19/04/2026
DOM CHŁOPAKÓW nie jest potrzebny,😢😢nie służy wystarczająco Dzieciom z największymi niepełnosprawnościami,😢😢 nie wspiera odpowiednio polskich Rodzin.😢
Taką wizję przedstawia dziś Pani Minister Katarzyna Nowakowska - Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i jej zespół profesjonalistów w ministerstwie — wizję, w której ma powstać coś rzekomo LEPSZEGO, a Dom Chłopaków nie będzie już mógł przyjmować nowych DZIECI.
Przez osoby ze środowiska Pani Minister jesteśmy nazywane "betonem" — kimś, kto rzekomo nie rozumie, co jest prawdziwym dobrem dla Dzieci. W nowej ustawie pojawia się zapis, że Dzieci nie będą już kierowane do naszego Domu i innych tego typu miejsc. Ma nastąpić tzw. deinstytucjonalizacja.
W związku z tym tworzone będą OŚRODKI TERAPEUTYCZNE dla Dzieci (kolejna instytucja 😱😱😱 w ramach deinstytucjonalizacji), które — w naszej ocenie — będą dużo uboższe we wspieraniu rozwoju Dzieci niż to, co Chłopcy mają dziś w DOMU CHŁOPAKÓW. Ale może się mylimy w tej ocenie...🤔🤔🤔 Może rzeczywiście będzie inaczej, niż wynika to z naszych doświadczeń i codziennej pracy...
Oczywiście oficjalna narracja Ministerstwa i Pani Minister kierowana do mediów jest zupełnie odwrotna: że jesteśmy potrzebni, że jesteśmy profesjonalni w pracy z Dziećmi z najcięższymi niepełnosprawnościami, że wykonujemy ważną misję itd. I co w związku z tym? Dzieci od przyszłego roku nie będą już mogły znaleźć u nas Domu. Bo w Polsce powstaną dużo lepsze OŚRODKI TERAPEUTYCZNE.🤗🥰🤗🥰
Duuuuuużo LEPSZE!
Może rzeczywiście Dzieci z czterokończynowym porażeniem, z wadami genetycznymi, z głębokim autyzmem, zaczną biegać, mówić i założą swoje rodziny właśnie dzięki OŚRODKOM TERAPEUTYCZNYM. Byłoby super. 🥰
Ale każdy, kto miał do czynienia z Dziećmi z głębokimi niepełnosprawnościami, wie, że to wizja oderwana od realiów — że mówimy o codziennym wsparciu, godności, bezpieczeństwie i jakości życia, a nie o cudownych przemianach... 🥺🥺🥺
W tym roku mija 75 lat doświadczenia w zapewnianiu Chłopakom Domu — prawdziwego, stałego miejsca, w którym są rozumiani i zaopiekowani. Można nazwać nas BETONEM, a można też zatrzymać się i skorzystać z mądrości wielu pokoleń ludzi, którzy przez lata zajmowali się TYMI, których niepełnosprawności nikt w rodzinie nie był w stanie udźwignąć... 🥺🥺🥺
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Polska 2050 Szymon Hołownia Aleksandra Gajewska