Stowarzyszeniem z osobowością prawną (wpis do Krajowego Rejestru Sądowego: 0000011993) skupiającym między innymi kolekcjonerów i zbieraczy wszystkiego co obrazuje przebieg pontyfikatu Papieża Polaka Jana Pawła II z terenu całego kraju, a także świata. Stowarzyszenie formalnie po rejestracji sądowej powstało w 2000 r.(przy okazji obchodów 80. rocznicy urodzin Ojca Św. na III zjeździe kolekcjoneró
w pamiatek papieskich w Lublinie. kolekcjonerów: znaczków pocztowych, medali, monet, wydawnictw książkowych i albumowych, widokówek i pocztówek, fotografii, wszelkich pamiątek z pielgrzymek papieskich do kraju ( i nie tylko !), nagrań filmowych, muzycznych i bardzo wielu innych przedmiotów, które noszą określenie "papalia" (zbieractwo papalii to papafilia ), a także osoby, które uważają się za Pokolenie JP2 i po Jego śmirci - pokolenie śietego JP II
Stowarzyszenie skupia na dzień 1.V.2016 r. 112 członków oraz ma 15 Członków Honorowych i ok. 120 sympatyków i stałych korespondentów. Przy Stowarzyszeniu działa Społeczne Centrum Dokumentacji Pontyfikatu JPII ( następca organizacyjnej struktury Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu JP II ) z ogromnym zasobem wydań i wydawnictw polskich i zagranicznych a w tym: monet NBP, medali, czasopism, gazet, wycinków prasowych, obrazków, widokówek, kart pocztowych itp. w ilości ok. 30 000 jednostek archiwalnych. Stowarzyszenie posiada olbrzymią bazę – w komputerze praz dokumentacji źródłowej, dotyczącą wszelkich inicjatyw kościelnych, społecznych, samorządowych oraz osób fizycznych obrazujących upamiętnienie pontyfikatu Św. JPII w skali całego kraju ! Na bieżąco utrzymywane są kontakty z placówkami dydaktyczno-wychowawczymi oraz instytucjami noszącymi imię JPII, a także istnieje
bardzo owocna współpraca ma miejsce z Centrum Myśli JP II, Pocztą Polską. Stowarzyszenie posiada swoje logo oraz medal pamiątkowy. W 2005 r. Stowarzyszenie wyróżniono Honorową nagrodą Hetmana Kolekcjonerów Polski Jerzego Dunin- Borkowskiego oraz w 2011 r. z okazji X. lecia działalności odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowegp - Zasłużonego dla Kultury Polskie oraz Medalem Wojewody Lubelskiego . Co roku organizujemy Ogólnopolskie Konferencje, którym towarzyszą Giełdy Papaliów .Wspomniane spotkania odbyły się m.in. w Gostyniu , Zamościu, Lublinie, Krakowie, Warszawie, Częstochowie, Krośniewicach, Gnieźnie- 2007 r. , Kamieńsku, Niegowici w2008r. Kaliszu , Lublinie,Poznaniu , Warszawie, Gostyniu i Krobi, Jaworze a w 2015 r.w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Skoxczowie 2015 r. , Kazimierzu Dolnym 2016 r. Stowarzyszenie organizuje bardzo liczne wystawy, prezentacje spotkania w różnych środowiskach-dla dzieci. młodzieży i dorosłych , a także włącza się do inicjatyw lokalnych, np. organizacji kolejnych Dni Papieskich, czy różnych obchodów rocznicowych. Obecnie realizowane są przygotowania do bezprecedensowego opracowania - wydawnictwa, pt.: "Rodacy Ojcu Świętemu - JPII", w którym zgromadzone będą wszelkie dostępne szczegółowe informacje odnośnie upamiętnienia Pontyfikatu JPII w Jego Ojczyźnie . Szczególnie ważną inicjatywą jest organizacja ogólnopolskiego Związku Miast i Gmin Papieskich oraz Instytucji i Organizacji im. Jana Pawła II ( w tym temacie odbyły się już IV Konferencje w Krośniewicach, Gnieźnie , Kamieńsku i w 2011r. w Oleśnie . Od 29 września 2007 r. Stowarzyszenie nosi nową nazwę "Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II"-zmiana w KRS od 1.01.2008 r. w miejsce dotychczas używanej: Stowarzyszenia Kolekcjonerów Pamiątek Jana Pawła II. Stowarzyszenie jest głównym koordynatorem opracowania ewidencji wszystkich Dębów Papieskich na rzecz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.