Matka Boska od Czystych Wód w Słotowej

Matka Boska od Czystych Wód w Słotowej We wsi znajduje się zabytkowa kapliczka, która została wzniesiona z kamienia i cegły w 1720 roku. strwożoną się być czuła, że chrana ojczyźnie nie urodzi.

Fundatorką była Anna Złocka, żona ówczesnego właściciela dworu słotowskiego – wybudowała ją jako wotum dziękczynne za spełnienie modłów o urodzenie dziecka. Pisze na ten temat Józefa Łazowska:

„Pani Złocka z Witwickich mając syna straconego przez stronników Sasa a będąc w leciach 40. O świtaniu widywana była u krzyża, gdzie zabili jej 18 lat mającego syna i ciało unieśli w nieznane. Opłakująca ją

z dobrego serca kmiotka Rdzaczyna wprosiła się z radą, by u Matki Boskiej od Czystych Wód ratunku szukała, która wedle jej dworu, nad paryją wodną od wieków była umieszczona. Ona wtedy dłubaczowi słotowskiemu Bartłomiejowi Nowakowi kazała wyrzeźbić od nowa ową figurę i do niej o świtaniu chodziła, prosząc, aby narościło się jej łono jeszcze jednego syna na świadka losu rodziny i obrońcę kraju, chociaż jest w leciach. Gdy zbrzemieniała z wdzięczności kapliczkę ufundowała i w niej Matkę Boska od Czystych Wód umieściła. Uproszonym był u niej Karol, urodzony w 1720 roku, ożeniony z Zofią z Trzecieckich gawrzyłowskich. Z córka Karola – Zofia ożenił się Giżycki z Mazowsza ścigany przez saskich pachołków za wierność królowi Leszczyńskiemu. On przywiózł z sobą talizman narodowych nadziei – statuetkę Matki Boskiej Skępskiej Patronki Mazowsza. Statuetkę te umierająca Giżycka ofiarowała Jakubowi Rybie, który ją z kolei przekazał synom. Statuetka znajduje się w zbiorach Jana Wojnarowskiego." Z dalszej części tego rękopisu wynika, że w 1809 roku Austriacy mszcząc się za ukrywanie powstańców, zabrali zgromadzone przez ludność zboże. Spowodowało to głód. Wówczas obnoszono figurę Matki Boskiej od Czystych Wód po polach. W rezultacie tatarka i rzepa tak obrodziły w jesieni, że uratowały ludzi od głodu. Nic dziwnego, że do kaplicy przyjeżdżały z okolicznych dworów i modliły się przed figurą Matki Boskiej wdowy i panny z Budynia, Dulczówki, Łęk, Dzwonowej i Strzegocic. Tekst ten dowodzi, że zarówno kaplica, jak i umieszczona w niej figura były przez długie lata otoczone kultem. Według pamięci Kazimierza Wojnarowskiego i Józefa Papiernika jeszcze w roku 1910 kobiety lubeckie paliły świece i modliły się przed figurą Matki Boskiej w kapliczce. Kult ten trwa do dziś.

Kapliczka Matki Boskiej od Czystych Wód w SłotowejNa końcu Słotowej, prawie na granicy ze Zwiemikiem, znajduje się miejs...
15/07/2025

Kapliczka Matki Boskiej od Czystych Wód w Słotowej

Na końcu Słotowej, prawie na granicy ze Zwiemikiem, znajduje się miejsce, które miejscowi nazywają Lepianką. Nazwa pochodzi od dwóch domów tam stojących, których ściany zbudowane są głównie z gliny zmieszanej ze słomą. Jeden jest oszalowany, a drugi pomalowany na niebiesko.
Tam trzysta lat temu stał dwór Złockich. Koło dworu była paryja, czyli wąski zarośnięty wąwóz, w którym biło źródło, z którego wypływał strumyk. Płynęła w nim czysta źródlana woda. Nad paryją stała mała drewniana kapliczka z figurką Matki Boskiej. Ustawiono ją w tym miejscu, by strzegła wody wypływającej ze źródła, bo w czasach, gdy przez Europę co rusz przetaczały się różne zarazy, czysta woda była bardzo ważna. Z uwagi na rolę, jaką miała pełnić, nadano jej tytuł Matki Boskiej od Czystej Wody.
W latach 1700–1721 trwała Wojna Północna zapoczątkowana przez Augusta II Mocnego, który w sojuszu z Rosją porwał się na zagarnięcie Inflanty. Zmiennie bywało z jej przebiegiem, bo podczas której znaczna część walk toczyła się na terytorium Polski. Raz przeważali Sasi, raz Szwedzi. Sarmacką Rzeczpospolitą dwukrotnie koronowano: raz był królem August II Mocny i popierający go cesarzowie, raz Szwedzie Stanisław Leszczyński. Wojna ta przyniosła straty, zniszczenia, śmierć, głód, epidemię i podatkami zagarnięła mieszkańców. W 1715 roku w Tarnowie zawiązano związek szlachty, który konfederatami z Sasami.
W trudnych chwilach ludzie szukają ratunku w modlitwie.
Złoccy, jako właściciele miejscowości, interesowali się losem poddanych. Anna Złocka codziennie przychodziła do źródła, brała wodę, kropiła nią wszystkich chorych i modliła się, żeby Bóg zatrzymał epidemię. Pewnego dnia obmywała wodą sparaliżowane dziecko. W pewnej chwili drgnęła mu ręka. Powtórzyła czynność, prosząc Matkę Boską o zdrowie dziecka, bo całe życie przed nim. A dziecko poruszyło nogami, wstało i zaczęło chodzić. Wieść o tym wydarzeniu szybko rozeszła się po okolicy. Pojawiło się więcej wiernych, którzy modlili się, błagali, składali prośby i stali się brzemienna. Z wdzięczności za wysłuchanie jej modłów ufundowała w Słotowej roku murowaną kapliczkę i wstawiła do niej nową figurę, którą wcześniej zamówiła u dłubacza, czyli jakbyśmy dzisiaj powiedzieli rzeźbiarza ludowego, pochodzącego ze Słotowej Bartłomieja Nowaka. Wymodlony em dzieckiem był Karol Złotkowski, który potem ożenił się z Zofią Trzecieską z Gawrzylowej.
Drugi raz Matka Boska od Czystej Wody okazała wrażliwość na modlitwy proszących w 1809 roku.
W tym to roku Austria, chcąc wykorzystać sytuację, że Napoleon musiał przerzucić część wojsk do Hiszpanii, wysłała 30 tysięczny korpus na podbój dwa lata wcześniej utworzonego Księstwa Warszawskiego. W Księstwie nie było wtedy wojsk francuskich, a polskie liczyły tylko 14 tys. żołnierzy pod dowództwem ks. Poniatowskiego. Umiejętnie prowadzone działania wojenne doprowadziły nie tylko do odparcia Austriaków, ale również do przyłączenia do Księstwa Galicji Zachodniej z Krakowem i Cyrkułu Zamojskiego.
W okolicach Pilzna nie toczyły się bitwy, ale w związku z działaniami wojennymi powstała Księstwo, dostarczało żywność i tworzyło oddziały powstańcze.
Złoccy, właściciele Słotowej, sami nie pomagali Księstwu i ukrywanie powstańców i pomagali żołnierzom gromadząc w paryji zapasy żywności, zboża i siewności. Ludziom groził głód.
Zdesperowani mieszkańcy Słotowej zebrali się na Złockich i zaczęli się modlić. Kapliczka od Czystych Wód znowu zajaśniała światłem. Na niebie ukazała się tęcza. Obnoszono figurę po domach, modlono się. Spadł deszcz.
Kapliczka Matki Boskiej od Czystych Wód była otoczona przez mieszkańców opieką.
Po wojnie długo jeszcze tam się modlono i pielgrzymowano. Woda wypływała z niej, nie czuć było zapachu zgnilizny, nawet w lecie, i miała smak źródlanej wody. Pijący ją ludzie nie chorowali.
Niestety, w latach 60-tych XX wieku woda w źródle przestała bić. Osuszył się też paryja. Drewniana kapliczka została rozebrana, a figura Matki Boskiej, która niegdyś znajdowała się w jej wnętrzu, przeniesiona do jednej z murowanych kapliczek na początku Słotowej i tam modlą się pielgrzymi oraz mieszkańcy w opisanych na wstępie domach. Przebiega tędy trasa pielgrzymki św. Jakuba.
opis Karol Ozga

Od wielu lat, wszyscy podążający drogą do Pilzna, od niedawna znaną pod nazwą szlak św. Jakuba, przechodzili obok kaplic...
18/01/2025

Od wielu lat, wszyscy podążający drogą do Pilzna, od niedawna znaną pod nazwą szlak św. Jakuba, przechodzili obok kapliczki Matki Bożej od Czystych Wód. Nasza mama Teresa Wojnarowska od młodych lat opiekowała się małą kapliczką.
Z biegiem lat kapliczka została powiększona i wspólnie z tatą opiekowali się nią. Mama dbała o jej wystrój, starała się, aby zawsze przed figurą Matki Bożej były świeże kwiaty. Nie zabrakło kwiatów polnych, ale i tych pięknych róż, mieczyków, piwonii, astrów z jej przydomowego ogródka, które z zapałem i zamiłowaniem pielęgnowała przez lata.
Wszystko przemija i jej życie też.
5 stycznia 2025 r. odeszła do Pana. Mamy nadzieję, że po trudach ziemskiego życia, dziś może oglądać Boga i Maryję, której kwiaty z taką troską składała u stóp jej figury w trakcie ziemskiego życia.
Wieczne odpoczywanie raczej jej dać Panie…

05/12/2024
04/08/2024
17/03/2024
Dziękujemy wszystkim pielgrzymom podążającym  w modlitewnym skupieniu na Drodze Krzyżowej z Pilzna do naszej kaplicy nie...
16/03/2024

Dziękujemy wszystkim pielgrzymom podążającym w modlitewnym skupieniu na Drodze Krzyżowej z Pilzna do naszej kaplicy nie zważając na warunki pogodowe. Dziękujemy organizatorom i księżom: ks proboszczowi Grzegorzowi, ks. Stanisławowi a także ks. Andrzejowi Dernodze.

Adres

Słotowa 112A
Słotowa
39-223

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Matka Boska od Czystych Wód w Słotowej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij