Parafia Prawosławna pw św. Mikołaja Cudotwórcy w Radomiu

Parafia Prawosławna pw św. Mikołaja Cudotwórcy w Radomiu Zapraszamy na nabożeństwa:
-sobota - godz. 17.00 - Wieczernia z akatystem
-niedziela -godz. 9.00 - Św. Liturgia

Aktualizacja nabożeństw - maj 2026 r.
15/05/2026

Aktualizacja nabożeństw - maj 2026 r.

15/05/2026

W najbliższą niedzielę (17.05) Liturgia Święta o godzinie 9, spowiedź 8.30.

25/04/2026

Dziesiejsze nabożeństwo (25.04) jest odwołane.

12/04/2026

ORĘDZIE PASCHALNE

Świętego Soboru Biskupów

Świętego Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

do Czcigodnego Duchowieństwa,

miłujących Boga Mnichów i Mniszek

oraz Wszystkich Wiernych Jego Dzieci



„Zmartwychwstanie Chrystusa zobaczywszy,

pokłońmy się świętemu Panu Jezusowi, jedynemu bezgrzesznemu.

Krzyżowi Twemu kłaniamy się, Chryste,

i święte Zmartwychwstanie Twoje śpiewamy i sławimy”.



Chrystus Zmartwychwstał!



Powstanie Jezusa Chrystusa z grobu, „tak jak przepowiedział…”, to zasadnicza prawda naszej wiary. Kłaniamy się Chrystusowi – Dawcy Życia, Który powstał z martwych i zniszczył otchłań oraz śmierć, dając nam życie wieczne. Ta Paschalna Prawda, obdarowująca nas prawdziwą radością duchową, zawsze pozostaje fundamentem życia ludzkiego, zwycięża śmierć i zniszczenie. Poprzez swoje Zmartwychwstanie Chrystus przeprowadził nas od śmierci do życia wiecznego i dał nam możliwość wejścia do Królestwa Niebios.

Mając świadomość tej prawdy, nasza Matka – św. Cerkiew woła dzisiaj: „Zmartwychwstania dzień! Rozjaśnijmy twarz, ludy! Pascha, Pańska Pascha! Ze śmierci do życia, i z ziemi do nieba, Chrystus Bóg nas wiedzie, hymn zwycięstwa śpiewającym”. Chrystus – Zwycięzca śmierci jest początkiem naszego zmartwychwstania i życia wiecznego: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem – powiedział Pan. – Wierzący we Mnie choćby nawet umarł, będzie żyć (J 11,25). On jest Światłością prawdziwą, oświecającą każdego człowieka, przychodzącego na świat (J 1,9).



Bracia i Siostry!

Chrystus Zmartwychwstał! Zmartwychwstańmy i my. To On – nasz Zbawiciel – napełnia życie człowieka sensem i nadzieją, pomaga mu dawać odpowiedzi na stawiane pytania w codziennym życiu. Jego prawda odpędza od nas bojaźń, zniechęcenie i rozpacz. Święty Serafin z Sarowa miał w zwyczaju mawiać: „Chrystus Zmartwychwstał! O radości moja”. Apostoł Paweł mógł stwierdzić: Wszystkiemu mogę podołać w umacniającym mnie Jezusie Chrystusie (Flp 4,13). Święty Izaak Syryjczyk w swoich sentencjach przestrzega, że największym grzechem jest „obojętność na Zmartwychwstałego: (Sent, 18). Zmartwychwstanie nie jest mitem, nie jest opowieścią. Jest historyczną i zbawienną realnością. Kto bagatelizuje jego znaczenie, nie stał się jeszcze w pełni człowiekiem i nie rozumie sensu życia.

Świętując Zmartwychwstanie naszego Pana pamiętajmy, że radość Świętej Paschy przyszła na świat przez Wielki Piątek i Święty Krzyż, na którym był ukrzyżowany Bogoczłowiek Jezus Chrystus. Krzyż od tej chwili znajduje się w centrum życia człowieka i całego świata. Chrystus na Krzyżu odróżnił grzech od grzesznika, potępił grzech, ale ocalił człowieka poprzez swój triumf nad śmiercią. Prawda ta jest wyrażona w licznych hymnach cerkiewnych, w tym w pięknych słowach wychwalających Święty Krzyż: „Krzyżowi Twemu kłaniamy się, Chryste, i święte Zmartwychwstanie Twoje śpiewamy i sławimy”. Stąd nasze prawosławne rozumienie Paschy Krzyża i Zmartwychwstania.



Bracia i Siostry!

Pascha Chrystusowa to zjednoczenie dwóch wydarzeń: Śmierci Krzyżowej i Zmartwychwstania Jezusa. Starożytne słowo „pascha”, oznaczające w języku greckim „wyjście, przejście”, z czasem wzbogacone zostało w nowe znaczenie i zaczęło oznaczać także cierpienie i mękę, wskazywało bowiem na zbawienną Mękę i Śmierć Zbawiciela. Dlatego Wielki Piątek w pierwotnej Cerkwi był uważany za Paschę Krzyżową lub Paschę Męki Pańskiej, a światły dzień powstania z martwych za Paschę Zmartwychwstania. Nie były to jednak dwie różne Paschy, lecz stanowiły one jedną Wielką Tajemnicę przeżywaną w dwóch aspektach: Krzyża i Zmartwychwstania. Krzyżowa śmierć Chrystusa ukazała nam także, że Chrystus nie jest „ideą, wartością czy też symbolem”, ale Bogiem, Który stał się Prawdziwym Człowiekiem – rodzącym się, umierającym i powstającym z grobu. Jego Zmartwychwstanie jest także naszym ludzkim zwycięstwem nad śmiercią.

Krzyż i Zmartwychwstanie to dwie drogi prowadzące nas do przeżywania jednego święta Paschy. Nie można zrozumieć Krzyża Pańskiego bez wiary w Zmartwychwstałego. Krzyż jest duchową nadzieją i radością. Jest obecny w naszych świątyniach i domach. Szczególnie w Jerozolimie możemy pokłonić się Krzyżowi, na którym został Ukrzyżowany nasz Pan Jezus Chrystus. Ma to szczególne znaczenie w bieżącym, 2026 roku, kiedy obchodzimy 1700-lecie odnalezienia Krzyża Pańskiego.

Historia donosi, że bizantyjska cesarzowa Helena, matka św. cesarza Konstantyna Wielkiego, bardzo pragnęła odnaleźć Krzyż Chrystusa. Jej starania doprowadziły do miejsca, w którym przeprowadzono wykopaliska i odnaleziono trzy krzyże. Nie wiedząc, na którym z nich został ukrzyżowany Chrystus, przykładano je po kolei do zmarłego, którego właśnie przenoszono nieopodal w kondukcie pogrzebowym. Kiedy dotknięto go Krzyżem Chrystusowym, w cudowny sposób został wskrzeszony. Uroczystego podwyższenia Krzyża dokonał biskup Jerozolimy Makary, a na miejscu jego odnalezienia rozpoczęto budowę Bazyliki Zmartwychwstania Zbawiciela, którą ukończono i poświęcono w 335 roku. Ustanowiono też święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego, które początkowo nazywano Objawieniem Krzyża. Wierzymy, że Bóg pozwoli również i naszej Cerkwi w Polsce symbolicznie uczcić ten jubileusz podczas obchodów Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce – miejscu tysięcy krzyży, tak jak uczyniła to podczas obchodów 100-lecia ogłoszenia autokefalii.

Podwyższenie Krzyża Pańskiego jest dla wiernych wezwaniem do uczestnictwa w Krzyżu Chrystusowym, do poświęcenia się Chrystusowi, naśladowania Go całym swoim życiem. Krzyż towarzyszy prawosławnemu chrześcijaninowi od narodzin aż do śmierci. Jest drogowskazem, znakiem zbawienia i zwycięstwa nad grzechem w sobie samym i w otaczającym świecie. Krzyż na mogiłach zmarłych zapewnia chrześcijan o przyszłym zmartwychwstaniu. On także zakończy, według słów Jezusa Chrystusa, nasze ludzkie losy i los całego świata, gdy ukaże się na znak Syna Człowieczego na niebie (Mt 24,30).



Bracia i Siostry!

Na przestrzeni dziejów nasi przodkowie pokornie nieśli swój krzyż. Ponieśmy go także dzisiaj i nieśmy jutro, pamiętając o słowach Zmartwychwstałego Chrystusa: Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się wyrzeknie siebie samego, weźmie krzyż swój i pójdzie w Moje ślady (Mk 8,34). W paschalnej modlitwie dziękujemy Panu za moc Jego zmartwychwstania, która dała naszym przodkom siłę na godne niesienie Krzyża Chrystusowego i godnego reprezentowania Prawosławia. Sto czterdzieści lat temu w łemkowskiej wsi Zdyni przyszedł na świat apostoł Podkarpacia Maksym Sandowicz, pierwszy święty kanonizowany w historii autokefalii naszej Cerkwi. Jego męczeńska śmierć zrosiła ziemię przodków, dając obfity plon w 1926 roku. Sto lat temu nasi Bracia i Siostry Łemkowie, przebywający 235 lat w unii (grekokatolicyzmie) rozpoczęli powrót masowy do wiary swoich ojców – Prawosławia. Nasza historia niech będzie dobrą lekcją dla następnych pokoleń, jak należy stać na straży Świętego Prawosławia, kultury i tradycji. Temu wszystkiemu przychodzi na spotkanie Chrystus Zmartwychwstały, zstępujący do otchłani, niszcząc jej moc. Niech pamięć o tych wydarzeniach stanie się dla nas impulsem do dawania świadectwa naszej wiary prawosławnej w pełni jej bogactwa duchowej kultury, piękna tradycji i języka naszych Ojców. „Krzyżowi Twojemu kłaniamy się Chryste i Święte Zmartwychwstanie Twoje sławimy”. Człowiek nie powinien nigdy popadać w rozpacz przeżywając paschalną radość.

Święty Krzyż umacniał, umacnia i będzie umacniał naszą wiarę. Tak jest w ciągu całej historii chrześcijaństwa zwyciężał zło, tak pokonuje je i dzisiaj.

W odpowiedzi na wołanie dzisiejszego świata, często zagubionego i zranionego brakiem miłości, przychodzi przesłanie Chrystusa zstępującego do otchłani. Mówi o nim współczesny teolog Paul Evdokimov: „Niezależnie od tego, jak głębokie jest piekło, w którym ludzie już się znajdują, jeszcze głębiej znajduje się oczekujący Chrystus… Człowiek nie powinien nigdy popadać w rozpacz…” To jest właśnie ta paschalna nadzieja, która może jako jedyna pomóc w zakończeniu wojen i konfliktów zbrojnych na Ukrainie, w Ziemi Świętej i innych miejscach naszego globu. Kto bowiem wierzy w Zmartwychwstanie, ten pokona z Chrystusem wszelkie trudności i zawsze będzie człowiekiem pokoju.



Bracia i Siostry!

Świętując Świętą Paschę 2026 roku, złóżmy dziękczynienie Ukrzyżowanemu i Zmartwychwstałemu Chrystusowi za całe Jego miłosierdzie nam okazane, za radości i smutki. To On nas wzywa: Przyjdźcie do Mnie wszyscy trudzący się i dźwigający ciężary, a Ja wam dam odpoczynek. Weźcie jarzmo Moje na siebie i nauczcie się ode Mnie, albowiem jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie odpoczynek dla dusz waszych. Jarzmo bowiem Moje jest łagodne i brzemię Moje lekkie (Mt 11,28-30). Z duchowym entuzjazmem wejdziemy w radość Pana swego. Tak jak mówi św. Jan Chryzostom: „I pierwsi, i ostatni, otrzymajmy nagrodę od miłosiernego Pana”. „Niech nikt nie opłakuje grzechów, przebaczenie bowiem z grobu zajaśniało” szczególnie dla tych, którzy pragną je otrzymać.

Drodzy Kapłani, Mnisi i Mniszki, Bracia i Siostry, Młodzieży i Dzieci! Wzywamy wszystkich, abyśmy stali się uczestnikami Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa. Śpiewając w paschalną noc słowa: „Wybaczmy wszystko Zmartwychwstaniem!”, duchowo nasyćmy się radością i światłością Paschy Chrystusowej. W duchu paschalnej radości pozdrawiamy wszystkich wiernych naszej Cerkwi w kraju i za granicą.



Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał!



Z Bożego miłosierdzia pokorni:

+ Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski

+ Abel, Arcybiskup Lubelski i Chełmski

+ Jakub, Arcybiskup Białostocki i Gdański

+ Jerzy, Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy

+ Paisjusz, Arcybiskup Przemyski i Gorlicki

+ Grzegorz, Arcybiskup Bielski

+ Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański

+ Paweł, Biskup Hajnowski

+ Andrzej, Biskup Supraski

+ Warsonofiusz, Biskup Siemiatycki



Pascha Chrystusowa 2026 roku

Stołeczne Miasto Warszawa

Delegacja naszej parafii przed chwilą dostarczyla Święty Ogień do naszej świątyni. Slawa Bogu!
11/04/2026

Delegacja naszej parafii przed chwilą dostarczyla Święty Ogień do naszej świątyni. Slawa Bogu!

11/04/2026
Nabożeństwa - kwiecień 2026 r.
29/03/2026

Nabożeństwa - kwiecień 2026 r.

Nabożeństwa - marzec 2026 r.
01/03/2026

Nabożeństwa - marzec 2026 r.

24/02/2026

W najbliższy piątek (27.02) Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów wraz z molebnem do św. Teodora Tyrona i poświęceniem koliwa sprawowana o godzinie 17.00. Wielkopostne godziny kanoniczne o 16.30.

23/02/2026

LIST WIELKOPOSTNY

JEGO EKSCELENCJI, NAJPRZEWIELEBNIEJSZEGO ATANAZEGO,

BISKUPA ŁÓDZKIEGO I POZNAŃSKIEGO

2026 ROK

Przewielebni w Chrystusie Ojcowie, Czcigodni Mnisi i Mniszki, Drodzy Bracia i Siostry!

Oto ponownie wkraczamy w błogosławiony czas Wielkiego Postu – Świętej Czterdziesiątnicy, czasu pokajania, modlitwy i duchowej odnowy. Cerkiew nazywa ten okres „Wiosną duchową”, ponieważ serce człowieka, ogrzane łaską Bożą, odradza się do nowego życia w Chrystusie. Nie jest to zwykły fragment roku liturgicznego, lecz święta droga, na której Pan prowadzi nas od ciemności grzechu ku światłu swojej Paschy.

Żyjemy w świecie pełnym niepokoju: wojny i konflikty, kryzysy społeczne i moralne, niepewność jutra, podziały w rodzinach i społeczeństwach, lęk o dzieci i o przyszłe pokolenia. Wielu z nas jest zmęczonych hałasem informacji, krzykiem mediów, sporami, które wdzierają się do naszych domów, do serc, a nieraz dotykają także naszego życia cerkiewnego. Zamiast słuchać cichego głosu Ewangelii, łatwo dajemy się porwać emocjom, osądzaniu i gniewowi. A przecież Cerkiew, będąc Ciałem Chrystusa, żyje innym życiem – życiem Ducha Świętego. „Królestwo moje nie jest z tego świata” (J 18,36), mówi nam Zbawiciel, dlatego również nasze serca nie mogą na zawsze wiązać się z lękiem i zgiełkiem tego wieku.

Święta Czterdziesiątnica jest odpowiedzią Boga na niepokój naszych czasów. Jest to święty czas, w którym Pan łagodnie wzywa każdego z nas: „Synu mój, daj mi swoje serce” (por. Prz 23,26). Post, modlitwa i jałmużna nie są ciężarem, lecz lekarstwem, drogą do prawdziwej wolności. Jak naucza św. Izaak Syryjczyk, większy jest ten, kto poznał głębię swoich grzechów i szczerze nad nimi zapłakał, niż ten, kto czyni wielkie dzieła widziane przez ludzi. Pokajanie nie jest rozpaczą ani czarnym patrzeniem na siebie, ale powrotem do domu Ojca. Przypowieść o synu marnotrawnym, którą słyszeliśmy w jedną z niedziel przygotowawczych, ukazuje drogę każdego z nas (por. Łk 15). Niezależnie od tego, jak daleko odeszliśmy, Ojciec zawsze czeka i pierwszy wychodzi nam na spotkanie. Wielki Post jest czasem, kiedy możemy w prawdzie powiedzieć Bogu: „Zgrzeszyłem”, i usłyszeć w odpowiedzi słowa, które usłyszał Zacheusz: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu” (por. Łk 19,9).

Św. Jan Złotousty przypomina, że prawdziwy post polega nie tylko na wstrzemięźliwości od pokarmów, ale przede wszystkim na odwróceniu się od zła: od gniewu, osądzania bliźnich, próżnych słów i zgubnych nawyków. Post cielesny ma prowadzić do postu serca. W naszych czasach oznacza to często ograniczenie bezużytecznego korzystania z telefonu, internetu, mediów, które kradną nasz czas i uwagę, abyśmy mogli więcej czasu poświęcić na modlitwę, czytanie Pisma Świętego, ciszę przed Bogiem i spotkanie z drugim człowiekiem.

Nabożeństwa wielkopostne – Wielkie Powieczerie z Wielkim Kanonem św. Andrzeja z Krety, Liturgie Uprzednio Poświęconych Darów – są dla nas szkołą pokory i skruchy. Święta Cerkiew jako troskliwa Matka prowadzi nas krok po kroku, abyśmy weszli w tajemnicę Paschy Chrystusa: Jego zwycięstwa nad śmiercią i grzechem. Tylko ten, kto wraz z Chrystusem wchodzi na drogę Krzyża, może prawdziwie uczestniczyć w radości Jego Zmartwychwstania.

W świecie, który coraz częściej opiera się na rywalizacji, agresji i lęku, chrześcijanin jest powołany, by być światłem łagodności i miłosierdzia. Św. Serafin z Sarowa uczy: „Zyskaj ducha pokoju, a tysiące wokół ciebie znajdą zbawienie”. Gdy w naszych sercach zapanuje pokój Chrystusowy, wtedy wojny i niepokoje tego świata, choć bolesne i tragiczne, nie zniszczą w nas nadziei. Naszym orężem nie jest nienawiść, lecz modlitwa, post i miłość do każdego człowieka – także do tego, który myśli inaczej, który nas rani czy prześladuje (por. Mt 5,44).

Przewielebni Ojcowie, Drodzy Bracia i Siostry!

Zachęcam was, by tegoroczny Wielki Post stał się dla każdego z nas czasem odnowienia pierwszej miłości do Chrystusa. Niech każda rodzina stanie się „małą cerkwią”: niech w naszych domach częściej rozbrzmiewa wspólna modlitwa, czytanie Ewangelii, spokojna rozmowa o wierze, a rzadziej – krzyk, oskarżenia i bezowocne spory. Proszę Was, abyście w miarę możliwości częściej uczestniczyli w wielkopostnych nabożeństwach, przystępując do spowiedzi i Eucharystii – źródła naszego życia i jedności w Ciele Chrystusa. Nie pozwólmy, aby wydarzenia tego świata rozdzielały nas przy jednym Kielichu.

Życzę wszystkim siły i wytrwałości w duchowych zmaganiach Świętej Czterdziesiątnicy. Niech ten błogosławiony okres stanie się dla nas czasem prawdziwego pojednania z Bogiem i między sobą, czasem odnowienia naszej wiary, nadziei i miłości. Niech Zmartwychwstały Chrystus, którego Paschę będziemy świętować, obdarzy nas pokojem, który przewyższa wszelki rozum (por. Flp 4,7), i umocni nas, abyśmy pozostali wierni Świętej Prawosławnej Cerkwi do końca naszego ziemskiego pielgrzymowania.

Zgodnie z tradycją naszej Świętej Cerkwi, u progu Wielkiego Postu pragnę prosić was wszystkich, w imieniu swoim oraz duchowieństwa naszej Diecezji, o wybaczenie wszelkich win. Jeśli ktokolwiek z Was poczuł się urażony naszymi słowami, czynami lub zaniedbaniami, proszę – wybaczcie nam, grzesznym

Prostitie nas griesznych!

Niech Bóg wybaczy nam wszystkim!

Z miłości Bożej pokorny,

+ Atanazy

Biskup Łódzki i Poznański

Łódź, Niedziela Przebaczenia Win – 22 lutego 2026 roku

21/02/2026

Adres

Warszawska 15
Radom
26-600

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia Prawosławna pw św. Mikołaja Cudotwórcy w Radomiu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Parafia Prawosławna pw św. Mikołaja Cudotwórcy w Radomiu:

Udostępnij