29/07/2024
31 lipca 2024 będziemy gościć pielgrzymów idących na Jasną Górę.
Około godziny 11 lub 11:30 zostanie odprawiona Msza Święta, która będzie najważniejszym wydarzeniem, jakie w ciągu całego dnia pielgrzymowania może mieć miejsce, na pewno dla nas gdyż stanie się to pierwszy raz w naszym kościele.
Zapraszamy wszystkich chętnych.
Bądźmy w tym dniu razem.
To będzie piękne wydarzenie, które pozostanie na długo w sercu.
Pielgrzymka przypomina wiernym, że całe ich życie jest drogą do nieba. Pomaga ona również w kształtowaniu ducha pokuty i nawrócenia. Jednocześnie stanowi wyraz radości i świętowania jako oddech od codziennej monotonii oraz okazja do okazywania i doświadczenia chrześcijańskiego braterstwa. Pielgrzymka to ponadto akt kultu. Pielgrzym udaje się do sanktuarium, by spotkać się z Bogiem i oddać Mu cześć. W końcu pielgrzymka to możliwość doświadczenia wspólnoty z Bogiem i innymi pielgrzymami, a także sposobność do dzielenia się wiarą i głoszenia jej.
Przygotowanie pielgrzymki trwa cały rok. Pracuje nad tym tzw. baza pielgrzymki, czyli grupa księży i osób świeckich. Podejmują oni wiele zadań, które wymagają wcześniejszego załatwienia, m.in. przygotowanie plakatu, znaczków identyfikacyjnych, kart pielgrzyma. Należy także dokonać sprawdzenia trasy pielgrzymki, jak również możliwości noclegu w poszczególnych miejscowościach. Zadaniem szczególnym jest zapewnienie wszechstronnej opieki : duchowej, medycznej, porządku na trasie pielgrzymki, wyżywienia, czyli gorącego posiłku z kuchni pielgrzymkowej, ubezpieczenia pielgrzymów i przygotowanie wielu innych spraw, aby pielgrzymowanie mogło odbywać się sprawnie, bezpiecznie i owocnie. Baza w czasie pielgrzymki to kierownictwo pielgrzymki – szef kwatermistrzostwa, kierownicy trasy, służba medyczna m. in. lekarz, służba porządkowa, jak również kuchnia wraz z obsługą, w tym grupa kierowców.
Na początku wychodziło z Gorzowa ok. 3 tys. pielgrzymów podzielonych na grupy o poszczególnych kolorach – biało-czerwona, brązowa, biało-zielona, srebrna, amarantowa, zielona oraz biało-niebieska. Każda grupa ma swojego opiekuna- kapłana obdarzonego tytułem : przewodnik grupy. W grupie znaczący udział mają osoby będące animatorami, tworzący : służbę medyczną, grupę muzyczną, a także służbę porządkową. Bogactwo grupy stanowią sami pielgrzymi, różnego wieku, zawodu i stanu (m.in. siostry zakonne, klerycy). Przez kolejne lata jedne grupy się rozrastały, tworzyły nowe z już powstałych oraz powstawały w niektórych ośrodkach nowe, które zgłaszały chęć pójścia w pielgrzymce. Od roku 1991, część grup wyrusza z Gorzowa a część z Zielonej Góry, krocząc oddzielnie aż do Gostynia, gdzie następowało połączenie i odtąd tworzyli jedną wspólnotę pielgrzymkową – razem nawet 12 grup. Pojawiła się nowa grupa – namiotowa. W roku 2001 podjęto myśl, aby grupy wyruszające z Zielonej Góry, kroczyły nowa trasą, a tym samym samodzielnie, aż w okolice Częstochowy, gdzie następuje połączenie i wspólne wejście na Jasną Górę. Tam także łączymy się z pielgrzymami idącymi samodzielną trasą z Głogowa oraz uczestnikami pielgrzymki nauczycieli, „Warsztaty w drodze”.
Grupa biało - czerwona
…należy do dekanatu Katedra – Gorzów Wielkopolski. Grupa biało – czerwona wyrusza co roku z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.. Jej patronem jest św. Jan Paweł II. Pielgrzymują w niej zarówno młodsi, jak i starsi, co sprawia, że pątnicy tworzą jedną rodzinę. Historię grupy tworzą jednocześnie osoby żyjące wielorakimi charyzmatami. Wśród ich członków można odnaleźć m. in.: braci z drogi Neokatechumenalnej, członków wspólnoty Domowego Kościoła, czy Odnowy w Duchu Świętym. Wielorakość wyraża charakter Kościoła – „wspólnota wspólnot”.
Wędrując do naszej Matki i Królowej chcemy podkreślić, że jesteśmy Kościołem żywym. Otwartym dla każdego, zwłaszcza dla młodego człowieka.
Grupa akademicka
… wyruszyła z Gorzowa Wlkp. na Jasną Górę już ponad 20. Co roku tworzy ją zwarta ekipa osób młodych (i nie tylko). Grupa wychodzi z parafii katedralnej. Atmosfera panująca w grupie jest bardzo rodzinna, przyjacielska. Przez lata, mimo nowych osób, które się pojawiają, wytworzyły się już pewne tradycje i zasady, które sprawiają, że grupa jest wyjątkowo oryginalna. W grupie codziennie na postojach odmawiana jest Liturgia Godzin.
Źródło: pielgrzymkagorzowska.diecezjazg