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Parafia św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Toruniu:

Udostępnij