05/04/2026
O, zaiste błogosławiona noc, jedyna, która była godna poznać czas i godzinę zmartwychwstania Chrystusa. O tej to nocy napisano: a noc jako dzień zajaśnieje, oraz: noc będzie mi światłem i radością.
4 kwietnia 2026 r. , w noc Zmartwychwstania zgromadziliśmy się aby wspólnie przeżywać najwazniejsza liturgię w całym roku - Wigilię Paschalną. Liturgii przewodniczył ks. Michał Owczarz SAC a koncelebrowali ks. Proboszcz, ks. Mirosław, ks. Józef oraz ks. Andrzej, który wygłosił homilię.
Wigilia Paschalna składała się z Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej oraz Liturgii Eucharystycznej.
Podczas Liturgii Światła, przed kościołem, ks. Michał poświęcił ogień a następnie wniósł do świątyni Paschał trzykrotnie śpiewając "Światło Chrystusa". Następnie w podniosły sposób, w wyciemnionym kościele odśpiewał Exultet, po którym rozpoczęliśmy Liturgię Słowa.
Liturgia Słowa była bogata w teksty biblijne. W pierwszym czytaniu usłyszeliśmy opis Stworzenia Świata z księgi Rodzaju. W drugim czytaniu skupialiśmy się na Ofierze Abrahama. Trzecie czytanie opisywało przejście przez Morze Czerwone z księgi Wyjścia. Czwarte czytanie z Księgi Izajasza ukazuje nam Boga, który pragnie zawrzeć z ludźmi wieczne przymierze. Bogu, który nas stworzył, przez śmierć Jezusa odkupił i zaprasza nas do wspólnoty należy się dziękczynienie. Po siódmym czytaniu z księgi Ezechiela odśpiewaliśmy hymn "Chwała na wysokości Bogu...". Podczas naszego śpiewu biły dzwony zwiastujące radość Zmartwychwstania Jezusa. Następnie celebrans uroczyście i trzykrotnie zaintonował ALLELUJA, a my wsłuchaliśmy się w słowa Ewangelii.
Po wygłoszonej przez ks. Andrzeja homilii rozpoczęła się Liturgia Chrzcielna w czasie której została poświęcona woda, odnowione przyrzeczenia chrzcielne oraz odśpiewana Litania do Wszystkich Świętych. Tegoroczna miała wyjątkowy charakter, ponieważ odbywała się na środku kościoła, co umożliwiało jeszcze większe skupienie się na tych tajemnicach.
Następnie rozpoczęła się Liturgia Eucharystyczna, a na koniec trwającej niemalże trzy godziny Liturgii ksiądz Michał udzielił nam uroczystego błogosławieństwa, oraz odesłał lud tymi słowami: "Idźcie w pokoju Chrystusa, Alleluja, Alleluja".
Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę i udział w tej wspaniałej celebracji.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Anny Kurek.