26/04/2026
W sobotę 25 kwietnia odwiedziliśmy ważne miejsca o głębokim znaczeniu religijnym - tym razem w województwie lubuskim.
Naszą podróż rozpoczęliśmy w Rokitnie, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej. Panowała tam wyjątkowa atmosfera skupienia i modlitwy, sprzyjająca refleksji i wyciszeniu. Byliśmy świadkami uroczystego odsłonięcia obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej- słynącego wieloma łaskami. Następnie wysłuchaliśmy konferencji kustosza sanktuarium, który przybliżył nam historię tego niezwykłego wizerunku oraz miejsca. Tutaj uczestniczyliśmy w Eucharystii, którą w naszych intencjach sprawował ks. Damian - duchowy przewodnik wszystkich uczestników pielgrzymki.
Następnie udaliśmy się do Międzyrzecza, gdzie odwiedziliśmy sanktuarium Pierwszych Męczenników Polskich. To miejsce przypomina o ich poruszającym świadectwie wiary oraz początkach chrześcijaństwa w naszej ojczyźnie. Uwagę pielgrzymów przykuło tabernakulum w kształcie serca z wyraźnie zaznaczonym zarysem granic Polski, co podkreśla wielowiekową przynależność tych terenów do naszej ojczyzny.
Kolejnym punktem była wioska Święty Wojciech, związana z historią tychże męczenników: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna. Tutaj mogliśmy lepiej poznać ich życie i znaczenie dla naszej tradycji.
Na zakończenie pielgrzymki dotarliśmy do Świebodzina. Tam zobaczyliśmy imponujący pomnik Chrystusa Króla, który robi ogromne wrażenie swoją wielkością. Odwiedziliśmy również sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie wspólnie modliliśmy się, dziękując Bogu za owocny wyjazd. Była to niezwykle wartościowa i duchowo ubogacająca podróż. 🙏