13/12/2022
Przygotowując się do przyszłorocznych obchodów 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które będą obfitować w różnorodne wydarzenia, serdecznie zapraszamy w niedzielę 18 grudnia o godz. 10.15 (bezpośrednio po mszy św. o godz. 9.30) na wykład dr Rafała Zgorzelskiego pt „Powstanie Styczniowe na Mazowszu Północnym”.
Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy we współpracy z partnerami społecznymi od jedenastu lat organizuje różnorodne przedsięwzięcia, upamiętniające Powstanie Styczniowe na Mazowszu Północnym, dla których wspólnym mianownikiem są słowa „Gloria victis et gloria memoribus. Chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają”.
Powstanie Styczniowe to nie tylko okres krwawych walk o wolność, staczanych przez Bohaterów, gotowych złożyć swoje życie na ołtarzu Ojczyzny, ale także powszechny wybuch manifestacji religijno-patriotycznych, które organizowali także Ojcowie Bernardyni z ratowskiego klasztoru.
To czas, w którym na nowo odradzała się i kształtowała polska tożsamość, dzięki której byliśmy w stanie pięćdziesiąt pięć lat po wybuchu tego zrywu odzyskać wolność a także bardzo szybko scalić się w jeden Naród.