10/03/2017
"Aby Bóg był czczony, a nie obrażany"
"Obserwując medialną debatę na temat koncertu zespołu satanistycznego, w ramach festiwalu “Materiafest” w naszym mieście, jako środowiska tutejszych parafii katolickich wyrażamy głęboki smutek i niepokój zaangażowaniem instytucji kulturalnych i władz Szczecinka w tak kontrowersyjne przedsięwzięcie.
Jak wszystkim obywatelom naszej małej ojczyzny, również i nam zależy na rozwoju i promocji naszego miasta. Za błąd uznajemy jednak przekonanie organizatorów, że skandalizowanie jest dobrym spoiwem naszej społeczności i właściwą formą edukacji kulturalnej.
Papież Paweł VI zwracając się do artystów mówił: “Ten świat, w którym żyjemy, potrzebuje piękna, by nie pogrążyć się w rozpaczy. Piękno, tak jak prawda, napełnia serca ludzi radością, jest cennym owocem, którego czas nie niszczy, który jednoczy pokolenia i sprawia, że łączą się w podziwie”, zaś Fiodor Dostojewski pisał: “Ludzkość może żyć bez nauki, może żyć bez chleba, ale tylko bez piękna nie mogłaby dłużej żyć, bo nie byłoby więcej nic do zrobienia na świecie. W tym tkwi cały sekret, w tym zawiera się cała historia”.
Nie jest tajemnicą, że planowany gość wspomnianego festiwalu, buduje swój przekaz i wizerunek artystyczny na czymś zupełnie przeciwnym niż wspomniane wartości ogólnoludzkie. Ekspresję tej grupy muzycznej cechuje brzydota, obrażanie Boga, Świętych i uczuć religijnych chrześcijan, oraz sianie przy tym nienawiści i nihilizmu.
Mamy nadzieję, że organizatorzy przyjmą ten głos osób wierzących i ludzi dobrej woli nie jako akt nietolerancji, ale wyraz prawa do uzasadnionej dezaprobaty i wycofają się z tej głęboko prowokacyjnej i szkodliwej propozycji".
Podpisali:
ks. Jacek Lewiński, proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP
ks. Marek Mackiw, proboszcz Parafii pw. św. Rozalii z Palermo
ks. Dariusz Rataj, proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego
ks. Bogusław Matusik, proboszcz Parafii pw. św. Krzysztofa
ks. Marek Kowalewski, proboszcz Parafii pw. św. Franciszka z Asyżu