26/04/2026
26.04.2026 IV Niedziela Wielkanocna
Rozważania mszalne, a poniżej ogłoszenia
W niedzielę Dobrego Pasterza słyszymy z Ewangelii głos Pana Jezusa, który przypomina, że On jest naprawdę dobrym Pasterzem. Może tak powiedzieć o sobie, bo nie przyszedł niczego zabrać ludziom, ale przez poświęcenie na krzyżu dać ludziom życie wieczne. Bardzo surowo ocenia tych wszystkich, którzy na jakiekolwiek urząd władzy, starają się wejść poprzez znajomości, załatwienia, pieniądze. Nazywa ich złodziejami i rozbójnikami, ponieważ nie szukają urzędu dla dobra owiec, ale dla dobra własnego. Aby na urzędach państwowych, kościelnej byli właściwi ludzie, potrzeba nawrócenia podwładnych. Święty Piotr wypomina słuchaczom to, że poprzez głosowanie wydali wyrok śmierci na Jezusa. Słuchacze przyjęli właściwą postawę i pytają: "Co mamy robić?". Św. Piotr wzywa ich do nawrócenia, podobnie jak święty Paweł w drugim czytaniu. Dlatego Kościół śpiewa dzisiaj: "Pan mym Pasterzem nie brak mi niczego". Ten refren stawia nam pytanie: Kto jest moim pasterzem i jakim pokarmem karmi mnie mój pasterz?
Ogłoszenia
Na zakończenie Tygodnia Biblijnego pragniemy gorąco zachęcić Parafian do tego, aby dzisiaj wspólnie w rodzinie po modlitwie przeczytać fragment Pisma Świętego np. przy pacierzu wieczornym. Prostym i starym sposobem czytania jest tzw. czytanie ,,a caso’’, czyli „z przypadku” - po modlitwie otwieramy Pismo Święte, czytamy kilka zdań i zastanawiamy się co Pan Bóg chciał nam powiedzieć przez ten przeczytany tekst.
2. Trwamy w Nowennie przed uroczystością Świętego Floriana. Niedziela dzisiejsza nazywana Niedzielą Dobrego Pasterza - rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Dziękujemy Panu Bogu za powołanych z naszej parafii kapłanów i siostry zakonne, módlmy się za tych, których Bóg zaprasza do seminarium i zakonu. Codziennie w naszej diecezji jakaś parafia modli się szczególnie o powołania. Dla naszej parafii ten dzień modlitw przypada na wtorek 5 maja.
3. Dzisiaj Msza Św. w Krzcinie o godz. 15:00 potem spotkanie piknikowe. W środę 28.04 Św. Katarzyny ze Sieny, Patronki Europy.
4. W środę 29 kwietnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.
5. W piątek rozpoczynamy Maryjny miesiąc maj. Codziennie gromadzimy się w kościele, kaplicach czy przy figurkach na Nabożeństwie Majowym, którego głównym punktem jest śpiew Litanii Loretańskiej. Składamy podziękowanie wszystkim parafianom, którzy odnowili figurki i krzyże. Zachęcajmy się wzajemnie do udziału w nabożeństwach. Szczególne zaproszenie, kierujemy do dzieci i młodzieży. Po nabożeństwie dzieci zapraszamy do zakrystii po pamiątkowe obrazki. Nabożeństwo majowe w kościele o godz.17.30.
6. 1 maja w sandomierskim seminarium Dzień Otwartej Furty, zapisy w zakrystii i na katechezie. Z racji I piątku rano odwiedzamy chorych, a od 17:30 spowiedź w ramach Nowenny Pierwszych Piątków Miesiąca. Na dzień 1 maja (piątek) Ksiądz Biskup udzielił dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Jednocześnie zachęcił wszystkich, którzy skorzystają z dyspensy do odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia lub innej modlitwy w intencji pokoju na świecie.
7. 3 maja obchodzi się Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. wspominamy także uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Ponieważ w tym roku Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski zbiegła się z V Niedzielą Wielkanocną, zostaje ona przeniesiona liturgicznie na sobotę 2 maja. Porządek Mszy św. 2 maja: 6:45, 8:30, 10:15, 18:00. O 17:30 nabożeństwo majowe i różaniec z okazji I-szej soboty miesiąca. W tym dniu przypada także dzień Flagi RP, pamiętajmy o wywieszeniu flag.
8. W I niedzielę maja adorujemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, po Mszy Świętej 8.30 spotkanie Kółek Żywego Różańca, po 10.15 katecheza chrzcielna, po Mszy świętej wieczornej spotkanie Rycerzy Kolumba. Na sumie modlimy się w intencji Ojczyzny, łącząc w czasie Mszy Świętej i przejścia pod Mur rocznicę odnalezienia Grobów Katyńskich, rocznicę rozstrzelania pod murem, rocznicę katastrofy smoleńskiej. 3 maja po Mszy Św. w intencji Ojczyzny Milenijny Akt Oddania Polski NMP
9. Msza święta z udziałem tegorocznych maturzystów za tydzień o 10.15 ze specjalnym błogosławieństwem na czas egzaminów maturalnych i wyborów życiowych.
10. W poniedziałek 4 maja uroczystość odpustowa ku czci Św. Floriana, Msze Święte w porządku niedzielnym. Na sumie modlimy się szczególnie w intencji strażaków. Postarajmy się skorzystać z możliwości jakie daje ten dzień i przede wszystkim zyskać odpust poprzez wcześniejszą spowiedź i uczestniczenie we Mszy Świętej. Kazania wygłosi Ks. Rafał Cudziło Nasza modlitwa w tym dniu niech będzie także podziękowaniem strażakom za ich służbę i pomoc.
11. Dziękujemy za okazaną w tym tygodniu pomoc, a także za złożone ofiary. Bóg zapłać za piątkowy Wieczór Uwielbienia, dziękujemy za pomoc w minioną niedzielę przy ognisku klubu Arka.
12. W wakacje organizowane są przez diecezję Oazowe Rekolekcje Wakacyjne (dwutygodniowe) Po kl. 4 i 5 Oaza Dzieci Bożych w Olbięcinie od 29.06 do 10.07, koszt 1200zł; po kl. 6 Oaza Nowej Drogi w Grębowie; po 7 i 8 kl. Oaza Nowego Życia 0 stopnia w Wisłoku Wlk, koszt 1550zł. Wielu parafian uczestniczyło wcześniej w takich rekolekcjach, były one także prowadzone w Koprzywnicy - zachęcamy do zainteresowania się.
13. Kustosz Sanktuarium w Sulisławicach zaprasza wszystkich miłośników motocykli na zjazd 10 maja. Rozpoczęcie Mszą Świętą o godz. 12:00.
14. Próby dzieci komunijnych - poniedziałek i czwartek o 18.30, próba do Rocznicy Pierwszej Komunii - wtorek 18.30, spotkanie z rodzicami kl. VIII i także z młodzieżą - w środę o 18.30
15. Zapraszamy do czytania prasy katolickiej: Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny, Niedziela.