15/05/2026
Chcielibyśmy pochwalić się tym, że nasz Chór dołączył do Śląski Związek Chórów i Orkiestr mamy nadzieję, że dzięki temu rozwiniemy się jeszcze bardziej i będziemy mogli jeszcze lepiej śpiewać na chwałę Boga 🥹❤️🎶🎹
WITAMY NOWY ZESPÓŁ w naszej śląskiej rodzinie śpiewaczo-orkiestrowej 🎶🏛 Chór św. Cecylii parafii św. Mikołaja w Lublińcu pod dyrekcją ks. Michała Brzeziny.
***
Chór Parafialny im. św. Cecylii działa przy kościele pw. św. Mikołaja w Lublińcu. Posiada on bardzo bogatą i fascynującą tradycję – został założony w 1926 roku przez ówczesnego wikarego i zasłużonego kompozytora, ks. Roberta Gajdę, przy wsparciu proboszcza ks. Józefa Dwuceta. Warto zaznaczyć, że tradycje muzyczne w parafii sięgają XVII wieku, a pierwsze Stowarzyszenie św. Cecylii powołano tu już w 1905 roku.
Po przerwie wymuszonej przez II wojnę światową chór reaktywowano w maju 1945 roku. W pierwszych latach powojennych zespół niezwykle prężnie się rozwijał, m.in. organizując dochodowe zabawy taneczne i przedstawienia teatralne. W 1949 roku naciski władz komunistycznych doprowadziły jednak do zakazania działalności stowarzyszeń kościelnych, przez co chór musiał funkcjonować niejako w "podziemiu" jako nieformalna grupa śpiewaków.
Na przestrzeni lat chórem kierowali wybitni dyrygenci. Najdłużej, bo łącznie przez 44 lata, zespołem dyrygował Łucjan Kandzia. W 2008 roku opiekę artystyczną przejęła miejscowa organistka Marianna Owczarz, a od jesieni 2022 roku dyrygentem jest ks. Michał Brzezina. Ważną postacią w najnowszej historii chóru był również Czesław Gansiniec, pełniący funkcję prezesa przez blisko 30 lat (na początku 2025 roku z powodów zdrowotnych zastąpiła go Iwona Praska).
Działalność i repertuar zespołu są niezwykle zróżnicowane. Ten chór mieszany, podzielony na głosy (soprany, alty, tenory, basy), systematycznie uświetnia msze niedzielne, I Komunie św., Boże Ciało czy odpusty parafialne. Do corocznej tradycji należą styczniowe koncerty kolędowe, majowe koncerty maryjne oraz listopadowe obchody ku czci patronki – św. Cecylii. Zespół regularnie wyjeżdża z gościnnymi występami do innych miejscowości (m.in. Tarnowskie Góry, Bytom, Gliwice, Nysa), uczestniczy w przeglądach chórów (np. "Cantate Domino") i organizuje owocne warsztaty muzyczne, m.in. w Kudowie-Zdroju i Głębinowie.
Chór to zarazem zżyta społeczność i grupa przyjaciół. Członkowie wspólnie celebrują spotkania opłatkowe, jubileusze urodzin, zdobywają górskie szczyty (m.in. Biskupią Kopę, Wielką Sowę, Ślężę) i dbają o ścisłą integrację zespołu. W 2016 roku zespół uroczyście świętował swoje 90-lecie; uhonorowano wówczas osoby o najdłuższym stażu, w tym m.in. Urszulę Goniwiechę, która śpiewała w nim wówczas od ponad 60 lat. Dziś chórzyści nadal spotykają się w każdą środę o 19.00 w salce parafialnej, wspólnie pielęgnując pasję i uświetniając lubliniecką liturgię.