17/04/2026
❗Apel od Straży Granicznej
Drodzy mieszkańcy gminy, przyjezdni goście. Żyjemy w szczególnym miejscu, przy samej granicy państwowej. Nasze wspólne bezpieczeństwo wymaga od nas szczególnej uwagi i odpowiedzialności.
Straż Graniczna zwraca się z prośbą o zachowanie ostrożności w posługiwaniu się dronami. Pamiętajmy, że niebo nad nami nie jest miejscem do zabawy. Ze względu na trudną sytuację na granicy oraz liczne loty realizowane przez wojsko i Straż Graniczną, używanie jakichkolwiek bezzałogowych statków powietrznych nawet tych małych, traktowanych jak zabawki - jest w naszej okolicy surowo zabronione.
Naruszenie tych zakazów to nie tylko ryzyko wypadku, ale też bardzo poważne konsekwencje prawne. Za loty w strefie nadgranicznej grożą ogromne kary finansowe, nawet do 50 tysięcy złotych.
Zbliża się czas Pierwszych Komunii Świętych. Proszę Państwa o mądrość przy wyborze prezentów.
Zastanówcie się Państwo, czy warto kupować dzieciom drony. Taki prezent, zamiast radości, może przynieść całej rodzinie wielkie kłopoty i ogromne straty finansowe. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i nasze dzieci.
Obecnie Straż Graniczna i Wojsko dysponuje systemami, które precyzyjnie mogą wskazać miejsce korzystania z dronów, nawet tych zabawkowych.