29/01/2020
OBCHODY 140 ROCZNICY URODZIN S. LIDWINY SIKORY
W dniu 4 grudnia 2019 r. czciciele Przenajdroższej Krwi Chrystusa z Makowa Podhalańskiego uczestniczyli w Mucharzu w uroczystości związanej ze 140 rocznicą urodzin s.p. s. Lidwiny Sikory, Adoratorki Krwi Chrystusa.
S. Lidwina Sikora urodziła się 4 grudnia 1879 r. we wsi Mucharz. Jako dziecko wyróżniała się żywym usposobieniem, silną i wrażliwością serca. W 1906 r. wyjechała do Bośni do Bania Luki, aby wstąpić do Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa. Wieczystą profesję złożyła 15 sierpnia 1912 r.
S.Lidwina była wierna Bogu i charyzmatowi Zgromadzenia założonemu przez św. Marię De Mattias. Powtarzała często; Krzyż jest drogocennym dziedzictwem, pozostawionym pozostawionym przez Zbawiciela.
W Bośni pracowała w pralni, będąc wzorem cichej, pracowitej siostry, która potrafiła pracę łączyć z modlitwa.Nigdy nie przestała marzyć o powrocie do Polski, aby tam przeszczepić Zgromadzenie oddane adoracji Najdroższej Krwi Chrystusa.
2 sierpnia 1946 roku spełniło się jej pragnienie i wraz z innymi siostrami przyjechała do Polski, zakładając pierwszy dom Adoratorek Krwi Chrystusa w Bolesławcu.Ostatnie długie lata swojego życia spędziła na częstej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Była nazwana wieczną lampką. Zmarła 20 lutego 1978 roku w Bolesławcu.
140 rocznicę urodzin s. Lidwiny Sikory uczciliśmy uroczystą Mszą Święta w Kościele Parafialnym p.w. Św. Wojciecha w Mucharzu. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Krzysztof Strzelichowski, proboszcz tamtejszej parafii. Na tę uroczystość przybyli czciciele Przenajdroższej Krwi Chrystusa z kilku parafii z Krakowia z Częstochowy z Chorzowa z Makowa Podhalańskiego z Jaszczurowej oraz miejscowi czciciele z Mucharza. Inicjatorem tego spotkania była
s. Krystyna Kusak Adoratorka Krwi Chrystusa,niestrudzenie oddana szerzeniu duchowości i czci Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Podczas agapy dzieliliśmy się słowem i świadectwem o swoich wspólnotach i parafiach. Ubogaceni gościnnością i serdecznościa ks. proboszcza Krzysztofa Strzelichowskiego i miejscowych czcicieli z radością w sercu podziękowaliśmy organizatorom za to piękne spotkanie ku czci s. Lidwiny Sikory.
Chwała Panu