Parafia prawosławna św. Barbary w Milejczycach
- Strona główna
- Polska
- Milejczyce
- Parafia prawosławna św. Barbary w Milejczycach
Strona Parafii prawosławnej św. Barbary w Milejczycach zawiera informacje oraz aktualności z życia parafii.
Adres
Ulica Św. Barbary 26
Milejczyce
17-332
Telefon
Strona Internetowa
Ostrzeżenia
Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia prawosławna św. Barbary w Milejczycach umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.
Skontaktuj Się Z Firmę
Wyślij wiadomość do Parafia prawosławna św. Barbary w Milejczycach:
Kategoria
Historia parafii Św. Barbary w Milejczycach.
Pierwsze informacje o cerkwiach prawosławnych w Milejczycach pochodzą z 1516 roku. Istniała wówczas cerkiew parafialna św. Barbary, cerkiew św. Mikołaja oraz monaster przy niej działający. W 1516 roku król Zygmunt Stary, uznając Milejczyce za miasto królewskie, nadał mu przywilej organizowania jarmarków w dniu Barbary. W 1529 r. król ten uposażył istniejące cerkwie, a także obdzielił je funduszem. Zagwarantował swobodę wyznaniową i przyobiecał objąć cerkiew swoją protekcją.
Prawdopodobnie, gwar i uciechy doczesnego świata po lokacji miasta zmusiły mnichów milejczyckich do opuszczenia miejscowości i osiedlenia się - choć nie ma w tym względzie pewności - w okolicach niedalekiej Grabarki. Wspólnota monastyczna z Milejczyc liczyła kilku mnichów, co dodatkowo mogło wpłynąć na jego likwidację. W okolicach Świętej Góry Grabarki znajdował się starożytny cmentarz z kamiennymi nagrobkami i napisami w języku cerkiewnosłowiańskim.
Pod koniec XVI w. zaszły istotne zmiany dotyczące Cerkwi prawosławnej. W 1596 r. została zawarta unia brzeska, mająca na celu podporządkowanie Cerkwi prawosławnej na terenach Rzeczpospolitej papieżowi. Tylko część hierarchii cerkiewnej podporządkowała się jej ustaleniom. Duchowny cerkwi św. Barbary, dziekan Leontij, na soborze w Brześciu w 1596 r. złożył podpis przeciw wprowadzeniu unii. Mimo to, zapewne już w XVII w., milejczyckie cerkwie należały do unii. Na terenie guberni grodzieńskiej w latach 30. XIX w. zaczęły się rozgrywać wielkie zmiany natury religijnej w życiu dotychczasowego Kościoła unickiego. Wyznawcy unii po 1839 r. masowo wracali do Prawosławia. Istniejące w Milejczycach cerkwie św. Barbary (parafialna) i św. Mikołaja (filialna) ponownie stały się świątyniami prawosławnymi. Do parafii należała także cmentarna cerkiew w Sobiatynie. Milejczycka parafia w 1847 r. liczyła 820 mężczyzn, 774 kobiet oraz dwie osoby stanu duchownego.
W 1859 r. miał miejsce pożar, w wyniku którego cerkiew parafialna św. Barbary uległa poważnemu zniszczeniu.