Parafia Św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach

Parafia Św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach Kościół parafialny pw. śś. Małgorzaty i Katarzyny - Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Obok niego znajduje się Sanktuarium św.

Jana Kantego, wzniesione na miejscu narodzin świętego Kęczanina.

Wczorajszy wieczór był wyjątkowy dla naszej wspólnoty parafialnej! Podczas mszy wieczornej z rąk biskupa Roberta Chrząsz...
20/05/2026

Wczorajszy wieczór był wyjątkowy dla naszej wspólnoty parafialnej! Podczas mszy wieczornej z rąk biskupa Roberta Chrząszcza, nasi ósmoklasiści przyjęli sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Było to piękne zwieńczenie drogi, którą ta młodzież przeszła.

​Na tej drodze nie byli jednak sami. Ogromne podziękowania kierujemy w stronę animatorów, którzy z wielką cierpliwością i sercem prowadzili młodych przez czas przygotowań, dzieląc się z nimi swoim doświadczeniem wiary.
​Wszystkim nowo bierzmowanym życzymy, aby dary Ducha Świętego prowadziły Was przez codzienne wybory.
Pamiętajmy o nich w modlitwie! 📸🕊️

Druga niedziela maja była wielkim świętem dla dzieci i ich rodzin - dniem Pierwszej Komunii Świętej, do której przystąpi...
18/05/2026

Druga niedziela maja była wielkim świętem dla dzieci i ich rodzin - dniem Pierwszej Komunii Świętej, do której przystąpiły podczas Mszy Świętej o godzinie 12:00.

ks. Ludwik Mroczek SDB - chłopak z Kęt wstępujący do zgromadzenia salezjańskiegoW ZGROMADZENIU SALEZJAŃSKIMPo czterech l...
15/05/2026

ks. Ludwik Mroczek SDB - chłopak z Kęt wstępujący do zgromadzenia salezjańskiego

W ZGROMADZENIU SALEZJAŃSKIM
Po czterech latach nauki Ludwik nie wahał się nad wyborem dalszej drogi życia – chciał zostać kapłanem w Towarzystwie św. Franciszka Salezego (salezjanie). W tym czasie zgromadzenie dynamicznie się rozwijało: powstawały kolejne nowicjaty, szkoły zawodowe i gimnazja, a działalność obejmowała również misje.
Przed wstąpieniem do nowicjatu Ludwik usłyszał od swojej matki:
„Słuchaj Ludwiku, zastanów się dobrze, co robisz. Dziś nie zdajesz sobie sprawy z pewnych rzeczy. Z czasem świat może cię wciągnąć poza bramę klasztoru.”
Odpowiedział bez wahania:
„Przemyślałem to, co robię. Chcę zostać w Zgromadzeniu Księdza Bosko do końca życia. Nie przyniosę ci, mamo, hańby. Proszę tylko o błogosławieństwo na nową drogę i o modlitwę.”
W 1921 roku wstąpił do nowicjatu w Kleczy Dolnej, a 7 sierpnia 1922 roku złożył pierwszą profesję zakonną. Studia filozoficzne odbywał do 1925 roku w Krakowie na Łosiówce w Salezjańskim Instytucie Teologicznym. Następnie podjął asystencję – praktykę pedagogiczną – w Kielcach (1925–1926) oraz w Oświęcimiu (1926–1928).
Śluby wieczyste złożył w 1928 roku w Oświęcimiu. W latach 1928–1933 studiował teologię w Wyższym Seminarium Diecezjalnym w Przemyślu, gdzie 25 czerwca 1933 roku, z rąk biskupa Franciszka Bardy, przyjął święcenia kapłańskie.
Mszę świętą prymicyjną odprawił 2 lipca 1933 roku w kościele parafialnym pw. śś. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Było to wielkie święto dla całej lokalnej społeczności – licznej rodziny, przyjaciół i mieszkańców, którzy darzyli go sympatią i szacunkiem.
Będąc już księdzem, zawsze gdy przyjeżdżał do domu, pomagał matce, mając świadomość, jak duże gospodarstwo spoczywa na jej wdowich barkach. Utrzymywał z rodziną stały kontakt, pisząc listy i okazując wdzięczność oraz przywiązanie.
Po święceniach całkowicie poświęcił się pracy z młodzieżą, która była jego powołaniem już od czasów seminaryjnych. Pracował kolejno w Przemyślu, w sierocińcu (1933–1935), we Lwowie (1935–1936), w Skawie (1936–1937), a następnie ponownie w Przemyślu (1937–1939).
We Lwowie angażował się w działalność oratorium, pracował także jako bibliotekarz. Organizował przedstawienia jasełkowe, tworzył orkiestrę dla dorosłych oraz kapelę dla młodzieży. Kochał młodych ludzi i troszczył się o ich wszechstronny rozwój – duchowy, intelektualny i fizyczny.
Jako duszpasterz w sposób taktowny i mądry zbliżał wychowanków do sakramentów, jako katecheta dbał o ich rzetelną formację, a jako opiekun i przyjaciel organizował życie wspólnoty, w tym zajęcia sportowe i rekreacyjne. Nic dziwnego, że młodzież darzyła go zaufaniem i miłością, ucząc się od niego dobroci i wytrwałości.

Sprawdzianem miłości do Boga jest nie tylko to, co się mówi, ale to co czyni. Można mówić "Kocham Pana Boga", a jednocze...
10/05/2026

Sprawdzianem miłości do Boga jest nie tylko to, co się mówi, ale to co czyni. Można mówić "Kocham Pana Boga", a jednocześnie żyć tak, jakby Go nie było. Można mówić "Proszę księdza, ja tak mocno wierzę" a jednocześnie dokonywać wyborów sprzecznych z Ewangelią. Chrystus zachęca by iść Jego drogą, drogą, w której On sam towarzyszy. Ponadto obiecuje zesłanie Ducha Świętego, Parakleta, czyli Pocieszyciela, ale także pomocnik, dawca odwagi i siły do dobrych wyborów. Duch Święty się nie narzuca - czeka na otwarcie serca i chwilę ciszy, w której można Go usłyszeć. Spełnianie przykazań Bożych nie jest więc ciężarem, lecz drogowskazem przez życie. Panie Jezu, ucz nas prawdziwej miłości, nie tylko miłości i czułych słów, lecz życia. Naucz nas wybierać dobro i zawsze chodzić Twoją drogą. Amen.

Przypomnienie:Jutro (niedziela, 10.05.) w czasie Mszy świętej o 12:00 udzielana będzie I Komunia Święta. Ze względu na o...
09/05/2026

Przypomnienie:
Jutro (niedziela, 10.05.) w czasie Mszy świętej o 12:00 udzielana będzie I Komunia Święta. Ze względu na ograniczoną pojemność kościoła zachęcamy, aby osoby niezwiązane z tym wydarzeniem przyszły na inną godzinę Mszy świętej.

ks. Ludwik Mroczek SDB (1905 – 1942)Tegoroczny maj jest czasem oczekiwania na beatyfikację ks. Ludwika Mroczka i 8 innyc...
06/05/2026

ks. Ludwik Mroczek SDB (1905 – 1942)

Tegoroczny maj jest czasem oczekiwania na beatyfikację ks. Ludwika Mroczka i 8 innych salezjanów, którzy ponieśli śmierć w obozach koncentracyjnych. W serii kilku wpisów przybliżony zostanie jego życie, którego początek toczył się nie w odległych miastach i czasach, lecz trochę ponad 100 lat temu, w naszym mieście, w drewnianym domu, który stoi po dzień dzisiejszy.

Postać ks. Ludwika Mroczka, salezjanina i męczennika z KL Auschwitz, stanowi poruszające świadectwo niezłomności ducha w obliczu nienawiści i fizycznego unicestwienia.

DZIECIŃSTWO I MŁODOŚĆ
Urodził się 11 sierpnia 1905 r. w Kętach jako jedenaste dziecko Franciszka Mroczka i Marii z Jurów. Rodzina liczyła szesnaścioro dzieci, z których pięcioro osiągnęło dorosłość: Ludwik, jego brat Stefan oraz siostry Maria, Klementyna i Bronisława.
Gdy miał dziesięć lat, osierocił go ojciec, który zajmował się rolnictwem i szewstwem, a także prowadził pracownię wyrobu dachówek cementowych w Wadowicach i Dziedzicach. Zmarł na skutek udaru. Po jego śmierci cały ciężar utrzymania i wychowania dzieci spoczął na matce, mającej wówczas 45 lat. Prowadziła ona własny zakład szewski, nadzorując pracę czeladników, którzy wykonywali obuwie sprzedawane w Kętach oraz na okolicznych jarmarkach.

Bywając często w Oświęcimiu, matka Ludwika poznała pracujących tam salezjanów i mogła obserwować rozwój Zakładu ks. Bosko. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Kętach, w 1917 roku, na jej prośbę, Ludwik – jako najmłodszy z rodzeństwa – został przyjęty do Zakładu św. Jana Bosko w Oświęcimiu. Dzięki dobrze prosperującemu zakładowi szewskiemu matka była w stanie opłacić jego naukę. Była to wówczas szkoła ciesząca się wysokim poziomem nauczania i dużym uznaniem. Jako uczeń odznaczał się pilnością oraz łatwością nawiązywania relacji, co w przyszłości zaowocowało w jego pracy wychowawczej z młodzieżą.

Początek maja to także pierwsza niedzielna Msza Święta o godz. 9:45 w sanktuarium św. Jana Kantego. Zapraszamy w kolejne...
03/05/2026

Początek maja to także pierwsza niedzielna Msza Święta o godz. 9:45 w sanktuarium św. Jana Kantego. Zapraszamy w kolejne niedziele, a także w czwartki na mszę wieczorną i nabożeństwo przez wstawiennictwo św. Jana.

Pieśnią wesela witamy, o Maryjo, miesiąc Twój! My Ci z serca cześć składamy, Ty nam otwórz łaski zdrój...Zapraszamy na n...
30/04/2026

Pieśnią wesela witamy, o Maryjo, miesiąc Twój!
My Ci z serca cześć składamy, Ty nam otwórz łaski zdrój...

Zapraszamy na nabożeństwa majowe, które odprawiane będą w kościele codziennie o 17:30.

„Za chwilę organy znów przemówią. Być może nie tylko dźwiękiem, ale i przypomnieniem, że harmonia nie rodzi się sama, że...
26/04/2026

„Za chwilę organy znów przemówią. Być może nie tylko dźwiękiem, ale i przypomnieniem, że harmonia nie rodzi się sama, że wymaga wysiłku, strojenia, cierpliwości, tak jak życie wiary. Niech więc to wzbudzenie organów stanie się również naszym wzbudzeniem – wrażliwości, uwagi, ducha. Niech uczą nas słuchać głębiej i odpowiadać pełniej."

"Wpierw przez samą ich obecność, a głos instrumentu niech otwiera nas na głos Boga, wspomaga naszą modlitwę i śpiewane pieśni. Harmonia głosu organów i pieśni niech pociąga wierzących do miłości wzajemnej i budowania Kościoła. Wzniosłość gry i śpiewu niech zachwyca i otwiera na pragnienie życia pięknego, dobrego i świętego.”

26/04/2026
24/04/2026

Sanktuarium św. Jana gotowe na jutrzejszą uroczystość poświęcenia organów i koncert. Serdecznie zapraszamy!

Adres

Ulica Adama Mickiewicza 4
Kety
32-650

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 08:00 - 09:00
Wtorek 19:00 - 20:00
Środa 09:00 - 09:00
Czwartek 19:00 - 20:00
Piątek 08:00 - 09:00

Telefon

+48338452808

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia Św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij