19/05/2026
W VI Niedzielę Paschalną liturgicznie wspominaliśmy Chrystusowe uzdrowienie Ślepego przy Sadzawce Siloam. Sw. Liturgia była służona również w języku greckim. Wspomnieliśmy ofiary ludobójstwa dokonane na społeczności Chrześcijanskiej zamieszkałej na terenach obecnej Turcji. Było to pierwszym zaplanowanym i wykonanym mordem XX wieku. Śmierć poniosło wtedy około półtora miliona Ormian, milion dwieście tysięcy Greków, w tym przeszło trzysta pięćdziesiąt tysięcy Greków Pontyjskich i siedemset tysięcy Asyryjczyków. Zbrodnia ta dokonana przez młodoturków i kemalistów nigdy nie została osądzona i ukarana.Turcja konsekwentnie odmawia uznania eksterminacji chrześcijan.
19 maja każdego roku, we wszystkich krajach gdzie mieszkają Grecy, obchodzone są uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa. Od 2013 roku Dzień Pamięci organizowany był również we Wrocławiu. Po Liturgii odbyło się spotkanie w Domu Parafialnym Świetej Elżbiety, podczas którego prof.wrocłąwskiej ASP Pan Michalidis Chrysulidis przedstawił zebranym historyczny kontekst.