Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Chyliczkach

Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Chyliczkach Strona poświęcona rzymskokatolickiej kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Chyliczkach (m. Piaseczno).

Kawałek historii.
23/01/2020

Kawałek historii.

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej "Cudowna Pani Chyliczkowska" został wykonany przez Pawła Szyndlera wg oryginału i ufundowany przez Józefę Chudzyńską współzałożycielkę szkoły. 8 grudnia 1902 roku w święto Niepokalanego Poczęcia obraz został umieszczony w bocznym ołtarzu kaplicy w Chyliczkach oraz zostało odprawione uroczyste nabożeństwo ku czci Maryi. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień ten został świętem Chyliczenek, które każdego roku 8 grudnia spotykają się na uroczystej mszy świętej w kaplicy.
Spotkanie w dniu 8.12.2005 r. Na zdjęciu Dyrektor Szkoły, ks. kanonik Ireneusz Jędryszek, Jerzy Dusza oraz Panie Chyliczanki - absolwentki szkoły.

24/06/2019

Przerwa wakacyjna w kaplicy:

08/04/2019

W ostatnią niedzielę rozpoczął się okres Męki Pańskiej, w którym to na znak głębokiej pokuty zasłaniamy w kościołach krzyże, obrazy i figury.

Send a message to learn more

Wakacje były czasem porządków w kaplicy: zarówno materialnych, jak i organizacyjnych. Z tych pierwszych, na ścianę po st...
12/10/2018

Wakacje były czasem porządków w kaplicy: zarówno materialnych, jak i organizacyjnych. Z tych pierwszych, na ścianę po stronie Ewangelii wrócił (i działa!) stary zegar, widoczny na dawnych fotografiach. Co do porządków organizacyjnych – opiekę nad kaplicą przejęła od sióstr ze Skolimowa parafia św. Anny. Na mszy św. 23 września podziękowaliśmy s. Mirosławie za 19 lat ofiarnej pracy. Poza tym można powiedzieć, że dzięki większemu zainteresowaniu parafii oraz okolicznych mieszkańców przyszłość naszej kaplicy rysuje się obecnie w jaśniejszych barwach.

Z dziejów cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w ChyliczkachHistoria Cudownego Obrazu rozpoczyna się w 1898 ro...
15/07/2018

Z dziejów cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Chyliczkach

Historia Cudownego Obrazu rozpoczyna się w 1898 roku, kiedy to p. Józefa Chudzyńska, współzałożycielka Szkoły i przyjaciółka p. Plater-Zyberkówny dowiaduje się o wypadku jednej z uczennic i czekającej ją amputacji ręki. Pragnąc wybłagać ratunek dla uczennicy, ślubuje, iż w razie jej uzdrowienia, ofiaruje obraz Matki Bożej Częstochowskiej do nowobudowanej kaplicy w Chyliczkach. Pan Bóg ofiarę przyjął, bo stan chorej poprawił się wbrew spodziewaniu i wkrótce mogła już wrócić do szkoły.

Pragnąc czym prędzej wywiązać się z obietnicy, p. Chudzyńska przysłała do Chyliczek obraz, który otrzymała była od o. Reymana, przeora jasnogórskiego, w podzięce za wychowanie jego siostrzenicy. Przyrzekła, że wkrótce zastąpi go nowym, większym wizerunkiem, który umieści w specjalnym ołtarzu. Ten pierwszy obraz był umieszczony w tymczasowej kaplicy, później zaś podarowany został p. Ludwikowi Górskiemu.

Parę lat później, latem roku 1902, zamówiony u znanego malarza Pawła Szyndlera nowy obraz (kopia wizerunku jasnogórskiego) czekał już w Warszawie na przewiezienie do kaplicy w Chyliczkach. Wtedy właśnie do p. Chudzyńskiej dotarła wiadomość o ciężkiej chorobie jej bratanka, Mariana Chudzyńskiego. Przyjechawszy z Chyliczek do Warszawy, p. Chudzyńska pospieszyła najpierw na pensję p. Plater-Zyberkówny, gdzie przechowywany był nowy obraz. Uklękła przed nim i wypowiedziała słowa: „Matki Boska, jeśli chcesz być cudowną w Chyliczkach, uzdrów mi mego biedaka”. Także tym razem, wbrew oczekiwaniom lekarzy, nastąpiło uzdrowienie i następnego dnia bratanek sam odwiedził p. Chudzyńską.

Do ukończonej kaplicy chyliczkowskiej obraz przewieziono 7 grudnia 1902 r., w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Matki Boskiej. Został on umieszczony w drewnianym ołtarzu, podarowanym niegdyś z kościoła św. Antoniego w Warszawie przez ks. Siemca. Następnego dnia odprawiono uroczyste świąteczne nabożeństwo. Od tamtej pory Matka Boża niezmiennie wysłuchuje w Chyliczkach próśb swoich dzieci, o czym świadczą liczne zgromadzone wokół ołtarza wota.

Opracowano na podstawie książki pt. „Nasze Chyliczki” wydanej przez SWSGW „Chyliczanka” (Piaseczno, 1991).

Kilka zdjęć z dzisiejszej pochmurnej niedzieli.Przy okazji informacja: w czasie wakacji kaplica jest zamknięta. Na msze ...
24/06/2018

Kilka zdjęć z dzisiejszej pochmurnej niedzieli.

Przy okazji informacja: w czasie wakacji kaplica jest zamknięta. Na msze św. zapraszamy ponownie we wrześniu.

Na początek trochę o budynku d. Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego, zwanym „pałacykiem”, w którym to mieści się nasza kaplic...
19/06/2018

Na początek trochę o budynku d. Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego, zwanym „pałacykiem”, w którym to mieści się nasza kaplica.

Założycielką Szkoły była hrabianka Cecylia Plater-Zyberkówna (1853-1920), która już w wieku 23 lat postanowiła poświęcić się całkowicie pracy apostolskiej i społecznej. W 1883 r. otworzyła w Warszawie szkołę przy ul. Pięknej 24, działająca do dziś. W r. 1891 zakupiła folwark Chyliczki k. Piaseczna i założyła tu Zakład Gospodarczy dla kształcenia ubogich wiejskich dziewcząt. W 1895 r. placówkę przemianowano na Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego. Z czasem jej profil uległ zmianie i zaczęła zajmować się kształceniem dziewcząt z rodzin inteligenckich.

Na samym początku szkoła mieściła się w długim budynku gospodarczym w podwórzu, gdzie też urządzono małą kaplicę. Hr. Plater-Zyberkówna i nauczycielki mieszkały z kolei w znajdującym się obok dworku zw. „Poniatówką”. Dziś można go poznać po charakterystycznym, niesymetrycznym dachu. Budowa obecnego gmachu rozpoczęła się w r. 1899. Wykończony został już w 1901, a w roku 1902 nastąpiło przeniesienie szkoły do nowej siedziby. W tym to gmachu urządzono dla uczennic nową kaplicę, którą możemy podziwiać dzisiaj. W roku 1902 placówka w Chyliczkach nosiła już nazwę Wyższej Szkoły Gospodarczej dla Kobiet.

Gmach bardzo ucierpiał w czasie I wojny światowej, ale udało się zachować ciągłość działania szkoły. Po śmierci hr. Plater-Zyberkówny placówką zajęło się Towarzystwo Oświatowe jej imienia. W okresie międzywojennym wystawiono kolejne budynki: szklarnię oraz pawilon gospodarczy. Od roku szkolnego 1937/38 szkoła posiadała już uprawnienia państwowe jako Prywatne Żeńskie Liceum Gospodarstwa Wiejskiego.

Po II wojnie światowej Liceum zostało przejęte przez władze komunistyczne. Jako Zespół Szkół działa do dziś, ale już w nowym, położonym nieopodal budynku. Po zmianie ustroju reaktywowane Towarzystwo Oświatowe próbowało, jak dotąd bezskutecznie, odzyskać swoją własność. W tym czasie w „pałacyku” szkołę otworzyło Stowarzyszenie Wychowanek Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Chyliczkach „Chyliczanka”. Obecnie jednak uczy się w niej coraz mniej uczniów, a budynek jest w złym stanie. Władze powiatu, do którego to formalnie należy nieruchomość, zamierzają znaleźć nowego dzierżawcę. W związku z tym, mieszkańcy Piaseczna i okolic podejmują starania o zachowanie kaplicy oraz jej oryginalnego, historycznego wystroju.

Notkę opracowano m.in. na podstawie artykułu p. Kazimiery Sobańskiej pt. „Nasze Chyliczki” z książki o tym samym tytule, wydanej przez SWSGW „Chyliczanka” (Piaseczno, 1991).

19/06/2018

Zbliża się kolejna próba oddania przez starostwo w dzierżawę budynku szkoły w Chyliczkach. Należy mieć nadzieję, że władze oraz ewentualny inwestor uszanują czynną, zabytkową kaplicę. Zachęcam Państwa do „polubienia” strony i rozpowszechniania informacji o tym pięknym, ale nieco zapomnianym miejscu.

Kaplicę będzie można odwiedzić w najbliższą niedzielę: msza św. łacińska rozpoczyna się o godz. 9:30.

Wnętrza kaplicy
18/06/2018

Wnętrza kaplicy

Adres

Ulica Chyliczkowska 20e
Piaseczno
05-500

Godziny Otwarcia

09:00 - 10:30

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w Chyliczkach umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij