Parafia Ewangelicko-Augsburska w Skoczowie

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Skoczowie Fanpage Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (Luterańskiej) w Skoczowie.

26/05/2026
W poniedziałek 25.05.2026 r. w Skoczowie odbyło się nabożeństwo z okazji Drugiego Święta Zesłania Ducha Świętego (kazani...
26/05/2026

W poniedziałek 25.05.2026 r. w Skoczowie odbyło się nabożeństwo z okazji Drugiego Święta Zesłania Ducha Świętego (kazanie ks. dr Alfred Borski), w czasie którego wystąpiły Chóry "Gloria - Męski i Mieszany - pod dyr. Bolesława Nogi. Po nabożeństwie wszyscy zaproszeni zostali na doroczną jajecznicę.
Zdjęcia: Jan Chwastek, ks. Alfred Borski

W poniedziałek 25.05.2026 r. w Dębowcu odbyło się nabożeństwo z okazji Drugiego Święta Zesłania Ducha Świętego (kazanie ...
26/05/2026

W poniedziałek 25.05.2026 r. w Dębowcu odbyło się nabożeństwo z okazji Drugiego Święta Zesłania Ducha Świętego (kazanie mgr teol. Krzysztof Modrzejewski), po którym wszyscy zaproszeni zostali na doroczną jajecznicę.
Zdjęcia: Katarzyna Małysz, Krzysztof Modrzejewski, ks. Krzysztof Śledziński

Stanisław Janicki (ur. 11.11.1933 w Czechowicach-Dziedzicach, zm. 25.05.2026 w Wilkowicach) - reżyser, scenarzysta, dzie...
26/05/2026

Stanisław Janicki (ur. 11.11.1933 w Czechowicach-Dziedzicach, zm. 25.05.2026 w Wilkowicach) - reżyser, scenarzysta, dziennikarz i pisarz. Autor cyklicznego programu TVP pt. "W starym kinie", który był najdłużej nadawanym programem filmowym w historii polskiej telewizji (od 1967 do 1999). Uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Dzisiaj (24.05.2026) pochodzący ze Skoczowa ks. Mateusz Mendroch został wybrany na proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsbu...
24/05/2026

Dzisiaj (24.05.2026) pochodzący ze Skoczowa ks. Mateusz Mendroch został wybrany na proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Drogomyślu. Ks. Mateusz Mendroch uzyskał 276 głosów, a ks. Marek Michalik 100 głosów.
Niezmiernie się cieszymy z naszego nowego "sąsiada" i życzymy mu wiele Bożego błogosławieństwa. :-)

Ks. Mateusz Mendroch nowym proboszczem parafii ewangelickiej w Drogomyślu.

W niedzielę 24 Maja 2026 roku Wyborcze Zgromadzenie Parafialne wybrało ks. Mateusza Mendrocha na nowego proboszcza parafii ewangelickiej w Drogomyślu.

Wybory przeprowadził biskup Diecezji Cieszyńskiej Adrian Korczago. Ks. Mateusz Mendroch uzyskał 276 głosów, a ks. Marek Michalik 100 głosów.

Ksiądz Mateusz Mendroch urodził się 31 maja 1995 roku w Cieszynie jako syn Stanisława Mendrocha i Mirosławy Mendroch zd. Macura. W latach 2014-2019 studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, w 2017 roku obronił pracę licencjacką pod tytułem "Rozumienie wolności w teologii Marcina Lutra", następnie w 2019 roku obronił pracę magisterską "Teologia Chrztu w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP i wybranych polskich Kościołach ewangelikalnych". Po studiach został skierowany na praktykę kandydacką w Cieszynie. Ordynowany 6 marca 2021 roku w Drogomyślu i skierowany na wikariat do parafii w Cieszynie, pełniąc rolę opiekuna filiałów Hażlach i Zamarski. Od 16 września 2022 roku Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży Diecezji Cieszyńskiej. Obecnie członek Grupy Programowej oraz Komitetu Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie. Żonaty.

W niedzielę 24.05.2026 r. i zarazem w Święto Zesłania Ducha Świętego miała miejsce 98. pamiątka poświęcenia kościoła Świ...
24/05/2026

W niedzielę 24.05.2026 r. i zarazem w Święto Zesłania Ducha Świętego miała miejsce 98. pamiątka poświęcenia kościoła Świętego Ducha w Simoradzu. Kazanie wygłosił ks. Marcin Podżorski z Wisły Jawornika, a wystąpił kameralny skład zespołu SDG z Ustronia pod kier. Doroty Twardzik.
Zdjęcia: ks. Alfred Borski

W sobotę 23.05.2026 w Skoczowie odbyło się doroczne "Śniadanie dla Kobiet"W tym roku po raz pierwszy uczestniczyłam w Śn...
24/05/2026

W sobotę 23.05.2026 w Skoczowie odbyło się doroczne "Śniadanie dla Kobiet"
W tym roku po raz pierwszy uczestniczyłam w Śniadaniu dla Kobiet w Skoczowie. Był to czas pełen refleksji, wzruszeń i duchowego budowania. Pozwólcie, że podzielę się moim subiektywnym spojrzeniem na to wydarzenie.
W kościele przywitała nas diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk fragmentem z Księgi Hioba 37,5, przeznaczonym na ten dzień: „Bóg… czyni wielkie rzeczy, których nie rozumiemy”.
Pani Aleksandra podkreśliła, że Hiob mimo ogromnego cierpienia, którego doświadczył, nie poddał się, ponieważ – jak sam powiedział – poznał żywego Boga. Nasza wiara nie zwalnia nas z konfliktów, choroby, cierpienia, lęku czy rozczarowania. Przyjęcie własnej niedoskonałości pozwala jednak przyjąć Bożą moc. W trudnych sytuacjach i w chorobie Słowo Boże dotyka człowieka i przywraca życie – tak było również w moim przypadku.
Podczas spotkania towarzyszył nam Chór Żeński z Lesznej Górnej. Bardzo poruszyły mnie słowa znanej pieśni: „Wierzyć mnie, Panie, ucz, modlić mnie ucz”, a także fragment: „Nic nie grozi mi, bo ze mną jesteś Ty” oraz: „Słowo Twe lampą jest dla moich stóp i światłem na ścieżce mej”.
Bardzo współgrał ze mną również wykład Urszuli Górniak pt. „Moc słowa”. Chciałabym podzielić się tym, co szczególnie zapadło mi w pamięć.
Przewodni werset Śniadania dla Kobiet pochodził z Ewangelii Mateusza 4,4: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”. Werset ten przypomniał mi, że bez Bożego Słowa nie mamy siły przechodzić przez życiowe trudności. Bóg komunikuje się z nami, a my zwracamy się do Niego, gdy potrzebujemy rozwiązania problemów. Im bliżej jesteśmy Boga, tym bardziej widzimy Jego wielkość. Gdy patrzymy z daleka, wydaje się mały – jak samolot na niebie. Trzeba znać Słowo Boże.
Po pierwsze – mówi ono prawdę o nas. Jesteśmy cenne i wartościowe, zostaliśmy wykupieni drogocenną krwią Chrystusa. Ten dar trzeba przyjąć i wyznać: „Czynię Cię Panem mojego życia”. Nie zawsze jest to łatwe, bo przecież często chcemy same wszystkim kierować i wszystko kontrolować.
Po drugie – Słowo podnosi, prowadzi, nadaje kierunek i pomaga podejmować decyzje. Bóg mówi: „Jesteś moją owieczką”, „Ja jestem twoim Ojcem”, „Ukształtowałem cię w łonie matki”. To właśnie w naszej słabości Bóg może działać przez nas i mówić do innych. On nas karmi i nawadnia duchowo.
Szczególnie poruszył mnie również fragment Psalmu 48,15:
„Taki jest Bóg, Bóg nasz na wieki wieków, On nas prowadzi poza śmierć”. Słowo Boże jest posyłane po to, abyśmy zobaczyły swoją wartość i nie bały się. Logos to Boże prawdy i zasady, które prowadzą nas do życia według Bożego planu. Owce muszą znać głos swojego Pasterza. Rema natomiast to osobiste słowo i wskazówki Boga dla konkretnej sytuacji naszego życia. Przychodzi ono jako odpowiedź na modlitwę, ale nigdy nie stoi w sprzeczności z Logos.
Bóg mówi także dzisiaj – jest naszym Ojcem. Biblia to Słowo skierowane do każdego z nas. Bóg zapewnia: „Jeśli będziecie Mnie szukać, znajdziecie Mnie”. Nasz Bóg jest potężny!
Bardzo poruszyła mnie również pieśń chóru: „On Panem jest od wieków na wieki”, a także słowa kolejnej pieśni: „Wysławiajcie Pana wszyscy słudzy”.
To był dla mnie naprawdę dobry i błogosławiony czas. Myślę, że podobnie odczuwało to wiele uczestniczek spotkania.
Serdecznie dziękuję za przygotowanie Śniadania dla Kobiet w naszej parafii w Skoczowie pastorowej Agnieszce Borski oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i poczęstunek w sali parafialnej – za pyszne kanapki i ciasta.
Do zobaczenia na kolejnym Śniadaniu dla Kobiet w Skoczowie!
Tekst: Barbara Niemiec
Zdjęcia: Agnieszka Borski, Natalia Kożdoń, Anastazja Krehut

W sobotę 23.05.2026 r. grupa Konfirmantów 2027 pojechała na wycieczkę do Czech. TRZECIA część wycieczki: zwiedzanie Štra...
23/05/2026

W sobotę 23.05.2026 r. grupa Konfirmantów 2027 pojechała na wycieczkę do Czech.
TRZECIA część wycieczki: zwiedzanie Štramberku.
Zdjęcia: ks. Alfred Borski, Jan Górniak

W sobotę 23.05.2026 r. grupa Konfirmantów 2027 pojechała na wycieczkę do Czech. DRUGA część wycieczki: zwiedzanie Muzeum...
23/05/2026

W sobotę 23.05.2026 r. grupa Konfirmantów 2027 pojechała na wycieczkę do Czech.
DRUGA część wycieczki: zwiedzanie Muzeum Tatry Kopřivnice (dwie ekspozycje: samochody osobowe i samochody ciężarowe).
Zdjęcia: ks. Alfred Borski, Jan Górniak

W sobotę 23.05.2026 r. grupa Konfirmantów 2027 pojechała na wycieczkę do Czech. PIERWSZA część wycieczki: zwiedzanie Muz...
23/05/2026

W sobotę 23.05.2026 r. grupa Konfirmantów 2027 pojechała na wycieczkę do Czech.
PIERWSZA część wycieczki: zwiedzanie Muzeum ks. Jerzego Trzanowskiego w Trzanowicach.
Zdjęcia: ks. Alfred Borski, Jan Górniak

W czwartek 21.05.2026 r. w kościele ewangelickim Świętej Trójcy w Skoczowie odbył się koncert zespołu "Fausystem" pt. ''...
22/05/2026

W czwartek 21.05.2026 r. w kościele ewangelickim Świętej Trójcy w Skoczowie odbył się koncert zespołu "Fausystem" pt. ''Śpiewajmy Panu z radością'', w ramach ###I Panoramy Sztuki Chrześcijańskiej "Musica Sacra".
Zdjęcia: Piotr Górecki (ox.pl) i Jan Chwastek

Adres

Ulica Z. Kossak-Szatkowskiej 74
Skoczów
43-430

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 09:00 - 15:00
Wtorek 09:00 - 15:00
Środa 09:00 - 15:00
Czwartek 09:00 - 15:00
Piątek 12:00 - 18:00
Niedziela 09:00 - 12:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia Ewangelicko-Augsburska w Skoczowie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Parafia Ewangelicko-Augsburska w Skoczowie:

Udostępnij