Przede wszystkim chcemy żyć „na cześć i chwałę Bożego Imienia, a także na pożytek nasz i całego Kościoła świętego”. Dlatego centralnym punktem naszych wszystkich spotkań jest Msza święta. Po niej spotykamy się, aby miło spędzić czas, aby porozmawiać, aby wspólnie się modlić. Chcemy stworzyć takie środowisko, w którym nasza codzienność będzie oparta na wierze, na bliskiej relacji małżonków z Jezuse
m. To Jego zapraszamy do naszych serc i domów, do naszej zwykłej, szarej codzienności. Bóg nie jest dla nas ideą, ale Kimś niesamowicie bliskim, z Kim wchodzimy w nieopisaną i cudowną relację wzajemnej miłości. Ta Boża miłość stanowi fundament naszych małżeńskich relacji, naszych zachowań, ocen, myśli i czynów. Bo wiara dla nas nie może być dodatkiem do codzienności, ale jej budulcem! A potem wrzucamy ją w naszą codzienność. I wspólnie rozmawiamy o tym, jak to robić, jak poradzić sobie z teściową, z zazdrością, z nieregularnym okresem, z bałaganem, z poszukiwaniem pracy, z ograniczeniami fizycznymi, z seksem… i to tak, aby uniknąć grzechu, bo Bóg jest dla nas najważniejszy. Mamy też coś, co można nazwać „programem formacyjnym”. Zaczęliśmy od tego, że małżeństwo musi dużo czynności wykonywać razem, a także musi na co dzień okazywać sobie miłość. Dlatego analizowaliśmy niektóre uczynki miłosierdzia. A potem mieliśmy zadanie: konkretny uczynek wykonać w małżeństwie (np. przy pomocy posiłku okazać sobie miłość), a potem razem, we dwoje dany uczynek wykonać wobec kogoś innego. Wspólna praca, wspólny wysiłek, wspólne myślenie o tym, jak i co zrobić, a wreszcie wspólna modlitwa – to bardzo łączy, to nie pozwala na nudę w małżeństwie, to buduje „wyobraźnię miłosierdzia”. Potem zaczęliśmy rozważania na temat duchowości małżeńskiej i jej praktycznego zastosowania w zwykłych, codziennych sytuacjach, np. Rok pracy podzieliliśmy na trzy części: część Jezusa, część Ducha Świętego i część Boga Ojca. W części poświęconej Jezusowi analizowaliśmy treść Jego modlitwy przy wskrzeszeniu Łazarza i kawałek modlitwy arcykapłańskiej (17 rozdział ewangelii Janowej). W części poświęconej Duchowi Świętemu poznajemy znaczenie, podanych przez Katechizm Kościoła Katolickiego, dwanastu owoców łaski Ducha Świętego. W części poświęconej Ojcu będziemy chcieli przyjrzeć się temu, czym jest miłosierdzie Boże na podstawie wybranych przypowieści. W kolejnych latach planujemy zatrzymanie się przy treści modlitwy „Ojcze nasz”, przy fragmencie listu św. Pawła do Koryntian o różnych rodzajach łaski, które daje ten sam Duch oraz na oddawaniu Bogu czci „przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, w jedności Ducha Świętego” – czyli obecności Boga Ojca w Eucharystii. Spotkania odbywają się przy kościele świętego Marka w Krakowie (ul. św. Marka 10) średnio dwa razy w miesiącu, w niedzielę o godzinie 18:00. Wszelkie pytania proszę kierować mailowo: [email protected]