16/09/2020
W dniu 13.09.2020r. w Naszej Parafii odbyła się uroczystość pt. "Parafianie parafii Trójcy Przenajświętszej w Staninie w Bitwie Warszawskiej 1920 "Cud nad Wisłą".
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach programu organizowanego przez Samorząd Województwa Lubelskiego - " Lubelskie "
"WARTO BYĆ POLAKIEM" 🇵🇱
Program odwołuje się do słów Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który mówił:
"Warto być Polakiem; warto by naród Polski i jego państwo - Rzeczpospolita - trwały w Europie".
Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Sławomir Skwarek - Poseł na Sejm RP
Na wstępie wydarzenia prelekcje na temat Bitwy Warszawskiej oraz walki Narodu Polskiego o NIEPODLEGŁOŚĆ wygłosił znakomity polski publicysta historyczny pan Leszek Żebrowski.
Następnie, pan Łukasz Kudlicki szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, wręczył ks. Kanonikowi Zygmuntowi Głębickiemu Złoty medal za Zasługi dla Obronności Kraju.
Uroczystą Mszę Św. odprawił w intencji Ojczyzny proboszcz parafii ks. kan. Zygmunt Głębicki, kocelebrnsami byli ks.kan.Bogdan Bukowiecki oraz ks. Sylwester Anusiewicz.
Homilię wygłosił ks. kanonik Zygmunt Głębicki, w której podkreślił kilka aspektów:
1. "Zaś, z całym Narodem, żyjemy z owoców tej wojny i " Cudu nad Wisłą". Trzeba nam otwartości na prawdę k tej wojnie, o tej bitwie. Potrzeba nam również nauczycieli o naszych dziejach, przekazicieli prawdy i wiedzy. Nie można gospodarować zaklamaniami o tym wszystkim, przemilczeniami o bitwie tutaj nas zbierającej."
2. "Najwyższy czas skończyć z sowiecką narracją 17-go września 1939 roku, skończyć z urąganiem Powstaniu Warszawskiemu, z poniewieraniem Niezłomnych, z szydzeniem że smoleńskiej..., nie nazywajmy jej katastrofą lotniczą."
3. "Polskie pokolenie jest określane wezwaniem ks. Ignacego Skorupki z Bitwy Warszawskiej: " Chloocy! Czekają Was jeszcze ciężkie ofiary... Ale w dzień Naszej Królowej losy odwrócą się na nasza stronę, wtedy zwycięstwo będzie Waszym udziałem." A na polu bitwy "Za Boga i Ojczyznę!".
4. Stefan Żeromski przed 100 laty powiedział: "Kto na ziemię, chociażby grzeszną i złą, wroga odwiecznego naprowadził, zdeptał ją, splądrował, spalił, złapał rękoma cudzoziemskiego żoł dać twarz, ten się wyzuł Ojczyzny i nie może być dla niego nigdy domem ani miejscem spoczynku.(...) Na ziemi polskiej nke ma już dla tych ludzi ani tyle miejsca ile zajmą stopy człowieka, ani tyle miejsca ile zajmie mogiła"
Oprawę muzyczna zapewnił pan Adam Tański - znakomity kompozytor i organista młodego pokolenia.
Uroczystości zakończyły się poświęceniem pomnika, okolicznościowymi przemówieniami oraz złożeniem wieńców i wiązanek.
Asystę honorową podczas uroczystości zapewniła 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga.
Dziękujemy OSP Stanin oraz AK koło Tuchowicz za uświetnienie uroczystości oraz wystawienie pocztów sztandarowych.
Idea powstania pomnika to upamiętnienie 💯 rocznica Bitwy Warszawskiej 1920.
Symbolika pomnika odnosi się do trzech wartości: "Bóg, Honor,Ojczyzna". Wizerunek Matki Boskiej Łaskawej, za pośrednictwem której, upraszano u Pana Boga o ratunek dla Narodu Polskiego. Wizerunek Orła Białego odnosi się do Ojczyzny. Natomiast Honor to postawa Naszego parafianina Januarego Geoneta, ochotnika 205pp, który zmarł w wyniku odniesionych ran w bitwie.
Dziękujemy wszystkim znamienitym gościom, którzy zaszczycili swoją obecnością na uroczystości. Dziękujemy wszystkim obecnym parafianom i mieszkańcom gminy.
Warto zauważyć, że uroczystość odbyła się w dniu 13 września. Jest to historyczny dzień w którym w Fatimie w 1917 roku podczas piątego objawienia Maryja powiedziała: "Odmawiajcie w dalszym ciągu Różaniec, żeby uprosić koniec wojny".
Natomiast w roku 1935 Pan Jezus podyktował św. Faustynie tekst Koronki do Miłosierdzia Bożego.