Parafia św. Józefa Rzeszów-Staromieście Sanktuarium Świętego Józefa

Parafia św. Józefa Rzeszów-Staromieście Sanktuarium Świętego Józefa Sanktuarium Diecezjalne św. Józefa. Dalekie początki

Jeszcze nie było miasta Rzeszowa, gdy na terenie dzisiejszego Staromieścia istniał kościół pw. św. W 1922 r.

Wojciecha i św. Katarzyny. Wspomina o tym Jan Rzeszowski w odnowionym akcie erekcyjnym Rzeszowa z 1416 roku. Prawdopodobnie kościół ten spłonął podczas najazdu Turków i Wołochów w 1458 r. Podobnie stało się z następną świątynią w 1624 r., gdy na Rzeszów napadli Tatarzy. Kolejny kościół, powstały dzięki fundacji Mikołaja Spytka Ligęzy, spotkał taki sam los. Co działo się przez następny wiek, o tym

dostępne źródła historyczne milczą. Wiadomo natomiast, że w pierwszej połowie XVIII wieku, gdy parafią kierował ks. Stanisław Pękoszewski, wybudowano pierwszy kościół murowany. Konsekrował go w 1745 r. bp Hieronim Sierakowski. Jak to drzewiej bywało, przy parafii istniał szpital dla ubogich, ziemia uprawna i ogród. W 1800 roku szpital spłonął i już nie został odbudowany. Istniała natomiast Ochronka, prowadzona przez SS. Służebniczki. W 1895 r., ówczesny proboszcz ks. Józef Stafiej zainicjował budowę nowego kościoła. Wiek XX

Na wiosnę 1900 r. przystąpiono do wyburzenia starego kościoła i rozpoczęto budowę nowego. Świątynia ta, pw. św. Józefa, przetrwała do dzisiaj. Jako szósta z kolei. Projektantem nowego kościoła był krakowski architekt Zygmunt Hendel. Po 4 latach pracy, dzięki ks. proboszczowi Józefowi Stafiejowi i licznej rzeszy parafian, świątynia została oddana do użytku. Oto jej podstawowe parametry: długość – 36 m, szerokość – 18 m, wysokość – 15 m. Wysokość wieży na kościele – 49 m. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim. Posadzka została wykonana w 1904 r. Na frontonie umieszczono figurę patrona kościoła, św. W późniejszych latach świątynię ogrodzono. po raz pierwszy w świątyni zabłysło światło. Ołtarz główny został wybudowany w 1944 r. z kamienia obłożonego terakotą. Rzeźby świętych: Mojżesza, Mateusza, Marka, Łukasza, Jana, Jana Chrzciciela, Wojciecha, Stanisława, Franciszka i Dominika – wykonał prof. Kazimierz Bieńkowski z Poznania. Witraże zostały częściowo uszkodzone dwukrotnie. Najpierw w maju 1915 r., podczas wysadzania mostu na Wisłoku przez Moskali. Potem, w lipcu 1923 r., gdy wybuchła rzeszowska prochownia. Prace przy ich odbudowie prowadziła firma Żeleńskich z Krakowa. W 1920 r. po raz pierwszy położono w całym kościele polichromię. Dokonał tego malarz Michał Leszczyński – według planu profesora Szkoły Realnej we Lwowie Juliana Krupskiego. Prace trwały przez 8 miesięcy. uszkodzenia

Widok kościoła po huraganie 20 maja 1960 r.

