Parafia Prawosławna w Siemianówce - lata 1956-2019

Parafia Prawosławna w Siemianówce - lata 1956-2019 Naszym celem jest przybliżenie historii oraz informowanie o bieżących i nadchodzących wydarzeniach Parafii Prawosławnej św. Jerzego w Siemianówce.

14/03/2025

Podziel się wspomnieniami o ojcu Mikołaju i matuszce Eugenii

Mija już sześć lat od odejścia ojca Mikołaja Szebelana, minął również rok od śmierci matuszki Eugenii. Ich życie było pełne miłości, mądrości i oddania, a ich nauki i czyny pozostawiły trwały ślad w sercach wielu osób.

Aby zachować pamięć o nich i przekazać ją kolejnym pokoleniom, pragniemy zebrać wspomnienia tych, którzy ich znali. Jeśli masz w pamięci historię, anegdotę, list, zdjęcie lub inną pamiątkę, która przywołuje ich postać, serdecznie prosimy o podzielenie się nią. Każda opowieść, nawet ta najdrobniejsza jest cenna.

Wspomnienia można przesyłać na adres e-mail - [email protected] lub przez Facebook - klikając przycisk „Wyślij wiadomość”.

Nie pozwólmy czasowi zatrzeć pamięci o ich życiu i wartościach, które nam przekazali. Dziękujemy za każdą opowiedzianą historię i każdy gest wsparcia.

Send a message to learn more

o. mitrat Mikołaj Szebelan1 marca 1935 - 14 marca 2019
01/03/2025

o. mitrat Mikołaj Szebelan
1 marca 1935 - 14 marca 2019

29/12/2024

Wspomnienie w Niedzielę Praojców

[…] Mikołaj Szebelan przybył do Siemianówki w chłodny grudniowy dzień 1956 roku. Jego zjawienie się zapamiętali zwłaszcza uczniowie siódmej klasy szkoły powszechnej.

Zobaczywszy przez okno, że idzie batiuszka w sutannie, wybiegli ze szkoły na drogę. […] Niezwykły widok za oknem zelektryzował wszystkich w szkole. Niestety, zadzwonił dzwonek na lekcję. Ale uczniowie nawet nie myśleli o lekcji. Chcieli spotkać swojego batiuszkę. Kierownik szkoły czekał i czekał. Zadał uczniom karę - klęczenie. […]

Dziś tamci siódmoklasiści z radością wspominają: - A my za Was batiuszka klęczeliśmy.

10 grudnia 1956 roku o. Mikołaj Szebelan otrzymał dekret na proboszcza parafii w Siemianówce. - Po kilku dniach - wspomina batiuszka - jadę do nieznanej mi Siemianówki. […]

Pominąwszy Narewkę, pociągiem dojechałem do Siemianówki. Wysiadłem, idę, rozglądam się, widzę kopułę cerkwi. Myślę, jest dobrze. Przy cerkwi po lodzie ślizga się dziewczynka. Pytam ją, czy rozumie po prostu. Odpowiada, że rozumie. Nazywa się Marysia. - Prowadź do swego domu - powiadam.

Zaszliśmy. Domek niewielki. A tam, jak się okazało, mieszka szwagier starosty cerkwi - Bazyli Szymaniuk. Zaraz posłano po starostę, Antoniego Biryckiego, który mieszkał na kolonii. - E, wy mnie oszukujecie - zareagował na wiadomość o przyjeździe batiuszki. Ale przyszedł. Gospodyni już smażyła rybę, a my z Antonim poszliśmy do cerkwi. Weszliśmy do środka. Była zaniedbana i uboga, ściany tylko pobielone. Nie było na czym, ani w czym służyć. Potem zaprowadzono mnie na kwaterę do małej chatki pani Nadziei Szymaniuk. […]

Następnego dnia, po uzgodnieniu z parafianami, pojechałem do Warszawy po utensylia cerkiewne. Starosta dał mi na zakupy 500 złotych. W Warszawie, w składzie metropolitalnym, kupiłem co trzeba. Ale zamiast wracać do Siemianówki, pojechałem do matuszki w Juraszach. Z matuszką i teściową planujemy, jak dotrzeć do Siemianówki z całym naszym dobytkiem, łącznie z prosiętami i kurami.

A w Siemianówce, jak się później dowiedziałem, zapanował niepokój. - Batiuszka wziął pięćset złotych, pojechał i nie wraca - mówili parafianie. Trzeba go szukać. W mojej teczce odnaleźli adres matuszki. Zaplanowali pojechać do dziekana w Sokółce i wypytać tam o mnie. Mieli jechać zaraz po świętach Bożego Narodzenia. Na szczęście zjawiłem się w Siemianówce wcześniej. Wagonem towarowym dotarła matuszka z teściową i całym dobytkiem.

O. Aleksy Rusinowicz przywiózł mi antymins, o. Antoni Dziewiatowski dał niebieskie obłaczenije, odnowiłem czaszę i diskos, z Warszawy przywiozłem krzyż.

Pierwsza niedziela mojej służby to dzień Świętych Praojców przed Bożym Narodzeniem. Na Boże Narodzenie przyszła masa ludzi. Wszyscy śpiewali kaladki po swojemu. To mi się bardzo spodobało i nigdy nie zapomnę tego przeżycia. […]

"Widzę ich wszystkich żywych" Michał Bołtryk
Przegląd Prawosławny - 5 (251) 2006

Jeżeli chcesz podzielić się swoimi wspomnieniami, związanymi z ojcem Mikołajem Szebelanem, matuszką Eugenią lub cerkwią oraz parafią w Siemianówce, skontaktuj się przez Messenger wciskając przycisk „wyślij wiadomość” u góry strony lub napisz na [email protected].

Nie pozwólmy by czas zatarł pamięć o ojcu Mikołaju i matuszce Eugenii i wspólnie stwórzmy swoistą mapę ich życia i naszej wspólnej drogi. Przekażmy swoje wspomnienia kolejnym pokoleniom, by ich życie nadal inspirowało i dawało przykład.

"Прошу всех и молю, непрестанно о мне молитеся Христу Богу…"Dnia 18 grudnia 2024 roku przypada pierwsza rocznica przejśc...
09/12/2024

"Прошу всех и молю, непрестанно о мне молитеся Христу Богу…"

Dnia 18 grudnia 2024 roku przypada pierwsza rocznica przejścia do życia wiecznego błogosławionej pamięci Matuszki Eugenii Szebelan.

Modlitwy o spokój duszy Matuszki Eugenii zostaną odprawione 14 grudnia 2024 roku (sobota), w cerkwi świętego Wielkomęczennika Jerzego Zwycięzcy w Siemianówce. Początek Świętej Liturgii o godzinie 9.00.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach o spokój duszy Matuszki Eugenii. Prosimy o nieustającą modlitewną pamięć o Ojcu Mikołaju i Matuszce Eugenii.

Rodzina

СЛОВО МИТРОФОРНОГО ПРОТОИЕРЕЯ ЛЕОНТИЯ ТОФИЛЮКА С ВЕЛИКОЙ ПАНИХИДЫ СОВЕРШЕННОЙ НА КАНУНЕ ПОГРЕБЕНИЯ МИТРОФОРНОГО ПРОТОИЕР...
14/03/2024

СЛОВО МИТРОФОРНОГО ПРОТОИЕРЕЯ ЛЕОНТИЯ ТОФИЛЮКА С ВЕЛИКОЙ ПАНИХИДЫ СОВЕРШЕННОЙ НА КАНУНЕ ПОГРЕБЕНИЯ МИТРОФОРНОГО ПРОТОИЕРЕЯ НИКОЛАЯ ШЕБЕЛЬЯНА - 16 МАРТА 2019 - ХРАМ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ГЕОРГИЯ ПОБЕДОНОСЦА - СЕМЕНОВКА

Во имя Отца и Сына и Святого Духа!

Дорогие братья и сёстры. Дорогие собратья усопшего свяшеннопротоиерея Николая.

Это торжественный момент, очередная служба над мощами, над гробом новопреставленного священнослужителя, который отошёл к Богу, можно сказать неожиданно, но это была Воля Божия. Пришёл момент чтобы священнослужитель, пастырь Христов предстал своему Пастырю Начальнику.

Отец Николай - собрат наш и друг - провёл здесь всё свое священнослужение. Основал приход, устроил всё в приходе, храм в котором совершаем молитвы, много украсил, много строил. Строил души в течении несколько десятков лет. Совершал свои священнослужения, совершал Таинства. Прощал, властью данную ему Господом Иисусом Христом, всем исповедующимся грехи. Проводил в вечную жизнь своих овец духовных. Принимал на лоно Церкви новорождённых. Крестил. Венчал. Это, так можно много говорить, но это всё составляет то, что он строил здесь, на фундаменте который основал господь Иисус Христос, Церковь. Его Церковь, это не только здание, не только храм, а Церковь прежде всего это верующий народ.

Отец Николай пользовался здесь большим авторитетом, и среди паствы своей, и среди духовничества. Много лет был духовником священнослужителей гаийновского благочиния. Принимал исповедь, давал советы. Как опытный пастырь всегда крепил словом данным Духом Святым, чтобы истинно направить на добрый путь каждого вопрошающего.

Сегодня он предстоит перед Господом Богом. Сегодня, и вчера, и завтрашний день он также будет здесь душою сослужить всем молящимся. Завтра воскресный день, Торжество Православия, и Его душа будет участвовать также в Божественной Литургии. Он причащался здесь, неисчислимое множество раз, Таинств Тела и Крови Христовых. Совершал это Таинство и преподавал всем Источник Жизни, которым является Тело и Кровь Христа Спасителя.

Спочыл он в первых днях Святой Четыредесятницы, время поста и покаяния. Это был тоже ревностный хранитель предания Церкви, любитель постов и молитвы, исполнитель всех уставов. И всегда был смиренный и послушный своему Пастырю Начальнику. Исполнял должность, исполнял послушничество на которое призван был Господом Иисусом Христом, прежде всего. А потом, здесь на земле, посленачальством.

Мы сегодня благодарим отца Николая за Его труды, за Его апостольское служение Церкви. И он ея так основал, здесь тую Церковь, как апостол Павел. Например пишет Он к своим сыновьям духовным, пастырям где остаял церкви, и указывал им пути как нада дальше поступать. И мы верим, что Его приемник, священник который здесь будет совершать дальше дело, он тоже получит указание духовное. Уже не лицо к лицу, но наверно батюшка будет слышять духом, своим сердцем, чего желает отец Николай, чтобы всё было так, как прежде было. Сегодня устроенное, приготовленное Ему Царство Небесное. Пастырь Начальник - Господь Иисус Христос, призывает своих священнослужителей туда, в Свои Обители, и там пастыри также молятся о пастве, которую они здесь вели и оставили по воли Божией.

Братья и сестры, прихожане этого храма. Помните, никогда не забывайте дорогого вашего многолетнего пастыря, учителя, наставника. Всегда поминайте в своих молитвах о упокоении. Сердечно соболезнуем семье - матушке, детям, внукам. Тоже неожиданно это Вам было расставание с своим дорогим мужем, отцом, дедушкой. Он вас любил, и вы Его любили. Прожили жизнь как Господь заповедал. По этому останьтесь не в печали, а останьтесь в радости. Том что отец Николай был всегда с вами, и служил Церкви, и привёл вас также на истинный путь, быть такими же верными преданными Церкви Православной. Вам всем братьям и себе, соболезную. Отходить от нас служитель, сослужитель наш. Будем помнить Его в своих молитвах и просить Господа, чтобы в месте и мы все, всегда были верны здесь на земле и получили все в месте Царство Небесное. Аминь

16/01/2024

W związku ze zbliżającym się czterdziestym dniem po przejściu do Życia Wiecznego matuszki Eugenii Szebelan, 20 stycznia 2024 roku (sobota), o godzinie 9.00 w cerkwi świętego Jerzego w Siemianówce odprawiona zostanie Święta Liturgia oraz Panichida.
Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy o spokój duszy błogosławionej pamięci matuszki Eugenii.

Dzisiaj, 26 grudnia 2023 roku, mija dziewiąty dzień od odejścia do Życia Wiecznego, Błogosławionej Pamięci matuszki Euge...
26/12/2023

Dzisiaj, 26 grudnia 2023 roku, mija dziewiąty dzień od odejścia do Życia Wiecznego, Błogosławionej Pamięci matuszki Eugenii Szebelan.

W imieniu rodziny matuszki Eugenii, chcemy z całego serca podziękować duchowieństwu, przyjaciołom, parafianom i wszystkim uczestnikom uroczystości pogrzebowych za Waszą obecność, słowa wsparcia i modlitwy. Szczególne podziękowania kierujemy do Jego Ekscelencji Arcybiskupa Grzegorza. Jesteśmy wdzięczni za słowo pouczenia i modlitwę o spokój duszy matuszki Eugenii.

W trakcie uroczystości pogrzebowych prowadzona była kolekta na rzecz Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce. Dzięki Państwa niezwykłej ofiarności uzbierano kwotę 3 490 złotych, która zostanie przekazana fundacji i stanie się czynnym aktem pamięci o matuszce Eugenii. Спаси Господи!

Jeszcze raz dziękujemy za słowne i modlitewne wsparcie. Prosimy o nieustającą modlitwę i pamięć o matuszce Eugenii, zgodnie ze słowami “Но прошу всех и молю, непрестанно о мне мо литеся Христу Богу” - tak lubianymi i często przypominanymi przez o. Mikołaja.

Z wdzięcznością,
rodzina

Dnia 18 grudnia 2023 roku, przed południem, odeszła do Życia Wiecznego Матушка Евгения Шебелян, wspaniała i kochająca ma...
18/12/2023

Dnia 18 grudnia 2023 roku, przed południem, odeszła do Życia Wiecznego Матушка Евгения Шебелян, wspaniała i kochająca mama i babcia.

HARMONOGRAM POŻEGNANIA MATUSZKI EUGENII SZEBELAN

19 grudnia 2023
po godzinie 14 - wystawienie Ciała m. Eugenii w cerkwi św. Jerzego w Siemianówce;
18:00 - Panichida.

20 grudnia 2023
9:00 - Święta Liturgia, Obrzęd Pogrzebu i odprowadzenie na cmentarz parafialny.

Prosimy i zapraszamy do wspólnej modlitwy

Христос Воскресе! Вечная память Матушка Евгения!

W dniu dzisiejszym, 4 listopada 2021 roku, minęło 65 lat od dnia przyjęcia święceń kapłańskich przez błogosławionej pami...
04/11/2021

W dniu dzisiejszym, 4 listopada 2021 roku, minęło 65 lat od dnia przyjęcia święceń kapłańskich przez błogosławionej pamięci ojca Mikołaja Szebelana.

Rokrocznie w dniu święta Kazańskiej Ikony Matki Bożej, ojciec Mikołaj modlitewnie wspominał kolejny rok swojej posługi kapłańskiej. Po Świętej Liturgii odprawiał dziękczynny Molebien, dziękując za otrzymane Łaski Boże oraz prosząc o wstawiennictwo i opiekę Matki Bożej nad nim i powierzonymi mu duchowymi dziećmi.

Już po raz trzeci Molebien zastąpiła Panichida, podczas której okazujemy pamięć i dziękujemy za życie doczesne ojca Mikołaja, prosząc aby Jego dusza w życiu wiecznym, znalazła swoje miejsce w Królestwie Niebieskim.

Вечная память отче Николае!

31/08/2020

Szanowni Państwo

W dniu dzisiejszym mijają 63 lata od erygowania samodzielnej Parafii Prawosławnej w Siemianówce. Dzisiaj przypada również 4 rocznica powstania strony Parafia Prawosławna w Siemianówce.

Z Błogosławieństwa o. Mikołaja Szebelana, 31 sierpnia 2016 roku wkroczyliśmy na serwis społecznościowy Facebook, informowaliśmy o bieżących i nadchodzących wydarzeniach w Parafii Prawosławnej w Siemianówce oraz przybliżaliśmy jej historię. Od blisko półtora roku strona niemal milczy. Milczy, gdyż 14 marca 2019 roku odszedł inicjator i współautor wielu postów na stronie, pierwszy i wnikliwy czytelnik tekstu, który zapoznawał się z nim jeszcze przed wciśnięciem przycisku „Opublikuj” - Błogosławionej Pamięci o. Mikołaj Szebelan.

Rok rozpoczęty od uroczystości pogrzebowych o. Mikołaja, a zakończony uroczystościami rocznicowymi przyniósł wiele przemyśleń. W trakcie wspomnianych uroczystości, ale również przy okazji spotkań w mniejszym gronie, byłem odbiorcą licznych historii i opowiadań. Byłem świadkiem emocji które towarzyszyły osobom wspominającym proste słowo lub gest o. Mikołaja, zwykły przedmiot czy też z pozoru nic nie znaczącą sytuację z Nim związaną, która odbiła się we wnętrzu tych ludzi, ukierunkowała ich i pomimo upływu lat nadal wywoływała uśmiech i łzy wzruszenia.

