06/11/2023
POŚWIĘCENIE KAPLICY NADZIEI
„Wy jesteście solą ziemi; jeśli tedy sól zwietrzeje, czymże ją nasolą?
Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i przez ludzi
podeptana.
Wy jesteście światłością świata; nie może się ukryć miasto położone na górze.
Nie zapalają też świecy i nie stawiają jej pod korcem,
lecz na świeczniku, i świeci wszystkim, którzy są w domu.
Tak niechaj świeci wasza światłość przed ludźmi,
aby widzieli wasze dobre uczynki
i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5, 13-16).
W dniu 3 września 2023 w Ząbkowicach Śląskich, będących filiałem parafii w Ścinawce Średniej, odbyła się uroczystość poświęcenia nowej kaplicy.
Do 2021roku kaplica w Ząbkowicach mieściła się przy ul. Św. Wojciecha, tuż pod Krzywą Wieżą, jednak ze względu na nienajlepsze warunki lokalowe, brak ogrzewania oraz własnej toalety, miasto przyznało parafii pomieszczenie na kaplicę w powstającym wówczas Centrum Organizacji Pozarządowych. Oprócz samej kaplicy, jako parafianie możemy korzystać z łazienki, kuchni oraz wspólnej auli. Ze względu na sytuację pandemiczną w Polsce, uroczystość nie mogła odbyć się we wcześniejszym terminie.
Uroczyste nabożeństwo rozpoczęło się o godzinie 16:00. Oprócz lokalnej społeczności Kościoła wzięli w nim udział zaproszeni goście, tj. bp Andrzej Malicki, ks. Sup. Józef Bartos, ks. Waldemar Dąbrowski wraz z małżonką, parafianie z Katowic oraz Krakowa, ks. prof. Bogdan Ferdek, który jest referentem ds. ekumenizmu w archidiecezji wrocławskiej Kościoła Rzymskokatolickiego oraz burmistrz Ząbkowic Śląskich pan Marcin Orzeszek wraz z asystentem.
Na prośbę oraz zaproszenie ks. Krzysztofa Wolnicy, pastora ząbkowickiej oraz ścinawskiej parafii, zaproszeni pastorzy wspólnie poprowadzili nabożeństwo (które ze względu na dużą liczbę uczestników odbyło się w auli), którego motywem przewodnim był rozdz. 5 z Ewangelii św. Mateusza. Kilka słów o historii miasta Ząbkowice wygłosił burmistrz, wręczając przy okazji ks. Malickiemu pamiątkową książkę o dziejach naszego miasta. W zamian otrzymał on książkę o dziejach Jana Wesleya. Na koniec ks. prof. Bogdan Ferdek pogratulował tak pięknej uroczystości i życzył kolejnych wspólnych lat trwania w społeczności Kościoła.
Następną częścią spotkania było uroczyste poświęcenie kaplicy, której nadano imię Kaplicy Nadziei. Bp Andrzej Malicki zerwał również wstęgę z nowej tablicy na drzwiach. Był to bardzo wzruszający moment nie tylko dla nas, parafian z Ząbkowic i Ścinawki, ale i całego Kościoła, bowiem nieczęsto zdarzają się podobne uroczystości.
Po części oficjalnej odbył się obiad wraz ze słodkim poczęstunkiem, przygotowany wspólnie przez Naszą parafię oraz pastorową. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnych zdjęć oraz symbolicznej lampki szampana. Niedługo później, po przyjęciu błogosławieństwa udzielonego przez bp Malickiego, przybyli goście zaczęli rozjeżdżać się do domów.
Był to bardzo ważny i uroczysty dzień dla nas, ale i całej wspólnoty Kościoła Metodystów; rzadziej bowiem niż byśmy sobie tego życzyli zdarzają się okazje do wspólnych zjazdów, spotkań i modlitwy.
W imieniu swoim oraz parafii w Ścinawce Średniej z filią w Ząbkowicach Śląskich dziękuję przybyłym Gościom za liczne przybycie oraz wspólne świętowanie. Dziękuję również moim współparafianom oraz pastorowi wraz z małżonką za zaangażowanie w przygotowaniu uroczystości.
Kurator parafii,
Paulina Matuszczak