Ojcowie Somascy- Placówka opiekuńczo-wychowawcza Insieme Razem w Toruniu

Ojcowie Somascy- Placówka opiekuńczo-wychowawcza Insieme Razem w Toruniu "Z tymi moimi najmniejszymi chcę żyć i umierać..."-Św.Hieronim Emiliani nasz Założyciel. Zakonnicy Somascy, na wzór św.

To nasza misja i powołanie. 😇🙏
Dom Zakonny realizuje zadanie zlecone i finansowane ze środków Gminy Miasta Toruń✍️🤝🏡☝️ Prowadzenie całodobowej Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej dla dzieci powyżej 10 roku życia w myśl ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Nasza Placówka jest pierwszą i jedyną w Toruniu placówką niepubliczną zapewniającą opiekę do 14 miejsc. Tu nasi wychowankowie znaleźli

swój dom, otrzymują odpowiednią pomoc, wsparcie i sens życia. Nasz dom jest ich domem- dlatego " RAZEM" ABC o nas :) -----> Zgromadzenie Kleryków Regularnych Somasków - kontakt do wspólnoty : [email protected] Zapraszamy:)
Od prawie pięciu wieków Ojcowie Somascy kontynuują w Kościele dzieło miłości zapoczątkowane przez świętego Hieronima Emiliani. Żyjąc we wspólnocie dążą do świętości poprzez modlitwę i służbę ubogim, a przede wszystkim dzieciom opuszczonym i młodzieży. Zgromadzenie Ojców Somasków, dla dobra Kościoła i w odpowiedzi na wezwanie jego pasterzy, angażuje się w wychowanie ludzkie i chrześcijańskie młodzieży, poświęca się działalności duszpasterskiej. Hieronima, oddaja się służbie najmniejszym i najuboższym w pokorze serca, cichości i dobroduszności, umiłowaniu ubóstwa i pracy. Zgromadzenie rozwija swoją działalność charytatywną i duszpasterską w 25 krajach na wszystkich kontynentach: Włochy, Hiszpania, Rumunia, Albania, Polska (od 1995 roku), Indie, Sri Lanka, Filipiny, Nowa Zelandia, Australia, Mozambik, USA, Meksyk, Gwatemala, Salwador, Honduras, Kolumbia, Brazylia ,Nigeria,Haiti...

24/03/2026

W dniu wczorajszym odeszła do wieczności ś.p. Pani Barbara - Mama naszego pana Pawła. Cała nasza społeczność łączy się w tym trudnym czasie i składamy wyrazy współczucia panu Pawłowi i całej rodzinie. Z chrześcijanką nadzieją życia wiecznego i spotkania w Domu Ojca niech spoczywa w pokoju wiecznym. Amen. 🕯️😢🙏

Dziś byliśmy na bardzo ważnym szkoleniu ❤️‍🩹🤗🤓☝️ Dziękujemy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy💪🤝😇
27/02/2026

Dziś byliśmy na bardzo ważnym szkoleniu ❤️‍🩹🤗🤓☝️ Dziękujemy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy💪🤝😇

Pokochaj Ziemniaczka 🥔❤️‍🩹🥰🥹- to niesamowita historia i pomoc - jest już również w naszym domu 🏡 Wydawnictwo Psychologia...
26/02/2026

Pokochaj Ziemniaczka 🥔❤️‍🩹🥰🥹- to niesamowita historia i pomoc - jest już również w naszym domu 🏡 Wydawnictwo Psychologiadziecka.org dziękujemy za wsparcie - uczymy się dbać o swoje emocje , potrzeby , uczucia i wrażliwość na drugiego człowieka 😇🤝🤗

🚨Mamy kolejny ważny punkt w naszym domu: skrzynka na listy. 💌📪Każdy ma prawo napisać do nas o swoich potrzebach, uczucia...
23/02/2026

🚨Mamy kolejny ważny punkt w naszym domu: skrzynka na listy. 💌📪Każdy ma prawo napisać do nas o swoich potrzebach, uczuciach , emocjach , sprawach , problemach. ❤️‍🩹🥹☝️A na tablicy możemy zaznaczyć to- jak się dziś czujemy ! To bardzo ważne‼️. Dbajmy o siebie wzajemnie. Nigdy nie jesteś sam, a życie warte jest rozmowy , wsparcia, zrozumienia, przytulenia. Nie wstydzimy się mówić o tym , co nas boli🥹 🥰🤝🤗😇💪🤓Emocjolandia 👍

‼️🚨🗣️☝️🤓🥹
22/02/2026

‼️🚨🗣️☝️🤓🥹

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem dnia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat depresji, przełamywanie tabu z nią związanego oraz zachęcanie osób chorych do szukania profesjonalnej pomocy. I ja chcę do tego zachęcić...

Jeśli znacie młode osoby chorujące na depresję, bądź widzicie u kogoś od dłuższego czasu wyłącznie smutek, przygnębienie, rozpacz - dajcie im to do przeczytania. To tak niewiele, a może dużo zmienić...
************

Hej!

Zdaję sobie sprawę, że możesz się bardzo źle czuć.
Zdaję sobie sprawę, że dzisiaj nie jest wcale lepsze od tego, co było wczoraj.
Zdaję sobie sprawę, że możesz nawet nie pamiętać czasu, gdy było Ci lepiej.
Zdaję sobie sprawę, że zdarza się, że nachodzą Ciebie myśli, które nie napawają optymizmem, radością, uśmiechem, ba, myśli nie są nawet neutralne.
Zdaję sobie sprawę, że możesz – zwłaszcza, gdy jesteś sam/sama – być przekonany/a, że to już nie ma sensu, a jedynym możliwym wyjściem jest to, o którym nie chcesz z nikim mówić.

Bo się boisz, że trafisz do szpitala.
Bo się boisz, że i tak nikt tego nie zrozumie.
Bo się boisz, że i tak nikt nie jest w stanie Ci pomóc.

Bo czujesz też inne uczucia (np. złość, smutek, żal), które „patrzą” sobie na Ciebie podszeptując, że niczego nie osiągnąłeś/osiągnęłaś, nie jesteś dobrym/dobrą osobą, zmarnowałeś/zmarnowałaś po drodze tyle szans, że tak naprawdę nie wiesz, dlaczego tak się dzieje, że tak się czujesz.

Dowalasz sobie do tego, że inni mają gorzej, a są w lepszej formie.
Dowalasz sobie, że powinieneś/powinnaś być silny/silna.
Dowalasz sobie, że nic dobrego Ciebie nie czeka.
Dowalasz sobie, że to już naprawdę jest tak straszne, że…

Wiem, że możesz być tym wszystkim zmęczony/zmęczona, wyczerpany/wyczerpana.
Wiem, że możesz myśleć o sobie, że jesteś… [tu możesz wpisać jakiekolwiek obraźliwe słowa, które czasem kierujesz do siebie]/
Wiem, że możesz nie wierzyć, że wszystko się ułoży.
Wiem, że możesz nie chcieć zawieść rodziców, znajomych, przyjaciół.
Wiem, że możesz mieć ich również w nosie.
Wiem, że możesz być przekonany/przekonana, że dalej nie dasz rady.
Wiem, że możesz widzieć, że leki nie działają, a jak nie działają to jesteś pewny, że nie da się Tobie pomóc.

Wiem, że możesz już nie mieć siły na płacz.
Wiem, że możesz mieć poczucie, że nie czujesz nic.
Wiem, że gdy jest Ci gorzej, możesz chcieć siebie skrzywdzić – Ty już znasz swoje sposoby.

Być może, gdy jesteś sam/sama w pokoju jesteś rozluźniony/rozluźniona, bo już postanowiłeś/ postanowiłaś, co zrobisz, by już dłużej nie cierpieć, by się wyrwać z tego wszystkiego, co boli i przytłacza.

Być może w szkole jest nawet OK, ale gdy wracasz do domu napiera na Ciebie niewidzialna fala wyczerpania udawaniem, że jest OK.

Być może gadałeś/gadałaś już z kilkoma terapeutami i nic to nie zmieniło, więc postanowiłeś/postanowiłaś, że musisz sobie z tym wszystkim poradzić sobie sam/ sama.

Być może w tym wszystkim czujesz, że nie usłyszałeś od ludzi, których kochasz tego, co chciałbyś, by zostało wyrażone.

Być doznałeś/doznałaś porażki, popełniłeś/popełniłaś błąd lub wiele błędów.

Być może ktoś się z Tobą rozstał.

Być może ktoś powiedział, że zawodzisz.

Być może ktoś Ciebie skrzywdził i nikomu o tym nie powiedziałeś/ powiedziałaś.

Być może ktoś podkreślał Twoje błędy i zaniedbania, a nie widział Ciebie jako całości, jako człowieka, któremu – niezależnie od tego, ile masz teraz lat – warto podarować swoją uwagę, cierpliwość, ciepło i zaufanie.

Być może, ktoś sprzedał Ci po drodze bajkę o tym, że nie ma dla Ciebie szansy, że nie dasz rady, że niczego dobrego się po Tobie nie można spodziewać.

A ja Ci powiem, że to nieprawda.
Że to bajka, w którą sam też kiedyś uwierzyłem, gdy byłem w Twoim wieku.

Spróbuj wyobrazić sobie, że zapominasz o tych wszystkich „złych” określeniach, które słyszałeś/ słyszałaś pod swoim adresem. Spróbuj! Choćby przez 5 minut.

Bo zasługujesz. NA WSZYSTKO!
Przez sam fakt, że się urodziłeś/urodziłaś.
Przez sam fakt, że tu jesteś.

Bo zasługujesz.
Na miłość, oddanie, przyjaźń, dobro, dobre wspomnienia, ciepło od ludzi, którzy są z Tobą blisko.
Na to, by było Ci dobrze i wygodnie. Na to, byś nie musiał o wszystko walczyć. Na to, byś nie musiał zawsze ustępować.

Na to, by żyć w spokoju.
Bez przemocy, złych ludzi, ciągłego przepraszania, odmawiania, załatwiania za kogoś.

Bo zasługujesz.
Bez żadnej pracy. Bez jakiegokolwiek wysiłku.

Ja też! A obstawiam, że między nami jest jakaś różnica wieku, nawet całkiem spora.

Widzisz? Czas nie ma tu nic do rzeczy.

Ani wykształcenie: pokończone szkoły, uniwersytety, szkolenia.
Ani inteligencja, potencjał czy cokolwiek innego.

To „złe” podpowiada Ci depresja. I robi to w sposób przebiegły i niesamowicie skuteczny. Ach, gdyby wszyscy psychologowie i terapeuci byli tak skuteczni, jak ona…

Ale…

Dużo zależy od Ciebie.

Czy będziesz się pogrążał/pogrążała w tym, co od tak wielu dni, miesięcy (być może lat) otula Cię szczelną, ołowianą kurtyną od innych.

Czy zrobisz coś, co ma szansę (nie dam Ci gwarancji!) dać Ci ZMIANĘ. Choćby kroczek, choćby milimetr.

Bo depresja to nie jest cała historia Twojego życia.
Bo depresja to tylko jeden z rozdziałów książki o Tobie.

A nie jedyna słuszna opowieść o tym, co Ci nie wyszło, z czym nie dałeś/dałaś sobie rady.
A każdy rozdział kiedyś się kończy.
A gdy się kończy, to zaczyna się kolejny. I kolejny. I kolejny. I kolejny…

Spróbuj! Co Ci szkodzi? Jeśli jest Ci tak koszmarnie źle, to może być już tylko… lepiej? Inaczej?

Na co dzień pracuję z młodymi ludźmi, którzy podobnie do Ciebie widzą siebie, otaczający świat. I wiesz co?

Widziałem w gabinecie zbyt dużo „cudów”, by nie wierzyć, że zmiana jest możliwa.
Widziałem w gabinecie zbyt dużo „nowego” w beznadziei, by nie wierzyć, że zmiana jest możliwa.
Widziałem młodych ludzi, którzy tak jak Ty mieli wszystkiego dość.
Widziałem młodych ludzi, którzy podobnie do Ciebie patrzyli na to, co ich spotyka.

Widziałem też takich, którzy byli na skraju przepaści i którzy dali sobie szansę. I – mówią mi to w gabinecie! – nie żałują. A z perspektywy czasu (ach, znów ten czas!) patrzą teraz zupełnie inaczej.

Na siebie.
Na innych.
Na swoje życie.

Dasz sobie szansę?

Może warto zrobić coś najprostszego?
Może warto zadzwonić? Nawet, jeśli się wstydzisz. Nawet, jeśli nie chcesz? Nawet, jeśli wiesz, że zrobiłeś/zrobiłaś naprawdę dużo?

Tylko Ty możesz podjąć decyzję o tym, żeby sobie pomóc.
Zobacz! To tylko Ty możesz o tym zdecydować!

Z czym Ci się to kojarzy? Bo mi… hm… z wolnością!

Bądź więc wolny/a i spróbuj!
Bądź więc wolny/a i działaj!

Dla SIEBIE.

BO JESTEŚ WAŻNY.
BO JESTEŚ WAŻNA.

A ŚWIAT I LUDZIE WOKÓŁ MAJĄ ZASZCZYT, ŻE JESTEŚ RAZEM Z NIMI.
A ŚWIAT I LUDZIE WOKÓŁ MOGĄ SOBIE TEGO WYŁĄCZNIE ZAZDROŚCIĆ.

BO JEST CZEGO.
BO JEST KOGO!

Pod spodem znajdziesz numery telefonów do osób, którzy tak, jak ja wiedzą, że jesteś wyjątkowy/wyjątkowa. I cieszą się, że jesteś. I czekają na sygnał od Ciebie. Daj sobie i im szansę. To naprawdę wyjątkowa chwila!

Śmiało!

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
- 116 111
Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym
- 116 123
Itaka - centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
- 800 70 2222
Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich
- 800 108 108
Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli
- 800 080 222
Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska linia"
- 800 120 002
Całodobowy telefon dla kobiet doświadczających przemocy
- 600 070 717
Telefon zaufania Centrum Praw Kobiet
- 22 62 13 537
Telefon zaufania dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele
- 800 280 900



Image by qiaominxu 橋茗旭 from Pixabay
___________________________________
Jacek Wolszczak
psycholog, pedagog, terapeuta EMDR
pracujący z młodzieżą i dorosłymi w Badanie Świata
e-mail: [email protected]

To normalne, że mamy swoje emocje , granice , potrzeby , prawa …🤨🥹😍💁‍♂️🥲😏😣🤗😁😍☝️W naszym domu pojawiły się fajne plakaty,...
18/02/2026

To normalne, że mamy swoje emocje , granice , potrzeby , prawa …🤨🥹😍💁‍♂️🥲😏😣🤗😁😍☝️W naszym domu pojawiły się fajne plakaty, które przypominają nam to , co dla nas bardzo ważne ! 🏠 Dziękujemy Emocjolandia 🤝

15/02/2026
Ale czad ! Odkrywaliśmy moc kolorów , farb i przy okazji świetnie się bawiliśmy. Zobaczcie sami-  co można robić z kolor...
15/02/2026

Ale czad ! Odkrywaliśmy moc kolorów , farb i przy okazji świetnie się bawiliśmy. Zobaczcie sami- co można robić z kolorami ! Było mega 😁🫟🫟🌈🧑‍🎨🖌️🥰💪😇

Co można robić podczas ferii w domu ? 🏡🤔Zapewne pomysłów jest wiele ☝️💁‍♀️💁‍♂️ Można np kibicować 📣 i świetnie się bawić...
13/02/2026

Co można robić podczas ferii w domu ? 🏡🤔Zapewne pomysłów jest wiele ☝️💁‍♀️💁‍♂️ Można np kibicować 📣 i świetnie się bawić poznając dyscypliny sportowe podczas trwających Igrzysk olimpijskich 💪 ⛷️⛸️🛷albo przygotować wyjątkowe maski 🎭 na trwający karnawał💃🕺 🥳 A Wy jakie macie pomysły 💡? 🧡🥹😍

Adres

Ulica Nowotarska 5
Torun
87-100

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ojcowie Somascy- Placówka opiekuńczo-wychowawcza Insieme Razem w Toruniu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Ojcowie Somascy- Placówka opiekuńczo-wychowawcza Insieme Razem w Toruniu:

Udostępnij