24/05/2026
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Niedziela Zesłania Ducha Świętego (A)
24 maja 2026r.
1. Dziś przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną.
2. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. Duch Święty umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.
3. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI w tę niedzielę modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku papież Benedykt XVI wydał List apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.
4. Dziś od godz. 14:00 po raz 23. przeżywać będziemy Festyn Rodzinny. Gościem specjalnym naszego Festynu, obok lokalnych artystów, będzie Zespół „Caryna”. Po każdej Mszy świętej i w czasie Festynu można nabyć cegiełki na rzecz kolonii letnich dla dzieci organizowanych przez naszą Fundację i Parafię. Zostaną również wyłonieni szczęśliwi uczestnicy Festynu, którzy otrzymają atrakcyjne nagrody. O godz. 17:30 „polowe” nabożeństwo majowe i Msza święta wieczorna o godz. 18:00. Ponadto czekają na nas liczne atrakcje i mała gastronomia. Więcej informacji na plakacie. Serdecznie zapraszamy!
5. Również dziś odbywa się zbiórka do puszek na organizowane przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej kolonie letnie dla dzieci oraz na nasze kolonie organizowane przez naszą Parafię i Fundację „NSJ-Rodzina”.
6. W poniedziałek, 25 maja, (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież św. Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele.
7. We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na nabożeństwo majowe i modlitwę w naszym kościele o godz. 17:30, aby przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce i prosić o potrzebne łaski w ich codziennym życiu.
8. W czwartek, 28 maja, przeżywamy święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Na Mszy Świętej o godz. 18:00 będziemy modlić się za kapłanów obecnie w niej posługujących, w przypadające w tym czasie rocznice ich święceń. Niech udział w wieczornej Mszy świętej będzie okazją do modlitwy za kapłanów i o nowe powołania do służby w Kościele. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej archidiecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa. W ten świąteczny czwartek przypada też 45. rocznica śmierci bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Właśnie 28 maja został wyznaczony w kalendarzu liturgicznym jako dzień wspomnienia tego polskiego błogosławionego. Pamiętajmy, że ten Wielki Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się o jego szybką kanonizację.
9. W sobotę, 30 maja, diakon Oskar Śliwiński, pochodzący z naszej parafii, przyjmie w katedrze w Poznaniu święcenia kapłańskie. Obecnie przygotowuje się to święceń przez rekolekcje. Polecajmy go Bogu w naszych modlitwach.
10. W przyszłą niedzielę, 31 maja, będziemy obchodzić uroczystość Najświętszej Trójcy. Pamiętajmy, że uroczystość ta kończy czas wielkanocnej Komunii Świętej.
11. W kolejny czwartek, 4 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Prosimy o przygotowanie ołtarzy osoby i grupy, które tradycyjnie do tej pory je przygotowywały.
12. Parafia nasza organizuje dwie pielgrzymki: (1) Pielgrzymkę do Sokółki na Podlasie (miejsca cudu eucharystycznego) w dniach 29-30 sierpnia br. Po drodze nawiedzimy sanktuarium NMP
w Ostrożanach, Górę Grabarkę, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Koszt 420zł; (2) Pielgrzymkę do Francji, śladami kultu Najświętszego Serca Jezusowego, w terminie od 12 do 17 października br., w cenie 2.100zł + 700Euro. Więcej informacji na plakacie w gablocie. Zapisy i bliższe informacje w zakrystii i kancelarii parafialnej.
13. Zapraszamy Parafian i mieszkańców Powiatu Tomaszowskiego na pielgrzymkę na Jasną Górę z okazji 10. rocznicy zawierzenia Powiatu Tomaszowskiego Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski. Uroczysta Msza święta w intencji mieszkańców naszego Powiatu zostanie odprawiona 30 maja o godz. 17:00 w Kaplicy Cudownego Obrazu.
14. Rocznica I Komunii świętej odbędzie się w niedzielę, 7 czerwca o godz. 12:00. Spowiedź dla dzieci rocznicowych w piątek, 5 czerwca o godz. 16:00.
15. Sakrament bierzmowania zostanie w tym roku udzielony naszej młodzieży w poniedziałek, 22 czerwca o godz. 18:00.
16. Marek Kubiak, radny Rady Powiatu, wraz z naszą Parafią zapraszają na Rodzinny Spływ Kajakowy Pilicą, który odbędzie się w sobotę 20 czerwca na trasie Spała – Inowłódz – Zakościele. Rozpoczęcie o godz. 9:45 przy Parafii. W programie także Msza polowa i ognisko. Koszt udziału wynosi 30zł i obejmuje transport, spływ, poczęstunek, ubezpieczenie oraz opiekę ratowników. Zapisy
w kancelarii parafialnej lub u organizatora.
17. Grupa Odnowy w Duchu Świętym „Studnia Jakuba” zaprasza na modlitwę za miasto do kościoła na Ludwikowie we wtorek, 26 maja od godz. 17:30.
18. Zapraszamy młodych na 30. Spotkanie Młodych na Polach Lednickich, które odbędzie się 6 czerwca br. Organizowany jest wspólny wyjazd z Tomaszowa Maz. Zapisy oraz szczegółowe informacje w Parafii NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego w Tomaszowie Maz.
19. Bardzo dziękuję za ofiary złożone dziś na tacę oraz za wpłaty na konto parafii, które przeznaczamy na utrzymanie naszej parafii. Niech dobry Bóg wynagradza waszą hojność swoim błogosławieństwem. (Nr konta parafialnego w Santander Bank Polska S.A.: 77 1090 1304 0000 0001 5056 8314)
20. Przy wyjściu z kościoła, na stoliku pod chórem można nabyć prasę katolicką. Zachęcamy do lektury.
21. Dziękujemy za sprzątanie kościoła na dzisiejszą niedzielę. Sprzątanie kościoła w tym tygodniu w piątek po Nowennie (czyli ok. godz.19:00). Serdecznie zapraszamy do pomocy wszystkich chętnych!
22. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia na każdy dzień.
23. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności
† Andrzej Pawłowski (l.74) z ul. Mickiewicza,
† Wojciech Grabowski (l.72) z ul. Staszica.
Polećmy ich Bożemu Miłosierdziu: „Wieczny odpoczynek…”
Alleluja!
Chrystus Zmartwychwstał!
Prawdziwie Zmartwychwstał!
ks. Paweł Dziedziczak, proboszcz.