Zbiorowa Mogiła Ośmiu Obronców Wisły 1920r

Zbiorowa Mogiła Ośmiu Obronców Wisły 1920r Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Zbiorowa Mogiła Ośmiu Obronców Wisły 1920r, Cmentarz, 87/800, Kolonia Łeg Witoszynski.

Dziś odbyło się uroczyste ślubowanie Kadetów Zespołu Szkół Akademickich imienia Obrońców Wisły 1920, będące doniosłym mo...
21/11/2025

Dziś odbyło się uroczyste ślubowanie Kadetów Zespołu Szkół Akademickich imienia Obrońców Wisły 1920, będące doniosłym momentem w życiu szkolnej społeczności oraz wyrazem honoru, odpowiedzialności i gotowości do służby.

Dziś kolejny etap już za nami , wraz z kadetami z Zespół Szkół Akademickich we Włocławku przyglądaliśmy się badaniu któr...
06/04/2022

Dziś kolejny etap już za nami , wraz z kadetami z Zespół Szkół Akademickich we Włocławku przyglądaliśmy się badaniu które Georadarem przeprowadził Jacek Adamiec z firmy Gpr24.com.pl .
Badanie zostało sfinansowane dzięki środkom Fundacji Orlen
Fundacja ORLEN

W dniu dzisiejszym Stowarzyszenie NIEZAPRZESTANIEMY wraz z kadetami Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 r...
05/03/2022

W dniu dzisiejszym Stowarzyszenie NIEZAPRZESTANIEMY wraz z kadetami Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 r. pod opieką dyr. Ireneusza Wieczorka przeprowadziło prace porządkowe przy Mogile Obrońców Wisły 1920 r. i cmentarzu ewangelickim znajdującym się w Łęgu Witoszynie, gm. Fabianki. Prace polegały na wygrabieniu liści, uporządkowaniu terenu cmentarza na którym znajduje się mogiła Obrońców Wisły 1920 r. Zostały też odsłonięte pozostałe mimo upływu czasu nagrobki pochowanych tam ewangelików. Prace zakończyły się lekcją historii i wspólnym obiadem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie.
Potrzebne narzędzia do prac porządkowych, aparat fotograficzny niezbędny do prowadzenia dokumentacji fotograficznej jak i posiłek sfinansowana ze środków Fundacji ORLEN
Fundacja ORLEN .

Czy ktoś nie chce by prawda wyszła na światło dzienne?
31/10/2021

Czy ktoś nie chce by prawda wyszła na światło dzienne?

W 2019r. niezrzeszona grupa społeczników rozpoczęła poszukiwania śladów po 8 obrońcach Wisły z okresu Wojny z Bolszewikami w 1920r. znajdującej się na Łegu Witoszyn, w gminie Fabianki. Grupa patrio…

OŚWIADCZENIE    Zarząd Stowarzyszenia NIEZAPRZESTANIEMY oświadcza, że nie brał udziału w budowie prowizorycznej mogiły u...
25/10/2021

OŚWIADCZENIE
Zarząd Stowarzyszenia NIEZAPRZESTANIEMY oświadcza, że nie brał udziału w budowie prowizorycznej mogiły upamiętniającej miejsce walk z okresu Wojny z Bolszewikami w 1920 r. znajdującej się na działce nr 15 obręb ewidencyjny Łęg Witoszyn, gmina Fabianki.
Członkowie stowarzyszenia w 2019 r poczyniło wszelkie starania by miejsce w którym znajdowała się usypana z piasku mogiła i na niej tabliczka mówiąca, że w tym miejscu spoczywa 8 obrońców Wisły z 1920 r. zostało godnie upamiętnione, a ewentualne szczątki żołnierzy tam spoczywających pochowane w uroczysty sposób z honorami . Dlatego też jeszcze jako niezrzeszona grupa społeczników patriotów zainteresowała swoim pomysłem Fundację „Będziem Polakami” od której otrzymała wszelkie pełnomocnictwa potrzebne to realizacji upamiętnienia tego miejsca. Pozyskaliśmy grant w wysokości 103.000, złotych, jednak nie mogliśmy go wykorzystać ponieważ w wytycznych było niezbędne przeprowadzenie prac archeologicznych na które nie byliśmy przygotowani finansowo i organizacyjnie
Następnie za własne środki podjęliśmy wszelkie starania by te badania archeologiczne zostały przeprowadzone , nawiązaliśmy współpracę z dr Alicją Drozd – Lipińską z Katedry Biologii Człowieka UMK w Toruniu, zdobyliśmy wszelkie pozwolenia i zgody potrzebne do realizacji tego zadania.
W 2021 r. zawiązaliśmy Stowarzyszenie NIEZAPRZESTANIEMY by móc już jako autonomiczny podmiot realizować swoje cele statutowe również związane z odszukaniem miejsca pochówku żołnierzy i godnym jego upamiętnieniem. Od Fundacji ORLEN uzyskaliśmy darowiznę na całościowe przeprowadzenie badań archeologicznych w najnowocześniejszy sposób z wykorzystaniem metody georadarowej na w/w działce jak i działce przyległej na której zachowana jest linia okopów.
Jednak odwiedzając w ostatnim czasie miejsce lokalizacji tej starej usypanej z piasku mogiły zastaliśmy w jej miejscu budowlę o charakterze mogiły z wybetonowanym z kostek granitowych obrysie wypełnionym kamieniami, z ogromnym głazem i 3 metrowym krzyżem. Jakie było nasze zaskoczenie widząc to. Nigdy nie próbowaliśmy zawłaszczyć tego miejsca , a wręcz zachęcaliśmy innych do współpracy i pomocy dzięki temu nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 r. z którą działamy do chwili obecnej. Z naszych rozeznań które dokonaliśmy nikt nie zgłaszał i nie wnioskował o zgodę na upamiętnienie tego miejsca. Traktujemy to jako samowolę , która utrudniła nam poczęte starania, mające na celu ucięcie tez wszelkich spekulacji czy Ci żołnierze tam spoczywają czy też ich tam nie ma. Oświadczamy, że będziemy zmuszeni rozebrać tą budowlę ponieważ będzie nam uniemożliwiała przeprowadzenie wnikliwych badań archeologicznych. Zarazem prosimy pomysłodawców tej samowoli niezgodnej również z wytycznymi wicewojewody co do charakteru, symboliki do wszelkiej pomocy przy jej rozbiórce.


Zarząd Stowarzyszenia
NIEZAPRZESTANIEMY

W najbliższym okresie , odbędą się dalsze badania antropologiczno-archeologiczne i remontowe na Cmentarzu Ewangelickim w...
18/10/2021

W najbliższym okresie , odbędą się dalsze badania antropologiczno-archeologiczne i remontowe na Cmentarzu Ewangelickim w Łęg -Witoszyn
Badania odbędą się dzięki wsparciu Fundacji Orlen

28/07/2021

Pamiętacie pokazy „Kartki z powstania”, fabularyzowanego widowiska historycznego zrealizowanego w technologii wirtualnej rzeczywistości, dzięki któremu mogliście poznać historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały” i niemal poczuć się jak uczestnik tamtych wydarzeń? Prezentacja tej wyjątkowej produkcji Narodowego Centrum Kultury była hołdem składanym w sposób szczególny powstańcom warszawskim urodzonym we Włocławku bądź z Włocławkiem związanym.

Dziś zapraszamy na podróż w jeszcze dalszą przeszłość, bo do sierpnia roku 1920, by wziąć udział w wojnie polsko-bolszewickiej i uhonorować polskich żołnierzy, w tym obrońców Włocławka, a tym samym włączyć się w miejskie obchody Cudu nad Wisłą.
Podobnie jak przed dwoma laty na indywidualnych pokazach biblioteka prezentować będzie w 360 stopniach około półgodzinną produkcję filmową. Do obozu wojsk polskich dociera meldunek, który powinien trafić na Cytadelę Warszawską. Widz wraz z Jankiem Węgielskim, studentem, który zaciągnął się do armii, ułanem Władysławem Brończakiem, pilotem Eskadry Kościuszkowskiej, Merianem C. Cooperem oraz spotkaną na drodze fotografką, Polą Lewicką, wyrusza w podróż do Warszawy przez wojenną zawieruchę.
Film powstał w 2020 roku w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Bezpłatne pokazy odbędą się w Sali Kameralnej przy Placu Staszica 1 po wcześniejszym zapisie.

Zapraszamy widzów od 12 roku życia.

Seanse pokazowe odbywać się będą w interwale godzinnym w godzinach:

poniedziałek, 16 sierpnia: 9.00-15.00

wtorek, 17 sierpnia: 9.00-18.00

środa, 18 sierpnia: 9.00-18.00

czwartek, 19 sierpnia: 9.00-18.00

Zapisy: Dział Promocji 54-231-55-50 wew. 26. Warunkiem uczestnictwa w pokazie jest zapoznanie się i akceptacja Regulaminu, który można znaleźć na naszej stronie: https://biblioteka.wloclawek.pl/pokazy-filmu-vr-wiktoria-1920/

Producentem filmu jest Biuro Programu „Niepodległa”. Narodowe Centrum Kultury zostało koproducentem filmu. Partnerem filmu jest Narodowy Bank Polski.

Film został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

NIEZAPRZESTANIEMY...
15/03/2021

NIEZAPRZESTANIEMY...

https://zrzutka.pl/e6nusf
02/03/2021

https://zrzutka.pl/e6nusf

W okolicach Włocławka znajduje się zaniedbana mogiła 8 Obrońców Wisły, którą dopiero niedawno lokalni społecznicy wydobyli ze zbiorowego zapomnienia, nagłaśniając historię miejsca, gdzie zostali pochowani Bohaterowie walk o niepodległość. Włocławianie własnymi siłami udekorowali...

W dniu dzisiejszym tj 2021.03.02 odbyło się spotkanie członków zarządu stowarzyszenia NIEZAPRZESTANIEMY z dyrektorem Zes...
02/03/2021

W dniu dzisiejszym tj 2021.03.02 odbyło się spotkanie członków zarządu stowarzyszenia NIEZAPRZESTANIEMY z dyrektorem Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku Panem Zbigniewem Suszyńskim w sprawie podpisania porozumienia dotyczącego współpracy przy pracach upamiętniających poległych Obronców Wisły 1920roku, oraz upamiętnienie miejsc walki w Łęgu Witoszynie.

Adres

87/800
Kolonia Łeg Witoszynski

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Zbiorowa Mogiła Ośmiu Obronców Wisły 1920r umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria