Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Zbór Starachowice-Południe

Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Zbór Starachowice-Południe Nabożeństwo niedzielne:
Niedziela, godz. 10.15

Spotkania modlitewne:
Środa, godz. 17.00.

26/05/2026

Kazanie niedzielne w dniu 17 maja 2026 roku wygłosił Starszy Zboru Józef Olszewski.

Módlmy się w naszych komorach o Bożą łaskę dla naszego Brata z Indii, by Pan go podniósł z łoża boleści. Niech życzliwoś...
23/05/2026

Módlmy się w naszych komorach o Bożą łaskę dla naszego Brata z Indii, by Pan go podniósł z łoża boleści. Niech życzliwość naszego Pana, otuli też rodzinę tego pastora, aby wytrwali w próbie.
Pastor.

https://www.facebook.com/100067116225187/posts/1295620892685106/?app=fbl

Indie: Pobity przez ekstremistów pastor walczy o życie

Wczoraj wieczorem (21 maja 2026 r.) grupa hinduskich ekstremistów napadła na wracającego do domu pastora T., brutalnie go pobiła, a następnie zakrwawionego wrzuciła do przydrożnego rowu. Pastor T. służy w regionie Indii bardzo wrogo nastawionym do Ewangelii. Wielokrotnie otrzymywał pogróżki, a sam napad został starannie przygotowany. W wyniku odniesionych obrażeń pastor T. stracił bardzo dużo krwi i pozostaje nieprzytomny w miejscowym szpitalu.

Módlmy się o jego szybki powrót do zdrowia oraz o ochronę i pocieszenie dla jego żony i małych dzieci. Módlmy się również o mądrość dla chrześcijan, którym służył w swoim kościele i z którymi współpracował w dziele ewangelizacji.

https://www.facebook.com/share/p/1E2okNu1sK/
23/05/2026

https://www.facebook.com/share/p/1E2okNu1sK/

Pamiętam pewien szok, smutek i niezgodę, gdy jako jeszcze dziecko oglądałem z tatą film o obronie Poczty Gdańskiej w 1939 roku. Jakiś czas później, bodajże w niedzielne popołudnie, pokazano „Kanał”. Odgrywałem potem te sceny moimi żołnierzami, a miałem ich cały worek, 102 sztuki. W mojej wersji nie było momentu kapitulacji. Była wręcz rodzajem terapii, choć nawet nie znałem wtedy tego słowa, od tego poczucia klęski, niewoli, wyjścia z bronionej twierdzy z rękami do góry. Pocztowcy, Powstańcy Warszawscy i żołnierze z Westerplatte zdobyli moje serce, mój żal i dziecinną chęć zrobienia czegoś…
„Tato, dlaczego dobrzy przegrywają?”
Och, kochani, gdybym wtedy wiedział, co jeszcze przyjdzie mi oglądać… Całe domy z dziećmi, małżeństwa, przyjaźnie i społeczności prowadzone „do niewoli” i „pod ścianę”, do „likwidacji”. Czasem nawet ten cudzysłów nie byłby potrzebny.
Jakiś czas temu napisałem kilka notatek, które złożyły się na bardzo ogólny wykład pt. „Rozbrajanie świętych”. Było ich tyle, że stały się raczej kolejnym materiałem do napisania książki, może kiedyś to zrobię. Tym ułamkiem myśli podzieliłem się jednak z Wami. To mój mały wykład o duchowym procesie utraty siły, wiary i zdolności do walki.

Punktem wyjścia uczyniłem historię przeczytaną w jednej z książek, dramatyczną historię Kartaginy z czasów III wojny punickiej. Miasto nie upadło w jednej chwili, najpierw oddało zakładników, potem broń, krok po kroku rezygnując z tego, co dawało mu możliwość obrony. Kartagińczycy nie byli słabi, ci ludzie chcieli jedynie spokoju i uniknięcia konfliktu. Kiedy nagle zrozumieli, że zostali całkowicie rozbrojeni, było już za późno. Próbowali dzielnie ratować sytuację, kobiety oddawały nawet własne włosy na liny do machin wojennych, ale nie da się odzyskać w jednej chwili tego, co oddawało się latami. Efektem była rzeź, niewola i całkowite zniszczenie miasta. Ta historia staje się obrazem duchowego życia chrześcijanina. Duchowe rozbrojenie nie dzieje się nagle. Zaczyna się od małych kompromisów: jednego dnia bez modlitwy, zaniedbania Słowa Bożego, jakiegoś „tak” zamiast zdecydowanego „nie” i rezygnacji z tego, co kiedyś było ważne. Nie dlatego, że człowiek przestaje wierzyć, ale dlatego, że traci dostęp do źródła relacji i miłości, opuszcza spotkanie, chce żyć jakoś łatwiej, ciszej i wygodniej. Aż przychodzi moment próby i okazuje się, że nie ma już czym walczyć.
Wiecie, tak mega mocno dotknęły mnie słowa Pana Jezusa z Mt 22,29: „Błądzicie, nie znając Pism ani mocy Bożej”. Nagle poczułem, że to nie jest zwykłe napomnienie, lecz diagnoza duchowego stanu niejednego człowieka. Darowałem tu sobie ton nauczyciela, nie czuję się nim. Czuję się bardziej jak naiwniak, który odrobinę zmądrzał w bólu i doświadczył Bożego ratunku oraz łaski, a pamiętając o własnej klęsce, chce powiedzieć: „Nie idźcie tam!”.
Oto ostrzeżenie przed jednym z najniebezpieczniejszych stanów duchowych: bo można mówić właściwe rzeczy, wyglądać poprawnie religijnie, znać język wiary, a jednocześnie być całkowicie rozbrojonym. Jeszcze podaje się rękę z tym „chwała Bogu”, ale nic już nie jest na Bożą chwałę…
Takie właśnie ciche, niemal niezauważalne oddalanie się od Boga pewnego dnia odsłania obraz człowieka idącego do niewoli, ciszę tam, gdzie były słowa wiary, pustkę tam, gdzie były myśli radości i sensu, a potem nawet to nieszczęsne puste krzesło w kościele…

Na końcu jest jednak ten moment, o którym bohaterowie wiary powiadają: „Spójrz w kierunku tego wzgórza, nadchodzi nadzieja!”. Bo w przeciwieństwie do losu Kartaginy to moje żołnierzyki były bardziej prorocze i człowiek nigdy, dopóki oddycha, nie jest skazany na ostateczną ruinę. Może wrócić do Boga, odbudować swoje „mury”, odzyskać siłę i na nowo chwycić za duchową broń. Fundamentem tej odbudowy nie jest nabranie tajemniczych sił niewiadomego pochodzenia, ale Boża łaska, która wciąż pozostaje dostępna dla każdego.

LINK DO WYKŁADU:
SoundCloud: https://on.soundcloud.com/CM94MEZDbzZqAy3cy1

LINK DO 3MajSieJezusa:
Kazania | 3maj się Jezusa
(Wykład jest dostępny również w iTunes i Spotify.

A tak na koniec… Jeśli masz pragnienie wesprzeć to, co robię, a moja służba przynosi Ci zachętę, posilenie i duchowy pożytek, możesz wesprzeć mnie i postawić wirtualną kawę.
☕️ kliknij tu: https://buycoffee.to/mirek-kulec
Dla mnie, to ogromna zachęta. Oczywiście nic na siłę, jeśli to nie ten moment, życzę Ci błogosławieństwa i owocnego czasu z Bożym Słowem <
Owocnego słuchania i Bożego błogosławieństwa!

Godny przewodnikCzy możliwe jest prowadzenie życia, które czci Boga? Czy da się wyćwiczyć nasze umysły i ciała, by robił...
20/05/2026

Godny przewodnik

Czy możliwe jest prowadzenie życia, które czci Boga? Czy da się wyćwiczyć nasze umysły i ciała, by robiły to, co wiemy, że jest słuszne – zamiast czuć się bezsilnym wobec pokus?

List Pawła do kościołów w Galacji daje odpowiedź na takie pytania:

„Podkreślam natomiast: Żyjcie w Duchu, a na pewno pokonacie żądzę ciała”.
Galacjan 5:16 SNP

Bez poddania się i oddania Bożemu prowadzeniu, nasza grzeszna natura toczy wojnę z tym, co Bóg ma dla nas.

Pozostawieni sami sobie, pożądamy tego, czego pragnie świat. A im bardziej poddajemy się naszym unikalnym odcieniom pokus, tym bardziej ich pożądamy (tak jak pożądamy słodyczy dla cukru lub pożądamy pornografii dla przypływu dopaminy). Ale z pomocą Ducha Świętego, który zmiękcza, formuje i przekształca nasze serca, możemy nauczyć się pożądać tego, co Bóg uważa za najlepsze.

Mówiąc prosto, sekretem bogobojnego życia jest Duch Święty. A tak się składa, że Duch Święty jest Bogiem – jedną z trzech osób Trójcy Świętej: Ojcem, Synem (Jezusem) i Duchem Świętym.

Jezus dokonał już trudnego i pięknego dzieła zbawienia – żył, umarł i zmartwychwstał dla dobra swoich dzieci – ale teraz chce kontynuować swoje potężne dzieło w nas i przez nas.

Jeśli brzmi to niemożliwie, to jest to niemożliwe – jeśli walczysz sam. Ale jak Jezus powiedział swoim uczniom: „Po ludzku rzecz biorąc, to niemożliwe, ale inaczej jest u Boga. Z Bogiem bowiem wszystko jest możliwe” (Marka 10:27 SNP). Psalmista wniósł także inną cenną perspektywę, pisząc: „Jak młody człowiek zdoła zachować w czystości swe życie? Przez to, że będzie przestrzegał Twego Słowa” (Psalmy 119:9 SNP).

Kiedy trzymamy się Jego Słowa, które zostało zainspirowane przez Ducha Świętego, jest nie tylko możliwe – ale i prawdopodobne – prowadzenie życia, które oddaje Mu cześć.

Największy Boży Dar MiłościList do kościoła z Rzymie, napisany przez Pawła, jest listem założycielskim, który porusza wi...
16/05/2026

Największy Boży Dar Miłości

List do kościoła z Rzymie, napisany przez Pawła, jest listem założycielskim, który porusza wiele ważnych tematów w wierze chrześcijańskiej.

Paweł opisuje w nim nasze wcześniejsze życie jako odległe od Boga, a nawet jako wrogów Boga – wybraliśmy życie wbrew dobremu Bożemu planowi dla naszego życia. Mówi też o dobroci i łasce Jezusa, które zapewniły nam drogę powrotną do Boga przez dokonane zbawienie.

Centralnym punktem argumentacji Pawła i jego doświadczenia jako chrześcijanina jest fragment Listu do Rzymian 5:8. Mówi w nim, że kiedy byliśmy jeszcze daleko od Boga i uciekaliśmy przed Nim, Bóg posłał Jezusa, aby umarł za nas. To właśnie przez to Bóg okazuje swoją najwyższą miłość do nas jako dzieci.

Paweł nie mówi tylko w teorii – mówi z doświadczenia! Bóg spotkał Pawła w samym środku jego pracy nad prześladowaniem chrześcijan. I chociaż Paweł był wrogiem Boga, to jednak Bóg sprawił, że Paweł mógł powrócić do serca Jezusa.

To samo dotyczy nas.

Niezależnie od tego, jak nasze życie wygląda na zewnątrz, wszyscy zaczynamy w tym samym miejscu co Paweł — wszyscy kiedyś byliśmy daleko od Boga. Tylko dzięki Jezusowi zostaliśmy zbliżeni do Boga i teraz jesteśmy częścią Bożej rodziny. Masz drogę powrotną do Boga dzięki ofierze Jezusa!

Bliskość ma znaczenieKto przestaje z mądrymi, będzie mądry, a towarzysz głupców będzie zniszczony.Przysłów 13:20 UBGTo m...
13/05/2026

Bliskość ma znaczenie

Kto przestaje z mądrymi, będzie mądry, a towarzysz głupców będzie zniszczony.
Przysłów 13:20 UBG

To ma sens, prawda? Jeśli otaczasz się ludźmi podejmującymi fatalne decyzje, nie minie wiele czasu, zanim zaczniesz zachowywać się jak oni. Możesz też być obwiniany za złe decyzje innych, po prostu przez skojarzenie. Nieuchronnie „zostaniesz zniszczony”.

Chcemy kochać tych, którzy są daleko od Boga, ale jest różnica między kochaniem kogoś, a przyłączaniem się do niego. Zamiast tego, jeśli chodzisz z mądrymi – obserwując, pytając, ucząc się, naśladując – również staniesz się mądry podczas tego procesu.

Więc jaką osobą chcesz być? I kogo w swoim życiu nazwałbyś mądrym? Może to rodzic, dziadek, pastor lub nauczyciel. Może to twój sąsiad, trener lub ktoś inny, kogo podziwiasz z właściwych powodów.

Niezależnie od tego, czy jest to zamierzone czy nie, wszyscy jesteśmy przez kogoś nauczani. Jeśli więc chcesz chodzić z mądrymi, bliskość ma znaczenie.

Spotkaj się z nimi na kawie lub obiedzie. Dołącz do nich na spacerze. Zaproś ich do swojego domu. Ucz się z ich doświadczeń. Czytaj z nimi Biblię. Zadawaj im pytania twarzą w twarz.

Jak mówi Księga Przysłów 1:7: „Bojaźń PANA jest początkiem wiedzy, ale głupcy gardzą mądrością i karnością”.

Okazuje się, że Bóg jest najmądrzejszym mentorem ze wszystkich. Rozmawiaj więc z Nim przez cały dzień, ucz się od Niego, czytając Pismo Święte i spędzaj czas z ludźmi, którzy pragną być bardziej podobni do Niego.

11/05/2026

Kazanie niedzielne w dniu 11 maja 2026 roku wygłosił Pastor Marek Błach.

Adres

Miodowa 10
Starachowice
27-200

Telefon

+48795070956

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Zbór Starachowice-Południe umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Zbór Starachowice-Południe:

Udostępnij

Kategoria