Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia

Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia w rocznicę konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia i zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.

Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia w rocznicę konsekracji Bazyliki Bożego Miłosierdzia i zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu przez Jana Pawła II 17 sierpnia 2002 roku. Pielgrzymka odbywa się corocznie w niedzielę 17 sierpnia lub w najbliższą niedzielę po 17 sierpnia, jeśli ten dzień przypada w tygodniu.

12/08/2022

Już jutro rozpoczynamy obchody 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu!!!
Jutro towarzyszyć nam będzie hasło: „MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA”, a w programie:
- prezentacja Dzieł Miłosierdzia przed Bazyliką;
– prezentacja filmu „Wymaluj obraz” g. 16.30 (Aula św. Jana Pawła II);
- po Mszy świętej o 18.00 - czuwanie modlitewne prowadzone przez Diakonię Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej.
Zapraszamy!

09/08/2022

O tym, dlaczego słowa Aktu zawierzenia świata Bożemu, wypowiedziane w łagiewnickim sanktuarium przez św. Jana Pawła II 17 sierpnia 2002 r., wciąż są aktualne, a w ostatnich latach nabierają niesamowitej wymowy, rozmawiamy z ks. dr. Zbigniewem Bielasem. - Na trudne doświadczenia pandemii i...

11/06/2022

NOWENNA TYGODNI PRZED 20. ROCZNICĄ ZAWIERZENIA ŚWIATA BOŻEMU MIŁOSIERDZIU
Od najbliżej niedzieli tj. 12 czerwca br. w Archidiecezji Krakowskiej rozpocznie się nowenna tygodni przed sierpniową uroczystością 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.
W niedzielę, 22 sierpnia 2021 roku w czasie VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Łagiewnik Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski rozpoczynając przygotowanie do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu mówił: „inaugurujemy tę niezwykłą nowennę, aby iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać Jezu, ufam Tobie!”.

Przez kolejne miesiące zgłębialiśmy treść poszczególnych fragmentów papieskiego Aktu zawierzenia korzystając z rozważań Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Od niedzieli 12 czerwca rozpoczynamy w Bazylice Bożego Miłosierdzia nowennę tygodni przed 20. rocznicą zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Zakończy się ona 13 sierpnia, w przededniu głównych uroczystości 20-lecia, które będziemy przeżywać w Łagiewnikach. Zapraszamy do włączenia się w nowennę Sanktuaria i Parafie Bożego Miłosierdzia w Polsce i na świecie oraz wszystkich Czcicieli Bożego Miłosierdzia.

Pragniemy zachęcić do wspólnej modlitwy zarówno tych, którzy uczestniczyli w comiesięcznym przygotowaniu, jak również tych, którzy dołączyli później lub teraz pragną je rozpocząć. Materiały zawierają: temat tygodnia, fragment „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny, krótkie rozważanie na każdy dzień Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – powtórzenie najważniejszych myśli z wcześniejszych comiesięcznych opracowań oraz tekst Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Tekst nowenny na poszczególne tygodnie będzie dostępny w kolejne piątki na stronie Archidiecezji Krakowskiej www.diecezja.pl oraz na stronie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia www.misericordia.eu.

Ks. Zbigniew Bielas
Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie

Tekst pierwszego tygodnia nowenny przed 20. rocznicą zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu można pobrać ze strony internetowej:
https://diecezja.pl/wp-content/uploads/2022/06/NOWENNA-TYGODNI-PRZED-20-LECIEM-ZAWIERZENIA-ŚWIATA-TYDZIEŃ-I-1.pdf

02/06/2022

W sobotę, 7 czerwca 1997 roku z Ludźmierza na Podhalu św. Jan Paweł II przybył do Łagiewnik. Była to jego pierwsza wizyta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jako papieża. Wcześniej przybywał na modlitwę do kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia jako młody pracownik Solvayu, kapłan, biskup, kardynał… Jak sam wyznał, odwiedził teraz to święte miejsce z potrzeby serca, aby przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy relikwiach Siostry Faustyny Miłosierdziu Bożemu zawierzyć losy ludzkości, Kościoła i swój pontyfikat. - Niech miłosierdzie Boże przemienia serca ludzkie. Niech to sanktuarium, znane już w wielu częściach świata, stanie się promieniującym na cały Kościół ośrodkiem kultu Bożego Miłosierdzia – mówił wówczas.
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zaplanowano uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia papieskiej pielgrzymki. W niedzielę, 5 czerwca o godz. 7.00 Mszę święta transmitowaną przez TVP1 odprawi Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. W niedzielę o godz. 1530 w Auli św. Jana Pawła II będzie można obejrzeć spektakl „Sekretarka”, którego premiera odbyła się w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku w ubiegłym roku. Monodram w wykonaniu Barbary Misiun powstał na podstawie „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny i ukazuje ją w codzienności życia w swojej celi i sali szpitalnej, gdzie spotyka się z Jezusem Miłosiernym, który umacnia ją w prorockiej misji głoszenia światu orędzia Miłosierdzia.
We wtorek 7 czerwca w kaplicy klasztornej zostanie odprawiona Msza święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jana Zająca, Honorowego Kustosza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Po Mszy świętej, o godz. 1900 w Auli św. Jana Pawła II zaplanowano koncert „WYŚPIEWAĆ MIŁOSIERDZIE BOŻE" w wykonaniu zespołu GALICJA W DUECIE, czyli Lidia Jazgar - śpiew i Ryszard Brączek - gitara.
Jan Paweł II w przemówieniu wygłoszonym 7 czerwca 1997 roku w Łagiewnikach przypomniał, że „Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi, jak miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga” – i dodał, że w tym miejscu uświadamiamy to sobie w sposób szczególny. - „Stąd bowiem wyszło orędzie miłosierdzia Bożego, które sam Chrystus zechciał przekazać naszemu pokoleniu za pośrednictwem błogosławionej Faustyny. A jest to orędzie jasne i czytelne dla każdego. Każdy może tu przyjść, spojrzeć na ten obraz miłosiernego Chrystusa, na Jego Serce promieniujące łaskami, i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała Błogosławiona: Nie lękaj się niczego, Ja jestem zawsze z Tobą (Dz. 613). A jeśli szczerym sercem odpowie 'Jezu, ufam Tobie!', znajdzie ukojenie wszelkich niepokojów i lęków” – podkreślił Jan Paweł II.
Ojcu Świętemu pokazano wtedy makietę przedstawiającą plany rozbudowy łagiewnickiego Sanktuarium, na której Jan Paweł II złożył swój autograf /dziś makietę można zobaczyć w holu dolnej Bazyliki/. Pięć lat później – 17 sierpnia 2002 roku - dokonał konsekracji nowowybudowanej Bazyliki i zawierzył w niej świat Bożemu Miłosierdziu.

06/05/2022

Pielgrzymki Dzieci Pierwszokomunijnych
Maj to piękny miesiąc, kiedy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybywają pielgrzymki Dzieci, które dziękują za Pierwszą Komunię Świętą. Zapraszamy codziennie do Bazyliki na Msze Święte, które są odprawiane o godz. 9.00, 10.30, 12.00 oraz po Godzinie Miłosierdzia, czyli o 15.20.
Księży, Katechetów, Opiekunów Grup, które pragną uczestniczyć we Mszy Świętej w Bazylice Bożego Miłosierdzia, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie pielgrzymki na adres Punktu Informacyjnego: [email protected]
Informujemy również, że w sobotę 21 maja w Bazylice od 9.00 do 15.30 będzie kilkutysięczna Pielgrzymka Grekokatolików ze Słowacji. W związku z tym Msze Święte zostaną przeniesione do dolnej Bazyliki. Planujących przybycie w tym dniu do Łagiewnik, zachęcamy do wybrania innego terminu pielgrzymki.

22/04/2022
21/04/2022

W sobotę - 23 kwietnia - o godz. 15.30 w Telewizji TRWAM "Rozmowy o Miłosierdziu", czyli rozmowa z ks. dr Zbigniewem Bielasem, rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Zapraszamy do oglądania!

16/04/2022
08/04/2022
18/03/2022

Widzimy się w Łagiewnikach
Z ks. bp. Robertem Chrząszczem, biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej, rozmawia Małgorzata Pabis

Jak zaczęła się „przygoda" Księdza Biskupa z Bożym Miłosierdziem?

Trudno mówić o jakimś jednym konkretnym momencie. Gdyby taki trzeba było definitywnie wskazać to byłby to moment sakramentu chrztu, ale prawda o Bożym Miłosierdziu objawiała się w moim życiu w różnych momentach.
Każdy z nas, gdy stanie w prawdzie o sobie, o swojej słabości, to automatycznie budzi się w nim zachwyt Bożym Miłosierdziem. Tym, że Bóg – mimo naszych słabości, mimo tego, kim jesteśmy – nie przestaje nas kochać i wciąż prowadzi nas do siebie. To taka naturalna sprawa – człowiek rozpoznaje własną grzeszność, swoją słabość i gdy skieruje wzrok na Pana Boga, pojawia się Boże Miłosierdzie. Trudno się tym nie zachwycać, bo to jest coś, co dostajemy zupełnie za darmo, co jest przez nas całkowicie niezasłużone. Tu widać wielkość Pana Boga.
To jest też zaproszenie do tego, aby z miłosierdziem w sercu i wiedząc, że sami tego miłosierdzia potrzebujemy, patrzeć także na innych ludzi.
Miałem w życiu łaskę, że Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach jest w linii prostej pośrodku między moimi dwoma parafiami, w których pracowałem w Krakowie: Ruczaj i Piaski Nowe. Tam już posługiwałem w grupie młodzieży, a do dziś kilkoro z nich przychodzi do Łagiewnik na Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Przed laty już udawało mi się razem z nimi na 15.00 wyskoczyć na Koronkę. Często było tak: „Widzimy się w Łagiewnikach".

A potem wyjechał Ksiądz Biskup do Brazylii...

Tak... potem przyszedł czas mojej posługi w Brazylii i tam również prawda o Bożym Miłosierdziu towarzyszyła mi w moim życiu i pracy duszpasterskiej. Już w pierwszej parafii, w której pracowałem, przygotowałem ołtarz Miłosierdzia Bożego i co piątek odmawialiśmy Koronkę do Miłosierdzia. Udało się tam z Krakowa przywieźć relikwie Apostołów Bożego Miłosierdzia.
Potem poszedłem na parafię, gdzie wcześniej pracował jako proboszcz obecny bp Zdzisław Błaszczyk. To on przygotował tam ołtarz, w którym zawiesił obraz Pana Jezusa Miłosiernego.
Tę parafię objąłem niemal na progu wybuchu pandemii. Ogłoszono, że w kościele na Mszy może być tylko 5 osób. Wtedy postanowiliśmy działać przy pomocy internetu, aby zachować łączność z wiernymi, którzy nie mogli przyjść do kościoła. Od razu zaczęliśmy transmitować Msze święte. Chcieliśmy jednak czegoś więcej. Wielu ludzi nie pracowało, przebywało w domach, więc pragnęliśmy być z nimi. Wtedy pojawił się pomysł modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego, którą transmitowaliśmy na żywo. Wielu pisało intencje, a my je odczytywaliśmy. Ta modlitwa bardzo wpisała się w życie parafii. Ludzie dawali piękne świadectwa – bardzo wielu przychodziło i dziękowało za to, że odkryli w tym trudnym czasie Boże Miłosierdzie właśnie dzięki tej transmisji na żywo.
Można więc powiedzieć, że w tej parafii prawda o Miłosierdziu Bożym została odkryta dzięki pandemii. Pan Bóg zawsze – nawet z czegoś trudnego – potrafi wyprowadzić coś dobrego.
Niejako konsekwencją tego było dokończenie ołtarza Miłosierdzia Bożego, gdzie umieściliśmy relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny. Nieraz w czasie Koronki stawialiśmy je na ołtarzu.

Boże Miłosierdzie towarzyszy Księdzu Biskupowi i w obecnej posłudze. Gdy kilka tygodni temu wyruszał Ksiądz Biskup do Brazylii, to wiózł z sobą przesłanie o Bożym Miłosierdziu i informacje o rozpoczętych przygotowaniach do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu... Mówimy wręcz, że stał się Ksiądz Biskup ambasadorem Bożego Miłosierdzia.

To wszystko zaplanował Pan Bóg. Przyjechałem po relikwie św. Siostry Faustyny do Łagiewnik i spotkałem się z Księdzem Rektorem. Od słowa do słowa i zostałem ambasadorem Bożego Miłosierdzia – jechałem do Brazylii mówić tamtejszym ludziom o 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, o przygotowaniach, jakie od kilku miesięcy trwają już w Łagiewnikach.
Potem mój wyjazd opóźnił się o tydzień, więc miałem czas na przygotowanie się i kontaktów w Brazylii. Kiedy tam dotarłem, udało mi się w różnych miejscach mówić o Bożym Miłosierdziu, wykorzystując telewizję i media społecznościowe.

Jak Brazylijczycy odebrali naszą inicjatywę światowych przygotowań do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu?

Są nią zachwyceni. Dziękowali nam za to, że mogą w tym uczestniczyć. Dla nich to jakby wybranie. To niesamowite, bo orędzie o Bożym Miłosierdziu, płynące z krakowskich Łagiewnik jest tam już znane. Właściwie w każdym kościele jest obraz Pana Jezusa Miłosiernego. Bardzo wiele osób odmawia Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W Rio działa Radio Katedralne – radio archidiecezji i codziennie na antenie o godz. 15.00 odmawiana jest Koronka z rozważaniami.
Prawda wiary o przymiocie Boga jakim jest Miłosierdzie jest znana. Jednak w tych wszystkich inicjatywach chodzi o to, aby współczesnemu człowiekowi powiedzieć: „Zobacz! To nie jest jakaś abstrakcja! To Prawda, To Bóg, który chce dotknąć Twojego serca niezależnie od tego kim jesteś i gdzie żyjesz. To dzieje się także dzięki propozycji naszego Sanktuarium – dzięki temu, że wychodzimy i zapraszamy cały świat, ludzi każdej kultury i języka, abyśmy się wspólnie modlili, wspólnie przygotowywali do tego wydarzenia. Przez takie inicjatywy ludzie mogą odczuć, że uczestniczą w czymś bardzo ważnym i wyjątkowym, w czymś, co jeszcze bardziej łączy ich z Miłosierdziem, łączy z tym miejscem – ze Światowym Centrum Kultu Bożego Miłosierdzia, gdzie żyła św. Siostra Faustyna, dokąd pielgrzymował św. Jan Paweł II, gdzie zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Ludzie z różnych stron świata mają poczucie, że choć wtedy nie słyszeli jeszcze orędzia o Bożym Miłosierdziu, i tak zostali już wtedy zawierzeni i w tym Miłosierdziu zanurzeni.
Widzimy więc, że ta iskra rozszerza się po całym świecie i wraca też do Łagiewnik. My tutaj także się cieszymy z tego wielkiego zaangażowania świata, z tego, że ludzie się jednoczą, że wspólnie się modlą, że jednym głosem z nami wołają o Boże Miłosierdzie dla świata. To tutaj także nam pomaga. Cieszymy się, że nam jest dane tu być i pracować, ale i tym, że możemy się tym, co nam jest dane, dzielić z innymi. Razem budujemy tę miłość do Miłosierdzia Bożego – Łagiewniki jako centrum i ludzie z całego świata, którzy swoim zaangażowaniem jeszcze bardziej nas pobudzają, byśmy jeszcze bardziej się starali.

Jaka - zdaniem Księdza Biskupa - jest rola łagiewnickiego Sanktuarium w szerzeniu kultu Bożego Miłosierdzia?

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach to centrum, które pomaga i przypomina o tym wszystkim, co Pan Jezus powiedział św. Siostrze Faustynie. Tu trwa nieustanna modlitwa, ale dokonują się też dzieła miłosierdzia. Tu każdego dnia w konfesjonale na penitentów czekają księża i szafują Bożym Miłosierdziem.
To duchowa stolica Bożego Miłosierdzia. Ważne miejsce na mapie świata.
Świat potrzebuje Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. To punkt odniesienia dla wielu.

Nasze przygotowania do 20. rocznicy przebiegają w trudnych czasach...

To prawda – najpierw mieliśmy czas pandemii, a kiedy wydawało się nam wszystkim, że on się już kończy, przyszła wojna. I widzimy, jak prawda o Miłosierdziu Bożym jest ciągle aktualna i potrzebna-może dziś nawet jeszcze bardziej.
Czujemy się bardzo zagubieni w tym świecie, w tym, co niesie – choroby, wojna. Widzimy, że brak miłosierdzia w sercach ludzi powoduje, że atakuje się kraj całkowicie pokojowo nastawiony i zabija się ludzi, dzieci, niszczy się rodziny. W Polsce mamy już ponad milion uchodźców, a wciąż napływają nowi. Nie wiemy, w jakim kierunku to wszystko się rozwinie – niewiele brakuje, żeby stało się coś jeszcze gorszego. To jest taki moment, że musimy popatrzeć na Pana Boga – zaufać sile modlitwy.

Dwadzieścia lat temu w Łagiewnikach Jan Paweł II dał nam szczególną modlitwę – Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Zanim jednak do tego doszło, wypowiedział piękne słowa: „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście"...

Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu – ta modlitwa wszystko nam tłumaczy i pokazuje. Tylko Pan Bóg jest dawcą pokoju. Tylko On może dać prawdziwy pokój.
Ile dziś środków wykorzystuje się na zbrojenia... A gdyby je przekazać na rzecz ludzi biednych, krajów ubogich, to świat wyglądałby całkowicie inaczej...
Pan Bóg nas stworzył, abyśmy się kochali, miłowali. Serce człowieka, niestety, ucieka gdzieś Bożemu Miłosierdziu. My więc musimy zdobywać te serca. To jest bardzo żmudna walka.

Jak zachęciłby Ksiądz Biskup ludzi do zawierzenia się Bożemu Miłosierdziu?

Akt zawierzenia świata teraz, gdy toczy się wojna na naszej wschodniej granicy, nabiera całkiem innego znaczenia i kontekstu. Co nam bowiem innego dziś pozostało?
Musimy zaufać sile naszej modlitwy. Wiemy, że Pan Bóg może w tym świecie wiele spraw poukładać, ale musi mieć do tego nasze zaproszenie. On nas kocha, szanuje jednak naszą wolność. Jeśli serca ludzi zamykają się na Pana Boga, to On to szanuje, ale konsekwencje przyjdą.
Dlatego trzeba, by jak najwięcej serc zawierzyło Bożemu Miłosierdziu, bo to może zmienić bieg historii.
Trzeba więc zawierzać nam świat, a szczególnie Ukrainę, Rosję i ludzi o zamkniętych sercach, Bożemu Miłosierdziu. Miłosierdzie Boże to odpowiedź na zło, które człowiek przez złego ducha wprowadza do swojego serca.

Dziękuję za rozmowę

20/02/2022

Convido você para dia 20 de fevereiro de 2022, às 15h, participar em nossa Paróquia São Pedro do Mar do Ato de Consagração do Mundo à Divina Misericórdia. A...

Adres

Siostry Faustyny 3
Kraków
30-420

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia:

Udostępnij