18/05/2026
Maj zajmuje szczególne miejsce w duchowości Kościoła. To miesiąc poświęcony Maryi, podczas którego w czasie nabożeństw majowych i codziennej modlitwy zawierzamy Jej nasze codzienne troski oraz sprawy Kościoła powszechnego. W tym roku maj ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ wspólnoty Żywego Różańca przygotowują się do jubileuszu 200-lecia powstania tego dzieła, zapoczątkowanego przez bł. Paulinę Jaricot. W dniach 15–17 maja 2026 roku odbyły się rekolekcje dla zelatorów Żywego Różańca pod hasłem „Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi”. Celem naszego trzydniowego spotkania było głębsze zrozumienie tegorocznego hasła duszpasterskiego „Uczniowie – Misjonarze”.
W programie rekolekcji znalazły się: wspólne Eucharystie, nabożeństwa różańcowe, Medytacje Słowa Bożego, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Apele Jasnogórskie, adoracja Najświętszego Sakramentu, prace w grupach, czy wymiana doświadczenia związanego z funkcjonowaniem Wspólnot Żywego Różańca w poszczególnych parafiach. W trakcie konferencji wygłoszonych przez ks. Rafała Barcińskiego i dk. Pawła Gintera poruszono wzajemną relację między uczniostwem a misyjnym posłaniem do świata. Jako wzór wzajemnej integracji tych dwóch zadań życia chrześcijańskiego przedstawiony został przykład Maryi, która uczy nas jak przyjmować Boże Słowo, a także jak swym życiem to Słowo głosić. Niedziela była zwieńczeniem rekolekcyjnego spotkania, gdzie zgromadziliśmy się na Mszy Świętej w katedrze pelplińskiej. Te trzy dni przypomniały wszystkim uczestnikom, że prawdziwe uczniostwo wyraża się w miłości, modlitwie i codziennym świadectwie życia.
~ kl. Nikodem Warmowski