Parafia Nawiedzenia NMP w Bańgowie

Parafia Nawiedzenia NMP w Bańgowie Witamy na stronie Parafii Nawiedzenia NMP w Siemianowicach Śląskich Bańgowie Witamy na stronie Parafii p.w. Wyróżnić można dwie części Bańgowa: starą i nową.

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Siemianowicach Śląskich - Bańgowie. Znajdziesz tutaj najważniejsze informacje o naszej wspólnocie, ogłoszenia duszpasterskie, a także relacje z ważniejszych wydarzeń. Bańgów jest częścią Siemianowic Śląskich - miasta położonego w województwie śląskim. Pod względem geograficznym wysunięty jest około 3 km na północ od centrum. Od zachodu graniczy z Piekarami Śl

ąskimi, zaś na wschodzie z miastem Czeladź. Od strony północnej zlokalizowana jest inna dzielnica Siemianowic, która nosi nazwę Przełajka. Stary Bańgów, właściwa część dawnej osady, której początki datowane są około połowy XVI w., usytuowana jest bezpośrednio przy trakcie komunikacyjnym wiodącym z Krakowa do Wrocławia (droga krajowa 94). Pomimo relatywnie ubogiej bazy źródłowej, z całą pewnością wiadomo, że na początku właścicielami tej osady o charakterze zagrodniczym, podobnie jak sąsiedniej - Michałkowic - byli Mieroszowscy. Od 1718 r. przeszła w posiadanie katolickiej linii rodu Donnersmarcków, do których należały też Siemianowice, gdzie mieli oni swoją siedzibę. Na przestrzeni XVIII I XIX stulecia następował powolny rozwój wsi. Na terenie Bańgowa była jedna karczma, mieścił się tam folwark wraz z owczarnią, nieco później zaczęto wydobywać i wypalać wapień. W 1898 r. utworzono w Bańgowie szkołę. Pomimo gwałtownego rozwoju przemysłu w XIX w., Bańgów zachował swój rolniczy charakter. W 1951 r. gmina została włączona administracyjnie do Siemianowic Śl. Obejmowała ona wówczas powierzchnię 3,89 km2 i liczyła 992 mieszkańców. Nowszą i niejako odrębną część Bańgowa stanowi osiedle bloków mieszkalnych oddalone nieco na północny wschód od Starego Bańgowa. Tam zlokalizowano też dwa duże zakłady produkujące części dla przemysłu motoryzacyjnego oraz zajmujące się przetwórstwem stali. Pod względem organizacji kościelnej, Bangów należał pierwotnie do parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Michałkowicach. W latach osiemdziesiątych XX w., wybudowano tu pawilon katechetyczny, który po erygowaniu parafii Nawiedzenia NMP został przekształcony w kościół parafialny. Wraz z powstaniem Nowego Bańgowa, zaistniała potrzeba zapewnienia opieki duszpasterskiej mieszkańcom tamtejszego osiedla. Postanowiono zatem wydzielić ten obszar (częściowo z parafii Nawiedzenia NMP oraz częściowo z parafii Wniebowzięcia w Przełajce) i ustanowić tam nową parafię, która otrzymała za patrona św. Jana Sarkandra. Obie bańgowskie parafie należą do dekanatu Siemianowice Śląskie i archidiecezji katowickiej.

02/04/2026

Rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne !!
Przypominamy, że obrzędy Wielkiego Piątku oraz Wielkiej Soboty odbywają się w kościele pw. Św. Jana Sarkandra

❤️Wielki Piątek:
📍przez cały dzień adoracja w Ciemnicy;
📍Droga Krzyżowa: o 12.00 w Starym Bańgowie i o 15.00 na Osiedlu;
📍19.00 – Liturgia Męki Pańskiej; adoracja Krzyża i czuwanie przy Bożym Grobie do 22.00;

❤️Wielka Sobota:
📍przez cały dzień adoracja Krzyża i czuwanie przy Bożym Grobie;
📍święcenie pokarmów wielkanocnych o: 9.00 i 15.00 na Osiedlu, o 12.00 w Starym Bańgowie;
📍19.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej ze Mszą św. i procesją rezurekcyjną. Podczas liturgii nastąpi uroczyste zawierzenie parafii, rodzin i każdego z nas Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przez Niepokalane Serce Maryi, po 33 dniach rekolekcji Oddanie33.

28.12.2025r. Obchodziliśmy w Kościele Święto Świętej Rodziny oraz Świętych Młodziankow. Z tej okazji Ksiądz Proboszcz ud...
02/01/2026

28.12.2025r. Obchodziliśmy w Kościele Święto Świętej Rodziny oraz Świętych Młodziankow. Z tej okazji Ksiądz Proboszcz udzielił błogosławieństwa dzieciom oraz małżeństwom i rodzinom obecnym na mszy świętej.
Każde małżeństwo otrzymało modlitwę Św. Jana Pawła II

Wspólnota Domowego Kościoła składa serdeczne podziękowania za udział w zbiórce artykułów w ramach akcji “Paczuszka dla M...
02/01/2026

Wspólnota Domowego Kościoła składa serdeczne podziękowania za udział w zbiórce artykułów w ramach akcji “Paczuszka dla Maluszka”.
Dziękujemy za ogromne zaangażowanie, za wszystkie dostarczone dary i wszelką pomoc okazaną w trakcie trwania zbiórki.
❤️❤️Zgromadzone dary wsparły Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy dla dzieci w Częstochowie ❤️❤️

W dniu dzisiejszym zakończyła się wizytacja kanoniczna w naszej parafii. Odwiedził nas ks. Bp. Adam Wodarczyk. Dziękujem...
30/11/2025

W dniu dzisiejszym zakończyła się wizytacja kanoniczna w naszej parafii.
Odwiedził nas ks. Bp. Adam Wodarczyk.
Dziękujemy za piękne słowo, spotkania z parafianami i modlitwę.
Szczególnie w I niedzielę Adwentu słowa "ten adwent, który zaczynamy, jest jak taki cichy, ale stanowczy głos BOGA, który mówi do nas OBUDŹ SIĘ, NIE ŚPIJ W WIERZE" zapadają w pamięć.
Niech życzenia przebudzenia się w życiu i wierze zostaną z nami na długi czas.
Bóg zapłać ❤️❤️

Dziś w naszej parafii rozpoczęła się wizytacja kanoniczna Księdza Biskupa Adama Wodarczyka.Cieszymy się z odwiedzin ❤️❤️
28/11/2025

Dziś w naszej parafii rozpoczęła się wizytacja kanoniczna Księdza Biskupa Adama Wodarczyka.
Cieszymy się z odwiedzin ❤️❤️

💛 Dołączamy do I edycji akcji charytatywnej organizowanej przez Diecezjalną Diakonię Miłosierdzia Ruch Światło - Życie A...
28/10/2025

💛 Dołączamy do I edycji akcji charytatywnej organizowanej przez Diecezjalną Diakonię Miłosierdzia Ruch Światło - Życie Archidiecezji Katowickiej i Domowy Kościół Archidiecezji Katowickiej wraz z Fundacją Światło-Życie Pomóżmy osobom w kryzysie bezdomności na Śląsku 💛

Celem jest udzielenie doraźnej, ciepłej pomocy osobom w kryzysie bezdomności.

Chcemy nie tylko podzielić się ciepłem serca, ale również otulić potrzebujących tym, co najbardziej potrzebne zimą. Podczas naszych wyjść na ulice – z ciepłymi napojami i kanapkami – pragniemy obdarować osoby bezdomne również ciepłymi rzeczami, które pomogą im przetrwać zimowe dni.

🧤🧣🧦 Zbieramy:

nowe i używane, ale czyste i w dobrym stanie:
➡️czapki,
➡️szaliki,
➡️rękawiczki
➡️ skarpety (w różnych rozmiarach – dla dorosłych kobiet i mężczyzn),

➡️artykuły higieniczne (np. szczoteczki do zębów, pasty, mydła, chusteczki, kremy, chusteczki).

Akcja zbiórki darów trwa do końca listopada.

✅️Zebrane dary zostaną przekazane potrzebującym podczas wyjścia Diecezjalnej Diakonii Miłosierdzia na ulice Śląska oraz siostrom, które na co dzień posługują wśród ubogich i potrzebujących. Pragniemy, by każda osoba, którą spotkamy, otrzymała nie tylko ciepły posiłek i napój, ale również gest dobroci, troski i nadziei.

Niech ta akcja stanie się znakiem miłości, wrażliwości i jedności, a także przypomnieniem, że każdy gest dobra ma znaczenie. Wierzymy, że to dopiero pierwsza z wielu edycji tej pięknej inicjatywy, która pomoże nam wspólnie przemieniać świat na bardziej ludzki i pełen miłosierdzia.

Z góry dziękujemy za każde wsparcie, każdy gest życzliwości i każdą przeniesioną rzecz.
Liczymy na Wasze otwarte serca i zaangażowanie. 💫

W naszej parafii dary można przekazywać Księdzu Proboszczowi po każdej mszy. ❤️❤️

💛 Ruszamy z I edycją akcji charytatywnej!
Pomóżmy osobom w kryzysie bezdomności na Śląsku 💛

Z wielką radością i nadzieją Diecezjalna Diakonia Miłosierdzia Ruch Światło - Życie Archidiecezji Katowickiej i Domowy Kościół Archidiecezji Katowickiej wraz z Fundacja Światło-Życie rozpoczyna pierwszą edycję akcji charytatywnej, której celem jest udzielenie doraźnej, ciepłej pomocy osobom w kryzysie bezdomności.

Chcemy nie tylko podzielić się ciepłem serca, ale również otulić potrzebujących tym, co najbardziej potrzebne zimą. Podczas naszych wyjść na ulice – z ciepłymi napojami i kanapkami – pragniemy obdarować osoby bezdomne również ciepłymi rzeczami, które pomogą im przetrwać zimowe dni.

🧤🧣🧦 Zbieramy:

nowe i używane, ale czyste i w dobrym stanie:
➡️czapki,
➡️szaliki,
➡️rękawiczki
➡️ skarpety (w różnych rozmiarach – dla dorosłych kobiet i mężczyzn),

➡️artykuły higieniczne (np. szczoteczki do zębów, pasty, mydła, chusteczki, kremy, chusteczki).

✅️Zebrane dary zostaną przekazane potrzebującym podczas wyjścia Diecezjalnej Diakonii Miłosierdzia na ulice Śląska oraz siostrom, które na codzień posługują wśród ubogich i potrzebujących. Pragniemy, by każda osoba, którą spotkamy, otrzymała nie tylko ciepły posiłek i napój, ale również gest dobroci, troski i nadziei.

🙏 Zachęcamy parafie, wspólnoty oraz wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w tę inicjatywę w ramach IX Światowego Dnia Ubogich, który przypada 16 listopada 2025 roku. W tym czasie zapraszamy parafię do organizowania zbiórki darów, które następnie z radością odbierzemy.

Niech ta akcja stanie się znakiem miłości, wrażliwości i jedności, a także przypomnieniem, że każdy gest dobra ma znaczenie. Wierzymy, że to dopiero pierwsza z wielu edycji tej pięknej inicjatywy, która pomoże nam wspólnie przemieniać świat na bardziej ludzki i pełen miłosierdzia.

Z góry dziękujemy za każde wsparcie, każdy gest życzliwości i każdą przeniesioną rzecz.
Liczymy na Wasze otwarte serca i zaangażowanie. 💫

‼️‼️UWAGA‼️‼️
ZAINTERESOWANYCH PROSIMY O KONTAKT‼️

Z darem jedności i modlitwy 💙❤️

Centralna Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie
Gość Niedzielny
Radio eM 107,6 fm

Uroczystość najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 2025Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pięknego przeżywani...
19/06/2025

Uroczystość najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 2025

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pięknego przeżywania dzisiejszej uroczystości, w szczególności:
❣️Służbie liturgicznej
❣️Budowniczym ołtarzy
❣️Parafianom, którzy przystroili okna na drodze procesji i w całej parafii
❣️Dzieciom sypiącym kwiatki
❣️Zapleczu technicznemu - nagłośnienie działało "bez szwanku" 😉
❣️Funkcjonariuszom Straży Miejskiej, którzy dbali o bezpieczeństwo procesji
❣️I wszystkim, którzy wzięli udział w procesji
❣️Księdzu Proboszczowi

Poniżej kilka zdjęć 😉
Do zobaczenia na procesji za rok ❤️❤️

Ps. Jeśli macie swoje zdjęcia, wyrzucajcie w komentarzach ❤️❤️❤️

15/06/2025

INTENCJE I OGŁOSZENIA
15-06-2025.
Kolekta: na budowę nowych kościołów w naszej archidiecezji



NIEDZIELA, 15-06-2025, Uroczystość Najświętszej Trójcy

10.30 Za ++ Marka, Janinę i Mieczysława Jasica oraz ++ z pokrewieństwa

ŚRODA, 18-06-2025

18.00 Za + syna Marka Kuchtę w 1. rocznicę śmierci

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

CZWARTEK, 19-06-2025, Uroczystość Bożego Ciała

10.00 Za Parafian

XII NIEDZIELA ZWYKŁA, 22-06-2025

10.00 Za ++ mamę Bronisławę Grund w 8. rocznicę śmierci oraz ojca Wilhelma Grund w 116 rocznicę ziemskich urodzin

**********************

W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Po Mszy św. o godz. 8.00, z kościoła na Osiedlu, wyruszy procesja eucharystyczna do naszego kościoła: I i II ołtarz będą na Osiedlu, III – na ul. Krupanka i IV – na ulicy Okrzei. Prosimy Parafian o pomoc przy budowie ołtarzy i dekorację okien na trasie procesji. Bezpośrednio po procesji, około godziny 10.00, zostanie odprawiona Msza św. w naszym kościele.

18/05/2025

INTENCJE I OGŁOSZENIA, 18-05-2025.


V NIEDZIELA WIELKANOCNA, 18-05-2025

10.30 Do OpB za wstawiennictwem MBP w intencji Piotra Holika z okazji urodzin

16.00 (Stary Bańgów) – Nabożeństwo majowe

ŚRODA, 21-05-2025

18.00 Za ++ Waltera Rusek, Ewę i Andrzeja Rusek, ++ z pokrewieństwa

Dziękczynne nabożeństwo majowe dzieci pierwszokomunijnych

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA, 25-05-2025, Odpust Parafialny

10.30 1. Suma Odpustowa: za Parafian, fundatorów, budowniczych i dobroczyńców naszego kościoła i parafii

2. W intencji rocznego dziecka: Matyldy Chrin, rodziców i chrzestnych

16.00 (Osiedle) – Nabożeństwo majowe z Koronką Medjugorską o pokój



**********************

W przyszłą niedzielę odbędzie się Pielgrzymka mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej. O godz. 6.00, z kościoła na Osiedlu, pielgrzymi wyruszą w drogę do Piekar, do których będzie można dołączyć.

Chorych odwiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę przed Odpustem.

W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać Uroczystość Odpustową ku czci Nawiedzenia NMP. Sumie odpustowej będzie przewodniczył ks. Henryk Iwański.

Zachęcamy do przyjęcia w swoim domu, peregrynującej kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Piekarskiej i do modlitwy różańcowej przed Obrazem.

Nasz Dekanat organizuje pieszą pielgrzymkę do Częstochowy, w dniach 21-24 sierpnia. Zapisy (do 19. lipca) prowadzi Parafia św. Antoniego w Siemianowicach (najlepiej przez telefon: 728-482417).

W gablotce znajdują się informacje o:

– Publicznym Różańcu o zatrzymanie aborcji;

– Pikniku Zdrowia organizowanym w sobotę przez Urząd Miasta w Parku Pszczelnik;

– jednodniowych (7. czerwca br.) Rekolekcjach na stadionie Legii w Warszawie, pod hasłem „Świat rani, Bóg leczy”; po bezpłatne wejściówki można się zgłosić do ks. Proboszcza.

11/05/2025

INTENCJE I OGŁOSZENIA, 11-05-2025.
Kolekta: na potrzeby naszej parafii.



IV NIEDZIELA WIELKANOCNA (Dobrego Pasterza), 11-05-2025

10.30 Ku czci Matki Bożej Fatimskiej za żyjących i zmarłych Zelatorów oraz członków Róż Różańcowych

16.00 (Osiedle) – Nabożeństwo majowe

ŚRODA, 14-05-2025

18.00 W intencji ks. Proboszcza z okazji kolejnej rocznicy święceń kapłańskich – od Parafian i Grupy Katechezy Dorosłych

Nabożeństwo majowe

SOBOTA, 17-05-2025

15.30 W intencji dziecka przyjmującego chrzest: Nikodema Lenart oraz jego rodziców i chrzestnych

V NIEDZIELA WIELKANOCNA, 18-05-2025

10.30 Do OpB za wstawiennictwem MBP w intencji Piotra Holika z okazji urodzin

16.00 (Stary Bańgów) – Nabożeństwo majowe

*****************
Zachęcamy Parafian do przyjęcia w swoim domu kopii Obrazu MB Piekarskiej z okazji 100. rocznicy jego koronacji i do wspólnej modlitwy różańcowej przed Obrazem. Obraz można zabrać z kościoła na Osiedlu po Mszy św. porannej lub wieczornej i przynieść następnego dnia na Mszę św. Wszystkich, którzy przyjmą Obraz w swoim domu, prosimy, by się zapisali w księdze pamiątkowej.

Za złożone dzisiaj ofiary na potrzeby naszej parafii, składamy serdeczne Bóg zapłać!

W najnowszym „Gościu Niedzielnym” przeczytamy m. in. o konklawe, czyli procedurze wyboru papieża, a także o tym, przed jakimi wyzwaniami stanie nowy Ojciec Święty.

Na nowy tydzień życzymy wszystkim Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej.

Alleluja, Szczęść Wam Boże!

Adres

Ulica Polna 17
Siemianowice Slaskie
41-103

Godziny Otwarcia

Środa 17:45 - 19:00
Niedziela 10:10 - 11:30

Telefon

+48510875531

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia Nawiedzenia NMP w Bańgowie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij