Parafia pw. Świętych Kosmy i Damiana w Okoninie

Parafia pw. Świętych Kosmy i Damiana w Okoninie Patroni Św. Kosma I Damian bracia bliźniacy, lekarze, męczennicy. Pochodzili z Arabii. Leczyli nie oczekując zapłaty.

16/03/2026

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, czyli Laetare 15 marca 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

2. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16:3o razem z Chrystusem i Jego bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, zaś w Nicwałdzie w środę o 15, a w niedziele o godz. 14:3o rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału w tych wielkopostnych nabożeństwach.

3. W czwartek, 19 marca, przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Patrona Kościoła. W 1870 roku papież Pius IX ogłosił Świętego Józefa patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Podczas Mszy Świętej przez wstawiennictwo Opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy się modlić za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania.

4. Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dopiero serce pojednane z Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym. Zakładając, że wielu parafian przed świętami wielkanocnymi już oczyściło swoje serca, pozostałych – tych, którzy nie zdążyli, czy nie mieli okazji jeszcze tego uczynić – zachęcam do pojednania się z Bogiem i braćmi oraz do licznego udziału we Mszach Świętych.

5. Zachęcam do zadośćuczynienia za nasze grzechy poprzez ofiar na jałmużnę oraz na grób dla Pana Jezusa.

Intencje Mszalne

Niedziela 8:oo + ojca Stefana Kreft i Michała Wiącek i zmarłych z rodziny

10:oo + rodziców Błażeję i Józefa Górskich, zmarłych z rodziny, Jana i Felicję Markowskich i zmarłych z rodziny

11:3o Msza święta w Nicwałdzie

14:3o Gorzkie Żale

Poniedziałek 18:oo Msza Święta z nauką rekolekcyjną

Wtorek 17:oo + Krzysztofa Sabatowskiego w 15 rocznicę śmierci

Środa 15:oo Droga Krzyżowa w Nicwałdzie

17:oo Nowenna do MBNP + Mieczysława Narewskiego i zmarłych z rodziny

Czwartek 17:oo + ojca Józefa Piłat w dniu imienin

Piątek 16:3o Droga Krzyżowa z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i łaskę zdrowia dla Czesława z okazji 77 urodzin

Niedziela 8:oo z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i Anioła Stróża iłaskę zdrowia dla Igi z okazji pierwszych urodzin

10:oo + rodziców Klary w rocznicę śmierci i Bolesława Karbowskich

11:3o Msza święta w Nicwałdzie

14:3o Gorzkie Żale

08/03/2026

Z niedzielnej Ewangelii…



„…Jakże Ty, będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę,
abym Ci dała się napić?…” (J 4,9)
Czasem czujesz się gorszy od innych. Czasem ludzie uważają, żeś gorszy od innych. Czasem ty czujesz, że tak uważają… Bo w twoich papierach jest coś nie tak. Bo twoje pochodzenie… Twoje mieszkanie… Twoje stanowisko pracy… Twoje wykształcenie…

„…Jakże Ty, będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę,
abym Ci dała się napić?…”


Czasem czujesz się gorszy od innych… I może nawet tak jest. Dziś. Teraz. Bo coś ci nie wyszło. Bo coś się stało. Bo nie umiesz się z tego podźwignąć… Więc uciekasz. Przed ludźmi. Przed sobą. Przed Bogiem…

„…Jakże Ty, będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę,
abym Ci dała się napić?…”


Czasem czujesz się gorszy od innych… Ale wczoraj było inaczej. Jutro będzie inaczej. Byle tylko ktoś pomógł. Podał rękę. Byle tylko ktoś cię potrzebował. Byleś był potrzebny komuś…

„…Jezus rzekł do niej: DAJ MI PIĆ…”

07/03/2026

3. Niedziela Wielkiego Postu A

„Każdy, kto pije tę wodę, znów będzie pragnął. Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki” (J 4,13-14).

Słyszeliśmy tydzień temu, że nie wszystkich Jezus zabrał na Górę Tabor. Nie wszyscy więc tak nagle, zdumieni, zobaczyli Boga w Jego chwale. Przemienionego, jaśniejącego Boga, przy którym bez zadawania żadnych pytań chciałoby się pozostać na zawsze. I może pojawić się w nas pewne poczucie niesprawiedliwości. „Mnie nie zabrał”.

Jesteśmy bardzo wyczuleni na niesprawiedliwość. Dlaczego więc tak bardzo chcemy się jej doszukać? Bo chociaż niesprawiedliwość bardzo boli, to jest też naszym sprzymierzeńcem. W niesprawiedliwości możemy znaleźć usprawiedliwienie siebie. Usprawiedliwienie przed Bogiem, przed ludźmi, ale przede wszystkim przed samym sobą. Świadomie czy podświadomie pielęgnujemy taką myśl: „mnie się w życiu nie udało właśnie dlatego, że Bóg mnie nie zabrał na Górę Tabor. Gdyby mnie zabrał, pewnie byłabym już święta. A teraz mam ciągle pod górkę. Innym jest łatwiej. To nie jest więc moja wina, że mi nic nie wychodzi”. Niesprawiedliwość boli. Ale jakie to przyjemne, gdy o swoją bylejakość czy nawet o swoje grzechy możemy oskarżyć kogoś innego. Nawet samego Boga.

Warto jednak czasem spojrzeć z tej drugiej strony. Oczyma ludzi, którzy z tej Góry Tabor musieli zejść. Przeżyli niebo, ale musieli zejść. Z powrotem do zwykłego świata. Widziałam oczy młodych ludzi schodzących z Góry Tabor. Nie zawsze wiemy, ile piekła jest w rodzinach żyjących niedaleko nas. Wielu młodych ludzi z tego swojego piekła wyjeżdża na wakacyjne rekolekcje. Często po raz pierwszy w życiu spotykają się aż na tyle dni z miłującym Bogiem i z ludźmi, którzy o każdej porze, dzień w dzień, są życzliwi, uśmiechnięci, przyjaźni. Oni sami, w tej bezpiecznej atmosferze, też potrafią codziennie być życzliwi, uśmiechnięci, przyjaźni dla innych. Jeśli ktoś nie przeżył piekła, nigdy nie zrozumie, że ten czas jest ich Górą Tabor. To ich pierwsze szczęście, euforia. A potem nagle coś pęka. Dwa-trzy dni przed zakończeniem rekolekcji młodzi ludzie nagle uświadamiają sobie, że z tej Góry Tabor muszą wrócić. Do swojego domowego piekła. W ich oczach jest przerażenie, bezradność, ból. Człowiek dorosły może sam zmieniać ten swój świat. Młodzi muszą jednak wejść do świata, który był. I pilnować, by przeżycia Góry Tabor jak najdłużej dodawały sił. Więc może jednak łatwiej tym, którzy nie musieli przeżyć szoku zejścia z Góry Tabor, bo tam po prostu nie byli?

Porównywanie nigdy nie ma sensu. Komu lepiej, komu gorzej. Takie licytowanie się zawsze świadczy o braku zaufania do Boga. Oskarżanie Boga o niesprawiedliwość. Tymczasem Bóg przychodzi do każdego z nas, tyle że do każdego z nas inaczej.

W dzisiejszej Ewangelii widzimy jedno z innych spotkań. „Daj mi pić” – mówi Jezus do spotkanej kobiety.
Na górze Tabor Jezus obdarował Apostołów, a tutaj? Tutaj zaczyna spotkanie od „daj mi”. Nie lubimy tych słów. Na takie żądanie serce chce się zamknąć, a nie otworzyć. Nie mam, nie dam, dlaczego ja, dlaczego znów… Ludzie są dzisiaj wygodni. Nie chcą się przemęczać. Oczekują od innych zaangażowania, pomocy, sami dając coraz mniej. Czy chrześcijaństwo ma polegać na rozdawaniu tego, co samemu zarobiło się w trudzie, tym, którzy się zbytnio w życiu nie natrudzili? Czy ewangeliczne słowa: „Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi” (Mt 5,39-42) rzeczywiście trzeba brać dosłownie? Tym bardziej, że dziwnym nowym zwyczajem jest, że im dalej ktoś od Kościoła, tym częściej publicznie, w mediach, poucza chrześcijan jacy mają być, cytując Ewangelię. To drażni. Pojawia się lęk przed wykorzystaniem nas przez innych. Nie chcę być wykorzystana.

A Jezus przy pierwszym spotkaniu mówi „daj mi pić”. Kobieta mogła tylko wzruszyć ramionami i odejść. Tak jak my czasem mamy ochotę uciec przed Jezusem i przykazaniami. Tymczasem ona podjęła rozmowę. I chwilę potem wszystko się zmieniło. Bo kiedy Jezus nas o coś prosi, to nie znaczy, że chce nam coś zabrać. Przeciwnie. To oznacza, że chce nam coś dać. Nie wiemy, czy Samarytanka zdążyła podać Jezusowi ten kubek wody. Nie ma to znaczenia, bo tak naprawdę: cóż my wielkiego możemy Jezusowi ofiarować? Ważne, że bez lęku, z pewnym zainteresowaniem, podjęła rozmowę. I została obdarowana Spotkaniem z Bogiem.

Tak, to było inne spotkanie niż na Górze Tabor. Ale Jezus przemienia się przed nami nie dla własnej chwały, ale po to, aby nam pomóc przemienić się przed Nim. Dla Samarytanki to też była Góra Tabor. W zwykłym człowieku, który poprosił ją o wodę – odkryła, zobaczyła Boga. My często tęsknimy za cudownościami. Żeby się coś stało inaczej: błyski, grzmoty, aureole. Niecodziennie. I Bóg czasem przychodzi w obłoku. Ale częściej przychodzi tak zwyczajnie. Siada gdzieś przy nas i mówi: „daj mi pić”. Reszta zależy ode mnie. Mogę odejść i zmarnować okazję spotkania Boga. Ale mogę podjąć rozmowę. Tak jak potrafię. Zwyczajnie. Choćby, jak Samarytanka, od niewypowiedzianych wprost słów: „nie rozumiem Cię”. „Jakżeż Ty, będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę, bym Ci dała się napić?” Przed Bogiem nie trzeba wszystkiego wiedzieć. Wystarczy przyznać się, że nie rozumiem. Kilkadziesiąt lat wcześniej już było takie „nie rozumiem”. „Jakże to się stanie?” – pytała Maryja. A potem narodził się Jezus.

Niecudowne Tabor. Rozpoznać Boga w zwykłym czasie. W zwykłym człowieku. W zwykłym życiu. A potem mówić o Nim innym, choć wcześniej nasze życie o Nim nie świadczyło. Bo spotkanie z Bogiem przemienia nas totalnie. Ale najpierw trzeba usłyszeć, gdy Jezus mówi: „daj mi pić”. I podjąć rozmowę.

„Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu, na własne bowiem uszy usłyszeliśmy i jesteśmy przekonani” (J 4,42).

07/03/2026

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 8 marca 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dobiegamy już połowy tegorocznego czasu pokuty i nawrócenia – dzisiaj trzecia niedziela Wielkiego Postu! Baczniej przyjrzyjmy się więc w tym świętym czasie, jakie owoce wiary wydajemy w codzienności. Czy w ogóle nasza wiara przynosi jakiekolwiek owoce? Jeśli nie, to jest to dobry czas, aby się zmienić, aby powrócić do początku naszej wiary – do chrztu świętego i przypomnieć sobie, że woda chrztu obmyła nas z grzechu pierworodnego, uczyniła nas dziećmi Bożymi i włączyła do wspólnoty Kościoła. Ale te przywileje pociągają też za sobą obowiązek dbania o zaszczepioną w naszych sercach wiarę, rozwijania jej i pogłębiania oraz dzielenia się nią z innymi. Obecnie trwający rok duszpasterski ciągle nam przypomina, że jesteśmy uczniami Chrystusa i Jego misjonarzami we współczesnym świecie.

2. Mogą nam w tym pomóc wielkopostne pasyjne nabożeństwa, do udziału w których bardzo serdecznie zachęcam:
- Droga krzyżowa – w środę o 15 w Nicwałdzie i w Okoninie w piątek o godz. 16:3o.
- Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 14:3o
- Jutro o godz. 18:oo kolejne rekolekcyjne spotkanie Msza z nauką. Od godz. 17 osobista adoracja Najświętszego Sakramentu.
Pamiętajmy, że z tymi nabożeństwami są związane odpusty, które pod zwykłymi warunkami możemy uzyskać dla siebie lub dla bliskich zmarłych!

3. Dzisiaj 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet! Choć to świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach, zwłaszcza o tych najbardziej utrudzonych matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Wszak kobiety wypełniają szczególną rolę w świecie, w Kościele i rodzinie. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

4. Czas Wielkiego Postu to także czas, kiedy licznej przystępujemy do sakramentu pokuty i pojednania. W naszej świątyni spowiedź jest codziennie przed każdą Mszą Świętą. Spowiedź z udziałem przyjezdnych księży w Niedzielę Palmową.

Intencje Mszalne

Niedziela 8:oo + taty Antoniego Skiba z ok. urodzin, wujka Zygmunta Pastucha w 5 rocznicę śmierci i zmarłych z rodziny

10:oo + Teresy, Magdaleny, Czesława i Anieli Gajewskich

11:3o Msza święta w Nicwałdzie

14:3o Gorzkie Żale

Poniedziałek 18:oo Msza Święta z nauką rekolekcyjną + rodziców Teresę i Jana Maciołek

Wtorek 17:oo + w pewnej intencji

Środa 15:oo Droga Krzyżowa w Nicwałdzie

Czwartek 17:oo Msza Święta

Piątek 16:3o Droga Krzyżowa + Jadwigi Runkowskiej z ofiar pogrzebu

Sobota 14:oo z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i łaskę zdrowia dla Doroty z okazji urodzin

Niedziela 8:oo + ojca Stefana Kreft i Michała Wiącek i zmarłych z rodziny

10:oo + rodziców Błażeję i Józefa Górskich, zmarłych z rodziny, Jana i Felicję Markowskich i zmarłych z rodziny

11:3o Msza święta w Nicwałdzie

14:3o Gorzkie Żale

02/03/2026

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 1 marca 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś przypada druga niedziela Wielkiego Postu. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali z jak największym pożytkiem. Czyni to zwłaszcza przez głoszenie słowa Bożego oraz sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty. Czyni to także przez organizowanie w tym czasie rekolekcji, dni skupienia czy specjalnych nabożeństw pokutnych. Przypominam, że w naszym kościele w każdy piątek o godz. 16:3o razem z Chrystusem i Jego Bolejącą Matką przemierzamy Drogę krzyżową, a w niedziele o godz. 14:3o rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich zachęcam do licznego udziału w tych nabożeństwach. Dzień rekolekcyjny w poniedziałki rozpoczynamy adoracją Najświętszego Sakramentu. Następnie Msza Święta z nauką o godz. 18.

2. W Kościele powszechnym przeżywamy niedzielę Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Naszymi modlitwami obejmujemy tych, którzy głoszą Ewangelię na krańcach ziemi. Oni często na wzór Chrystusa cierpią prześladowania i płacą najwyższą cenę z własnego życia za swoją służbę Bogu i człowiekowi. Do puszek składamy ofiary na dzieło pomocy Ad Gentes.

3. W środę, 4 marca, w liturgii czcimy Świętego Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani wyścigu w gromadzeniu doczesnego bogactwa.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
W pierwszy czwartek (5 marca) będziemy dziękowali Panu Bogu za dar Eucharystii, będziemy się też modlili o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne.
- Z posługą sakramentalną do chorych i seniorów naszej parafii udam się w piątek o godz. 8.
- Msza Święta w naszym kościele o godz. (…); przed Mszą okazja do spowiedzi świętej.
W pierwszy piątek (6 marca) oddamy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, będzie też okazja do pojednania się z Bogiem i braćmi.
- Adoracja Najświętszego Sakramentu z nabożeństwem pierwszopiątkowym oraz okazja do spowiedzi świętej od godz. 15:3o następnie Droga Krzyżowa o godz. 16:3o.
W pierwszą sobotę (7 lutego) oddamy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.
- Adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca ku czci Niepokalanego Serca Maryi od godz. 10.

5 W przyszłą niedzielę, 8 marca, przypada Dzień Kobiet. Choć to raczej świecka uroczystość, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich niewiastach.

Intencje Mszalne

Niedziela 8:oo z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i łaskę zdrowia dla Kazimierza Kawczyńskiego z okazji urodzin

10:oo + rodziców Janinę i Jana Grzywacz, siostry Elżbiety i zmarłych z rodziny

11:3o Msza święta w Nicwałdzie

14:3o Gorzkie Żale

Poniedziałek 18:oo Msza Święta z nauką rekolekcyjną + Jadwigi Runkowskiej (int. p. Doroty Bieszk)

Wtorek 17:oo + rodziców Kazimiery i Zygmunta Lembicz

Środa 17:oo + Kazimiery Druzgała i Franciszki Ślusarczyk

Czwartek 17:oo + + rodziców Jana i Gertrudę Kruszyńskich, dziadków Michała i Monikę Kruszyńskich, dziadka Feliksa Bieszk

Piątek 14:3o Droga Krzyżowa w Nicwałdzie

16:3o Droga Krzyżowa + Ireny Pawlik z ofiar pogrzebu

Sobota 10:oo Nabożeństwo do NSNMP z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i łaskę zdrowia dla Kazimierza Kawczyńskiego z okazji urodzin

13:oo + Tomasza Plaskota

Niedziela 8:oo + taty Antoniego Skiba z ok. urodzin, wujka Zygmunta Pastucha w 5 rocznicę śmierci i zmarłych z rodziny

10:oo + Teresy, Magdaleny, Czesława i Anieli Gajewskich

11:3o Msza święta w Nicwałdzie

14:3o Gorzkie Żale

22/02/2026
22/02/2026

Z niedzielnej Ewangelii… (A)
„…Wtedy przystąpił kusiciel
i rzekł do Niego: Dam Ci to wszystko,
jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon…” (Mt 4,3a.9)
Tak byś chciał to mieć. Tak byś chciał… Willę. Albo samochód. Klejnoty. Albo stanowisko. Albo jej miłość. Albo sławę… I jest taka szansa. Jest taka możliwość. Możesz mieć, tylko że…
„…Dam ci to wszystko,
jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon…”

Tak byś chciał to mieć. Tak byś chciał… tę jedną rzecz… Ale nie za wszelką cenę. Jesteś w porządku. Nie poddasz się pokusie. nie zrobisz tego. Nie dopuścisz. Jesteś spokojny o siebie. W tej sytuacji nigdy…
„…Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł:
Dam ci to wszystko,
jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon…”

Tak byś chciał to mieć. Tak byś chciał… Nie, nie zgodzisz się. Tylko sobie pomarzysz. Tylko sobie pomyślisz jak by to było. Pomyślisz sobie jak byś to zrobił. Pomyślisz sobie co byś powiedział… Tylko wyobrazisz sobie, że się zgodzisz, żeby wiedzieć czego nie chcesz. Tylko wyobrazisz sobie, że się zgodzisz, żeby wiedzieć, czego nie zrobisz. Tylko wyobrazisz sobie, że się zgodzisz, żeby wiedzieć, jak to jest… I jeszcze chwilę o tym pomyślisz, żeby zapamiętać. I jeszcze chwilę, by stwierdzić, że to jest przyjemne. I jeszcze chwilę, bo tylko to ci zostało… Marzenie…
…Jesteś pewien, że wytrzymasz jeszcze tę chwilę?… Jesteś pewien, że nie zrobiłeś nic?
„…Nie będziesz wystawiał na próbę Pana Boga swego…
Idź precz szatanie…”

22/02/2026

Niedziela Wielkiego Postu A

„A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: „Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem” (Mt 4,2-3).

Na początek Wielkiego Postu widzimy Jezusa, który podjął modlitwę i post w odosobnieniu, na pustyni. Bo jest czas na dobre uczynki wobec bliźnich i jest czas przeznaczony tylko dla Boga, na modlitwę. Byle nie zapomnieć, że niebo osiągnie „ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie”.

Dlaczego trudno jest żyć w pełni tak, jak chce Bóg? Bo jest ktoś, komu to przeszkadza. Jest ktoś, kto proponuje inne życie, łatwiejsze, weselsze, nastawione na natychmiastowy „zysk”. Nie oszukujmy się. Propozycje często są naprawdę kuszące. „To jest jedyna okazja”. Szatan nie studiował psychologii ani nie robił kursów marketingowych. Ale proponuje to samo, czym kuszą nas handlowcy: jutro może zabraknąć, jedyna okazja, 50% taniej. Diabeł nie daje nam rzeczy, których w inny sposób nie można zdobyć, ale proponuje to „promocyjnie”. Możesz to mieć już, natychmiast, bez wysiłku. „Okazja” jest ogromną pokusą. Opuszcza nas rozsądek. Potrzebne, czy niepotrzebne, trzeba kupić. Drugi raz może się nie trafić. Grzech jest zawsze taką okazją. Wydawałoby się – dobrem. Więc go bierzemy.

Szatan jest dobrym psychologiem. Nie tylko pokazuje „jedyną okazję”, ale proponuje ją w odpowiednim dla siebie momencie. Kiedy jesteśmy słabi. Im słabsi jesteśmy, tym łatwiej nas skusić. Szatan potrafi cierpliwie czekać. Na Jezusa czekał czterdzieści dni. Głód, zmęczenie, samotność – to dobra chwila. I propozycja wydaje się być dobra: chleb. Promocją jest natychmiastowe zaspokojenie głodu. Ostateczna cena jest jednak bardzo wysoka. Taka jak w natychmiastowej pożyczce, z dostawą do domu. Ale procent tak wysoki, że można stracić wszystko.

Czy szatan wierzył, że skusi Boga do grzechu? Pewn9ie nie. Kuszenie Jezusa to bardziej znęcanie się szatana nad Bogiem, który ma teraz ludzkie ciało, więc może cierpieć. Żeby cierpiał jeszcze bardziej. Pokusa dotycząca chleba jest okrucieństwem sama w sobie. Jest znęcaniem się nad głodnym ciałem. Znęcanie się nad Jezusem musiało sprawiać szatanowi wielką radość. Boga w Niebie nie zniszczy. Boga chodzącego po ziemi może torturować pokusą. To przecież ma pewien smaczek władzy nad Bogiem. To było jego, szatana, „pięć minut”.

„Idź precz, szatanie! (…) Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu” (Mt 4,11).

Garść myśli:

– Pamiętaj, że ktokolwiek pragnie dążyć do doskonałości, gotuje sobie pokusy i burze straszne. Wobec ich rozpętanej wściekłości powiadasz: dawniej nie doświadczałam takich pokus? Prawda, lecz szatan wówczas nie miał o ciebie obawy. (bł. S. Sancja Szymkowiak)

– Kto nie odeprze pokusy natychmiast, już jest w połowie zwyciężony. (św. Hieronim)

– Nie zawsze się traci, kiedy się zostaje pozbawionym czegoś. (Johann Wolfgang Goethe)

– Zaprawdę, mniej kosztuje zwycięstwo nad innymi, aniżeli zwyciężanie samego siebie. (ks. Aleksander Derouville)

22/02/2026

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 22 lutego 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Kończą się trwające od Środy Popielcowej Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Warto przytoczyć przy tej okazji słowa Świętego Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi”. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie.

2. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych:
- w piątki w naszym kościele o godz. 16:3o odprawiamy Drogę krzyżową,
- a w niedziele o godz. 14:3o Gorzkie żale.
Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.
Msza święta z naukami rekolekcyjnymi w poniedziałki o godz. 18. Godzinę wcześniej od 17:oo osobista adoracja Najświętszego Sakramentu.

3. Przypominam, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii Świętej modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

4. Przyszła niedziela będzie drugą niedzielą Wielkiego Postu. To tak zwana Niedziela Ad Gentes. Jest to Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Będziemy się modlili w intencji misji i misjonarzy, a po Mszach Świętych ofiarami złożonymi do puszek będziemy mogli materialnie wesprzeć dzieło misyjne Kościoła.

Intencje Mszalne

Niedziela 8:oo + Magdaleny Skiba w 17 rocznicę śmieci i zmarłych z rodziny

10:oo kapłanów posługujących w naszej parafii i wszystkich spoczywających na naszym cmentarzu

11:3o Msza święta w Nicwałdzie

Poniedziałek 18:oo Msza Święta z nauką rekolekcyjną

Wtorek 17:oo + Krzysztofa i Danuty Żołnowskich i dziadków z obojga stron

Środa 17:oo + męża Kazimierza Głowińskiego

Czwartek 17:oo + Mariana Wodka z ofiar pogrzebu

Piątek 14:3o Droga Krzyżowa w Nicwałdzie

16:3o Droga Krzyżowa Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny

Sobota 15:oo + rodziców Jaworskich Gertrudy w 22 rocz. śmierci i Leona w 45 rocz. śmierci, siostry Elżbiety, zmarłych szwagrów, dziadków z obojga stron i zmarłych z rodziny


Niedziela 8:oo z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i łaskę zdrowia dla Kazimierza Kawczyńskiego z okazji urodzin

10:oo + rodziców Janinę i Jana Grzywacz, siostry Elżbiety i zmarłych z rodziny

11:3o Msza święta w Nicwałdzie

14:3o Gorzkie Żale

14/02/2026

SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 15 lutego 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Każda niedziela jest wyjątkową okazją do dojrzewania naszej wiary, do pogłębiania i zacieśniania naszej osobistej relacji z Panem Bogiem. Jakże jest ważne, aby w tym procesie brała udział każda nasza rodzina i cała wspólnota parafialna. Pozwólmy Panu Jezusowi przemieniać nasze życie. Powierzajmy Mu trudy minionego tygodnia i nadzieje nadchodzących dni. Niech On działa w naszych sercach, wówczas codzienność wypełni się dobrem.

2. Dzisiaj rozpoczynamy 59. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

3. Kończy się już tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 18 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w kościele o godz. 11 i 17. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

4. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. W ramach przygotowania do Wielkiego postu dzisiaj po drugiej Mszy Świętej adoracja Najświętszego Sakramentu , która potrwa do godz. 17:oo. Jutro i we wtorek adoracje od godz. 9 do wieczornej Mszy Świętej.

5. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych: w drodze krzyżowej, którą będziemy celebrowali w piątki o godz. 16:3o, a także w gorzkich żalach odprawianych w każdą niedzielę o godz. 14:3o. W poniedziałki o godz. 18 odprawiana będzie Msza święta z nauką rekolekcyjną. Za udział w tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.

Zapowiedzi 1/2026
Mateusz Saucha, st. wolnego, zam. Pokrzywno (II)
Marta Aniszewska, st. wolnego, zam. Błędowo

Intencje Mszalne

Niedziela 8:oo + rodziców i dziadków Stanisławę i Bronisława Tyda oraz ciocię Konradę Szkodowską

10:oo + rodziców Adama i Albinę Rębisz oraz siostrę Annę i zmarłych z rodziny

11:3o Msza święta w Nicwałdzie

Poniedziałek 17:oo Msza Święta

Wtorek 17:oo Msza Święta

Środa 11:oo + Ireny Pawlik (int. od p. Mirka Piłata)

17:oo + Mariana Wodka ( int. od p. Mirka Piłata)

Piątek 16:3o Droga Krzyżowa o Boże błogosławieństwo i łaskę zdrowia z ok. urodzin

Sobota 15:oo + Salomei w V rocz. Śmierci i Antoniego w rocz. Urodzin Rogowskich z prośbą o błogosławieństwo dla całej rodziny


Niedziela 8:oo + Magdaleny Skiba w 17 rocz. Śmierci i zmarłych z rodziny

10:oo + kapłanów posługujących w naszej parafii i wszystkich spoczywających na naszym cmentarzu

11:3o Msza święta w Nicwałdzie

14:3o Gorzkie Żale

01/02/2026

CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 1 lutego 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś czwarta niedziela zwykła w roku liturgicznym. A w najbliższy poniedziałek, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Będziemy wspominać dzień, kiedy Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do świątyni, aby ofiarować Go Panu. Starzec Symeon nazwał Jezusa „Światłem na oświecenie pogan i ludu Izraela”. Msza Święta z błogosławieństwem święć w naszym kościele o godz. 17. Podczas tej Mszy Świętej poświęcimy również dzieciom, które przygotowują się do I-szej Komunii Świętej.

2. Tego dnia obchodzimy ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą będziemy wspierać wszystkich, którzy oddali się na służbę Bogu i ludziom w zgromadzeniach życia zakonnego i instytutach świeckich. Będziemy prosić Boga o nowe powołania do życia zakonnego. Ofiary składane na tacę przeznaczone są na wparcie zakonów klauzurowych.

3. W tym tygodniu przypada także pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
W pierwszy czwartek (5 lutego) będziemy dziękowali Panu Bogu za dar Eucharystii, będziemy się też modlili o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne.
- Z posługą sakramentalną do chorych i seniorów naszej parafii udam się w piątek od godz.8.
- Adoracja Najświętszego Sakramentu z nabożeństwem pierwszopiątkowym oraz okazja do spowiedzi świętej od godz. 16. Zakończymy Nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 16:45.
- Msza Święta wynagradzającą Najświętszemu Sercu Jezusowemu w kościele o godz. 17.
W pierwszą sobotę (7 lutego) oddamy cześć Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.
- Adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca ku czci Niepokalanego Serca Maryi od godz. 10
Spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania w pierwszy piątek marca.

4. Zapraszam dzisiaj na godz. 16 do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Plemiętach na uroczystość pożegnania okresu Bożego Narodzenia. Będzie wiele atrakcji, występ szkolnego teatrzyku, pokazy tańca i gimnastyki w wykonaniu dzieci, wspólne śpiewanie przy słodko zastawionym stole.

Intencje Mszalne

Niedziela 8:oo + Zenobii Angowskiej, Genowefy i Leona Markowskich

10:oo + rodziców Stefanii i Bolesława Dubilis oraz braci Feliksa i Józefa

11:3o Msza święta w Nicwałdzie

Poniedziałek 17:oo + zmarłych z rodziny Rejmantowskich, Daczka i Wilkoszów

Wtorek 17:oo + rodziców Jana i Gertrudę Kruszyńskich, dziadków Michała i Monikę Kruszyńskich, dziadka Feliksa Bieszk

Środa 17:oo + Nowenna do MBNP + rodziców Teresy i Jana Maciołek

Czwartek 17:oo + mamy Ireny w 2 rocz. śmierci i taty Karola Staniec

Piątek 17:oo o szczęśliwą operację

Sobota 10:oo Nabożeństwo do NSNMP Msza Święta w intencji róż różańcowych

13:oo Chrzest Święty

14:3o z podziękowaniem za trzymane łaski z prośbą o Boże błogosławieństwo i łaskę zdrowia dla Marii i Czesława Kunickich w 50 rocznicę ślubu i dla ich najbliższych

Niedziela 8:oo Msza Święta

10:oo + kochanego męża, ojca i dziadka Wiesława Ostrowskiego w I rocznicę śmierci, rodziców Jadwigi i Mieczysława Ostrowskich w 15 rocznicę śmierci oraz rodziców, rodzeństwo i siostrzeńców

11:3o Msza święta w Nicwałdzie

Adres

Okonin 71
Mełno
86-330

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia pw. Świętych Kosmy i Damiana w Okoninie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Parafia pw. Świętych Kosmy i Damiana w Okoninie:

Udostępnij

Kategoria