15/05/2026
„Święta Małgorzata z Kortony, widząc morderstwo swojego ukochanego, nawróciła się i zaczęła pokutować."
W dniu dzisiejszym przeżywamy wspomnienie św. Małgorzaty z Kortony, tercjarki franciszkańskiej i stygmatyczki.
Małgorzata urodziła się w Laviano (Toskania) w 1247 roku. Straciwszy w dzieciństwie matkę, uciekła z domu z powodu złych relacji z macochą. Przez 9 lat żyła w nieformalnym związku z Arseniuszem, szlachcicem z Montepulciano, mając z nim syna. W 1274 roku Arseniusz został zamordowany podczas polowania. Według tradycji ciało odnalazł jego pies, który przyprowadził Małgorzatę na miejsce zbrodni. Po odnalezieniu zwłok zamordowanego kochanka nawróciła się.
Po tych tragicznych wydarzeniach wróciła do Cortony, gdzie po trzech latach próby została przyjęta do III Zakonu Św. Franciszka, co opóźniano z powodu młodego wieku i pięknej urody. Prowadziła ascetyczne życie, zajmowała się chorymi i założyła szpital oraz zgromadzenie sióstr tercjarek znanych jako Le poverelle („Małe Biedaczki”).
Doświadczała głębokich stanów mistycznych i wizji pasyjnych, rozmawiając z Chrystusem, który nazywał ją swoją „biedaczką”. Została też obdarzona darem stygmatów Męki Pańskiej.
Zmarła 22 lutego 1297 r. w opinii świętości. Jej nienaruszone ciało spoczywa w sanktuarium w Kortonie. Kanonizowana przez papieża Benedykta XIII w 1728 r.
Została okrzyknięta patronką fałszywie oskarżonych, bezdomnych, włóczęgów, umysłowo chorych i nawróconych prostytutek
Spośród kilku obrazów jej poświęconych w naszych zbiorach, prezentujemy obraz olejny na płótnie z XVII wieku, ukazujący św. Małgorzatę w momencie odnalezienia zamordowanego Arseniusza. Przedstawiona często wraz z psem, który miał jej pomóc w odnalezieniu zwłok.
Łacińska inskrypcja na dole obrazu głosi: „Święta Małgorzata z Kortony, widząc morderstwo swojego ukochanego, nawróciła się i zaczęła pokutować”.