Pozwoliło mi to również uświadomić że ja sam, w trakcie rodzinnych spotkań, czy też zwykłych, codziennych rozmów byłem przez lata odbiorcą licznych historii z życia ojca Mikołaja i matuszki Eugenii. Opowiadań z czasów dzieciństwa, któremu towarzyszyła wojna, ciężkiego okresu nauki w szkole i seminarium, czy też pracowitych i skromnych początków w Siemianówce. Historii pozwalających odczuć specyfikę tamtych lat oraz uczących życia i pokory. Opowiadań i historii które odbiły się i ukierunkowały również mnie. Teraz wiem, że przez wiele lat o. Mikołaj i m. Eugenia uczyli życia nie tylko mnie i moją rodzinę - oni swoim życiem uczyli i pokazywali kierunek i drogę wszystkim.

Będąc świadomym, jak opowiadane historie wpłynęły na życie moje i mojej rodziny, widząc emocje osób które czerpały i czerpią naukę z życia o. Mikołaja i m. Eugenii Szebelan, wiem że nie można pozwolić na zatarcie ich przez czas. Historię ich życia trzeba przekazać kolejnym pokoleniom.

Dzisiejsza rocznica jest dobrą okazją do ogłoszenia i rozpoczęcia stopniowych zmian na stronie. Początkowo fanpage będzie służył do rozpropagowania inicjatywy i dotarcia do osób mających wspomnienia związane z o. Mikołajem Szebelanem lub takie osoby znają. Podczas rozmów z ludźmi, chciałbym zebrać informacje o jak najszerszej perspektywie, związane również ze świadkami wydarzeń i życiem ludzi w tamtych czasach. W miarę zbierania opowiadań i archiwizacji wspomnień strona będzie służyła również do ich pełnej lub częściowej publikacji z dodatkiem zebranych i/lub pochodzących z rodzinnego albumu zdjęć. W zależności od zebranego materiału, podjęte będą dalsze decyzje, czy wspomnienia zostaną opublikowane jedynie w Internecie, czy doczekają się wersji papierowej.

Strona Parafia Prawosławna w Siemianówce będzie od teraz prezentować informacje związane z historią życia o. Mikołaja oraz osób towarzyszących mu i spotykanych na Jego drodze. Aktualne informacje z życia Parafii Świętego Jerzego w Siemianówce mogą Państwo znaleźć na jej oficjalnej stronie - Siemianówka Cerkiew.

W miarę ograniczonych możliwości czasowych, ale mam nadzieję że już niedługo zaprezentuję szczegóły podejmowanej inicjatywy. Do tego czasu proszę Państwa o chwilę refleksji i wspomnień o dawnej Siemianówce i o ojcu Mikołaju. Każda historia jest warta zapamiętania. Proszę również pomyśleć o osobach, które takowe wspomnienia mogą posiadać, aby dotrzeć do jak największej liczby osób, historii, wspomnień…

Z wyrazami szacunku
Adrian Dubicki

"Прошу всех и молю, непрестанно о мне молитеся Христу Богу…"Zbliża się dzień pierwszej rocznicy przejścia do życia wiecz...
01/03/2020

"Прошу всех и молю, непрестанно о мне молитеся Христу Богу…"

Zbliża się dzień pierwszej rocznicy przejścia do życia wiecznego błogosławionej pamięci o. mitrata Mikołaja Szebelana.

Modlitwy o spokój duszy o. Mikołaja zostaną odprawione 14 marca 2020 roku (sobota), w cerkwi świętego Jerzego Zwycięzcy w Siemianówce. Nabożeństwom przewodniczyć będzie Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony SAWA, metropolita Warszawski i całej Polski. Początek Świętej Liturgii o godzinie 9.00.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach o spokój duszy o. Mikołaja i prosimy o nieustającą modlitewną pamięć.

Matuszka Eugenia Szebelan z rodziną

19/04/2019

Harmonogram nabożeństw za spokój duszy o. mitrata Mikołaja Szebelana

20 kwietnia 2019 - sobota wskrzeszenia Łazarza
9.00 - Powitanie arcybiskupa Grzegorza, Liturgia Św. Jana Złotoustego i Panichida

22 kwietnia 2019 - Wielki Poniedziałek - 40-dzień
9.00 - Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów i Panichida

Zapraszamy do wspólnej modlitwy

Но прошу всех и молю, непрестанно о мне молитеся Христу Богу…

Adres

Ulica Szkolna 31
Siemianówka
17-220NAREWKA

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia Prawosławna w Siemianówce - lata 1956-2019 umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Parafia Prawosławna w Siemianówce - lata 1956-2019:

Udostępnij