20 maja 1960 roku przeszedł nad Staromieściem huragan. Trwał tylko 12 minut, ale straty wyrządził wielkie. Huragan zerwał nie tylko wieżę kościoła, ale i zniszczył dach, sklepienie, organy, polichromię, nie mówiąc o witrażach. „Kiedy wierni patrzyli na ruinę świątyni, to u wielu widziałem łzy” – wspomina ks. prałat Stanisław Folta. Kościół został odbudowany według dokumentacji przygotowanej przez studentów architektury pod kierunkiem arch. Wiktora Zina z Krakowa. Polichromia została odtworzona według projektu Eugeniusza Muchy. Nowe, 28-głosowe organy, wykonała firma Kamińskich z Warszawy. Chrzcielnicę wstawiono do kościoła w 1959 r. – w miejsce starej, drewnianej

W ostatnich latach XX wieku podwyższono prezbiterium. Zrobiono też nowe tabernakulum – na planie wielkiej hostii. Dokonano konserwacji ołtarza głównego. Zostały też odnowione dwa boczne ołtarze. Albowiem, jako misternie rzeźbione w kamieniu, po 30 latach znacznie pociemniały. Jeden z odnowionych ołtarzy poświęcony jest św. Józefowi, drugi Matce Najświętszej. Obydwie rzeźby wykonał rzeszowski artysta Krzysztof Brzuzan. Obraz pt. „Śmierć św. Józefa”, według wizji stworzonej w rozmowie ks. proboszcza z artystą, jest dziełem malarza Emila Polita z Rzeszowa. Pamiątkę po peregrynacji i intronizacji obrazu Bożego Miłosierdzia w lutym 2000 r. jest ołtarz Jezusa Miłosiernego. Obraz został namalowany przez artystkę Agnieszkę Dziurawiec z Tarnowa. Z lewej strony znajduje się obraz św. Faustyny tego samego autorstwa, po prawej zaś odnowiony obraz Matki Bożej Staromiejskiej. Istniejące wcześniej w bocznych ołtarzach figury św. Katarzyny, pierwszej patronki kościoła i św. Antoniego, stanęły po renowacji na filarach nawy głównej, tak jak to bywa w świątyniach gotyckich. W kapliczce przed kościołem umieszczono na pamiątkę Wielkiego Jubileuszu 2000 figurę Chrystusa Frasobliwego według projektu Krzysztofa Brzuzana. Odlew w brązie został wykonany w WSK Rzeszów. (Tekst zaczerpnięty z albumu „Kościół św. Józefa w Rzeszowie – Stromieściu”)

Zesłanie Ducha Świętego– 24. 05. 2026r.Sobota 18.00 Ks. SławomirZielone Świątki Niedziela :6.30 Ks. Paweł Sikora8:00 Ks....
22/05/2026

Zesłanie Ducha Świętego– 24. 05. 2026r.
Sobota 18.00 Ks. Sławomir
Zielone Świątki Niedziela :

6.30 Ks. Paweł Sikora
8:00 Ks. Proboszcz
9:30 Ks. Paweł Sikora
11:00 Ks. Proboszcz
12:30 Ks. Sławomir
17.00 Ks. Paweł Liszka
19.00 Ks. Paweł Liszka

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEParafia p.w. św. Józefa w Rzeszowie8. Niedziela wielkanocna - Uroczystość Zesłania Ducha Święte...
22/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Parafia p.w. św. Józefa w Rzeszowie

8. Niedziela wielkanocna - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 24.05.2026 r.
1. Dzisiaj przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Warto też pamiętać,
że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby wypełnić
przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną.
2. W obecną niedzielę (24.05), w Sanktuarium św. Józefa przeżywać będziemy
Uroczystość Rocznicy Pierwszej Komunii Świętej podczas Mszy Świętej o
godz. 12.30. Prosimy zostawić miejsce na tej Mszy św. dla dzieci z czwartych
klas szkół podstawowych oraz ich rodzin.
3. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego Kościół modli się: „Panie, nasz
Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam
głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”.
Duch Święty umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i
przynosi błogosławieństwo pokoju. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas
nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda
Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.
4. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI w tę niedzielę modlimy się też za
Kościół w Chinach. W 2007 roku papież Benedykt XVI wydał List apostolski,
w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za
Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie
Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi,
a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci
o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli
cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.
5. Trwa maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. W Sanktuarium
św. Józefa nabożeństwa majowe odbywają się w dni zwykłe po Mszy św.
wieczornej a w niedziele o godz. 16.45. Serdecznie zachęcam do licznego
udziału w tym modlitewnym uwielbieniu Maryi. Zachęcam również, aby
śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwa Najświętszej Maryi
Panny w naszych codziennych potrzebach. Tych, którzy nie mogą
uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy do
modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz w domach rodzinnych.
6. W poniedziałek (25.05) (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt),
obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas
Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie
Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej
Macierzyńskiemu Sercu. Papież, Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką
Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w
historii zbawienia i w Kościele. Msze św. w Sanktuarium św. Józefa o godz.
6.30, 8.00 i 18.00.
7. W poniedziałek o 17.30 modlitwa różańcowa za Ojczyznę. Zapraszamy.

8. We Wtorek (26.05) obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie
wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg
powołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na nabożeństwo majowe i
modlitwę w Sanktuarium św. Józefa, aby przez wstawiennictwo Najświętszej
z wszystkich matek, Maryi dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre
serca i pracowite ręce i prosić o potrzebne łaski w ich codziennym życiu.
Również we wtorek patronuje nam św. Filip Nereusz (1515-1595),
wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez
reszty.
9. W środę zapraszamy do Diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa w
Rzeszowie na Staromieściu, na spotkanie ze św. Józefem. O godz. 17.30
Koronka do św. Józefa i odczytanie próśb, o 18.00 Msza św. i Nowenna.
Przez wstawiennictwo św. Józefa składajmy do skrzynki na bocznym ołtarzu
prośby i podziękowania, które będą odczytane przed Mszą św.
10. W czwartek (28.05) przeżywamy święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i
Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej
wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i
wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu i o nowe powołania do służby w
Kościele.
Również w czwartek przypada 45. rocznica śmierci Błogosławionego
Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Właśnie 28 maja został wyznaczony w
kalendarzu liturgicznym jako dzień wspomnienia tego polskiego
Błogosławionego. Pamiętajmy, że ten Wielki Prymas Polski oddał nasz naród
w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament,
a jednocześnie módlmy się o jego szybką kanonizację.
11. W czwartek o godz. 17.45 modlimy się Litanią do św. Józefa za Kościół
prześladowany.
12. W piątek (29.05) przypada wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej (1865-
1939), założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa
Konającego, zwanych urszulankami szarymi, była wielką wychowawczynią i
opiekunką dzieci i młodzieży.
13. W przyszłą niedzielę (31.05) będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej
Trójcy. Pamiętajmy, że uroczystość ta kończy czas wielkanocnej Komunii
Świętej.
14. W niedzielę, 31 maja 2026 r. w Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie na
Staromieściu odbędzie się rejonowe spotkanie Podwórkowych Kół
Różańcowych Dzieci. Na to spotkanie zapraszamy wszystkie dzieci, a
szczególnie te, które w tym roku przyjęły I Komunię świętą w strojach.
Początek spotkania o godz. 12:00 w Sanktuarium. O 12:30 Msza święta pod
przewodnictwem bpa Antoniego Długosza, a po Mszy św. koncert. Następnie
w Ogrodach św. Józefa wspólna integracja i agapa. Zapraszamy.
15. W czwartek 4 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi
Chrystusa – Boże Ciało, po Mszy św. o godz. 12.30 wyruszy procesja ulicami
w kierunku Osiedla Staromieście. O przygotowanie ołtarzy stacyjnych proszę
sąsiadujące rodziny oraz włączenie się wszystkich chętnych:

- I ołtarz przy kapliczce na ul. Staromiejskiej (od wjazdu z ul. Lubelskiej).
Zapraszamy do pomocy parafian z ul. Staromiejskiej i przyległe ulice
- II ołtarz na ul. Staromiejskiej przy Siostrach Służebniczkach. Prosimy o
pomoc parafian z ul. Staromiejskiej i przyległe ulice.
- III ołtarz przy kapliczce na skrzyżowaniu ul. Bałuckiego i ul. Robaka.
Prosimy o pomoc parafian z przyległych ulic.
- IV ołtarz przy kapliczce na ul Lubicz. Prosimy o pomoc z przyległych ulic.
16. Msze św. w Sanktuarium św. Józefa w Boże Ciało będą o godz. 6:30, 8:00,
9:30, 11:00, 12:30 i po południu tylko jedna Msza św. o godz. 20.00.
17. Ostatnia Msza św. w niedziele i święta przez czerwiec, lipiec, sierpień i
wrzesień będzie o godz. 20.00 (nie będzie Mszy św. o godz. 19.00).
18. Serdecznie zapraszamy na plenerowe rekolekcje w formie pikniku rodzinnego
pt.: „Strefa Mocy”, które odbędą się w dn. 29-31 maja 2026 r. na rynku w
Boguchwale. Szczegóły na plakacie.
19. Zapraszamy na Koncert Jednego Serca Jednego Ducha 2026, który
odbędzie się 4 czerwca 2026 r. w parku Sybiraków w Rzeszowie o godz.
19.00. Wstęp wolny. Więcej informacji koncertowych i organizacyjnych na
plakacie, a szczególnie na stronie:jednegoserca.pl
20. . Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej zaprasza na jubileuszowe
30. Spotkanie Młodych Lednica2000, które odbędzie się 6 czerwca 2026 pod
hasłem „Genesis”. Lednica to największe spotkanie młodych katolików w
Polsce – modlitwa, muzyka, uwielbienie, konferencje, Eucharystia i tysiące
młodych ludzi, którzy chcą przeżywać wiarę razem. Zapisy:
https://forms.gle/azvsWgh9vRuc91fo7 Więcej o wydarzeniu:
https://mlodziez.rzeszow.pl
21. Bóg zapłać za dar ołtarza złożony przez rodziców dziesięciorga dzieci
pierwszokomunijnych. Złożone ofiary wyniosły 2300 zł. Zostały one
przeznaczone na zakup 110 pakietów dla dzieci, rozdawanych w ciągu roku w
kościele, oraz na gratyfikację dla pani psycholog, która wygłosiła dwie
konferencje dla rodziców. Pozostała kwota w wysokości 185 zł została
przeznaczona na remont organów.
22. Składamy Bóg zapłać rodzicom dzieci rocznicowych za posprzątanie
świątyni. W najbliższą sobotę około godz. 07.30 powierzamy przygotowanie
kościoła na niedzielę rodzinom z ul. Staromiejskiej numery parzyste.
23. W tym tygodniu pożegnaliśmy Ś.P Jerzego Probola z ul. Diamentowej i
Ś.P. Witolda Wieżchałek z ul. Zmiennej. Polecajmy ich Bożemu Miłosierdziu.

Rozpoczynamy Biały Tydzień
18/05/2026

Rozpoczynamy Biały Tydzień

Wniebowstąpienie Pańskie– 17. 05. 2026r.Sobota 18.00 18.00 Ks. Paweł LiszkaNiedziela :6.30 Ks. Paweł Liszka8:00 Ks. Pawe...
16/05/2026

Wniebowstąpienie Pańskie– 17. 05. 2026r.
Sobota 18.00 18.00 Ks. Paweł Liszka
Niedziela :
6.30 Ks. Paweł Liszka
8:00 Ks. Paweł Sikora
9:30 Ks. Paweł Liszka - I Komunia Święta
11:00 Ks. Sławomir - I Komunia Święta
12:30 Ks. Sławomir - I Komunia Święta
17.00 Ks. Paweł Sikora
19:00 Ks. Proboszcz

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEParafia p.w. św. Józefa w Rzeszowie7. Niedziela wielkanocna - Wniebowstąpienie Pańskie, 17 maja...
16/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Parafia p.w. św. Józefa w Rzeszowie

7. Niedziela wielkanocna - Wniebowstąpienie Pańskie, 17 maja 2026r.
1. W obecną niedzielę (17.05) w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w
Sanktuarium św. Józefa przeżywać będziemy Uroczystość Pierwszej
Komunii Świętej podczas Mszy Świętej o godz. 9.30, 11.00 i 12.30. Prosimy
zostawić miejsce na tych Msza św. dla dzieci z trzecich klas szkół
podstawowych oraz ich gości, a pozostali niezwiązani z tą uroczystością, by
wybrali inną godzinę Mszy św.
2. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus Pan,
zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad
ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). Tłumaczył
im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po
złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do
chwały Ojca, aby wstawiać się za nami i przygotować nam miejsce w niebie.
3. Trwa maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. W Sanktuarium
św. Józefa nabożeństwa majowe odbywają się w dni zwykłe po Mszy św.
wieczornej a w niedziele o godz. 16.45. Serdecznie zachęcam do licznego
udziału w tym modlitewnym uwielbieniu Maryi. Zachęcam również, aby
śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwa Najświętszej Maryi
Panny w naszych codziennych potrzebach. Tych, którzy nie mogą
uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy do
modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz w domach rodzinnych.
4. Od jutra Biały Tydzień. Dzieci przychodzą na Mszę Świętą o godz. 18.00.
5. Trwamy w nowennie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
Modlitwy nowennowe w ramach nabożeństwa majowego. Módlmy się, by w
każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty. Módlmy się za nasze rodziny,
polecajmy rodziców, dzieci i młodzież.
6. W poniedziałek o 17.30 modlitwa różańcowa za Ojczyznę. Zapraszamy.
7. Również w poniedziałek (18.05) wspominamy 106. rocznicę urodzin Świętego
Jana Pawła II. Dziękujmy Bożej Opatrzności za wielki dar jego długiego
pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam
pozostawił. Wpatrujmy się też w jego święte życie, aby na jego wzór każdego
dnia być bliżej Pana Boga. I jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze
rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. On uczynił to w sposób
wyjątkowy, powtarzając słowa: „Totus Tuus”.
8. W środę zapraszamy do Diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa w
Rzeszowie na Staromieściu, na spotkanie ze św. Józefem. O godz. 17.30
Koronka do św. Józefa i odczytanie próśb, o 18.00 Msza św. i Nowenna.
Przez wstawiennictwo św. Józefa składajmy do skrzynki na bocznym ołtarzu
prośby i podziękowania, które będą odczytane przed Mszą św.

Również w środę (20.05) przypada kolejna rocznica sakry biskupiej Ks.
Biskupa Jana Wątroby – modlimy się w Jego intencji i za Kościół Rzeszowski
przez wstawiennictwo św. Józefa.
9. W czwartek o godz. 17.45 modlimy się Litanią do św. Józefa za Kościół
prześladowany.
10. W czwartek (21.05) zapraszamy dzieci z kl. IV na próbę przed Rocznica
Komunii św.
11. W piątek (22.05) o godz. 17.30-18.00 spowiedź dla dzieci z kl. IV i ich rodzin.
Można skorzystać z posługi w konfesjonale w inne dni tygodnia.
12. W sobotę (23.05) po Mszy św. o godz. 18.00 z inicjatywy Wspólnoty „Źródła
Wiary” oraz Diakonii Muzycznej w Sanktuarium św. Józefa odbędzie się
modlitwa uwielbienia w formie czuwania w Wigilię Zesłania Ducha
Świętego. Będzie to rodzaj szczególnego dziękczynienia za dar Kościoła i
obecność Ducha Świętego w naszym życiu. Zechcemy prosić Ducha Świętego
o odnowienie darów otrzymanych w sakramencie bierzmowania.
13. W najbliższą niedzielę (24.05) w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w
Sanktuarium św. Józefa przeżywać będziemy Uroczystość Rocznicy
Pierwszej Komunii Świętej podczas Mszy Świętej o godz. 12.30. Prosimy
zostawić miejsce na tej Mszy św. dla dzieci z czwartych klas szkół
podstawowych oraz ich rodzin.
14. W przyszłą niedziele (24.05) przypada uroczystość Zesłania Ducha
Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta
kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby wypełnić przykazanie
kościelne nakazujące spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną.
15. W dniu 21 maja 2026 (czwartek) do Hali Podpromie w Rzeszowie w ramach
zajęć szkolnych zapraszamy klasy VII i VIII na „Pole Minowe”. Jest to nowa,
rekomendowana przez Księdza Biskupa Jana Wątrobę forma rekolekcji dla
młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, a także dla tych,
którzy niedawno go przyjęli. Spotkanie to stanowi pełnowartościowe
uzupełnienie szkolnych rekolekcji, a jego duchowy i wspólnotowy charakter
został entuzjastycznie przyjęty podczas zeszłorocznego pilotażu.
Program obejmuje:
- katechezę ks. Mateusz Łachmanek
- świadectwo i koncert zespołu Anatom,
- adorację dziękczynną za Dary Ducha Świętego,
- Eucharystię.
Zapisy (do 18 maja): https://forms.gle/B7fuqmPh31KkJ3dG6
Prosimy rodziców, którzy są zatroskani o religijne wychowanie dzieci, by ich
synowie i córki skorzystali z tej formy nowej ewangelizacji.
16. W niedzielę, 31 maja 2026 r. w Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie na
Staromieściu odbędzie się rejonowe spotkanie Podwórkowych Kół
Różańcowych Dzieci. Na to spotkanie zapraszamy wszystkie dzieci, a
szczególnie te, które w tym roku przyjęły I Komunię świętą w strojach.
Początek spotkania o godz. 12:00 w Sanktuarium. O 12:30 Msza święta pod

przewodnictwem bpa Antoniego Długosza, a po Mszy św. koncert. Następnie
w Ogrodach św. Józefa wspólna integracja i agapa. Zapraszamy.
17. Dziękujemy Radzie Parafialnej oraz przedstawicielom grup duszpasterskich za
pomoc w przeprowadzeniu zbiórki na remont organów. Do puszek została
zebrana kwota 13.844 zł, natomiast w kopertach: 650 zł a na konto:1550zł.
Bóg zapłać ofiarodawcom.
18. Od 22 maja w kinie Zorza można obejrzeć film pt. „Posłani”. Film opowiada
o współczesnej duchowości świeckich oraz o ludziach, którzy traktują wiarę
jako realne doświadczenie wpływające na codzienne życie, relacje i
podejmowane decyzje. „Posłani” pokazują środowiska takie jak Wojownicy
Maryi czy Męski Różaniec, które gromadzą młodych mężczyzn
poszukujących wspólnoty, modlitwy i głębszego życia religijnego.
19. Składamy Bóg zapłać rodzinom z ul. Staromiejskiej numery nieparzyste za
posprzątanie świątyni. Niektórzy rodzice dzieci z kl. III również w
tygodniu podejmowali wysiłek dbania o świątynie i jej otoczenie, wiele
czasu poświęcili przy czyszczeniu kostki. W najbliższą sobotę około godz.
07.30 powierzamy przygotowanie kościoła na niedzielę rodzicom dzieci klas
IV, które będą przeżywać rocznicę I Komunii świętej.

Ważne !!!
16/05/2026

Ważne !!!

Zapraszamy 23 maja 2026 r. w Wigilię zesłania Ducha Świętego na wspólne Czuwanie do Sanktuarium Świętego Józefa w Rzeszo...
16/05/2026

Zapraszamy 23 maja 2026 r. w Wigilię zesłania Ducha Świętego
na wspólne Czuwanie do Sanktuarium Świętego Józefa w Rzeszowie
na Staromieściu.
Rozpoczynamy
o godz. 18.00 Mszą Świętą
o godz. 19.00 Uwielbienie w oczekiwaniu na Ducha Świętego.

Serdecznie zapraszają:
Schola Staromiejska
Wspólnota Źródła Wiary

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEParafia p.w. św. Józefa w Rzeszowie6. Niedziela Wielkanocna, 10 maja 2026 r.1. Gromadzimy się d...
09/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Parafia p.w. św. Józefa w Rzeszowie
6. Niedziela Wielkanocna, 10 maja 2026 r.

1. Gromadzimy się dziś wokół ołtarza w szóstą niedzielę Wielkanocy, aby
misterium paschalne mogło przemienić nasze życie. Przyjmowanie
sakramentów świętych, zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie
się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Jezusa, który zadziwia swoją
mocą, dobrocią i prawdą. Tak rodzą się wiara, nadzieja i miłość – dobro,
którym można i trzeba się dzielić z innymi. Właśnie w ten sposób stajemy się
solą ziemi, nadajemy właściwy smak i sens naszej doczesności.
2. W obecną niedzielę przedstawiciele Rady Parafialnej oraz grup
duszpasterskich przeprowadzą zbiórkę do puszek na remont organów.
Trwają prace przy organach, są już zdemontowane piszczałki, teraz trwają
prace przy demontowaniu wiatrownic, różnych kanałów instrumentu,
prowadzana inwentaryzacja, ocena stanu zniszczenia przez drewnojady.
3. Rozpoczął się maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. W
Sanktuarium św. Józefa nabożeństwa majowe odbywają się w dni zwykłe po
Mszy św. wieczornej a w niedziele o godz. 16.45. Serdecznie zachęcam do
licznego udziału w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i
naszej. Zachęcam również, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać
wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych
potrzebach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych
w kościele, zachęcamy do modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz w
domach rodzinnych.
4. W poniedziałek o 17.30 modlitwa różańcowa za Ojczyznę. Zapraszamy.
Również w najbliższy poniedziałek rozpoczniemy doroczne Dni modlitw o
urodzaje i za kraje głodujące. Do środy włącznie przez wstawiennictwo Maryi
oraz Świętych w modlitwach będziemy prosili o błogosławieństwo Boże dla
ciężko pracujących na roli, o sprzyjającą pogodę dla wzrostu zasiewów i
obfitych plonów, aby nikomu w naszej Ojczyźnie i na całym świecie nie
brakowało chleba powszedniego.
5. We wtorek po Mszy św. wieczornej spotkanie Bractwa św. Józefa. Jest ono
otwarte dla mężczyzn, którzy chcą formować się pod opieką tego patrona.
6. W środę zapraszamy do Diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa w
Rzeszowie na Staromieściu, na spotkanie ze św. Józefem. O godz. 17.30
Koronka do św. Józefa i odczytanie próśb, o 18.00 Msza św. i Nowenna.
Przez wstawiennictwo św. Józefa składajmy do skrzynki na bocznym ołtarzu
prośby i podziękowania, które będą odczytane przed Mszą św.
Również w najbliższą środę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą
Fatimską oraz 45. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Mając przed
oczami wydarzenia z 13 maja 1981 roku, wpatrujmy się w jego święte życie,
na jego wzór starajmy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie
zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy.

7. W czwartek o godz. 17.45 modlimy się Litanią do św. Józefa za Kościół
prześladowany.
8. Również w czwartek, 14 maja, w liturgii czcimy św. Macieja Apostoła,
wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej”
oznacza „dar Boga”. Zwróćmy się do tego Świętego, aby wspomagał nasze
wysiłki codziennego stawania się darem Boga dla bliźnich.
9. W piątek (15.05) rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania
Ducha Świętego. Modlitwy nowennowe będą w ramach nabożeństwa
majowego. Módlmy się, by w każdym z nas Bóg odnowił dary i charyzmaty.
Zachęcamy do modlitwy w intencji młodzieży i dzieci oraz o mądrość dla
rodziców w wychowywaniu swoich dzieci w tych niełatwych czasach.
Rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Warto
odprawić to nabożeństwo, wypraszając dla siebie i innych wiele światła Ducha
Ożywiciela i Uświęciciela, aby nasza wiara, nadzieja i miłość nie ustawały w
trudnej codzienności.
Z inicjatywy Wspólnoty „Źródła Wiary” oraz Diakonii Muzycznej w
Sanktuarium św. Józefa odbędzie się modlitwa uwielbienia w formie
czuwania w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Będzie to rodzaj
szczególnego dziękczynienia za dar Kościoła i obecność Ducha Świętego w
naszym życiu. Zechcemy prosić Ducha Świętego o odnowienie darów
otrzymanych w sakramencie bierzmowania.
10. W sobotę (16.05) od godz. 10.00 - 11.00 spowiedź dla dzieci z trzecich klas
SP 13 i SP 19 oraz ich rodzin. Natomiast od godz. 11.00 – 12.00 spowiedź dla
dzieci z trzecich klas SP 29 oraz ich rodzin.
11. Również w sobotę (16.05) przypada święto patrona Polski, św. Andrzeja
Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął
jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki. Zyskał miano „łowcy dusz”.
Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych
tortur nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Niech ten Święty Patron
będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do
Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w
naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.
12. W najbliższą niedzielę (17.05) w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego,
w naszej Wspólnocie Parafialnej przeżywać będziemy Uroczystość Pierwszej
Komunii Świętej podczas Mszy Świętej o godz. 9.30, 11.00 i 12.30. Prosimy
zostawić miejsce na tych Msza św. dla dzieci z trzecich klas szkół
podstawowych oraz ich gości a pozostali nie związani z tą uroczystością, by
wybrali inną godzinę Mszy św.
13. W ostatnim czasie przeżywaliśmy odpust w naszym Sanktuarium oraz
gościliśmy Radio Maryja i TV Trwam. Aby te wydarzenia duszpasterskie
miały podniosły i głęboko duchowy charakter, wiele osób włączyło się w ich
przygotowanie.
Pragnę serdecznie podziękować kapłanom posługującym w naszym
Sanktuarium, Siostrom Służebniczkom, Liturgicznej Służbie Ołtarza, Diakonii
Muzycznej, Dziewczęcej Służbie Maryjnej, Scholi, Orkiestrze Dętej z

Dylągówki na czele z Panem Kapelmistrzem, Bractwu św. Józefa, KSM-owi,
Oazie, Kołu Radia Maryja oraz grupie występującej w strojach regionalnych.
Słowa wdzięczności kieruję również do pracowników parafii: Pana
Kościelnego, Pana Organisty, Pana Kucharza i Pana Konserwatora.
Niech ten piękny czas zaowocuje w naszym życiu obfitością Bożych łask.
14. Składamy Bóg zapłać rodzicom dzieci Pierwszokomunijnych za
posprzątanie i troskę o świątynie. W najbliższą sobotę około godz. 7.30
powierzamy przygotowanie kościoła na niedzielę rodzinom z ul.
Staromiejskiej numery nieparzyste.
15. W tym tygodniu pożegnaliśmy z naszej wspólnoty Ś. P. Zofię Wolańską z
ul. Warszawskiej. Polecajmy ją Bożemu Miłosierdziu: Dobry Jezu…

VI Niedziela Wielkanocna– 10. 05. 2026r.Sobota 18.00 Ks. Paweł Liszka8:00 Ks. Proboszcz9:30 Ks. Paweł Liszka11:00 Ks. Pr...
09/05/2026

VI Niedziela Wielkanocna– 10. 05. 2026r.
Sobota 18.00 Ks. Paweł Liszka

8:00 Ks. Proboszcz
9:30 Ks. Paweł Liszka
11:00 Ks. Proboszcz
12:30 Ks. Paweł Sikora
17.00 Ks. Paweł Liszka
19:00 Ks. Paweł Liszka

Transmisja Mszy Świętej w naszym kościele pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.
06/05/2026

Transmisja Mszy Świętej w naszym kościele pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

transmisja nabożeństwa - na żywo

Adres

35/234
Rzeszów
35-234

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia św. Józefa Rzeszów-Staromieście Sanktuarium Świętego Józefa umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij