Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej Przez kilkanaście lat działaliśmy przy kościele oo.

Jesteśmy grupą świeckich katolików z Poznania i okolic pragnących korzystać z nieprzebranych skarbów liturgicznej tradycji Kościoła. Wywodzimy się z różnych środowisk, łączy nas jednak przywiązanie do Kościoła i umiłowanie starożytnej rzymskiej liturgii w myśl słów Benedykta XVI: „To, co poprzednie pokolenia uważały za święte, świętym pozostaje i wielkim także dla nas”. Początki naszej grupy sięga

ją wczesnych lat 90., stanowimy tym samym najstarszą regularną grupę tradycji w Polsce. franciszkanów na Wzgórzu Przemysła.
21 lutego 2021 r., w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, uroczystą Mszą Świętą zainaugurowano Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej. Duszpasterstwo działa przy parafii Najświętszego Serca Jezusa i świętego Floriana w Poznaniu.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Duszpasterstwa Studentów i Młodzieży jutro, 28 maja o godz. 19.00 do salki duszpasterski...
27/05/2026

Zapraszamy na kolejne spotkanie Duszpasterstwa Studentów i Młodzieży jutro, 28 maja o godz. 19.00 do salki duszpasterskiej.

Pochylimy się nad najnowszą encykliką Ojca Świętego Leona, traktującą o ludzkiej godności w dobie sztucznej inteligencji.

Dziś kolejna rocznica wśród księży posługujących w naszym Duszpasterstwie. 15-lecie święceń prezbiteratu obchodzą ks. Sz...
26/05/2026

Dziś kolejna rocznica wśród księży posługujących w naszym Duszpasterstwie.

15-lecie święceń prezbiteratu obchodzą ks. Szymon Bajon i ks. dr Przemysław Zgórecki. Jubilatom, trwając w oktawie Zesłania Ducha Świętego, życzymy wszelkich łask Bożych i światła Ducha Świętego - Pocieszyciela, aby wszystkim, do których idą na drogach swej posługi nieśli właśnie pocieszenie, jakie wynika z Dobrej Nowiny i aby dary tego Ducha wspierały w nich do końca ofiarną miłość na wzór miłości Chrystusowej, której przykład celebrują w Eucharystii.

Dziękując za posługę w naszej wspólnocie, polecajmy dzisiejszych Jubilatów w modlitwach 🙏

HOMILIA W NIEDZIELĘ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO, 24 maja 2026 r.W związku z zapowiedzianą na 1 lipca, a więc uroczystość Naj...
24/05/2026

HOMILIA W NIEDZIELĘ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO, 24 maja 2026 r.

W związku z zapowiedzianą na 1 lipca, a więc uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa, konsekracją biskupów w Bractwie Kapłańskim św. Piusa X, we wszystkich miejscach celebracji liturgii w starszej formie rytu rzymskiego w Poznaniu, kierujemy do wiernych niniejsze słowo, zatwierdzone do odczytania przez Księdza Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego Zbigniewa Zielińskiego.

Drodzy Siostry i Bracia!

Z punktu widzenia Kościoła katolickiego święcenia biskupów bez zgody Watykanu nie mogą znaleźć usprawiedliwienia, co znaczy, że same w sobie są złem, a udział w tych uroczystościach jest grzechem. Podobnie, jak uczestnictwo w działalności duszpasterskiej Bractwa, zwłaszcza mając w Poznaniu tak hojny dostęp do wszystkich sakramentów w Duszpasterstwie Tradycji Katolickiej w Archidiecezji Poznańskiej.

Pragnieniem Chrystusa, Głowy i założyciela Kościoła, była i jest jedność. Dramatycznym wyrazem tego jest Modlitwa Arcykapłańska, w czasie której Jezus modli się do swego Ojca: Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś. (J 17,20 – 23).

Zło i grzech ludzi należących do Kościoła, w tym także biskupów i kapłanów nie może być uzasadnieniem nieposłuszeństwa. Owszem, przeciw złu trzeba protestować, ale nie można nigdy kierować się zasadą: „cel uświęca środki”. Nie można zwalczać grzechu, nawet wielkiego, innym grzechem – nieposłuszeństwem. My wierzymy, że Jezus Chrystus zgodnie ze swoją zapowiedzią nie dopuści, by bramy piekła zwyciężyły Kościół (por. Mt 16,18). Trzeba powstrzymać się od ferowania wyroków na temat Kościoła, papieża i biskupów. Trzeba uważać, by nie popełniać grzechów osądu i obmowy, które łatwo stają się oszczerstwem – poważną winą moralną. Trzeba nam raczej rozbroić słowa, do czego nieustannie od początku swego pontyfikatu wzywa papież Leon XIV.

W historii Kościoła odnajdujemy świętych, którzy decyzjami swoich przełożonych kościelnych zostali skrzywdzeni, ale ostatecznie przez posłuszeństwo i pokorę odnieśli zwycięstwo. Niektórzy z nich zostali beatyfikowani i kanonizowani. Przykładem może tu być nasz rodak, bł. ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. Faustyny, żarliwy apostoł Miłosierdzia Bożego. W historii Kościoła znajdujemy też odwrotne przykłady. Świątobliwy mnich dominikański Giacomo Savonarola, charyzmatyczny kaznodzieja, żarliwy apostoł Florencji, otrzymał zakaz głoszenia słowa Bożego przez papieża Aleksandra VI. Aleksander VI, biskup Rzymu końca XV wieku, jest symbolem nieprawości, zła i zgorszenia, jakich nigdy nie może się dopuszczać chrześcijanin, a tym bardziej biskup i papież. Niestety, Savonarola nie posłuchał zakazu zdeprawowanego papieża. Został przez niesprawiedliwy sąd skazany na śmierć. Ale nie został ogłoszony świętym męczennikiem Kościoła, choć w wymiarze ludzkim miał rację, sprzeciwiając się złu hierarchii kościelnej. Ale tylko w ludzkim. Na życie i służbę w Kościele trzeba patrzeć w sposób nadprzyrodzony, z wiarą.

I Sobór Watykański obradujący pod przewodnictwem bł. Papieża Piusa IX ogłosił jako dogmat wiary nieomylność biskupa Rzymu, jeśli w uroczystym nauczaniu odwołuje się do przywileju danego św. Piotrowi. Sobór ten także podał jako zasadę, ściśle obowiązującą w Kościele Katolickim: tylko biskup Rzymu ma prawo mianować nowych biskupów. Odwoływanie się do stanu „wyższej konieczności” jest błędem subiektywizmu nie mającym zastosowania w aktualnym sporze Bractwa św. Piusa X ze Stolicą Apostolską. Powoływanie się na św. Atanazego nie ma uzasadnienia ani historycznego, ani dogmatycznego.

Prawo Kościoła jasno określa: jeśli biskup udziela święceń biskupich bez mandatu Biskupa Rzymu, samym faktem takiego działania zaciąga – on i przyjmujący sakrę – karę ekskomuniki. Takie działanie jest sprzecznie z przypomnianymi wyżej słowami modlitwy Chrystusa o jedności Kościoła.

Bractwo uzasadnia swoją decyzję stanem wyższej konieczności i nazywa „uzasadnionym nieposłuszeństwem”. W teologii moralnej nie istnieje jednak taka kategoria. Gdyby przełożony nakazywał popełnienie grzechu, wówczas należałoby być przede wszystkim posłusznym sumieniu bardziej aniżeli przełożonemu. W takiej sytuacji mówilibyśmy jednak nie o nieposłuszeństwie, ale o posłuszeństwie właśnie – normie wyższej, jaką jest Prawo Boże. Stolica Święta nie wzywa jednak Bractwa do zła, wręcz przeciwnie – wzywa do dobra, do jedności z Biskupem Rzymu i całym Kościołem; to Bractwo w akcie nieposłuszeństwa Biskupowi Rzymu wchodzi na drogę zła, czyli podziału, schizmy.

W Poznaniu i na terenie naszej archidiecezji działa bez zgody biskupa Bractwo św. Piusa X, prowadząc duszpasterstwo równoległe do duszpasterstw parafialnych. Wierni uczestniczący w duszpasterskich posługach Bractwa św. Piusa X powinni mieć świadomość, że takie działanie jest niegodziwe. W ostatnim czasie organizowany jest wyjazd wiernych związanych z nurtem Tradycji na święcenia biskupie do Econe. Taki wyjazd jest nie tylko udziałem w niegodziwości, ale jest grzechem, należącym do kategorii grzechów cudzych. Każdy, kto popiera grzech, milczy wobec grzechu, współdziała w grzechu, sam grzeszy, zaciąga poważną winę moralną. Jednocześnie wezwanie, by trudy tej pielgrzymki ofiarować w intencji Kościoła jest wyjątkową obłudą.

Zasadą, która obowiązuje w Kościele Katolickim jest odpowiedzialność biskupów diecezjalnych za diecezje i prowadzone w nich duszpasterstwo. Tylko biskup diecezjalny jest upoważniony do zakładania parafii i tylko on może udzielić pozwolenia na oficjalną działalność duszpasterską zakonów, ruchów, bractw czy stowarzyszeń. Owszem, zwłaszcza zakony w swojej wewnętrznej strukturze są wyjęte z odpowiedzialności i władzy biskupa. Ale działalność duszpasterską mogą podejmować tylko za zgodą i błogosławieństwem biskupa diecezjalnego.

Żaden z biskupów Bractwa nie jest ordynariuszem, co oznacza, że poza władzą sakramentalną nie posiada potrzebnej władzy rządzenia. Nie może więc zgodnie z prawem delegować księży, na przykład do spowiadania. Innymi słowy mówiąc, księża Bractwa nie mają żadnego prawnego umocowania do wykonywania czynności duszpasterskich, a zatem nie mogą ich wykonywać. I choć papież Franciszek łaskawie pozwolił najpierw w Roku Miłosierdzia, a następnie także po jego zakończeniu, ważnie korzystać z sakramentu pokuty i pojednania u księży Bractwa, komisja Ecclesia Dei wielokrotnie przypominała, że Stolica Święta nie rekomenduje uczestnictwa w duszpasterstwie prowadzonym przez Bractwo.

Bractwo św. Piusa X nigdy nie prosiło arcybiskupa poznańskiego o zgodę na działalność duszpasterską. Samo wymienianie imienia biskupa w kanonie Mszy Świętej jest pustym słowem, a nawet zakłamaniem, jeśli nie wiąże się ono z posłuszeństwem prawowitemu pasterzowi. W Poznaniu za zgodą i błogosławieństwem pasterskim od dawna, jeszcze przed przybyciem Bractwa św. Piusa X, działa Duszpasterstwo Tradycji, które swoją historią sięga roku 1994. Są wyznaczone kościoły i księża do sprawowania posługi w dawnej formie rytu rzymskiego. W każdą niedzielę w Poznaniu są odprawiane cztery Msze Święte o godz. 8:00, 10:30, 14:15 i 17:00. Nikt z wiernych nie może twierdzić, że nie ma możliwości uczestniczyć w dawnej formie liturgii. Są też sprawowane sakramenty: chrztu, bierzmowania i małżeństwa. Udzielana jest dzieciom – po odpowiednim przygotowaniu – I Komunia Święta, także jako tzw. „wczesna”, według zaleceń św. Piusa X. Duszpasterstwo tradycji nie jest tożsame z działaniem Bractwa św. Piusa X.

Benedykt XVI słusznie zwracał uwagę, że problem Bractwa jest teologiczny, a nie jedynie liturgiczny czy polityczny, i sprowadza się do odrzucenia wprost samego Soboru Watykańskiego II, jakoby Duch Święty opuścił natenczas Kościół. Prywatne przekonania nie mogą jednak stać w sprzeczności z sensus fidei Ludu Bożego. Trzeba o tym przypomnieć zwłaszcza w takim dniu, jakim jest Zesłanie Ducha Świętego, gdy – jak czytamy w Dziejach Apostolskich – „gdy nadeszły dni Zielonych Świąt, byli wszyscy razem na tym samym miejscu” (Dz 2,1). Dla papieża Benedykta jedność była szczególnie ważną kategorią teologiczną, wyrażającą się w pojęciu communio. To właśnie w imię tej jedności wewnątrz samego Kościoła pragnął, by nie dzieliło chrześcijan to, co karmiło ich przez wieki. Stąd zezwolił na szerszy dostęp do dawnej liturgii.

Prosimy przywiązanych do dawnych form liturgicznych, by słuchając głosu sumienia, ciągle kształtowanego nauczaniem i prawem Kościoła, pozostali wierni Kościołowi. By nie korzystali z posług duszpasterskich Bractwa św. Piusa X. Prosimy, by nie ulegać złym emocjom, które odbierają trzeźwy osąd rozumu. Nie dajmy się zmanipulować tym, którzy ogłaszają swoje zgorszenie życiem Kościoła. To jest zgorszenie faryzejskie. Prosimy, by zachować pokorę. Prosimy o modlitwę za Kościół, za Ojca Świętego Leona, za naszego Biskupa Zbigniewa. Módlmy się za tych, którzy tworzą podziały o ich opamiętanie i nawrócenie.

Miejmy dla siebie cierpliwość i życzliwość. Wytrwale dążmy do osobistej świętości – ona buduje Kościół i czyni go coraz bardziej czytelnym znakiem Chrystusa wobec świata.

Szczególnie dziś prośmy o to Ducha Świętego, Parakleta: za tych, którzy błądzą:
Obmyj to, co brudne,
Zroś to, co jest oschłe,
Ulecz, co zranione.
Zegnij, co oporne,
Ogrzej, co jest zimne,
Sprostuj to, co błędne.

I za tych, którzy mimo przeciwności pozostają zawsze wierni Chrystusowi i Jego Kościołowi:
Udziel Twoim wiernym,
Tobie ufającym,
Siedem świętych darów.
Daj zasługę cnoty,
Daj zbawienny koniec,
Daj wieczystą radość.
Amen. Alleluja

O jedność Kościoła odprawimy Mszę w uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa, to jest 1 lipca, o godz. 19:30 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu przy ul. Kościelnej 3 oraz 12 lipca o godz. 17:00 w kościele pw. Maryi Królowej przy Rynku Wildeckim w Poznaniu. W tej samej intencji zostanie odprawiona Msza święta w Sanktuarium Przenajdroższej Krwi Chrystusa przy ul. Żydowskiej w Poznaniu – 1 lipca; godzina zostanie podana w terminie późniejszym w mediach społecznościowych sanktuarium.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEZesłanie Ducha Świętego24 maja 2026 r.1. Po niedzielnych Mszach św. przez cały maj śpiewać będz...
24/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Zesłanie Ducha Świętego
24 maja 2026 r.

1. Po niedzielnych Mszach św. przez cały maj śpiewać będziemy litanię loretańską.

2. Zapraszamy mężczyzn i chłopców (zwłaszcza w wieku licealnym i akademickim) do podjęcia się służby przy ołtarzu. Spotkanie informacyjne otwierające nowy turnus szkolenia ministranckiego połączone będzie z kwartalnym dniem formacyjnym wspólnoty ministranckiej, we wtorek, 26 maja o 17.30. Kandydatów zapraszamy na spotkanie formacyjne i informacyjne oraz do komunikacji za pomocą mediów społecznościowych Duszpasterstwa.

3. Również we wtorek, 26 maja, o godz. 19.30 zapraszamy na Mszę św. z wtorku oktawy uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W starym kalendarzu liturgicznym pierwsze trzy dni oktawy mają równą, szczególnie wysoką rangę stanowiąc najważniejszą część obchodu świąt – zachęcamy zatem w ten sposób do przedłużenia świętowania Zielonych Świąt.

4. W środę, piątek i sobotę obchodzić będziemy Suche Dni letnie. Zapraszamy na Msze ciche w środę i piątek o godz. 19.30 oraz w sobotę na Mszę ze śpiewem proroctw o godz. 9.30.

5. W czwartek 28 maja zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Duszpasterstwa Studentów i Młodzieży. Tym razem spotkanie poświęcone będzie wspólnej lekturze najnowszej encykliki Leona XIV i poruszonym w niej zagadnieniom relacji między życiem chrześcijanina a światem sztucznej inteligencji.

6. W sobotę, 30 maja, po Mszy Suchych Dni, czyli około godz. 11:30, nasza wspólnota będzie porządkowała ogród parafialny, w którym, wzorem zeszłego roku, planujemy zorganizować duszpasterskiego grilla, po Mszy odpustowej, 14 czerwca. Prosimy o pomoc i włączenie się do tej inicjatywy, zwłaszcza panów. Będzie można skorzystać z naszej salki, celem przebrania się w swobodniejsze rzeczy

7. Kontynuujemy renowację szat i ksiąg, które posiada Duszpasterstwo. Wiele z naszych paramentów to zabytki, wymagających kosztownej naprawy. Do tej pory udało się nam oddać do niej dwa ornaty, których renowacja kosztowała Duszpasterstwo 6146,08 zł. Obecnie staramy się uzbierać środki na naprawę zielonek kapy, która wyceniona została na 4482,14 zł. Dziękujemy za ofiarność i prosimy o dalsze wspieranie finansowe tej szczytnej inicjatywy. Ofiary na ten cel można składać osobiście w zakrystii po Mszach oraz przelewem na konto Duszpasterstwa, którego numer znajduje się na naszej stronie internetowej tradycjapoznan.pl, z tytułem informującym, że jest to ofiara na cel renowacji.

UWAGA: po niedzielnym spotkaniu w sali duszpasterskiej znaleziono portfel. W celu odbioru prosimy o kontakt.

Dziś kolejną rocznicę swoich święceń prezbiteratu obchodzi dwóch spośród naszych duszpaterzy: ks. Wojciech Nowicki i ks....
22/05/2026

Dziś kolejną rocznicę swoich święceń prezbiteratu obchodzi dwóch spośród naszych duszpaterzy: ks. Wojciech Nowicki i ks. Artur Wojczyński, którzy przyjęli świecenia z rąk abpa Stanisława Gądeckiego 22.05.2014 roku.

Z tej okazji, dziękując za ich poslugę w naszej wspólnocie, życzymy im wszelkich darów Ducha Świętego, aby z Bożą pomocą wytrwali do końca w swoim, wypowiedzianym podczas święceń „chcę” i zawsze mieli w sobie siłę i pragnienie, by głosić Ewangelię, i pomagać ludziom znajdywać Boga przede wszystkim w Sakramentach, ale także we wspólnocie Kościoła, w drugim człowieku i w samym sobie.

Pamiętajmy też o nich w naszych modlitwach 🙏🙏🙏

🌿 Zapraszamy do wspólnego świętowania Zielonych Świąt po niedzielnej Mszy, do salki duszpasterskiej.Aby jednak nasze com...
21/05/2026

🌿 Zapraszamy do wspólnego świętowania Zielonych Świąt po niedzielnej Mszy, do salki duszpasterskiej.

Aby jednak nasze comiesięczne spotkania mogły się odbywać, potrzebne jest zaangażowanie chętnych osób, w postaci upieczenia ciast oraz przygotowania i posprzątania salki.

Gorąco prosimy o kontakt tych, którzy chcieliby się włączyć w ten sposób w żywą działalność naszej wspólnoty, w tę niedzielę.

Pamiętajmy, że "więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu" (Dz 20,35)

Zapraszamy chętnych mężczyzn i chłopców (zwłaszcza w wieku licealnym i akademickim) do podjęcia się służby przy ołtarzu....
20/05/2026

Zapraszamy chętnych mężczyzn i chłopców (zwłaszcza w wieku licealnym i akademickim) do podjęcia się służby przy ołtarzu.

Niedługo rozpoczniemy nowy turnus szkoleń ministrantury. Spotkanie informacyjne dla chętnych kandydatów odbędzie się we wtorek, 26 maja o godz. 17.30 w salce duszpasterskiej. Połączone ono będzie z kolejnym kwartalnym spotkaniem z cyklu formacyjnego wspólnoty ministranckiej, które poprowadzi ks. Artur Wojczyński.

Będzie to więc dobra okazja zarówno do włączenia się we formację naszego Duszpasterstwa, jak i do zapoznania z innymi członkami wspólnoty.

Po spotkaniu, o godz. 19.30 w kościele zostanie odprawiona Msza wtorku w oktawie Zesłania Ducha Świętego.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIENiedziela w Oktawie Wniebowstąpienia17 maja 2026 r.1. Dziś przed Mszą św. będzie możliwość przy...
17/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Niedziela w Oktawie Wniebowstąpienia
17 maja 2026 r.

1. Dziś przed Mszą św. będzie możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

2. Po niedzielnych Mszach św. przez cały maj śpiewać będziemy litanię loretańską.

3. We wtorek, 19 maja o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę solenną w kościele pw. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej, którą w 10. rocznicę swoich święceń kapłańskich odprawi ks. Karol Świergosz. Do Mszy asystować będą pozostali księża naszego Duszpasterstwa.

4. W sobotę, 23 maja, we wigilię Zesłania Ducha Św. o godz. 9.30 nasz duszpasterz, wypełniając zadanie powierzone mu przez arcybiskupa poznańskiego, udzieli sakramentu Bierzmowania. O godz. 10.00 rozpoczną się obrzędy wigilijne, po których Mszę solenną odprawi ks. kan. Jarosław Powąska. Po Mszy odśpiewamy I Nieszpory uroczystości.

5. Za tydzień świętować będziemy Zesłanie Ducha Św. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych chrześcijańskich świąt, szczególnie więc zachęcamy do owocnego przeżywania tego dnia. Zapraszamy do przedłużenia świątecznej radości na wspólnotowym spotkaniu przy kawie i cieście po Mszy w salce duszpasterskiej.

6. Z wyprzedzeniem zapraszamy mężczyzn i chłopców (zwłaszcza w wieku licealnym i akademickim) do podjęcia się służby przy ołtarzu. Spotkanie informacyjne otwierające nowy turnus szkolenia ministranckiego połączone będzie z kwartalnym dniem formacyjnym wspólnoty ministranckiej, 26 maja o 17.30. Kandydatów zapraszamy na spotkanie formacyjne i informacyjne oraz do komunikacji za pomocą mediów społecznościowych Duszpasterstwa.

7. Kontynuujemy renowację szat i ksiąg, które posiada Duszpasterstwo. Wiele z naszych paramentów to zabytki, wymagających kosztownej naprawy. Do tej pory udało się nam oddać do niej dwa ornaty, których renowacja kosztowała Duszpasterstwo 6146,08 zł. Obecnie staramy się uzbierać środki na naprawę zielonek kapy, która wyceniona została na 4482,14 zł. Dziękujemy za ofiarność i prosimy o dalsze wspieranie finansowe tej szczytnej inicjatywy. Ofiary na ten cel można składać osobiście w zakrystii po Mszach oraz przelewem na konto Duszpasterstwa, którego numer znajduje się na naszej stronie internetowej tradycjapoznan.pl, z tytułem informującym, że jest to ofiara na cel renowacji.

🔥 Już dziś serdecznie zapraszamy do świętowania Zesłania Ducha Św. w klasycznej formie rytu rzymskiego. Wigilijną Mszę s...
14/05/2026

🔥 Już dziś serdecznie zapraszamy do świętowania Zesłania Ducha Św. w klasycznej formie rytu rzymskiego. Wigilijną Mszę solenną odprawi ks. kan. Jarosław Powąska z Duszpasterstwa Msza Trydencka w Kaliszu. Przed nią nasz duszpasterz, wypełniając zadanie powierzone mu przez arcybiskupa poznańskiego, udzieli sakramentu Bierzmowania. Po Mszy odśpiewane zostaną I Nieszpory ur. Zesłania.

Liturgia wiglii Zesłania Ducha Świętego jest jedną z najbogatszych w ciągu całego roku liturgicznego. Podobnie jak w Wielką Sobotę, podczas obrzędów wigilijnych śpiewane są proroctwa ze Starego Testamentu, po których następuje uroczyste błogosławieństwo wody chrzcielnej, zwieńczone litanią do Wszystkich Świętych.

Zachęcamy do przeżycia tych wyjątkowych świąt, czerpiąc z bogactwa obrzędów liturgicznych!

Wraz z Jubilatem, serdecznie zapraszamy na Mszę solenną, którą ks. Karol Świergosz odprawi z okazji 10. rocznicy przyjęc...
12/05/2026

Wraz z Jubilatem, serdecznie zapraszamy na Mszę solenną, którą ks. Karol Świergosz odprawi z okazji 10. rocznicy przyjęcia święceń prezbiteratu, we wtorek 19.05 o godz. 18:00 w kościele św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej 7.

Pragniemy dziękować Panu, że powołał ks. Karola do służby w Swojej Winnicy. Chcemy także wyrazić Jubilatowi wdzięczność za jego zaangażowanie w życie naszego Duszpasterstwa, szafowanie sakramentami i poświęcony czas - szczególnie zainicjowanemu i prowadzonemu przez niego Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin. Życzymy księdzu Karolowi dalszych sił, wytrwałości w posłudze oraz niesłabnącej gorliwości, by dalej zarażał miłością do Boga, szczególnie ukrytego pod postacią Chleba i Wina w Najświętszym Sakramencie i życzliwością dla drugiego człowieka.

Po Mszy ks. Karol zaprasza na mały poczęstunek w auli św. Jana Pawła II.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEUroczystość zew. św. Floriana10 maja 2026 r.1. Dziś obchodzimy uroczystość patronalną kościoła,...
10/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Uroczystość zew. św. Floriana
10 maja 2026 r.

1. Dziś obchodzimy uroczystość patronalną kościoła, w którym gości nasze Duszpasterstwo, św. Floriana. Z tej racji Msza odpustowa odprawiana jest wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu. Po Mszy przy bocznym ołtarzu św. Floriana będzie możliwość adoracji relikwii dzisiejszego Patrona.

2. Po niedzielnych Mszach św. przez cały maj śpiewać będziemy litanię loretańską

3. W czwartek, 14 maja o godz. 19.30, zapraszamy na Mszę w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, której obchód w starym kalendarzu liturgicznym nie jest przeniesiony na niedzielę.

4. Z powodu Mszy w czwartek, krąg biblijny Duszpasterstwa Studentów i Młodzieży rozpocznie się wcześniej - zapraszamy na godz. 18.00.

5. Kontynuujemy renowację szat i ksiąg, które posiada Duszpasterstwo. Wiele z naszych paramentów to zabytki, wymagających kosztownej naprawy. Do tej pory udało się nam oddać do niej dwa ornaty, których renowacja kosztowała Duszpasterstwo 6146,08 zł. Obecnie staramy się uzbierać środki na naprawę zielonej kapy, która wyceniona została na 4482,14 zł. Dziękujemy za ofiarność i prosimy o dalsze wspieranie finansowe tej inicjatywy. Ofiary na ten cel można składać osobiście w zakrystii po Mszach oraz przelewem na konto Duszpasterstwa, którego numer znajduje się na naszej stronie internetowej tradycjapoznan.pl, z tytułem informującym, że jest to ofiara na cel renowacji.

Na zdjęciu nasz Duszpasterz na tle ołtarza św. Floriana ☺️

Adres

Poznan
60-536

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij