Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach Informacje, ogłoszenia duszpasterskie, intencje mszalne, duszpasterze

23/08/2024

Oficjalna strona Archidiecezji Lubelskiej i lubelskich parafii

01/07/2024

Oficjalna strona Archidiecezji Lubelskiej i lubelskich parafii

05/01/2024
08/04/2023

Grób Pański, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach

18/07/2022

To nie żart. 💙 To ostatni tydzień na zapisy w parafii!
Jeśli wybierasz się na szlak z grupą dekanalną to do 25 lipca możesz zapisać się w miejscowej parafii.

💙 Od 26 lipca będzie czynny sekretariat pielgrzymkowy przed Archikatedrą Lubelską (codziennie od godz. 10 do 17).

03/07/2022

W miesiącu lipcu i sierpniu eksperymentalnie wprowadzamy Mszę św. o godz. 20.00. przez okres wakacji. Zapraszamy wszystkich, którzy będą z niej chcieli skorzystać.

Boże Ciało 2022 fot. Marcin Szczepaniak
16/06/2022

Boże Ciało 2022
fot. Marcin Szczepaniak

16/06/2022

W czwartek wiele osób uczestniczyło w procesjach organizowanych z racji obchodzonej w Kościele katol

Ogłoszenia duszpasterskie 12.06.20221. Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy, w której Kościół wyznaje wiarę w Jednego Bo...
13/06/2022

Ogłoszenia duszpasterskie 12.06.2022

1. Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy, w której Kościół wyznaje wiarę w Jednego Boga w Trzech Osobach. Ta prawda wiary przekracza możliwości naszego rozumu i pozostaje dla nas wielką tajemnicą. Najprostszym jej wyznaniem jest modlitwa „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, a także znak krzyża. Dziś kończy się okres wielkanocnej Komunii Świętej.

2. Jutro, 13 czerwca, po Mszy Świętej o godz. 18.00. nabożeństwo fatimskie – serdecznie zapraszamy!

3. W środę, 15 czerwca, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po odśpiewaniu Litanii do Serca Jezusa.

4. W czwartek, 16 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwaną świętem Bożego Ciała. Przez udział w procesji wyznajemy naszą wiarę w realną obecność Chrystusa w Chlebie eucharystycznym. Msze Święte tego dnia według następującego porządku godz. 7.00. 10.00 i 18.00. Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy po Mszy Świętej o godz. 10.00. Prosimy o pomoc mieszkańców ulic w przygotowaniu ołtarzy, Pierwszy na ul. Moniuszki, Drugi na ul. Izabelli za skrzyżowaniem z ul. Waryńskiego, Trzeci przed skrzyżowaniem ul. Izabeli z Aignera i Czwarty na placu przy kościele. Włączmy się czynnie w przygotowanie procesji, niech będzie to wyraz naszej miłości do Zbawiciela. Zapraszamy do niesienia chorągwi, feretronów, dziewczynki do sypania kwiatów.

5. Nabożeństwo czerwcowe z Litanią do Serca Pana Jezusa codziennie o godz. 17:30. Serdecznie zapraszamy, aby poprzez litanijne wezwania przepraszać Boga za nasze grzechy i niewierności.

6. Wszystkim solenizantom i jubilatom najbliższego tygodnia życzymy Bożego błogosławieństwa, mądrości i gorliwości w podejmowaniu codziennych obowiązków oraz doświadczenia bliskości Boga w drugim człowieku.

7. W minionym tygodniu zasnęli w Chrystusie: (…). Niech dobry Bóg udzieli im przebaczenia wszystkich grzechów, aby mogli znaleźć przygotowane w niebie wieczne mieszkanie.

W tym tygodniu patronują nam:
poniedziałek, 13 czerwca – Święty Antoni z Padwy (1195-1231), kapłan franciszkański i doktor Kościoła, wybitny kaznodzieja, patron osób i rzeczy zaginionych;
środa, 14 czerwca – Błogosławiony Michał Kozal (1893-1943), biskup i męczennik zamordowany w obozie w Dachau;
piątek, 17 czerwca – Święty Albert Chmielowski (1845-1916), zakonnik, patron naszego miasta.

źródło:

Msze święte w dni powszednie 6.30, 7.00, 18.00 Msze święte w niedziele i święta 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00 Spowiedź święta 15 minut przed każdą Mszą świętą Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Mar...

31/05/2022

Tak 75 lat temu wyglądał nasz puławski ,,kościół na górce".

Dlaczego? Zapraszam do lektury 🙂

Po przekroczeniu Wisły przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 r. ks. Stanisław Zawadzki mieszkał nadal we Włostowicach, gdyż plebania puławska była zajęta przez saperów sowieckich. Na początku tegoż roku uruchomił on kościoły św. Józefa i Zmartwychwstania Pańskiego, a następnie przystąpił do ich remontu.

Z początkiem kwietnia 1945 r., proboszcz ks. Stanisław Zawadzki, rozpoczął prace przy odbudowie dawnej Kaplicy Pałacowej Ks. Czartoryskich i zarazem kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który podczas niemieckich nalotów bombowych zniszczono 7 września 1939 r.

W trakcie prac, na terenie przykościelnym zlikwidowano wojenne okopy i schrony przeciwlotnicze oraz rozpoczęto odnawianie plebanii i budynków gospodarczych. Dnia 12 maja 1945 r. przerwano prace z powodu braku pieniędzy. Natomiast 6 czerwca 1945 r. ks. Stanisław Zawadzki otrzymał zgodę na przekazanie dwunastu jeńców niemieckich, którzy następnego dnia przybyli na teren kościoła. Przeznaczono ich do jego odgruzowywania i gromadzenia materiałów budowlanych.

Warto tu dodać, że po wojnie w Puławach mogły być 2 lub 3 obozy dla jeńców niemieckich. Natomiast w latach 1945-1946 był już tylko jeden przy puławskim starostwie, gdzie jego kierownikiem był Stanisław Kęczkowski (1946 r.). W obozie tym we wrześniu 1945 było ok. 1000 jeńców niemieckich, w połowie 1946 r. 307; w lipcu 1946 r. wywieziono 140 jeńców w tym 95 rzemieślników, a resztę zostawiono na miejscu z przeznaczeniem do prac drogowych na rzecz Powiatowego Zarządu Dróg w Puławach; w listopadzie 1946 r. było 98 jeńców niemieckich, a w grudniu 1946 r. 88. W listopadzie 1946 r. przy Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Puławach pracowało 29, a przy posterunku Milicji Obywatelskiej 10 Niemców. W lipcu 1947 r. przy omawianym kościele parafialnym pracowało 10 Niemców.

Wszelkie działania związane z odbudową puławskiej parafii były widoczne dopiero po uzyskaniu pomocy finansowej od konserwatora wojewódzkiego Zygmunta Knothe, który dodatkowo nadzorował wszelkie prace remontowe. Na początku lipca 1945 r. oddano do użytku plebanię. Natomiast świątynię parafialną odbudowano w znacznym stopniu w latach 1945-1946. Jednym z nowych elementów jej wyposażenia był zamówiony przez proboszcza w 1946 r. u malarza Antoniego Michalaka obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przy pomocy jeńców niemieckich, którzy byli wykorzystywani przy remoncie tej budowli do lipca 1947 r. wybudowano na potrzeby religijne tymczasową kaplicę, zastępującą na pewien czas nie w pełni wyremontowany kościół.

Do odbudowy świątyni włączyli się czynnie powracający do miasta puławianie, a w szczególności: pan Chmielewski właściciel stolarni, pan Piotrowski rządca Państwowego Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego, pan inż. Trojanowski nadzorca prac remontowo-budowlanych i pani Maria Dobrzańska, która wykonała koronki do obrusów, komży i alb. Materiały budowlane takie jak cegły czy blacha pochodziły najczęściej z rozbiórki. Drewno dostarczano z pobliskich lasów i przerabiano je w stolarni. Dzięki puławskim kupcom udało zdobyć się w Szydłowcu piaskowiec na odbudowę schodów wejściowych i kolumnady. Prace remontowo-budowlane zostały zakończone ostatecznie pod koniec maja 1948 r. Odremontowano również budynki gospodarcze, powstał dom parafialny i mieszkania dla pracowników parafii.

Dzięki tym staraniom już 5 czerwca 1948 r. było możliwe dokonanie przez ks. bp. Stefana Wyszyńskiego rekoncyliacji (obrządku liturgicznego przywracającego sprofanowanym kościołom, ołtarzom itp. charakter sakralny) i oddanie do użytku puławskiej świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Opracowała Zbigniew Kiełb.

Fotografię, ukazującą odbudowę kościoła parafialnego w 1947 r., przekazała do archiwum PDDM pani Anna Karczewska-Kwiatkowska.

Adres

Puławy

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij